Jump to content
przemowild

Etyka przejmowania domen z opcją w okresie wygasania

Recommended Posts

Nam wpadła rattan.pl

 

Ciekawy spad, bo ratan.pl od tego samego właściciela został przedłużony, podobnie jak i inne ostatnio wygasające domeny typu: zdjecie.pl, porod.pl czy zarzadzanie.pl. Chyba to była jego świadoma decyzja żeby zwolnić rattan kosztem ratanu ale to trochę bez sensu, bo rattan jest chyba bardziej poprawną formą w przypadku mebli rattanowych. Gratulacje.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nam wpadła rattan.pl

No popatrz - dokładnie w dwa lata od zakupu opcji.

Można powiedzieć że zakupiony wtedy pakiet już Ci się zwrócił.

Parafrazując Korneliusza, można napisać:

przynajmniej przekonałeś się, że warto u mnie robić zakupy

;)

Trzymam kciuki za następne.

 

Ciekawy spad, bo ratan.pl od tego samego właściciela został przedłużony...

To jest przy okazji ciekawy przykład poważnej firmy, zajmującej się obróbką szkła, która oprócz tego, że korzysta z przekierowania na swój trudny w wymowie adres takich domen jak szyba.pl, szklo.pl , szkło.pl, glas.pl , glass.pl , mirror.pl, mirrors.pl, lustra.pl , lustro.pl , potrafi niczym wielu typowych pośredników domen napisać na stronie własnej domeny wystawionej na sprzedaż:

ratan.pl

Właścicielem domeny ratan.pl jest firma Dubiel Vitrum. Aby kupić lub wydzierżawić tę domenę proszę pisać na adres domeny@dubielvitrum.pl.

Widać, że niektórzy przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją znaczenie domen.

 

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy spad, bo ratan.pl od tego samego właściciela został przedłużony, podobnie jak i inne ostatnio wygasające domeny typu: zdjecie.pl, porod.pl czy zarzadzanie.pl. Chyba to była jego świadoma decyzja żeby zwolnić rattan kosztem ratanu ale to trochę bez sensu, bo rattan jest chyba bardziej poprawną formą w przypadku mebli rattanowych. Gratulacje.

Dokładnie, myślę że stopniowo będą opróżniać portfolio.

 

Widzę że zdjecie.pl, papierniczy.pl i porod.pl zmieniły właściciela. Czyżby ktoś z forum (nie trudno się domyśleć kto) zwęszył interes i wykupił domeny wiedząc że nie zostaną przedłużone? (szkoda bo opcję szlak mi trafił <_< ). Ciekawa metoda pisać po firmach, gdy widać że domena nie zostanie przedłużona (a jest na nią opcja) i oferować wykup domeny.

Edited by coolos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa metoda pisać po firmach, gdy widać że domena nie zostanie przedłużona (a jest na nią opcja) i oferować wykup domeny.

 

Z pewnością tańsze niż opcje :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Ciekawa metoda pisać po firmach, gdy widać że domena nie zostanie przedłużona (a jest na nią opcja) i oferować wykup domeny.

czasami moze to jednak przyniesc skutek odwrotny do zamierzonego...

Share this post


Link to post
Share on other sites

czasami moze to jednak przyniesc skutek odwrotny do zamierzonego...

tzn.? Ten co składa ofertę - nic nie traci (najwyżej nie kupi domeny) i właściciel ją przedłuży. Najgorzej ma właściciel opcji - bo szansa na jej realizacje znacznie maleje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę że zdjecie.pl, papierniczy.pl i porod.pl zmieniły właściciela. Czyżby ktoś z forum (nie trudno się domyśleć kto) zwęszył interes i wykupił domeny wiedząc że nie zostaną przedłużone? (szkoda bo opcję szlak mi trafił <_< ). Ciekawa metoda pisać po firmach, gdy widać że domena nie zostanie przedłużona (a jest na nią opcja) i oferować wykup domeny.

