Jump to content
TwoMoon

Handel domenami jako dzialnosc gospodarcza

Recommended Posts

Bardzo wszystkim dziękuję za podpowiedzi! Właśnie po to stworzyłem ten wątek aby dokładnie zrozumieć na co mogę liczyć przenosząc to wszystko do Polski. No już wcale nie jestem pewien czy warto ))

 

Teraz po kolei będę komentować.

Pierwsze. Rezydencja podatkowa. Jestem z Ukrainy. Z jednej strony jest to dobrze, z drugiej nie bardzo. Tu mówię oczywiście o domeniarstiwe.

 

Drugie. ZUS – aha czyli te około 500 zł to jest stawka ulgowa (ja nie prowadziłem przed tym DG w Polsce).

 

Trezcie. Wyliczenia Administratora. 39% to brzmi rzeczywiście nieciekawie. Ale o ile ja zrozumiałem wielu z was (polskich domanerów) właśnie na takie zasadzie pracuje.

 

Czwarte. Nigdy nie patrzyłem na UK z tego względu i się nie interesowałem. Rozumiem, że obcokrajowiec też może założyć bez problemów ltd w UK?

 

Kiedyś czytałem, że alternatywą też może być Hongkong. Jako offshore. Zakładasz spółkę – koszty utryzmania (w tym chyba księgowość) rzędu 1000 USD rocznie i masz spokój. Szczegółów nie znam – może i w rzeczywistości są jakieś pułapki.

 

Raz jeszcze dziękuje!! Bardzo mi to wsyztsko pomogło. Teraz mocno się zastanowię.

 

Mikołaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thomaso

Żeby być rzetelnym, powinieneś razem z tą grafiką dołączyć informację dot. stawek podatkowych, w tym nie tylko PIT

 

http://www.sfora.biz/gospodarka/W-tych-krajach-UE-placa-najwyzsze-podatki-Jak-wypada-Polska-a43703http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kto-placi-najwyzsze-podatki-w-Europie-2550746.html

Jeśli chodzi o zestawienie efektywnego opodatkowania pracy niechlubny rekord padł we Włoszech, gdzie stawka ta wyniosła aż 42, proc. Przynajmniej 40-procentowy podatek od pracy obowiązuje też w Belgii, Francji i Austrii. W Polsce efektywne opodatkowanie pracy wyniosło 30,1 proc. Podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii - 25,7 proc. - informuje bankier.pl.

Edited by horacy11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jesetm bardzo biegły w sprawach rodzajów działalności ale moze mnie uświadomicie :

 

Dlaczego nie można zamiast zwykłej dziłalności załozyć Spółki Z O.O. ?

Istnieją przecież jednosobowe spółki.

Problemem pewnie będzie prowadzenie pełnej ksiegowości ( co za tym idzie znacznie wieksze koszty )

 

Z jakiego powodu spółka jest np "gorsza" od DG dajmy na to w domenach ?

Edited by tomon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz sobie przecież otworzyć nawet spółkę akcyjną. Dlaczego miałaby być gorsza niż DG? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego jest tak zę ten ZUS jest taki okropny i wszyscy a niego krzycza , w Spółce go nie ma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego jest tak zę ten ZUS jest taki okropny i wszyscy a niego krzycza , w Spółce go nie ma .

 

W jednoosobowej spółce z o.o. trzeba by było płacić ZUS:

 

http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/skladki/65290,Jakie-skladki-ZUS-musi-placic-wlasciciel-spolki-z-oo-ktory-rownoczesnie-jest-jednoosobowym-zarzadem-spolki.html

 

To w sumie można obejść, bo można zrobić spółkę "dwuosobową" - wziąć drugą osobę do spółki i oddać jej symboliczne 1% udziałów, wtedy obaj wspólnicy będą już zwolnieni z ZUS-u.

 

Pełną księgowość można by pewnie znaleźć nawet za kilkaset złotych za miesiąc przy małej liczbie dokumentów, więc ten koszt nie będzie aż tak dużym kłopotem. Najtrudniejsze będzie wypłacenie zysku z obrotu domenami ze spółki i przez to największym minusem prowadzenia spółki z o.o. będzie to, że pieniędzy nie masz cały czas "pod ręką", jak w zwykłej działalności. Komplikacja (w porównaniu ze zwykłą działalnością) dotyczy wypłat, ale i samych wpłat na konto spółki.

 

http://prawo.gazetaprawna.pl/porady/626378,nie_mozna_dowolnie_wyplacac_pieniedzy_z_firmowego_konta.html

 

Jeżeli zatem jedyny wspólnik chce np. wpłacić pieniądze na konto swojej jednoosobowej spółki z o.o., to może to zrobić np. w celu podwyższenia kapitału zakładowego, udzielenia jej pożyczki czy dokonania dopłaty.

