Jump to content
vul

ursus.pl

Recommended Posts

Dzisiaj wskoczyła bardzo ciekawa aukcja domeny ursus.pl

 

Wśród wielu wybitnych domainerów biorących udział w tym przedstawieniu, uwagę moją przykuł

nowy użytkownik o pseudonimie Ursus.

 

Firma Ursus to jak wiadomo prężny polski kapitał z bardzo dobrze ugruntowaną pozycją na rynku

oraz bogatą historią. Dodatkowo jest to trademark. Patrząc na aukcję zastanawiają mnie dwie rzeczy:

 

1. Jeżeli użytkownik o pseudonimie Ursus jest przedstawicielem tej samej firmy to dlaczego nie skorzysta

z opcji kup teraz, która opiewa na kwotę 10500 pln netto. Wiadomo, że kwota nie jest mała dla przeciętnego domainera. Natomiast dla podmiotu teoretycznie najbardziej zainteresowanego jest to kwota wydawałaby się niewielka (z tego co widzę to mają stronę pod COM PL).

 

2. Czy opłaca mi się brać udział w tej aukcji licytując do oporu z myślą o wygranej jeżeli najbardziej zainteresowany podmiot (teoretycznie) nie przebije mojej ostatniej kwoty? Wtedy oznaczałoby to, że najbardziej pewny KK odpada mi już na starcie (sami mogliby zakończyć aukcję przed czasem).

Dodatkowo tak jak wspomniałem wcześniej - jest to słowny trademark tej firmy. Czy warto iść w ten temat?

 

Czy możecie podać jakieś inne przykłady takich aukcji, gdzie teoretycznie widać było udział najbardziej zainteresowanej firmy + sporą ilość inwestorów i jak z reguły kończyły się takie boje?

Jestem świeżym domainerem więc ta aukcja jest dla mnie jedną z najciekawszych w których brałem udział.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiadomo czy użytkownik Ursus reprezentuje *tę* firmę Ursus od ciągników, bo przecież na domenie ursus.pl był spór (The domain name is under dispute), a musiał być zgłoszony przez inną firmę o takiej nazwie i wtedy została skasowana opcja na tę domenę - dlatego domena nikomu nie wpadła z opcji, a premium.pl złapało.

 

Nie miałem opcji na domenę ursus.pl, ale gdybym miał i NASK mi tak ją skasował byłbym bardzo, bardzo wkurzony. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiadomo czy użytkownik Ursus reprezentuje *tę* firmę Ursus od ciągników, bo przecież na domenie ursus.pl był spór (The domain name is under dispute), a musiał być zgłoszony przez inną firmę o takiej nazwie i wtedy została skasowana opcja na tę domenę - dlatego domena nikomu nie wpadła z opcji, a premium.pl złapało.

 

Acha. Dzięki za info. A wiesz jak ten spór się zakończył? Czy to znaczy, że nowy abonent (zwycięzca aukcji) może stracić domenę?

W sumie jest to słowny trade mark firmy URSUS SPÓŁKA AKCYJNA Application date: 13-07-2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acha. Dzięki za info. A wiesz jak ten spór się zakończył? Czy to znaczy, że nowy abonent (zwycięzca aukcji) może stracić domenę?

 

Moim zdaniem zadziałał tu pkt. 23 regulaminu NASK - http://www.dns.pl/regulamin.html

 

SPORY

 

22. W przypadku wystąpienia osoby trzeciej do Sądu Polubownego przeciwko Abonentowi z żądaniem opartym na stwierdzeniu, że Abonent w wyniku zawarcia lub wykonywania Umowy naruszył prawa tej osoby, Abonent doręczy Sądowi Polubownemu podpisany zapis na Sąd Polubowny w terminie wskazanym w wezwaniu do podpisania tego zapisu.

 

23. Niepodpisanie zapisu, o którym mowa w punkcie poprzedzającym, powoduje rozwiązanie Umowy po upływie terminu trzech miesięcy od daty wyznaczonej na podpisanie zapisu, przy czym termin ten ulega skróceniu do daty zakończenia okresu rozliczeniowego, wyznaczonego na podstawie Cennika, jeżeli ta data wypada przed końcem trzech miesięcy od daty wyznaczonej na podpisanie zapisu. W przypadku poinformowania NASK, w trakcie biegu terminu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, przez Sąd Polubowny o doręczeniu temu Sądowi podpisanego zapisu, skutek w postaci rozwiązania Umowy nie następuje.

 

Rozwiązanie umowy = skasowanie domeny.