 

Ale przecież nikt tych domen nie kradnie... Zakładając opcje trzeba pamiętać, że pierwszeństwo do domeny ma się wtedy gdy wygaśnie ;)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właściciel tego portfolio miał wiele innych domen, które trafiały sukcesywnie z upływem lat do naszych forumowych kolegów np: blacha.pl zlotnik.pl fotografie.pl drukowanie.pl pogrzeb.pl motel.pl. Po takich ciekawych transakcjach wręcz obowiązkiem jest sprawdzenie tego, kto domeny sprzedawał i zakupił. Część z wymienionych tutaj domen była nawet sprzedawana i wyceniana na di.pl. Każdy domainer, który jest w miarę na bieżąco z sytuacją na rynku wie, że pod domenami tymi (jak teraz np pod ratan.pl) widniał komunikat o możliwości ich nabycia. Pierwszy raz komunikat o tym, że są na sprzedaż widziałem w 2009 roku (5 lat temu), kiedy to po raz pierwszy podjąłem próbę negocjacji. Drugi raz do tematu wróciłem w 2011 roku, lecz ceny sprzedaży nadal były moim zdaniem nieatrakcyjne. Tym, którzy zapisali się do newslettera na rafalpietrzyk.pl wysłałem email z informacją o możliwości nabycia tych domen - wraz z cenami. Nikt nie był zainteresowany.

 

Portfolio to było od 5 lat w jawnej sprzedaży na wszystkich frontach. Nawet fotografie.pl były wystawione na MeetDomainers.

 

Jeżeli ktoś nie wiedział o fakcie wyprzedaży portfolio, a jest użytkownikiem di.pl to powinno być mu wstyd. Powinien też przyłożyć się bardziej do pracy. Może też zastanowić się nad tym, czy przypinać sobie metkę domainera ;)

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

true. fotografie.pl sam od nich kupiłem ( i jeszcze dwie inne domeny ) dawno temu i potem fotografie trafiły na meetdomainers

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zabaco

Nikt tutaj nie twierdzi że ktoś coś ukradł.

 

@apze

Zakładając opcję na domenę, ciężko było nie dostrzec informacji o chęci jej sprzedaży (treść o sprzedaży domen widniała w różnych formach od początku ich rejestracji), zastanawiający jest jednak czas ich sprzedaży (kilka dni przed realizacją opcji, domeny zostały przedłużone, a kilka dni później sprzedane). Oczywiście w biznesie wszystkie chwyty dozwolone i z cała pewnością wyniosę z tego cenną lekcje na przyszłość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym, którzy zapisali się do newslettera na rafalpietrzyk.pl wysłałem email z informacją o możliwości nabycia tych domen - wraz z cenami. Nikt nie był zainteresowany.

A może to dlatego, że na tej stronie ciężko znaleźć coś takiego jak możliwość zapisania się na newsletter ? :)

Nie znaleziono wpisów pasujących do zapytania newsletter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zabaco

Nikt tutaj nie twierdzi że ktoś coś ukradł.

 

@apze

Zakładając opcję na domenę, ciężko było nie dostrzec informacji o chęci jej sprzedaży (treść o sprzedaży domen widniała w różnych formach od początku ich rejestracji), zastanawiający jest jednak czas ich sprzedaży (kilka dni przed realizacją opcji, domeny zostały przedłużone, a kilka dni później sprzedane). Oczywiście w biznesie wszystkie chwyty dozwolone i z cała pewnością wyniosę z tego cenną lekcje na przyszłość.

 

Zdjecie.pl została przedłużona 30 min przed uwolnieniem. To jedna z tych chwil gdzie posiadacza trafia szlag. Mnie omal nie trafił :P

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjecie.pl została przedłużona 30 min przed uwolnieniem. To jedna z tych chwil gdzie posiadacza trafia szlag. Mnie omal nie trafił :P

 

Ja ostatnio przedłużyłem jedną swoją domenę pięć minut przed spadem. Mam nadzieję, że posiadacz opcji nie doznał uszczerbku na zdrowiu. ;-)

 

A co do "wykupywaczy domen z opcjami" to jest już o tym cały wątek gdzieś tu na forum. Niektórzy twierdzą że to jest ok, trudno się w sumie nie zgodzić, podobnie jak w porządku jest kupić ostatnie osiem bułek jak jeszcze dwie osoby stoją w klejce po pieczywo, albo wepchnąć się do windy bez kolejki. Przecież jak ktoś czekał tyle lat na realizację opcji, to może sobie jeszcze poczekać. :ph34r:

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Jest lekka różnica PB w takim rozumowaniu.

