Jump to content
Domenatorix

Koniec „wyprzedaży” domen na giełdach?

NASK wydłuża 15 grudnia stan po usunięciu z kolejki  

26 members have voted

  1. 1. Czy podoba Ci się wydłużenie stanu po usunięciu z kolejki do 90 dni?

    • Tak.
      12
    • Nie.
      13
    • Nie wiem.
      1
  2. 2. Czy wydłużenie stanu po usunięciu z kolejki według Ciebie ukróci handel rezerwacjami?

    • Tak.
      14
    • Nie.
      9
    • Nie wiem.
      3
  3. 3. Jak w związku z niniejszymi zmianami zmienią się Twoje zwyczaje?

    • Będę musiał(a) zlecać więcej przechwytywań.
      3
    • Będę mógł/mogła zlecać mniej przechwytywań.
      1
    • Będę musiał(a) opłacać więcej rezerwacji.
      7
    • Będę mniej chętnie rezerwować domeny.
      3
    • Będę chętniej rezerwować domeny.
      1
    • Będę miał(a) więcej okazji do zdobycia atrakcyjnych domen po cenie rejestracji.
      6
    • Pieniądze zaoszczędzone dzięki (ewentualnemu) zniknięciu tzw. wyprzedaży będę mógł/mogła przeznaczyć na inne cele.
      3
    • Nic się u mnie nie zmieni.
      11
    • Inna sytuacja. (Opisz, proszę, w komentarzu).
      0


Recommended Posts

Przedwczoraj NASK opublikował komunikat o ważnej zmianie, która myślę, że znacząco wpłynie na rynek wtórny polskich domen.

Informujemy, że NASK prowadzi prace nad dostosowaniem cyklu życia nazw domeny .pl do oczekiwań rynku dotyczących zwiększenia dostępności nazw do rejestracji.

Z dniem 15 grudnia 2014 w rejestrze domeny .pl planowane jest wydłużenie okresu, w którym nazwa domeny .pl dostępna jest do rejestracji na zasadach "kto pierwszy, ten lepszy", przy czym nie jest dostępna do rezerwacji i testowania (usługa DNT). Zmiana dotyczy stanu oznaczonego w bazie WHOIS komunikatem "Nazwa domeny usunięta z kolejki", a w systemie rejestru określeniem BOOK_BLOCKED. Stan ten jest stanem pośrednim między nieskuteczną rezerwacją a usunięciem nazwy domeny .pl z bazy rejestru i cechuje się dostępnością nazwy do rejestracji za pośrednictwem dowolnego Partnera NASK świadczącego tę usługę. Na przebywającą w tym stanie nazwę domeny nie można zawrzeć umowy opcji na rejestrację nazwy domeny lub wykonać testów tej nazwy.

Czas trwania stanu BOOK_BLOCKED zostanie wydłużony z 5 do 90 dni, przy czym nie wpłynie to na nazwy domen będące już w tym stanie w momencie dokonywania powyższej zmiany. Nowe brzmienie otrzyma także komunikat bazy WHOIS dla przedmiotowego stanu - dotychczasowy: "Nazwa domeny usunięta z kolejki" zostanie zastąpiony nowym: "Nazwa domeny po usunięciu z kolejki, dostępna do rejestracji." Bez zmian pozostanie możliwość rejestracji nazwy domeny w stanie BOOK_BLOCKED poprzez Partnerów NASK świadczących tę usługę. Diagram przedstawiający obecny cykl życia nazwy domeny opublikowany jest na stronie.

Wydłużenie czasu trwania stanu BOOK_BLOCKED ma na celu zwiększenie dostępności oraz wzmocnienie przejrzystości procesu rejestracji nazw w domenie .pl dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Zachęcam do udziału w dyskusji i odpowiadania w anonimowej ankiecie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście domyślam się, że wprowadzenie rozwiązania poprzedziła dłuuuga, burzliwa i owocna dyskusja w ramach konsultacji społecznych przynajmniej z partnerami NASK i innymi zainteresowanymi podmiotami (np. NGO). Głosy te zostały naturalnie opublikowane na odpowiedniej stronie internetowej i w ramach zwiększania transparentności działań NASK można w każdej chwili dotrzeć do tych działań i zobaczyć proces konsultacji społecznych.

 

Ja całkowicie za darmo podpowiem NASK-owi, iż "wzmocnienie przejrzystości procesu rejestracji nazw w domenie .pl dla wszystkich zainteresowanych podmiotów." zapewni po prostu zlikwidowanie możliwości rezerwacji, która, o ile mi wiadomo, nie jest znana w żadnym innym systemie ccTLD ani gTLD!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

....

