Jump to content
TwoMoon

GOLEM Domain Aftermarket - giełda domen - oficjalny temat

Recommended Posts

Drodzy przyjaciele,

 

Przede wszystkim chciałbym się przedstawić, mam na imię Mikołaj. Od niedawna jestem oficjalnym przedstawicielem giełdy domen GOLEM Domain Aftermarket (www.golem.eu). Jest to spółka austriacka i spodziewam się, że niektórzy z was już o niej słyszeli a nawet korzystali z niej.

GOLEM ukierunkowany jest głównie na rynek europejski, czyli głównie na europejskie ccTLD's.

W każdym przypadku aktualnie trwa modyfikacja GOLEM'u, w związku z czym chciałbym poinformować w jaki sposób możecie z niego skorzystać.

Co oferujemy:

·sprzedaż domen w drodze wystawienia na sprzedaż (listing)

·odpowiednio zakup domen, wystawionych na sprzedaż przez inne osoby,

·External Escrow

·parkowanie

 

W zasadzie jest to raczej standardowy zestaw usług, świadczonych przez większość naszych odpowiedników, natomiast są pewne udogodnienia, które moim zdaniem, mogą być dla was interesujące. Szczegóły poniżej.

 

1.Prowizja w przypadku sprzedaży domen, wystawionych na sprzedaż na GOLEM

Jest zróżnicowana: max. - 13%, min. - 7%, domyślnie – 10%

Jak to działa?

Domyślna wysokość prowizji działa w momencie wystawienia domeny na sprzedaż i obowiązuje w ciągu 24 godzin.

O minimalnej prowizji można mówić w przypadku jeśli wystawiając domenę na sprzedaż na GOLEM zamieniasz nameservery - NS na GOLEMowskie (ns1.golem.eu, ns2.golem.eu, ns3.golem.eu). Za każdy dzień po zamianie NS od ewentualnej komisji należy odliczyć 0,1%. W przypadku jak NSy nie zostaną zmienione, odpowiednio należy do domyślnej wysokości prowizji dodać 0,1%.

 

Teraz przykład:

 

Wystawiam na sprzedaż na GOLEM domenę www.doberman.tv. Jeśli domena zostanie sprzedana dzisiaj (w ciągu 24 godzin) będę musiał zapłacić 10% prowizji. Jeśli jutro – zapłacę 9,9%, pojutrze – 9,8%, a jeśli za 30 dni – to 7% (to jest minimalna możliwa prowizja). Czyli codziennie odliczamy po 0,1% do osiągnięcia 7%.

 

W przypadku jak wystawiłem domenę na sprzedaż i NIE zmieniłem NSy, od jutra już będę musiał zapłacić 10,1% prowizji, pojutrze – 10,2%, a za miesiąc – 13% (to jest maksymalnie możliwa wysokość prowizji).

 

Co jest ważne! Mamy minimalną kwotę, która w przypadku sprzedaży domena ma być spłacona, niezależnie od wysokości prowizji (takie minimalne kwoty istnieją prawie na wszystkich analogicznych platformach). U nas taka minimalna kwota wynosi 15 EUR (jeśli NS-y zostały zmienione), albo 25 EUR (jeśli NSy nie zostały zmienione).

Czyli sprzedając domenę za 100 EUR, będę musiał zapłacić 15 EUR (nawet gdy w konkretnym przypadku prowizja wynosi 7%). Ale sprzedając domenę za 200 EUR (przy prowizji 7%), będę musiał zapłacić też 15 EUR, natomiast w przypadku sprzedaży za 300 EUR (przy prowizji 7%) - 21 EUR. Przy sprzedaży już za 300 EUR 7% jest więcej niż minimalna kwota w wysokości 15 EUR (czyli w takim przypadku w grę wchodzi stawka 7%, a nie minimalna kwota).

W każdym przypadku (przy każdej sprzedaży) należy będzie zapłacić minimum 15 EUR albo 25 EUR.

 

Ważne: kiedy zakładasz konto na GOLEM możesz wybrać sobie walutę w której chcesz aby Twoje domeny były wystawione. Na razie mamy do wyboru EUR i USD.

 

Więcej o prowizji i cenach - https://www.golem.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=153&lang=en

 

2.External Escrow (gwarantowana transakcja zewnętrzna)

W przypadku jeśli chcesz zrealizować transakcję w zakresie kupna/sprzedaży domeny przez pośrednika, możesz zrobić to z nami i przez nas. Chodzi tutaj o domeny które nie są wystawione na sprzedaż na GOLEMie. Prowizja wynosi 3% (minimalnie 15 EUR). Co należy w takim przypadku zrobić?