 

Domena, z założoną opcją, jest na sprzedaż? Kupuj!

 

Domena, z założoną opcją, nie jest na sprzedaż, pod domena stoi strona firmowa, a mimo to pytasz właściciela firmy czy by Ci jej nie sprzedał za 500 złotych? Idź się zabij! W 99% takich sytuacji domena nie zostanie Ci sprzedana jednak właściciel nie zapomni o jej przedłużeniu mając wiedzę o jej wartośći.

 

Tak powoli wykańczany jest rynek opcji przez spore grono forumowiczów. Jednego z nich pozwolę sobie zacytować "Mam w dupie rynek domen w Polsce" - mój kraj, taki piękny.

Edited by Anubis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie widzę niczego nieetycznego w odkupieniu domeny, na którą jest założona opcja. Jak słusznie zauważył Zabaco, opcja daje pierwszeństwo rejestracji domeny uwolnionej, czyli najczęściej takiej, której obecny abonent nie potrzebuje, ani nikt inny nie chce jej odkupić. Jeśli znajdzie się osoba chcąca zapłacić za domenę jakieś większe pieniądze, niż koszt opcji na tę domenę, to co w tym złego? Równie dobrze posiadacz opcji mógł zaproponować daną kwotę obecnemu abonentowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest lekka różnica PB w takim rozumowaniu.

 

Domena, z założoną opcją, jest na sprzedaż? Kupuj!

 

Domena, z założoną opcją, nie jest na sprzedaż, pod domena stoi strona firmowa, a mimo to pytasz właściciela firmy czy by Ci jej nie sprzedał za 500 złotych? Idź się zabij! W 99% takich sytuacji domena nie zostanie Ci sprzedana jednak właściciel nie zapomni o jej przedłużeniu mając wiedzę o jej wartośći.

 

Jeśli dobrze rozumiem, to mowa jest nie o odkupieniu domeny z opcją - przecież większośc dobrych domen ma opcję, musielibyśmy być nienormalni żeby się obrażać za to, że ktoś je sprzeda/kupi - tylko o wyciągnięciu domeny, która już-już-by prawie wygasła, po to żeby nie wpadła w łapska właściciela opcji. W tej sytuacji nie widzę wielkiej różnicy między tym, czy rok temu na tej domenie stała strona firmowa czy ogłoszenie o sprzedaży domeny. Dlaczego nie poczekać kilka dni i nie złożyć oferty nowemu abonentowi? Ja tak zrobiłem w przypadku wawa.pl - domena wygasała z opcją, poczekałem aż się zrealizuję i kupiłem od szczęściarza, któremu wpadła. Albo może domena trafi na aukcję i uda się ją kupić jeszcze taniej? Przecież nieraz są to opcje dropped i wystarczy dodać domenę do przechwycenia. Ale nie, niektórzy muszą być "sprytniejsi" i "przechytrzyć system". Tak jak już pisałem, takie są prawa natury, takie są prawa biznesu, ale też nie można mieć pretensji, że to się komuś nie podoba. BTW argumenty, że przecież dzięki temu daje się zarobić "prawowitemu właścicielowi" to tylko słaba wymówka. Wg mnie wszyscy by(śmy) na tym bardziej skorzystali, gdyby te same pieniądze trafiły do obrotu na rynku wtórnym niż do kogoś, kto już nawet nie pamiętał że ma taką domenę i jest skłonny ją oddać za psi grosz pierwszemu który się zgłosi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego nie poczekać kilka dni i nie złożyć oferty nowemu abonentowi?

(...) jest skłonny ją oddać za psi grosz pierwszemu który się zgłosi.

Właśnie dlatego, że domainer, który przechwyci domenę z opcji nie jest skłonny oddać takiej domeny za "psi grosz".

 

Patrząc na sprawę całkowicie obiektywnie i bez emocji, można stwierdzić, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak samo my wszyscy działamy nieetycznie w oczach niektórych KK zainteresowanych naszymi domenami. "Kupił za 10 zł, chce sprzedać za 3 tysiące..."