Ja całkowicie za darmo podpowiem NASK-owi, iż "wzmocnienie przejrzystości procesu rejestracji nazw w domenie .pl dla wszystkich zainteresowanych podmiotów." zapewni po prostu zlikwidowanie możliwości rezerwacji, która, o ile mi wiadomo, nie jest znana w żadnym innym systemie ccTLD ani gTLD!

Czy Ty własnie powiedziałeś, że nask jest innowacyjny ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zniknie jedno ze źródeł, z których utrzymują się Giełdy domen. Będą podwyżki usług?

Przecież giełdy cały czas będą miały pierwsze 14 dni na sprzedaż domeny, nieprawdaż? Nie sądzę, aby tu się coś zmieniło. A dopiero dalsza rezerwacja nie będzie miała sensu. Przynajmniej domeny nie będą krążyły sobie od giełdy do giełdy, jak teraz.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może to i dobrze.

Teraz domeny są łapane i puszczane w kółko co 19 dni, co nie zmienia faktu, że dla większości rejestratorów(nazwa, home, az itd.) domeny w tym stanie są oznaczone jako "niedostępne do rejestracji".

Share this post


Link to post
Share on other sites

A po tej zmianie będą tam dostępne do rejestracji? W komunikacie napisane jest, że przez 90 dni będzie dostępna rejestracja tych domen , ale dla partnerów świadczących tą usługę, więc nadal w home, nazwie i az, gdzie nie ma rezerwacji domena będzie niedostępna do rejestracji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak. Będzie możliwa rejestracja.

Przy czym to nie jest tak, że Ci duzi nie mają rezerwacji - mają, tylko działa ona jak hmm... okres testowy dla rejestracji, nie jako rezerwacja dla samej rezerwacji.

Myślę, że Klienci mogli z tej opcji korzystać traktując ją jako czas na przelew. Teraz z domenami po rezerwacji będzie jak z wszędzie - komu pierwszemu bank zasięguje przelew, ten lepszy.

Z punktu widzenia rynku pierwotnego nie jestem przekonana, że wyjdzie to na lepsze (więcej skarg do rejestratorów, więcej skarg do nask - 'bo przecież zapłaciłem, więc czemu ktoś inny korzysta z mojej domeny' etc.)

Edited by thurisaz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Były konsultacje z partnerami w Warszawie. Jednak odebrałem je tak: "przyjdźcie, zjedzcie, powiedzcie co myślicie, choć i tak mamy to gdzieś". Najwięcej głosów na sali było za usunięciem rezerwacji całkowicie.

 

A co do samej zmiany, ma ona nie blokować domen, a przecież jest to nic innego jak wydłużenie okresu blokady z 5 dni do 90. Jakiś paradoks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie będzie lepiej,więcej domen będzie dostępnych do rejestracji po ich nieoplaceniu przez poprzedniego wlasciciela - nie będzie miało znaczenia ze nie będę miał ich w panelu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Były konsultacje z partnerami w Warszawie. Jednak odebrałem je tak: "przyjdźcie, zjedzcie, powiedzcie co myślicie, choć i tak mamy to gdzieś". Najwięcej głosów na sali było za usunięciem rezerwacji całkowicie.

 

A co do samej zmiany, ma ona nie blokować domen, a przecież jest to nic innego jak wydłużenie okresu blokady z 5 dni do 90. Jakiś paradoks.

 

Ale w jaki sposób będą blokowane skoro będą dostępne do rejestracji ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOOK_BLOCKED - przetłumacz sobie drugi wyraz. Pomogę. Jest to stan "zablokowania" i będzie on wydłużony. Teraz widzisz paradoks?

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOOK_BLOCKED - przetłumacz sobie drugi wyraz. Pomogę. Jest to stan "zablokowania" i będzie on wydłużony. Teraz widzisz paradoks?

No tak, ale domena będzie możliwa do rejestracji. NIe będzie miała tylko statusu WOLNA, lecz DOSTĘPNA DO REJESTRACJI i żadne kombajny automatycznie rezerwujące kupę domen nie będą mogły takiej dziabnąć ani przechwycić przez ten dodatkowy czas. W związku z tym nie będzie wędrowania domen między przechwytywarkami jak ma to miejsce obecnie, gdzie po 19 dniach lądują one ponownie jako zarezerwowane na wyprzedażach przechwyconego szmelcu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Były konsultacje z partnerami w Warszawie. Jednak odebrałem je tak: "przyjdźcie, zjedzcie, powiedzcie co myślicie, choć i tak mamy to gdzieś". Najwięcej głosów na sali było za usunięciem rezerwacji całkowicie.

Nie dziwi mnie to bo nie dość, że partner nie ma zysku z rezerwacji to jeszcze powstaje koszt bo NASK wprowadził sobie kretyński sposób na zarabianie na rezerwacjach w postaci "za każdą próbę rejestracji nazwy domeny bądź testu, a także za nieudaną próbę rezerwacji automatycznie pobierana będzie opłata w wysokości 10 gr.".