Założyć konto (kupiec i sprzedawca) na GOLEM i skierować email'a informując o chęci zrealizowania transakcji. Taki email może być przekazany na adres: support (at) golem (dot) eu (w jęz. niemieckim, angielskim), albo na moją skrzynkę: nick (at) golem (dot) eu (w jęz. polskim). Informacje które potrzebujemy aby rozpocząć taką transakcję to:

Od sprzedawcy: adres skrzynki email, będący loginem do wejścia na GOLEM

Od kupca: adres skrzynki email, będący loginem do wejścia na GOLEM

Domena: nazwa domeny

Cena: wartość transakcji, waluta transakcji oraz która strona płaci prowizję

 

Jak już powiedziałem, taki email inicjujący może być wysłany na moją osobistą skrzynkę. W takim przypadku będę asystował osobiście i daje gwarancje, że będziecie zadowoleni z serwisu.

 

3.Parking

Współpracujemy z ParkingCrew. Wygląda to jak na przykładzie – www.eva.eu

Aby założyć konto parkingowe należy wykonać następujące kroki: “My account” – “Account details”. Jeśli już masz konto z ParkingCrew możesz go zintegrować z nami. Nie zarabiamy ani centa z parkingu – pracujesz bezpośrednio z ParkingCrew ale przez nas.

 

Więcej o parkingu - https://www.golem.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=185&lang=en

 

 

4.Strona sprzedaży (saleslander)

Nie jest tajemnicą, iż często końcowy klient kupuje domenę po wpisywaniu tej domeny w przeglądarce i trafiając na stronę, gdzie on widzi, że domena jest wystawiona na sprzedaż. Na GOLEM jest możliwość stworzenia takiej strony i gorąco zachęcam skorzystania z tej możliwości, ponieważ wygląda to dobrze i nieźle działa. Wygląda to następująco: doberman.tv

Jak zrobić taką stronę dla swojej domeny? Należy po prostu zmienić NS na GOLEMowskie (ns1.golem.eu, ns2.golem.eu, ns3.golem.eu), co z kolei, jak już powiedziałem wyżej związane jest z możliwością uzyskania najmniejszej wysokości prowizji (7%).

Drugim sposobem jest bespośrednie przekierowanie. Wygląda to następująco: doberman.tv.golemsales.eu

 

Czyli domyślny link wygląda w ten sposób: domain.tld.golemsales.eu.

Należy pamiętać, że przy bezpośrednim przekierowaniu najniższa wysokość prowizji nie wchodzi w grę. Natomiast wysokość prowizji wzrasta (do max. 13%) jak już pisałem.

 

 

 

5.Jak można opłacić domenę czy otrzymać opłatę za domenę

Zapłacić za domenę można przy pomocy standardowych kart kredytowych, przelewem bankowym oraz przez Skrill (przez Wirecard). Otrzymać opłatę można przez przelew bankowy i Skrill. Nie pracujemy z PayPal, w związku z pewnymi problemy w przeszłości, ale możliwość wznowienia współpracy istnieje. Niedługo rozważamy możliwość wprowadzenia innych form opłaty.

 

6.Szczegóły sprzedaży domen wystawionych na sprzedaż na GOLEM

Aktualnie trwa aktualizacja starej wersji platformy, więc aukcje na razie nie działają. Czyli w przypadku otrzymania oferty na swoją domenę, nie macie możliwości (na razie) puszczenia domeny na aukcję, lecz możecie albo zaakceptować tę ofertę, albo zrobić kontrofertę. Kwestia z aukcjami niedługo zostanie rozwiązana, chociaż moje osobiste zdanie polega na tym, iżw ciągu ostatnich lat cały system aukcji już nie jest takim skutecznym jak to było wcześniej.

 

I teraz najważniejsze. Jestem tutaj do dyspozycji i pomocy. Praktycznie cały czas jestem online. Możecie kontaktować ze mną w każdym dowolnym przypadku. Mój email to: nick (at) golem (dot) eu

Macie jakieś pytanie czy problemy – napiszcie do mnie, będę starał się wszystko rozwiązać.

Pytania, opinie czy zdania możecie też zostawić w tym temacie albo kierować na prywatną skrzynkę.