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VULkan energii

Co w tym nieetycznego? jestem zainteresowany domeną - śledzę ją, nagle spada, oczywiście opcja jest jak na 99% dobrych domen, więc kontaktuję się z właścicielem i dopytuję czy przedłuża, jeśli nie to ja jestem zainteresowany kupnem. Jakby to nazwać hmm "przedopcja" ;) równie dobrze można by najeżdzać na AM że ma aukcje lastminute gdy ktoś ma opcję na daną domenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każdy sam osądzi czy takie zachowanie jest w porządku czy też Nie.

 

Gdyby sprzedaż miała miejsce w trakcie trwania okresu rozliczeniowego - to wszystko byłoby w porządku (każdy ma prawo odkupić domenę). Natomiast wykorzystywanie tego że abonent najprawdopodobniej nie opłaciłby domen (i wkrótce zrealizowałaby się opcja) - jest jak dla mnie "sraniem we własne gniazdo", tylko po to aby osiągnąć cel (co pewnie w przyszłości odbije się czkawką). Z cała pewnością pokazuje to też słabość systemu związanego z wygasaniem domen i realizacją opcji. Jeżeli znajdzie się więcej osób na tego typu praktyki to wkrótce opcje staną się tylko złudną nadzieją dla frajera.

Edited by coolos

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VULkan energii

Każdy sam osądzi czy takie zachowanie jest w porządku czy też Nie.

 

Gdyby sprzedaż miała miejsce w trakcie trwania okresu rozliczeniowego - to wszystko byłoby w porządku (każdy ma prawo odkupić domenę). Natomiast wykorzystywanie tego że abonent najprawdopodobniej nie opłaciłby domen (i wkrótce zrealizowałaby się opcja) - jest jak dla mnie "sraniem we własne gniazdo", tylko po to aby osiągnąć cel (co pewnie w przyszłości odbije się czkawką). Z cała pewnością pokazuje to też słabość systemu związanego z wygasaniem domen i realizacją opcji. Jeżeli znajdzie się więcej osób na tego typu praktyki to wkrótce opcje staną się tylko złudną nadzieją dla frajera.

OK a jeśli zgłoszę się do abonenta 24h przed wygasaniem gdyż podejrzewam, że już nie opłaci to jest OK czy nie? bezsensowne dywagacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK a jeśli zgłoszę się do abonenta 24h przed wygasaniem gdyż podejrzewam, że już nie opłaci to jest OK czy nie? bezsensowne dywagacje.

z całą pewnością dla Ciebie wszystko jest ok, byle zarobić VULU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co za dyskusja :D

 

Takie praktyki miały miejsce od zawsze - jeszcze przed powstaniem debilnych opcji. Dzwonienie po abonentach żeby odkupić domenę to normalna praktyka. W przypadku jeśli domena spada to po prostu zwiększają się szanse na odkupienie bo ktoś przeważnie już jej nie chcę.

Wszystko co się dzieję przed spadem domeny i mieści się w ramach prawa (czy to zmiana dns, przedłużenie domeny, zmiana abonenta) - nikomu nic do tego.

 

W domenach chodzi o skuteczność. Jeśli komuś nie sprawdza się schemat opcji niech zacznie dzwonić w trakcie spadu. Jak dzwonienie w trakcie spadu się już nie sprawdza to dzwonisz tydzień przed spadem etc. Szukasz swojej niszy a nie lamentujesz, że ktoś przedłużył domenę a ty miałeś opcję.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście nie widzę żadnego problemu z próbą odkupienia domeny, która ma założoną opcje, a która niedługo wygasa. Nie raz potrzebujemy danej domeny do własnego projektu i jesteśmy zdeterminowani do jej pozyskania w jak najkrótszym terminie, często też w następnych rękach jest warta 5x tyle, gdyby tak przyzwoicie każdy czekał w tej "kolejce" to w końcu każdy byłby wydy*** przez forumowych naukowców, badaczy i nie tylko.

 

Jest też wiele osób, które bez żadnego własnego interesu informują i tak obecnych abonentów (bez składania żadnej oferty) przypominając, że im domena wygasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×