Jump to content
embotron

Biznes graficzny/tworzenie stron, jak to sie aktualnie ma?

Recommended Posts

Witam, mam takie pytanie: jakis czas nie sledzilem rynku graficznego/tworzenia stron, a wraz z przyjacielem chcielibysmy zaczac dzialac w tym kierunku. Robilibysmy grafike + kodowanie. Jak aktualnie ma sie ten rynek? Dalej jest spory popyt na takie rzeczy? Zaczynalibysmy od mniejszych zlecen. Wiadomo, ze wszedzie da sie cos zrobic, ale czy ten rynek jeszcze sie nie wypala? Sadzac po tym w jaka strone idzie swiat, wydaje mi sie, ze bedzie na to zapotrzebowanie jeszcze dlugo, ale chcialbym poznac opinie bardziej obeznanych osob :) Prosze tylko o komentarze w temacie i z gory bardzo dziekuje, pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mojej oceny, jako postronnego obserwatora rynku i pracownika małej agencji interaktywnej, lecz nie jakiegoś wielkiego znawcy tematu popyt na takie usługi jest nadal spory. Co prawda w Polsce i na całym świecie działa całe mnóstwo mniejszych lub większych agencji i firm o takiej działalności, więc trzeba się czymś wyróżnić. Nie chodzi tutaj o cenę, bo one są już stanowczo zaniżone - musisz przyciągnąć klientów czymś innym, np. unikalnym stylem, specjalizacją (np. strony dla edukacji), dobrym stosunkiem jakości do ceny.

 

 

Z pewnością warto spróbować, tak więc powodzenia ; )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja należę raczej do grupy osób korzystających z takich rozwiązań, a nie produkujących. Myślę, że ostatnio daje się zauważyć trend, który można streścić trzema słowami: responsive, tablet, mobile. Wszystko zależy do tego, czy znajdziesz sobie jakąś niszę, czy bierzesz jak leci. Czy skupisz się na dobrym dizajnie i ekskluzywnych ofertach, czy zrobisz dobrze za 199 zł. Czy skupiasz się na Polsce, czy wychodzisz na zewnątrz, otwierasz się na inne kraje. A może warto produkować np. skórki wordpress i sprzedawać je za pośrednictwem np. themeforest. Czy ten rynek się nie wypala? Ja bym powiedział, że stał się bardzo drogi, niektórzy to chcą takich pieniędzy, że głowa mała. Własnie wysłałem zapytanie ofertowe na zrobienie prostej stronki korporacyjnej z kilkoma podstronami i skromną bazą danych na kilkadziesiąt elementów. Więcej o szczegółach oferty nie będę się rozpisywał, a jaka była rozpiętość cenowa ofert? 8 k - 100 k (sic!). Niektóre zwaliły mnie z nóg. Może to było niezrozumienie warunków zapytania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

- mobile + tablet + desktop = responsive

- jeśli ja otwierałbym taki biznes raczej skupiłbym się na tych trochę droższych ofertach, w szczególności wdrożenia z e-commerce; tych tanich to nawet na allegro jest multum więc przebić się może być ciężko, a i kasa nie za duża

- jeśli chodzi o themeforest to też nie jest tak różowo - aby to się jakoś sprzedawało musi być dobrej jakości, w dobrej cenie, musi być przydatne i nowatorskie, nie mówię już o supporcie po sprzedażowym, który jest równie ważny lub nawet ważniejszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, ze to praca przed komputerem i dzięki internetowi możesz mieć klientów z dowolnego miejsca na ziemi. Dlatego też nie nastawiałbym sie na rynek polski, bo ten płaci mało. Jeżeli znasz dobrze język angielski to bij od razu po zlecenia UK/USA. Nie ma co tracić czasu na polskie firmy, bo tu mozna zarobić co najwyżej na waciki (bez dobrych znajomości i udziału w przetargach). Jeżeli cienko z angielskim to pomyśl o jakimś tłumaczu / handlowcu, bo mimo, że będzie on dodatkowym kosztem, to za jedno zlecenie dostaniesz 3-10x więcej pieniędzy! W Polsce mamy od groma agencji, które zatrudniają studentów/świeżaków, którzy robią za 2-3tys. zł na ręke, a właściciele zarabiają krocie na zleceniach z UK. Możesz tez rekreacyjnie wyleciec do UK na parę miesięcy... może rok. I tam poduczyć się języka i popracować jako programista w agencji. Potem wracasz do polski i studenci za wspomniane 2-3tys. z radością zarobią na Ciebie spore pieniądze.

Edited by kadexor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×