Jump to content
Geekboy68k

Orange.pl - domain under dispute...

Recommended Posts

Artykuł na Niebezpieczniku [KLIK]

 

DOMAIN NAME: orange.pl
registrant type: organization
nameservers: ns1.domain-under-dispute.com.
ns2.domain-under-dispute.com.


Ciekawi mnie jedno - czy rzeczywiście jakaś firma postanowiła upomnieć się o brand Orange, czy to raczej zabieg socjotechniczny, mający na celu uziemienie witryny francuskiego operatora do wyjaśnienia (jak domniemam strefa DNS jest zmieniana od razu po zgłoszeniu sporu dot. domeny?).

 

Smaczku dodaje fakt, że witryna globalna (Orange.com) przeszła w maintenance mode :)

Edited by Geekboy68k
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawa sprawa. Jak wygląda to w praktyce (zgłaszanie sporu)? Czy każda firma może bez żadnych przyszłych konsekwencji upominać się o domenę, która jest TM? Wątpię, żeby to był zamierzony, sztuczny cel bo pamiętajcie, że wyłączenie usług w Orange to olbrzymie koszty i spad w oczach obecnych (niezorientowanych) i przyszłych klientów. Pomijam już działanie salonów bo one też opierają się na stronie (czyli wszystkie aspekty pomocy, nowe umowy, baza itp.). Domyślam się, że żadna firma nie była w tym temacie żartownisiem bo po całej "blokującej awanturze" przyszła by kolej na drugą - bardziej bolesną w skutkach. Nie znam się na tym technicznie ale wydaje mi się, że ktoś wniósł taki wniosek i miał do tego teoretycznie prawo (czyli jakiś inny zarejestrowany TM tej nazwy tak?).

Bo wątpię, że może to być firma kompletnie nie związana z taką nazwą. Jak wyglądają technicznie takie spory?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DNS-y właśnie się z powrotem zmieniły na:

dns-pub01.centertel.pl
dns-pub02.centertel.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Spór" jest założony po stronie rejestratora i myślę, że po wyjaśnieniu sytuacji rejestrator za takie działanie zapłaci solidne odszkodowanie. Podczas normalnego arbitrażu (obojętnie, czy w PIIT czy WIPO) nie są zmieniane serwery dns, bo nie ma ku temu podstaw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj piątek 13-go tak nawiasem mówiąc :D Orange właśnie zostało nieoficjalnym bohaterem tego dnia.

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neostrada u mnie nie działa, DSL też. Wiedzcie, że coś się dzieje. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

NASK-owy status domeny był OK .

 

Złowrogo(?) zostały podmienione NS-y , które swoją nazwą miały wyprowadzić specjalistów IT w pole . Raczej chodziło o grę na czas i pozyskanie jak najdłużej ogromnej ilości ruchu (poufnych danych klientów ?) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×