 

A co do samej domeny to Ursus to postać mitologiczna, dzielnica Warszawy, imię, zwierzę i wiele innych znaczeń i wcale nie jest tak przypisana ta domena do ciągników - ja bym chętnie kupił taką domenę. A co do znaku towarowego to jest przecież pełno firm o nazwach Ursus działających w różnych branżach - http://panoramafirm.pl/szukaj?k=ursus&l= i nie ma z tym żadnego problemu, bo taki znak chroni nazwę tylko w określonych klasach (na przykład dla Ursusa S.A. będą to pojazdy i maszyny rolnicze) i poza nimi można bezproblemowo się nazwą czy domeną posługiwać.

Edited by thomaso
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak masz rację. Jest wiele znaczeń tego wyrazu. Natomiast czy istnieje realny duży % szans na to, że nowy nabywca tej domeny będzie miał również nieprzyjemności z posiadania/używania tej domeny? Jeżeli raz sprawa już oparła się o temidę to czy nie będzie więcej problemów. Domena również mi się podoba i wiem, że ma swoją fajną wartość. Natomiast mało znam się na aspektach prawnych związanych z trade markami. Czasami się słyszy, że nazwy teoretycznie oznaczające wiele rzeczy były przedmiotem sporów sądowych.

Czy jeżeli ta firma Ursus Spółka Akcyjna ma do tego wyrazu prawa to czy nie jest to problematyczne w sensie posiadania tej domeny i wystawianie jej w przypadku wygranej aukcji ponownie na sprzedaż.

 

edit: dzięki thomaso za pomoc :)

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Moim zdaniem zadziałał tu pkt. 23 regulaminu NASK - http://www.dns.pl/regulamin.html

 

 

Rozwiązanie umowy = skasowanie domeny.

 

A co do samej domeny to Ursus to postać mitologiczna, dzielnica Warszawy, imię, zwierzę i wiele innych znaczeń i wcale nie jest tak przypisana ta domena do ciągników - ja bym chętnie kupił taką domenę. A co do znaku towarowego to jest przecież pełno firm o nazwach Ursus działających w różnych branżach - http://panoramafirm.pl/szukaj?k=ursus&l= i nie ma z tym żadnego problemu, bo taki znak chroni nazwę tylko w określonych klasach (na przykład dla Ursusa S.A. będą to pojazdy i maszyny rolnicze) i poza nimi można bezproblemowo się nazwą czy domeną posługiwać.

 

Wydaje mi się, żę nie tak całkiem bezproblemowo.

Ja bym jej nie kupił w cenie powyżej 2k.

 

 

... Natomiast czy istnieje realny duży % szans na to, że nowy nabywca tej domeny będzie miał również nieprzyjemności z posiadania/używania tej domeny? Jeżeli raz sprawa już oparła się o temidę to czy nie będzie więcej problemów. Domena również mi się podoba i wiem, że ma swoją fajną wartość.

 

Tak istnieje realny duży % szans na to, że nowy nabywca tej domeny będzie miał również nieprzyjemności.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

To było w sumie do przewidzenia, że tak się może skończyć ta aukcja. Tak w ogóle zauważyłem teraz, że domena ursus.pl jednak nie należała do Ursus S.A. (nie wiem w sumie skąd mi się to wcześniej wzięło i czemu nie sprawdziłem w archive, może to przez słońce ;-), a do ZSM URSUS Sp. z o.o. - http://web.archive.org/web/20140106041934/http://ursus.pl i wtedy mogło być tak że spór był po prostu między tymi dwiema firmami, a wtedy nabywcą z aukcji na premium.pl byłby najprawdopodobniej Ursus S.A. (mają com.pl), zresztą okaże się pewnie we whois, kto nabył tę domenę.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowy Abonent domeny ursus.pl:

 

Ursus S.A.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowy Abonent domeny ursus.pl:

 

Ursus S.A.

 

DD

 

To teraz posiadają domeny:

 

URSUS.pl

URSUS.com.pl

URSUS.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowy Abonent domeny ursus.pl:

 

Ursus S.A.

 

DD

 

Co by znaczyło, że z moimi zdolnościami analitycznymi jeszcze nie jest tak źle (patrz post powyżej Twojego). ;-)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
DOMAIN NAME: ursus.pl 's billing period had finishedcreated:               2014.06.02 00:47:08last modified:         2014.08.28 15:29:03expiration date:       2015.06.17 00:47:08no optiondnssec:                UnsignedThe domain name is under dispute

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acha. Dzięki za info. A wiesz jak ten spór się zakończył? Czy to znaczy, że nowy abonent (zwycięzca aukcji) może stracić domenę?

W sumie jest to słowny trade mark firmy URSUS SPÓŁKA AKCYJNA Application date: 13-07-2011

 

"ursus" to nazwa generyczna "niedźwiedź" po łacinie. może zostać naruszony tylko w tej klasie, w której został zastrzeżony. W każdej innej klasie, dla której nie jest nazwą zastrzeżoną, może być używana. to chyba każdy domainer powinien wiedzieć.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×