 

Inaczej mówiąc, potrzebny jest w takim przypadku tytuł prawny. W konsekwencji przed dokonaniem takiej wpłaty trzeba przygotować odpowiednie dokumenty oraz zapłacić odpowiedni podatek, jeżeli będzie należny. Podobnie jest z wypłatami z firmowego konta.

 

Przedsiębiorca może ich dokonywać wyłącznie na skutek konkretnych zdarzeń prawnych, np. nadejścia terminu zwrotu pożyczki czy realizacji uchwały o przyznaniu dywidendy.

 

Lekceważąc te zasady, przedsiębiorca naraża spółkę i siebie na koszty związane z naprawieniem popełnionych błędów, a w skrajnych przypadkach nawet na spotkanie z prokuratorem.

 

Wypłacenie zysku z normalnej działalności gospodarczej to podejście do najbliższego bankomatu. W spółce nie wypłacisz z bankomatu, możesz na przykład wypłacić dywidendę z zysku spółki z o.o. raz w roku albo zatrudnić się w swojej spółce i pobierać miesięczne wynagrodzenie, ale w tym drugim wypadku byś już musiał zapłacić ZUS i koniec oszczędności. Przez to wszystko spółka z o.o. sprawdza się głównie do tego, do czego została stworzona - czyli jak jest kilka osób w spółce i właśnie jako jakieś zabezpieczenie przed tym, żeby jedna osoba nie mogła np. opróżnić konta w najbliższym bankomacie.

 

Należy też pamiętać o tym, że brak ZUS-u to oszczędność, ale i brak ubezpieczenia, a jeśli (odpukać) coś się stanie poważnego to polska służba zdrowia jest bardzo sroga dla nieubezpieczonych i liczą kwoty w tysiącach złotych za głupie założenie gipsu i po kilkaset złotych za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Edited by thomaso
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo wszystkim dziękuję za podpowiedzi! Właśnie po to stworzyłem ten wątek aby dokładnie zrozumieć na co mogę liczyć przenosząc to wszystko do Polski. No już wcale nie jestem pewien czy warto ))

 

Teraz po kolei będę komentować.

Pierwsze. Rezydencja podatkowa. Jestem z Ukrainy. Z jednej strony jest to dobrze, z drugiej nie bardzo. Tu mówię oczywiście o domeniarstiwe.

 

Drugie. ZUS – aha czyli te około 500 zł to jest stawka ulgowa (ja nie prowadziłem przed tym DG w Polsce).

 

Trezcie. Wyliczenia Administratora. 39% to brzmi rzeczywiście nieciekawie. Ale o ile ja zrozumiałem wielu z was (polskich domanerów) właśnie na takie zasadzie pracuje.

 

Czwarte. Nigdy nie patrzyłem na UK z tego względu i się nie interesowałem. Rozumiem, że obcokrajowiec też może założyć bez problemów ltd w UK?

 

Kiedyś czytałem, że alternatywą też może być Hongkong. Jako offshore. Zakładasz spółkę – koszty utryzmania (w tym chyba księgowość) rzędu 1000 USD rocznie i masz spokój. Szczegółów nie znam – może i w rzeczywistości są jakieś pułapki.

 

Raz jeszcze dziękuje!! Bardzo mi to wsyztsko pomogło. Teraz mocno się zastanowię.

 

Mikołaj

 

1. Przeczytaj sobie to - http://www.migrant.info.pl/Prowadzenie_dzia%C5%82alno%C5%9Bci_gospodarczej_w_Polsce_przez_cudzoziemc%C3%B3w.html

 

Jeśli mieszkasz i przebywasz jednocześnie na Ukrainie nie pozwolą Tobie założyć zwykłej działalności gospodarczej w Polsce w ogóle, chyba, że w jakiś sposób udowodniłbyś, że przebywasz w Polsce. Pozostałaby tylko spółka, a co do zarządzania spółką w Polsce to patrz mój post wyżej, jest to u nas bardzo skomplikowane i nie warto sobie w ogóle zawracać głowy zakładaniem polskiej spółki spoza Polski tylko wybrać jakiś zupełnie inny kraj.