 

Po za tym jak klientowi zależy na wolnej domenie, którą chce w danym momencie posiadać nie będzie miał czasu (14 dni rezerwacji) na namyślenie się czy na pewno chce ją zarejestrować tylko będzie zmuszony do jej natychmiastowej rejestracji.

 

Tylko dlatego większość była za.

 

A co do samej zmiany, ma ona nie blokować domen, a przecież jest to nic innego jak wydłużenie okresu blokady z 5 dni do 90. Jakiś paradoks.

Polska to kraj paradoksem płynący więc nie jestem przesadnie zdziwiony. Edited by mdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lata płyną i nic się nie zmienia... NASK wprowadza kolejne "innowacje" mające tylko jeden cel - zwiększenie zysków, przy okazji poróżniając środowisko ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z jednej strony lepsze to niż nic. Z drugiej strony niewiele się zmieni.

W "łapaniu" też nic się nie zmieni, poza mniejszym śmietnikiem na giełdach...

 

Jak słusznie wspomniał apze, lepsze byłoby całkowite zlikwidowanie rezerwacji.(i przy okazji opcji też ;) )

 

PS. NASK wrócił do praktyki ukrywania daty wygasania domen trzymanych u siebie? Miało być 10 lat, po czym miały zacząć być ponoć traktowane we whois jak inne,a tu komunikat: "expiration date: not defined ". Kilka dni temu, gdy sprawdzałem, była data podana :D Ach, no tak, sorry... Zapomniałem, że to NASK ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepsze byłoby całkowite zlikwidowanie rezerwacji.(i przy okazji opcji też ;)

Ty się lepiej za bardzo nie rozkręcaj ze swoimi pomysłami ;)

 

Co do samego pomysłu - większość ludzi będzie popierała to, co daje im największe szanse na zysk.

Ale obecne przeciągające się rezerwacje, przypominają mi nieco zabawę w kotka i myszkę i zdają się być wypaczeniem pierwotnych zamiarów pomysłodawców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ty się lepiej za bardzo nie rozkręcaj ze swoimi pomysłami ;)

 

Co do samego pomysłu - większość ludzi będzie popierała to, co daje im największe szanse na zysk.

Ale obecne przeciągające się rezerwacje, przypominają mi nieco zabawę w kotka i myszkę i zdają się być wypaczeniem pierwotnych zamiarów pomysłodawców.

Lepiej tak jak swego czasu w Norwegii, każdy może mieć tylko 1 czy 10 domen i basta! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepiej tak jak swego czasu w Norwegii, każdy może mieć tylko 1 czy 10 domen i basta! :D

Chyba wszystkich skrajności warto unikać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie to bardzo cieszy. Przecież, jeśli domena jest tego warta, to ja ją zarejestruję na rok za 15 złotych. I nie potrzebuje do tego rezerwowania domeny na 2 tygodnie. Po co były te głupie rezerwacje - albo domenę biorę, albo nie. Płakałbym natomiast, gdyby mi odebrano możliwość posiadania OPCJI na adresy, o których marzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permanentna rezerwacja to pies ogrodnika, sam nie weźmie i drugiemu nie da, a opcja to zwykły kupon lotto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Płakałbym natomiast, gdyby mi odebrano możliwość posiadania OPCJI na adresy, o których marzę.

A czym się różni opcja od rezerwacji? To też jest rezerwacja na wypadek spadku domeny. Rezerwacje i opcje powinny zniknąć z rynku domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cze! I jak tam pieski ogrodnika, ostatnie rezerwacje tysięcy domen porobione tuż przed północą? Hehe. 7.gif Jak rozumiem, zrobione 14.12.2014 r. przed godz. 23:59 rezerwacje wygasają jeszcze normalnie jak do tej pory. Rezerwacje od 15.12.2014 00:00 już nie. To nawet dobrze, od teraz jedynie 3 rundy rezerwacji w roku. jaka oszczędność dla serwerów NASK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cze! I jak tam pieski ogrodnika, ostatnie rezerwacje tysięcy domen porobione tuż przed północą? Hehe. 7.gif Jak rozumiem, zrobione 14.12.2014 r. przed godz. 23:59 rezerwacje wygasają jeszcze normalnie jak do tej pory. Rezerwacje od 15.12.2014 00:00 już nie. To nawet dobrze, od teraz jedynie 3 rundy rezerwacji w roku. jaka oszczędność dla serwerów NASK.

 

Zmiana chyba jeszcze nie weszła, bo póki co wygasają po staremu.

 

created: 2014.12.01 00:29:28

last modified: 2014.12.01 00:29:28

expiration date: 2014.12.20 00:29:28

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×