 

Dziękuję wszystkim kto doczytał do końca :) W zasadzie większość z tych informacji podana jest też na stronie GOLEM – www.golem.eu .

 

Ponadto chciałbym dodać, iż niedługo wprowadzimy kilka ciekawym nowych opcji, o których oczywiście poinformuje.

 

Liczę na wspołpracę :)

 

Mikołaj


Edited by TwoMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Czy platforma planuje wejść na rynek polski? Póki co widzę trzy wersje językowe, ale próżno szukać rodzimej.

2. Lista "Auctions" jest pusta, co nie napawa optymizmem. Sprzedaliście już jakieś "peelki" w przeszłości?

3. Jakie rozszerzenia można przechwytywać? Jaka jest cena przechwytywania? W "Pricing" nic nie ma?

4. Jak wypadacie pod względem skuteczności przechwytywania? Ktoś przeprowadził jakieś statystyki?

5. Czy można otrzymać FVAT 23%?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wchodzę na golem.eu, klikam BUY domains, wybieram ze spisu rozszerzenie PL, usuwam standardowe rozszerzenie COM i klikam search...

 

Wyskakują mi same domeny z końcówką .tv :(

 

Dlaczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam i dziękuję za pytania.

 

Odpowiadam po kolei:

1. Polska wersja językowa jest w trakcie przygotowywania.

2. Auctions, jak ja napisałem w moim pierwszym poście na razie nie pracują - to jest przyczyna dlaczego lista jest pusta.

Natomiast aukcje nie pracują dlatego, że aktualnie trwa modernizacja i zmiana wersji całej platformy na nową. Aukcje jako takie nie są priorytetem. Ale niedługo zapracują.

3. Przechwytawanie - na razie tej opcji nie (jej nie było wcześniej). W nowej natomiast wersji ona będzie (dlatego jest taka kategoria).

4. Tak jak punkt 3.

5. Dowiem się w księgowości (tu samodzielnie nie mogę dać odpowiedzi).

 

Dla vul:

 

Bo część z tych .tv to moja :)

 

Żartuję, nie dlatego.

 

To jest błąd - przepraszam.

 

Jak już powiedziałem, jesteśmy w trakcie zmiany wersji programu.

Edited by TwoMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę dziwny marketing prowadzisz...Reklamujesz coś co nie działa.

:)

Windows też nie działał a go reklamowali i odnieśli sukces ;-)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chciałbym Mikołaj źle podsumować przedstawionej przez Ciebie oferty ale odnoszę wrażenie, że w porównaniu z tym, co oferują inni, nie macie zbyt wiele ciekawego do zaoferowania:

- wysoka prowizja od sprzedaży ( 7-13% )

- brak przechwytywania,

- brak aukcji,

- parking, z którego można skorzystać bez Waszego pośrednictwa,

- Escrow jak wszędzie

- strona sprzedaży co najwyżej taka jak w innych miejscach

- brak możliwości zakupu na raty,

- brak polskich faktur,

- brak polskiej wersji językowej, co może tez odstraszyć kupującego, który będzie tam musiał otworzyć konto

- brak informacji o potencjale nabywców dla polskiego rynku

...

Co jest wg Ciebie Waszą najmocniejsza stroną w porównaniu z tym co mamy do dyspozycji obecnie ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

... i ta nazwa Golem + to logo nie wygląda zbyt pro ;)

 

Zauważ, że Golem według legendy jest istotą głupią, bezrozumną i w sumie mądrego wyrazu twarzy na stronie to nie ma :P Brawo ze detale. A tak poważnie, serio usuńcie tego golema - pozostańcie przy samej nazwie, to dla nikogo nie będzie ani to dziwne, ani głupie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Co jest wg Ciebie Waszą najmocniejsza stroną w porównaniu z tym co mamy do dyspozycji obecnie ?

Świetnie zadane pytanie. Ja poza designem, który do mnie trafia (nie sprawdzałem usability i panelu) nie dostrzegam na razie czegoś, co daje przewagę nad konkurencją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy napisali w tym temacie. Dziękuję też za krytykę :)


Teraz odpowiadam po kolei.


1. Faktura VAT. Tak, dajemy fakturę VAT. Jeśli VAT wchodzi w grę w danym konkretnym przypadku, będzie wynosił 20%


2. Wysoka prowizja od sprzedaży. No ja nie sądzę, że jest zbyt wysoka. Przynajmniej ja nie pamiętam żadnej z popularnych giełd domen

ze Stanów czy z Europy Zachodniej, która by pobierała 7%. Nie mówię w tym momencie o polskich giełdach, bo szczerze nie pamiętam.