 

Jeśli miałbyś zakładać spółkę to zamiast w Polsce dużo lepiej to zrobić w jakimś bardziej przyjaznym podatkowo państwie np. Wielka Brytania lub celować w jakiś kraj, który specjalizuje się w spółkach offshore np. w USA mają taki stan Delaware, w którym jest założone pełno spółek offshore, bo spółki zagraniczne płacą podatek ryczałtem i praktycznie w ogóle nie prowadzą księgowości, tam spółki ma założone np. giełda Aftermarket.pl

 

2. Jeśli nie prowadziłeś działalności w Polsce i będziesz mógł założyć działalność to tak - będzie ulga.

 

3. Tyle wychodzi, ale tylko, jeśli byś miał transakcje z samym VAT-em, a handlując na zagranicznych giełdach nie zawsze tak będzie, od wszystkich transakcji będzie podatek dochodowy 18%, a nie od wszystkich VAT 23%. Poza tym kwotę podatku VAT w polskich transakcjach zawsze przenosisz na nabywcę i po prostu kasujesz te 23% więcej, więc odczuwa się głównie ten podatek 18%, a VAT dużo mniej.

 

4. Spółkę Ltd. pewnie bez problemu, ale zwykłą działalność gospodarczą patrz pkt. 1 (większość państw zabrania lub mocno utrudnia zakładanie zwykłej działalności obcokrajowcom nie przebywającym na terytorium swojego kraju, w ramach ochrony swojego rynku pracy, w tym akurat nic dziwnego nie ma).

 

Co do spółek w kraju typu Hongkong to przeważnie bardzo wysoki będzie koszt założenia takiej spółki (złożenie dokumentów, tłumaczenia, pośrednictwo), można też trafić na nieuczciwego pośrednika, który wcale nie założy spółki, a zawinie pieniądze do kieszeni lub pośrednika, który nie zrobi wszystkiego dobrze, co ściągnie na głowę urząd skarbowy swojego własnego kraju (bo urząd skarbowy może i tak skontrolować dochody każdego podatnika ze swojego kraju, niezależnie, gdzie on prowadzi działalność).

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Więcej o zakładaniu spółki w Anglii można odsłuchać m. in. tutaj

 

http://www.kontestacja.com/jak-przeniesc-firme-do-wielkiej-brytanii,2517

http://www.kontestacja.com/prowadzenie-biznesu-w-polsce-a-w-anglii,2045

 

Na kontestacja.com można jeszcze najprawdopodobniej odnaleźć inne audycje w tym temacie, trzebaby skorzystać z wyszukiwarki. Ogólnie bardzo ciekawe radio :)

 

Na stronie malawielkafirma.pl są 2 podcaty w temacie należy się tylko zarejestrować i pobrać w postaci plików mp3

  • Podcast „Zakładanie i prowadzenie firmy w Anglii (2)” w dziale Zakładanie firmy.
  • Podcast „Zakładanie i prowadzenie firmy w Anglii (1)” w dziale Zakładanie firmy.
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Przeczytaj sobie to - http://www.migrant.info.pl/Prowadzenie_dzia%C5%82alno%C5%9Bci_gospodarczej_w_Polsce_przez_cudzoziemc%C3%B3w.html

 

Jeśli mieszkasz i przebywasz jednocześnie na Ukrainie nie pozwolą Tobie założyć zwykłej działalności gospodarczej w Polsce w ogóle, chyba, że w jakiś sposób udowodniłbyś, że przebywasz w Polsce. Pozostałaby tylko spółka, a co do zarządzania spółką w Polsce to patrz mój post wyżej, jest to u nas bardzo skomplikowane i nie warto sobie w ogóle zawracać głowy zakładaniem polskiej spółki spoza Polski tylko wybrać jakiś zupełnie inny kraj.

 

Jeśli miałbyś zakładać spółkę to zamiast w Polsce dużo lepiej to zrobić w jakimś bardziej przyjaznym podatkowo państwie np. Wielka Brytania lub celować w jakiś kraj, który specjalizuje się w spółkach offshore np. w USA mają taki stan Delaware, w którym jest założone pełno spółek offshore, bo spółki zagraniczne płacą podatek ryczałtem i praktycznie w ogóle nie prowadzą księgowości, tam spółki ma założone np. giełda Aftermarket.pl

 

2. Jeśli nie prowadziłeś działalności w Polsce i będziesz mógł założyć działalność to tak - będzie ulga.

 

3. Tyle wychodzi, ale tylko, jeśli byś miał transakcje z samym VAT-em, a handlując na zagranicznych giełdach nie zawsze tak będzie, od wszystkich transakcji będzie podatek dochodowy 18%, a nie od wszystkich VAT 23%. Poza tym kwotę podatku VAT w polskich transakcjach zawsze przenosisz na nabywcę i po prostu kasujesz te 23% więcej, więc odczuwa się głównie ten podatek 18%, a VAT dużo mniej.

