Jump to content
TwoMoon

Handel domenami jako dzialnosc gospodarcza

Recommended Posts



Witam!


Panowie prosze o pomoc. Chcialbym zalozyc jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza i sprzedawac domeny jako przedsiebiorca, placic podatki itp.

Jesli ktos juz to robi goraco prosilbym o pomoc w odpowiedzi na kilka pytan - najlepiej przez PW. Nie jestem obywatelem Polski, wiec nie wiem jak to wyglada.


Z gory dziekuje, Mikolaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro nie jesteś obywatelem RP nie założysz DG w Polsce, jedyna dostępna dla Ciebie w Polsce forma prawna to Sp. z o.o. Ewentualnie rozważ założenie spółki poza granicami kraju np. na BVI

Edited by Domain Club

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak na margienie...Projekt "Golem" sam zdycha czy mu ktoś w tym pomaga ?

Zdycha to pies pod mostem. A projekt zyje.
Tak na marginesie, ponizej Wielceszanowny Pan moze obejrzec liste sprzedanych domen w okresie wrzesien - pazdziernik.

Domainname: fietsenzaak.be Date: Saturday, 11-Oct-14 Price: EUR 999.00

Domainname: regio.eu Date: Sunday, 05-Oct-14 Price: EUR 8,100.00

Domainname: coolbox.eu Date: Wednesday, 01-Oct-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: serenissima.eu Date: Friday, 03-Oct-14 Price: EUR 999.00

Domainname: reminiscence.ch Date: Monday, 29-Sep-14 Price: EUR 1,200.00

Domainname: mobilite.eu Date: Friday, 03-Oct-14 Price: EUR 720.00

Domainname: jobstar.eu Date: Wednesday, 01-Oct-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: adair.be Date: Wednesday, 01-Oct-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: edugames.ch Date: Friday, 03-Oct-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: nema.eu Date: Thursday, 25-Sep-14 Price: EUR 2,000.00

Domainname: marbre.eu Date: Monday, 22-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: energyaudit.eu Date: Wednesday, 24-Sep-14 Price: EUR 1,798.80

Domainname: ltg.ch Date: Wednesday, 24-Sep-14 Price: EUR 3,999.00

Domainname: toop.be Date: Thursday, 25-Sep-14 Price: EUR 574.50

Domainname: megabus.de Date: Sunday, 28-Sep-14 Price: EUR 11,940.00

Domainname: pingi.eu Date: Wednesday, 17-Sep-14 Price: EUR 999.00

Domainname: telesystem.eu Date: Friday, 19-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: livevideo.eu Date: Friday, 19-Sep-14 Price: EUR 999.00

Domainname: designmarket.eu Date: Saturday, 13-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: transact.eu Date: Saturday, 13-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: lige.be Date: Tuesday, 02-Sep-14 Price: EUR 999.00

Domainname: burlington.eu Date: Thursday, 04-Sep-14 Price: EUR 2,499.00

Domainname: weekday.ch Date: Tuesday, 02-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: techron.eu Date: Tuesday, 02-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: gourmetstar.ch Date: Tuesday, 02-Sep-14 Price: EUR 1,499.00

Domainname: stelzer.eu Date: Thursday, 04-Sep-14 Price: EUR 2,499.00

Domainname: rugdoctor.eu Date: Thursday, 04-Sep-14 Price: EUR 600.00

Domainname: malu.eu Date: Thursday, 04-Sep-14 Price: EUR 900.00

Domainname: cosma.be Date: Friday, 05-Sep-14 Price: EUR 1,250.00

Domainname: lightart.eu Date: Saturday, 06-Sep-14 Price: EUR 1,491.28

Jesli Pan Bazyli pozwoli chcialbym wrocic do tematu.
Sprzedaz domeny to jest sprzedaz praw majatkowych. Czy nie?
P.S.Ten temat o dzialalnosci gospodarczej nie jest zwiazany z Golem'em
Edited by TwoMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro nie jesteś obywatelem RP nie założysz DG w Polsce, jedyna dostępna dla Ciebie w Polsce forma prawna to Sp. z o.o. Ewentualnie rozważ założenie spółki poza granicami kraju np. na BVI

Proszę o podanie podstawy Twojej porady. Może jednak tak jak napisał Mikołaj, da się to zrobić ?

więcej

P.S.