2. Brak przechwytywania. Nie wiem o żadnej giełdzie domen, z tych najpopularniejszych (z wyjątkiem polskich), które świadczą taką usługę. To będzie dodatkowa ciekawostka – i tylko tak do tego podchodzimy.


3. Brak aukcji. W pierwszym swoim poście właśnie zwróciłem uwagę, że jest to kwestia czasowa. Ale Panowie popatrzmy generalnie na aukcje jako takie na światowych giełdach i porównajmy sytuację z tym co było chociaż 5 lat temu. Oczywisty trend spadkowy. Nie mniej jednak aukcje będą wznowione.


4. Parking – tak prawda. Tylko inne giełdy zarabiają na tym a my nie. Czyli oznacza to, że klient parkujący domenę może zarobić potencjalnie więcej, niż na innych giełdach.

Używając taką logikę, to domeny też nie ma po co sprzedawać na giełdach, można je sprzedawać samemu, bezpośrednio.


5. Escrow jak wszędzie – postaramy się aby to było szybciej niż wszędzie.


6. Strona sprzedaży jak wszędzie. Generalnie się zgodzę, bo ciężko wymyśleć coś innego dla tej opcji. Mi się akurat podoba jak wygląda.


7. Brak zakupu na raty. O tym nie napisałem, ale to też ma być implementowane. W wersji angielskojęzycznej nawet o tym jest napisane jako o jednej z opcji.


8. Brak polskich faktur. Polskich brak. Generalnie nie brak. Ale Polacy też kupują domeny nie na polskich giełdach, na których nie ma polskich faktur.


9. Brak polskiej wersji językowej. Już napisałem, że jest w trakcie robienia. Dodam, że nie wiem żadnej nie polskiej giełdy domen mającej polską wersję językową (ja nie mówię o częściowym przetłumaczeniu instrukcji na jednej z giełd).


10. Brak informacji o potencjale nabywców dla polskiego rynku. Nie robiliśmy na razie takich badań


Co uważam za nasze najmocniejsze strony (dla polskiego rynku):

a) Punkt 9. Polska wersja językowa. Pierwsza nie polska giełda domen z pełną polską wersją językową


b. Niska prowizja


c) Nowe opcje, które będą niedługo zaprowadzone. Przynajmniej jednej z tych opcji jeszcze nie było na rynku. Czyli żadna z giełd domen tego jeszcze nie robiła. Powiem dokładnie, jak zostanie implementowana.


d) Na przykład dla właścicieli domen z końcówką .eu, to jest miejsce w którym klienci już kupują takie domeny i wiedzą o tej giełdzie.


e) Mobilność w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Mówię tutaj, m.in. o sobie (tak naprawdę ja nie wiele wiem i widziałem przedstawicieli nawet najpopularniejszych giełd domen na forach domeniarzy). Nie raz miałem osobiście problemy z szybkim rozwiązywaniem problemów.


A teraz co do loga. Dziękuję za krytykę. Przede wszystkim powiem, że jest mi szkoda, że nie ja to wymyślałem, bo mi się bardzo podoba.

A co do tego co Golem ma do domen? No, wiecie, popatrzyłem na awatarę szogun'a i coś ona mi przypomniała. Jakąś firmę z branży komputerowej, która miała i ma na logu odgryzione jabłko. Co ma jabłko do komputerów nie wiem. Ale ta firma i nadal istnieje.


Ale zgodzicie się, że już pamiętacie, że jest taka giełda domen pod dziwną nazwą i z dziwnym logiem – Golem :)

Edited by TwoMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Przynajmniej ja nie pamiętam żadnej z popularnych giełd domen ze Stanów czy z Europy Zachodniej...
Nie wiem o żadnej giełdzie domen, z tych najpopularniejszych (z wyjątkiem polskich)
Brak informacji o potencjale nabywców dla polskiego rynku. Nie robiliśmy na razie takich badań

Nie chciałbym wypowiadać się za innych ale jestem przekonany, że większość osób, które korzysta z tego forum, to osoby operujące na rynku polskim, z polskimi domenami stąd mniej ich będzie interesowało porównanie z tym co jest w USA czy w innych krajach.