 

4. Spółkę Ltd. pewnie bez problemu, ale zwykłą działalność gospodarczą patrz pkt. 1 (większość państw zabrania lub mocno utrudnia zakładanie zwykłej działalności obcokrajowcom nie przebywającym na terytorium swojego kraju, w ramach ochrony swojego rynku pracy, w tym akurat nic dziwnego nie ma).

 

Co do spółek w kraju typu Hongkong to przeważnie bardzo wysoki będzie koszt założenia takiej spółki (złożenie dokumentów, tłumaczenia, pośrednictwo), można też trafić na nieuczciwego pośrednika, który wcale nie założy spółki, a zawinie pieniądze do kieszeni lub pośrednika, który nie zrobi wszystkiego dobrze, co ściągnie na głowę urząd skarbowy swojego własnego kraju (bo urząd skarbowy może i tak skontrolować dochody każdego podatnika ze swojego kraju, niezależnie, gdzie on prowadzi działalność).

 

 

Dziekuje za odpowiedz! )) Sorry, dlugo nie bylem w sieci z roznych powodow.

Ja mam Karte Polaka i to jest podstawa do zalozenia dzialanosci gospodarczej na tych samych warunkach co i obywatel Polski.

Wlasnie juz zalozylem DG i nawet pierwsza skladke ZUS wplacilem ))

Lecz nie bede jej wykrozystywal dla dzialanosci w zakresie sprzedazy domen.

Co do Hongonku - kilka lat temu sprawdzalem - jacys Rosjanie oferowali te usluge i to kosztowalo przeszlo $1000 rocznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkopię temat.

Wolę sobie na bieżąco wszytko sprawdzać i w tej chwili co związane mam z domenami mam wpisane takie jak Anubis. Czy coś jeszcze warto wpisać ? i co wpisujecie w tytule faktury jeżeli chodzi o sprzedaż ?

A i jak rozliczacie parking ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Mam pytanie co do opodatkowania. Chcialbym sprawdzic czy dobrze rozumiem, co ja mam robic.

Zalozylem DG w dniu 3 pazd. 2014, mam kwartalna forme oplaty podatku dochodowego.

3 miesiace uplywaja w dniu 3 lutego 2015.

I teraz pytanie.

 

1. Ja musze zlozyc deklaracje podatkowa kwartalna (PIT?) do dnia 20 lutego 2015 r.?

2. Ponadto chyba powinieniem zlozyc deklaracje roczna (Formularz PIT-36?) do konca stycznia 2015 (jak bede to robil nie w formie elektronicznej).

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Mam pytanie co do opodatkowania. Chcialbym sprawdzic czy dobrze rozumiem, co ja mam robic.

Zalozylem DG w dniu 3 pazd. 2014, mam kwartalna forme oplaty podatku dochodowego.

3 miesiace uplywaja w dniu 3 lutego 2015.

I teraz pytanie.

 

1. Ja musze zlozyc deklaracje podatkowa kwartalna (PIT?) do dnia 20 lutego 2015 r.?

2. Ponadto chyba powinieniem zlozyc deklaracje roczna (Formularz PIT-36?) do konca stycznia 2015 (jak bede to robil nie w formie elektronicznej).

 

Z gory dziekuje za pomoc.

 

Nieważny jest termin rozpoczęcia działalności. Kwartały się liczy wg roku kalendarzowego czyli

I kwartał - I,II,III

II kwartał - IV,V,VI

III kwartał - VII,VIII,IX

IV kwartał - X,XI,XII

 

ad. 1

nie składa się teraz żadnych deklaracji kwartalnych pit tylko trzeba wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie. Za IV kwartał 2014 roku zaliczkę trzeba wpłacić do 20.01.2015

 

ad. 2

zakładając że jesteś opodatkowany na zasadach ogólnych to pit roczny składa się do 30-04-2015

Do końca stycznia (w tym roku ze względu na dni wolne do 02.02.2015) składają pity :ryczałtowcy" PIT-28 i "kartowcy" PIT-16A

 

ps.

bez znajomości minimalnych podstaw księgowości radziłbym skorzystanie z jakiegoś biura podatkowego.

Edited by anbial
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bez znajomości minimalnych podstaw księgowości radziłbym skorzystanie z jakiegoś biura podatkowego.

Ograniczając się do handlu domenami, tj. jeden typ faktur kosztowych i dochodowych od raptem 2 firm, bez problemu poradzi sobie z jakimś programem typu ERP Optima/iFirma/wFirma/etc... Wyjdzie mu ze 200 PLN na rok.

W przypadku wątpliwości zawsze można pomolestować kogoś na infolinii.

 

EDIT: Inna sprawa, że biuro rachunkowe on-line z programem to też tak do 100 PLN/miesiąc się na luzie ogarnie.

Edited by Geekboy68k
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×