Bazyli - co Cię ugryzło ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Sprzedaz domeny to jest sprzedaz praw majatkowych. Czy nie?

 

Ja od prawie 3 lat sprzedaję jako usługa wpisując w tytule faktury: "Cesja praw do domeny TuNazwa.pl wynikających z umowy utrzymywania domeny". Problemów nie ma.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja od prawie 3 lat sprzedaję jako usługa wpisując w tytule faktury: "Cesja praw do domeny TuNazwa.pl wynikających z umowy utrzymywania domeny". Problemów nie ma.

 

Dziekuje za rade!
Raczej podam wiecej konkretow i szczegolowych pytan.
Zamierzam zalozyc DG. Z kodow PKD planuje wybrac nastepujacy:
52.63.B Sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowana
Podklasa ta obejmuje:
sprzedaż detaliczną dowolnych towarów w dowolny sposób, gdzie indziej niesklasyfikowaną; z automatów sprzedających, z samochodu itp., działalność domów aukcyjnych zajmujących się sprzedażą detaliczną, także aukcje internetowe.
Nic innego mi do glowy nie przychodzi.
Teraz co planuje robic? Sprzedawac domeny (nie .pl, natomiast gTLD). Sprzedawac bede glownie za posrednictwem gield domen (nie polskich). Zalozmy ze zysk w skali rocznej nie bedzie przekraczal rownowartosci 10 000 EUR.
No i chce placic podatki. Pytanie jaki system opodatkowania mam (i moge) wybrac? Czy mam placic tez VAT? Czy moge wybrac jakis ryczalt? Czy musze placic podatek jak od zwyklej dzialalnosci gospodarczej?
Moze cos poradzicie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli jeszcze nie prowadziłeś DG w Polsce, to koniecznie znajdź sobie dobre biuro księgowe bo bez dobrego doradcy i księgowego masz duże szanse popełnić kosztowne błędy.

Poza tym szukaj też na tym forum lub w Google

http://di.pl/topic/10609-pkd-dzialalnosc-gospodarcza/

http://di.pl/topic/86157-klasyfikacja-pkd-dla-sprzedazydzierzawy-domen/

http://di.pl/topic/10609-pkd-dzialalnosc-gospodarcza/page-2

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli jeszcze nie prowadziłeś DG w Polsce, to koniecznie znajdź sobie dobre biuro księgowe bo bez dobrego doradcy i księgowego masz duże szanse popełnić kosztowne błędy.

Poza tym szukaj też na tym forum lub w Google

http://di.pl/topic/10609-pkd-dzialalnosc-gospodarcza/

http://di.pl/topic/86157-klasyfikacja-pkd-dla-sprzedazydzierzawy-domen/

http://di.pl/topic/10609-pkd-dzialalnosc-gospodarcza/page-2

Bardzo dziekuje! Sporo korzystnych rzeczy znalazlem. Czytam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

@TwoMoon

1. PKD

W PKD wpisz jak najwięcej powiązanych usług i tych, które chciałbyś w przyszłości świadczyć. Podaję co ciekawsze:

 

47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.
62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)
2. VAT
Polecam być płatnikiem podatku VAT. Wiele rzeczy będziesz mógł wbić w koszta (biurko, fotel, komputer, laptop etc.), a i firmy chętniej się u Ciebie będą zaopatrywać.
3. Podatek dochodowy
Jeśli jesteś pewien, że nie przekroczysz 85528 złotych dochodu to wybierz podatek na zasadach ogólnych.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje Anubisie za porady ))

 

No, więc po przeczytaniu tego wszystkiego to chciałbym reasumować i będę miał jeszcze parę pytań.

 

Ze względu na to, że w Polki są najładniejsze zakładam w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. :D

 

Do PKD wpisuję to co poradził Anubis i coś ewentualnie jeszcze.

 

Domeny bezproblemowo „przenoszę” na majątek firmy, bo są moje, a ja staję się firmą. (Tak?)

 

Zakładam, że roczne dochody z tytułu sprzedaży domen będą wynosiły 50.000 zł.

 

Teraz, co z tego będę musiał oddać:

- podatek dochodowy (18%)

-składka do ZUS – 500 zł każdego miesiąca niezależnie od stanu spraw. (Tak?)

-VAT – 23%(Tak?)

