Jump to content
Grzesiek86

Firma prosi o dobrowolne zrzeczenie się domeny

Recommended Posts

Mam sytuacje, gdzie duża firma międzynarodowa (domena com) wysyła do polskiej firmy pismo z prośbą o zrzeczenie się domeny.

 

Co można w takiej sytuacji zrobić?

Jakie oni mają realne prawa przejąć domenę?

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mogli odebrać domenę?

Czy mogę zaproponować im sprzedaż tej domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rafał, póki co nie wiem o jaką domenę chodzi.

Ale chciałbym się generalnie zorientować jak sprawa wygląda.

Zaprzyjaźniona firma mojego znajomego ma taką sytuację i zostałem poproszony o pomoc w sprawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ładnie proszą ? :)

 

Nie wiesz o jaką domenę chodzi ?
A ta firma, która dostała pismo wie ?

Wiesz chociaż czy ta domena jest zagospodarowana, od kiedy i czy w podobnych obszarach co ta międzynarodowa ?

Czy nazwa ta korzysta z ochrony prawnej ?

Czy podali podstawy prawne swojego żądania ? Na czym je opierają ?

 

Może z linków poniżej znajdziesz jakieś podpowiedzi ?

http://di.pl/topic/101791-stawianie-serwisow-na-domenach-z-nazwami-komiksow/

http://di.pl/topic/101489-przejecie-domeny-com-na-podstawie-pl/

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ewidentnie zwrócili się o poradę do niewłaściwej osoby. Niech wybiorą się do rzecznika patentowego, inwestycja powinna się zwrócić z nawiązką.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ewidentnie zwrócili się o poradę do niewłaściwej osoby. Niech wybiorą się do rzecznika patentowego, inwestycja powinna się zwrócić z nawiązką.

 

Rzecznik patentowy powinien znać się na zagadnieniach związanych ze znakami towarowymi ale myślisz, że na wszystkich kwestiach związanych z orzecznictwem dot. domen, też będzie się znał ?

Nie znam nazwy tej domeny ale tu może wchodzić w grę nie tylko tematyka dotycząca Prawa własności przemysłowej i znaków towarowych ale też ew. czynów nieuczciwej konkurencji, regulaminów rejestrów, cybersquattingu.

Wydaje mi się, że lepszy byłby dobry prawnik niż rzecznik patentowy.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzecznik patentowy powinien znać się na zagadnieniach związanych ze znakami towarowymi ale myślisz, że na wszystkich kwestiach związanych z orzecznictwem dot. domen, też będzie się znał ?

Nie znam nazwy tej domeny ale tu może wchodzić w grę nie tylko tematyka dotycząca Prawa własności przemysłowej i znaków towarowych ale też ew. czynów nieuczciwej konkurencji, regulaminów rejestrów, cybersquattingu.

Wydaje mi się, że lepszy byłby dobry prawnik niż rzecznik patentowy.

 

Myślę iż obydwoje w jakimś sensie macie racje ale który z Was ma ją większą zależy od tego na jakiej podstawie owa zagraniczna firma życzy sobie sprezentowania tej domeny.

Kangur...Rzecznik patentowy jest również prawnikiem...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kangur...Rzecznik patentowy jest również prawnikiem...

To wynika z jakiejś ustawy ?

Kto może zostać rzecznikiem patentowym?

Swoich sił jako rzecznicy spróbować mogą prawnicy i absolwenci kierunków politechnicznych takich jak inżynieria, mechanika, elektronika i mechatronika. Drzwi do zawodu otwarte są także m.in. dla chemików, farmaceutów, weterynarzy, biologów i biotechnologów.

źródło

 

Napisałem o prawniku ponieważ wg mojej skromnej wiedzy lepiej jest żeby takim tematem zajął się prawnik znający się na domenach bardziej kompleksowo niż rzecznik patentowy.

Zawsze taki prawnik może jakieś wątpliwości skonsultować ze specjalistą od własności przemysłowej.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę iż obydwoje w jakimś sensie macie racje ale który z Was ma ją większą zależy od tego na jakiej podstawie owa zagraniczna firma życzy sobie sprezentowania tej domeny.

Kangur...Rzecznik patentowy jest również prawnikiem...

:)

 

Ale Kangur ma rację.

 

Domenami zajmuje się IP lawyer czyli prawnik ze specjalizacją najlepiej z międzynarodowego prawa własności intelektualnej, w szczególności dotyczącego znaków towarowych i domen internetowych! Rzecznik patentowy, jak nazwa wskazuje, reprezentuje klienta jedynie w zakresie zgłaszania do rejestracji znaków towarowych, wzorów użytkowych i patentów. Jeśli np. ktoś ma patent i ktoś inny chce ten patent podważyć, to możemy wziąć rzecznika patentowego, który ma rozeznanie w naszej sprawie. Jeśli natomiast sprawa dotyczyłaby np. podpisanej umowy licencyjnej na używanie praw do patentu, to wtedy oczywiscie zatrudniamy IP lawyer czyli prawnika od IP. W zakresie domen nie będzie to absolutnie żaden rzecznik patentowy, tylko prawnik od IP!

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×