Oczywiście można porównać Waszą propozycję z Sedo czy z innymi giełdami ale jeżeli nie pamiętasz, to podpowiem, że prowizja od sprzedaży na Premium.pl i na Aftermarket.pl to najczęściej 5%. Stąd moje porównanie z Waszym 7% ( 40% więcej).

Pomijam już min. 15 Euro lub 25 Euro przy drobnych transakcjach choć i takich nie brakuje, zwłaszcza przy popularnych last minute itp. wyprzedażach.

 

Nie mam dokładnych danych ale szacuję, że przechwytywanie i aukcje oraz opcje i klienci z Polski, to najczęstsze obszary zainteresowań osób inwestujących w domeny w Polsce. No może poza tymi, którzy skupiają się na generowaniu przychodów z zachodnich literówek lub kilku wyjątkach osób, które mają też inne niż polskie, wartościowe domeny.

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1. Faktura VAT. Tak, dajemy fakturę VAT. Jeśli VAT wchodzi w grę w danym konkretnym przypadku, będzie wynosił 20%

 

Skąd taka kosmiczna stawka? Jak ja to rozliczę? Jeżeli faktura jest wystawiona przez podmiot zagraniczny, to powinna być wystawiona z VAT-em 0%.

 

 

2. Wysoka prowizja od sprzedaży. No ja nie sądzę, że jest zbyt wysoka. Przynajmniej ja nie pamiętam żadnej z popularnych giełd domen
ze Stanów czy z Europy Zachodniej, która by pobierała 7%. Nie mówię w tym momencie o polskich giełdach, bo szczerze nie pamiętam.
Ponawiam więc pytanie - ile "peelek" przehandlowaliście już w przeszłości? Jakie to były kwoty (orientacyjnie)? Jeżeli nie domeny polskie, to może jakieś inne końcówki z Europy Środkowej - .cz, .sk, .ua?
Jeżeli Wasza skuteczność na tym polu nie odbiega znacząco od Sedo czy innych giełd, to przepraszam, czym chcecie konkurować? ;)

 

6. Strona sprzedaży jak wszędzie. Generalnie się zgodzę, bo ciężko wymyśleć coś innego dla tej opcji. Mi się akurat podoba jak wygląda.

 

Ugh... Mało polityczna zagrywka. Wybacz dosadność - w PR kariery byś tym nie zrobił :D

 

 

2. Brak przechwytywania. Nie wiem o żadnej giełdzie domen, z tych najpopularniejszych (z wyjątkiem polskich), które świadczą taką usługę. To będzie dodatkowa ciekawostka – i tylko tak do tego podchodzimy.

 

Skoro żadna giełda tego nie ma, to może właśnie na tym warto się skupić i to silnie promować, a nie traktować jak ciekawostkę?
Macie bardzo spontaniczne i niezbyt spójne podejście do tematu...
Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po analizie tego co tu zostało napisane stwierdzam jednoznacznie, że ogólnie słaba z Was giełda na obecnym rynku porównując do konkurencji. Nie wiem jak Wam idzie/pójdzie sprzedaż domen .eu, .tv etc.. i jakie sukcesy odnosicie/odniesiecie w innych krajach ale uważam, że z tym co oferujecie teraz furory w Polsce nie zrobicie.

Będę natomiast co jakiś czas śledził ten wątek jak i Waszą stronę - trzeba mieć w końcu rękę na pulsie. Może coś fajnego w przyszłości

z Golema wyskoczy ;) - czego Wam serdecznie życzę.

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę, przy sprzedaży pobieracie dodatkowo 2% za nieopublikowanie danych sprzedaży ?

Są jeszcze jakieś niespodzianki, o których nie wspomniałeś, a które mogą generować dodatkowe koszty ? :)

 

Nie wiem jak Wam idzie/pójdzie sprzedaż domen .eu, .tv etc.. i jakie sukcesy odnosicie/odniesiecie w innych krajach

Niektóre dane można wyszukać.

http://dnpric.es/stats/stats-by-broker/?broker=Golem.eu&tld=eu

http://dnpric.es/stats/stats-by-broker/

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
O tych 2% za nieopublikowanie danych sprzedazy.


Nie, nie pobieramy domyslnie. Jest to tylko opcja z ktorej moze skorzystac Kupiec, jesli nie chce aby jego zakup nie byl publikowany. A moze i nie skorzystac.

Tez z kolei nie pamietam aby inne gieldy w ogole o to pytaly.


Jakichs specjalnych innych niespodzianek nie ma ))


I podziekowania dla vul. Wyskoczy, wyskoczy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×