 

Czyli generalnie, jeśli będę płatnikiem VAT, to będę musiał oddać 41% + składka do ZUS. Tak?

 

Teraz jeszcze pytanie na temat sprzedaży domen przez amerykańskie giełdy. W Stanach nie ma VAT’u. Jak ja coś sprzedam załóżmy przez Godaddy, to czy ja mogę mieć problemy w Polsce, w związku z tym, że nie będzie na niej VAT’u?

 

W jakimś z postów wyczytałem, że w przypadku chyba przekazania praw majątkowych w grę wchodzi 1% podatku. Przynajmniej tak zrozumiałem. Czy można jakąś zrobić aby płacić ten 1% zamiast 18%? ))

 

I jeszcze o VAT. Rozumiem przewagę w postaci kosztów. Natomiast co do firm, to ja generalnie sprzedaję domeny przez giełdy domen i firma decydując się na taki zakup (przez giełdę) nie orientuje się kto jest płatnikiem, a kto nie. Więc nie wiem, czy to wszystko warte jest 23%. Może się mylę.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nie prowadziłeś jeszcze działalności to możesz liczyć na *ulgową* składkę ZUS (i tylko wtedy jest poniżej 500 zł), przez pierwsze 2 lata działalności, potem płacisz co miesiąc *pełną* składkę ZUS i jest ona dużo wyższa (powyżej 1000 zł).

 

Na obecną chwilę ulgowa składka ZUS to:

- ubezpieczenie społeczne 160,78 zł
- ubezpieczenie zdrowotne 270,40 zł
- Fundusz Pracy: brak

Razem: 431,18 zł

Pełna składka ZUS:

 

- ubezpieczenie społeczne 716,99 zł
- ubezpieczenie zdrowotne 270,40 zł
- Fundusz Pracy: 55,07 zł

Razem: 1042,46 zł

 

Składkę ZUS płacisz niezależnie czy masz dochód w danym miesiącu czy nie. I żeby nie było za prosto to ZUS co miesiąc płacisz trzema przelewami (jeden na konto ubezpieczenia społecznego, jeden na zdrowotne i jeden na FP) lub dwoma, jeśli bez FP.

 

Pozostałe pytania:

- jeśli jednoosobowa działalność to tak, majątek Twój stałby się majątkiem firmy i nie ma problemu z przeniesieniem domen na działalność, co sprowadzi się do zmiany danych abonenta we whois na firmę,

- podatek VAT najlepiej przenosić na nabywcę, w Polsce to jest powszechna praktyka - czyli jeśli chcesz domenę sprzedać za 2000 zł to wystawiasz ją na sprzedaż za 2460 zł (2000 zł + 23%), po zakupie nabywca VAT sobie wrzuca w koszty, obniża on jemu podatek VAT do zapłaty, a Ty płacisz ten VAT,

- transakcje zagraniczne to zawsze trochę kłopot (bo jest tu bardzo dużo możliwości - zależy czy sprzedawca lub nabywca jest / nie jest płatnikiem VAT czy jest w Unii Europejskiej / poza, czy jego kraj posiada VAT / nie posiada, bardzo różnie się to liczy, a przy sprzedaży również wystawia faktury). Generalnie to poleciłbym do comiesięcznych kosztów doliczyć sobie koszt polskiego biura księgowego (dla prostej działalności to będzie koszt rzędu kilkuset złotych co miesiąc, zależnie od liczby faktur w miesiącu), żeby kłopot z rozliczaniem podatków, comiesięcznym składaniem deklaracji VAT-7 do Urzędu Skarbowego itd. mieć z głowy. Do biura zawozisz raz w miesiącu wszystkie faktury, oni wyliczają podatek do zapłaty, składają dokumenty do Urzędu Skarbowego, a sam zajmujesz się swoją działalnością, a nie pierdołami. A jak czegoś nie wiesz / nie jesteś pewny to pytasz wtedy księgowej.

Edited by thomaso
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Jeśli sprzedajesz coś do USA czy innego kraju gdzie nie nalicza się VATu to nie będziesz miał żadnego problemu. Wystawiasz wtedy fakturę gdzie nie doliczasz VAT'u (0% na zasadach NP - "nie podlega") i dopisujesz KONIECZNIE na końcu faktury "Podatek rozlicza nabywca".

 

Warto, tak jak napisał Thomaso, skorzystać z usług biura księgowego. Jeśli jednak chcesz ograniczać koszty to polecam chociaż w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności by księgowy mógł Ci wytłumaczyć wszystkie zawiłości podatkowe.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytam ten wątek i nie mogę uwierzyć w to co widzę. Obcokrajowiec który chce otworzyć DG w Polsce to albo osoba nieświadoma albo po prostu masochista. To tak jakby na własne życzenie wybrać się do kolonii karnej na Syberię.

 

No to witaj! W Polsce mamy bardzo przyjazne prawo podatkowe, niską kwotę wolną od podatku, świetne ulgi fiskalne oraz przyjaznych urzędników. Ok koniec żartów.

 

Przy 50 tyś zł dochodu rocznie zapłacisz dochodowy: 6084 zł + ZUS (licze ten wyższy, po dwóch latach to jedyne 1100zł - teraz od stycznia) co daje 13200. Co w sumie daje 19284 zł które będziesz musiał oddać za przywilej prowadzenia tej elitarnej działalności. Daje to 39% twojego dochodu! Dolicz sobie do tego koszty księgowości oraz fakt, że nie odliczysz sobie np pełnego VATu od samochodu (hehe - Korea Płn). W ogóle wszelkie koszty mogą budzić wątpliwość i mogą zostać zakwestionowane. Po za tym Pani Basia z US w każdej chwili może wpaść do Ciebie i nie zrozumieć Twojego biznesu - wtedy się dowiesz, że księgowałeś coś źle i będziesz musiał zapłacić mandat skarbowy + odsetki (co znacznie może przewyższyć Twój dochód roczny).

 

BTW. Jaka jest twoja rezydencja podatkowa?

 

 

Jeśli sprzedajesz coś do USA czy innego kraju gdzie nie nalicza się VATu to nie będziesz miał żadnego problemu. Wystawiasz wtedy fakturę gdzie nie doliczasz VAT'u (0% na zasadach NP - "nie podlega") i dopisujesz KONIECZNIE na końcu faktury "Podatek rozlicza nabywca".

 

Warto, tak jak napisał Thomaso, skorzystać z usług biura księgowego. Jeśli jednak chcesz ograniczać koszty to polecam chociaż w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności by księgowy mógł Ci wytłumaczyć wszystkie zawiłości podatkowe.

 

Jak sprzedajesz do USA to nie piszesz, że podatek rozlicza nabywca.

 

I widzisz jakie rozliczanie jest proste :)

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytam ten wątek i nie mogę uwierzyć w to co widzę. Obcokrajowiec który chce otworzyć DG w Polsce to albo osoba nieświadoma albo po prostu masochista. To tak jakby na własne życzenie wybrać się do kolonii karnej na Syberię.

 

Też mi to przyszło do głowy, jest wiele krajów w Europie z o wiele bardziej przyjaznym systemem podatkowym i ubezpieczeń społecznych. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mi to przyszło do głowy, jest wiele krajów w Europie z o wiele bardziej przyjaznym systemem podatkowym i ubezpieczeń społecznych. ;-)

 

Tym bardziej, że biznes domenowy to nie handel kwiatkami czy fabryka mebli. To można prowadzić z każdej firmy na świecie a wybór jest niezły. Przy 50 tyś dochodu polecam LTD w uk. Koszty księgowości to będą jakieś 4 tyś zł rocznie, kwota wolna od podatku 8k funtów. Więc zapłacisz grosze a do tego jest jasny i klarowny system podatkowy.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to witaj! W Polsce mamy bardzo przyjazne prawo podatkowe, niską kwotę wolną od podatku, świetne ulgi fiskalne oraz przyjaznych urzędników. Ok koniec żartów.

 

Niska kwota wolna od podatku to jest akurat prawda, chciałeś pewnie napisać, że wysoką. ;-)

 

BvoOxnxIMAAntrC.jpg

 

 

Kwota na infografice jest oczywiście kwotą roczną i generalnie to ta kwota w Polsce jest aż nierealnie niska (ciekawe, kto zarabia te 3091 zł rocznie).

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To działalność - lepiej to prowadzić poza Polską. A ogólnie - zalegalizować. Jeśli to ma być poważniejszy pomysł na biznes to powinien być realizowany na poważnie - działaniem na lewo można tylko narobić sobie problemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×