Jump to content
visser

Pobrana opłata na poczet podatku dochodowego premium.pl

Recommended Posts

aaa, to spoko:) sorry nie wiem, nie korzystam, tak załapałem wątek tylko ;) to luzik IMO

 

"Nie znam się to się wypowiem" :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na siłę? Przecież aby aktywować fakturowanie musisz samodzielnie wypełnić dane do rozliczenia, jeśli tego nie zrobisz, możesz normalnie sprzedawać domeny na giełdzie i samodzielnie rozliczać się z kupującym oraz z urzędem skarbowym.

Ale jak się już aktywuje fakturowanie, to nie da się fakturowania deaktywować <_<. A że nie każdemu kupującemu potrzebna jest faktura, więc przydałaby się możliwość zarówno aktywowania, jak i deaktywowania fakturowania.

Edited by Domenatorix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale jak się już aktywuje fakturowanie, to nie da się fakturowania deaktywować <_<. A że nie każdemu kupującemu potrzebna jest faktura, więc przydałaby się możliwość zarówno aktywowania, jak i deaktywowania fakturowania.

 

Przecież kupujący, kupując od osoby fizycznej, zawsze ma wybór czy chce fakturę czy nie. Więc jeśli nie jest mu potrzebna, to zaznacza że nie chce i nie dostaje - kupuje bez VAT.

 

Możliwość aktywowania i dezaktywowania fakturowania byłaby niewątpliwie bardzo przydatna - do robienia zamieszania. :P

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale zaliczka jest pobierana od sprzedającego niezależnie od tego, czy kupujący wybrał fakturę, czy nie.

 

Mylisz się, jeśli kupujący nie wybrał faktury, to w ogóle nie dochodzi do zawarcia umowy między sprzedającym a premium.pl, a więc nie jest pobierana zaliczka na podatek. Rozliczenie przychodu z tej transakcji spoczywa na sprzedającym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zakończenie krótki artykuł na temat podatku od sprzedaży domeny: http://prawo.rp.pl/artykul/805546.html

wymownie zakończony akapitem: "otrzymane świadczenie pieniężne nie jest ceną zbycia rzeczy czy prawa majątkowego, a jedynie wynagrodzeniem wynikającym z porozumienia (odrębnej umowy) zawartego pomiędzy dotychczasowym i przyszłym abonentem domeny."

To jest Wasza działalność i Wasza decyzja. Artykuł może być podpowiedzią, ale nie jest źródłem stanowienia prawa.

Szkoda, że w Waszej interpretacji odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy bo być może dowiedzielibyśmy się jak to zrozumiał Dyrektor Izby Skarbowej?

Tak jak napisałem wcześniej, nie jestem prawnikiem, ale nadal nie mam pewności czy tak jest jak piszesz?

Nawet w linku, który podałeś, dostrzegam sprzeczności.

Np. na drugiej stronie jest faktycznie napisane:

otrzymane świadczenie pieniężne nie jest ceną zbycia rzeczy czy prawa majątkowego, a jedynie wynagrodzeniem

ale z kolei na pierwszej stronie widzę:

Organy podatkowe wskazują na ogół, że domena jest dziełem jej twórcy objętym prawem autorskim, a tym samym uznają, że przychód ze sprzedaży domeny internetowej jest przychodem z praw majątkowych.

Wy napisaliście w swoim wniosku:

Według Wnioskodawcy, źródła uzyskania przychodu przez zbywcę nazwy domeny nie stanowi w niniejszym przypadku odpłatne zbycie praw majątkowych (...) W niniejszym przypadku tj. w sytuacji przeniesienia praw do umowy z NASK źródłem uzyskania przychodów będą inne źródła

Nie wiem jak inni, ale ja się trochę w tym gubię.

 

Tym bardziej, że wystawiacie PIT 11 a pod koniec Waszej interpretacji widzę jeszcze:

Konkludując, według Wnioskodawcy, nie jest on płatnikiem podatku dochodowego z tytułu dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej ze zbycia praw do nazwy domeny nieposiadającej przymiotu utworu lub znaku towarowego, a co za tym idzie nie ma obowiązku potrącenia z wynagrodzenia zbywcy zaliczki na podatek dochodowy i uiszczenia go oraz doręczenia zbywcy PIT-11.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym bardziej, że wystawiacie PIT 11 a pod koniec Waszej interpretacji widzę jeszcze:

 

Jak wrócisz do początku wątku, to przypomnisz sobie, że to jest STARA, ANULOWANA interpretacja. W ZMIENIONEJ interpretacji, której nie ma w sieci, MF napisał, że mamy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy i wystawiać PITy. A że się gubisz, tym się nie martw. Jak widać wszyscy się gubią. Niemniej interpretacja jest dla premium.pl wiążąca i nie widzę sensu bicia piany. Być może w tym roku wystąpimy o nową i zobaczymy czy coś się zmieniło. Albo wyłączymy fakturowanie dla osób fizycznych, skoro budzi to negatywne emocje. Misją premium.pl jest maksymalne ułatwienie sprzedaży domeny, a nie nękanie obywateli. Nie jesteśmy przedłużeniem organów państwowych, a jedynie firmą działającą zgodnie z literą prawa.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wrócisz do początku wątku, to przypomnisz sobie, że to jest STARA, ANULOWANA interpretacja. W ZMIENIONEJ interpretacji, której nie ma w sieci, MF napisał, że mamy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy i wystawiać PITy.

Może i jest, ale odnoszę się tylko do tego, z czym miałem się okazję zapoznać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może i jest, ale odnoszę się tylko do tego, z czym miałem się okazję zapoznać.

 

Ale odnosisz się w błędny sposób. "Wystawiacie PIT-11, a przecież w interpretacji jest napisane że nie musiscie". No jest napisane, i nie musieliśmy. A teraz (w 2013) MF to zmienił i musimy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale odnosisz się w błędny sposób.

Może i w błędny, ale - przy całej sympatii do Ciebie - gdybym miał wierzyć każdemu na słowo, to stała by do mnie długa kolejka cwaniaków a nad drzwiami zawiesiliby mi tabliczkę "Tu mieszka frajer - wciśniesz mu każdy bajer" :)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może i w błędny, ale - przy całej sympatii do Ciebie - gdybym miał wierzyć każdemu na słowo, to stała by do mnie długa kolejka cwaniaków a nad drzwiami zawiesiliby mi tabliczkę "Tu mieszka frajer - wciśniesz mu każdy bajer" :)

 

I wg Ciebie to jest wystarczający powód aby szerzyć FUD na forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak to jest w takich krajach typu Polska. Tutaj nikt nie chce robić interesu, współpracować. Każdy na dobry początek chce Cię oje... okraść. Po co z kimś handlować przez lata jak można go wyrolować w sekundę? Dobrze, że jest internet i komputery, bo by już drzew zabrakło na tą całą patologiczną machinę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I wg Ciebie to jest wystarczający powód aby szerzyć FUD na forum?

Ja szerzę FUD ? Sugerujesz, że jestem Waszym konkurentem i, że podaję nieprawdziwe informacje o Waszych usługach?

Chciałbyś pod taką przykrywką ograniczyć konstytucyjną wolność wypowiedzi ? :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja szerzę FUD ? Sugerujesz, że jestem Waszym konkurentem i, że podaję nieprawdziwe informacje o Waszych usługach?

Chciałbyś pod taką przykrywką ograniczyć konstytucyjną wolność wypowiedzi ? :)

 

Sugeruję, że sugerujesz, że podaję nieprawdziwe informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PB...A nie możecie złożyć jeszcze raz wniosku o interpretację ale w formie zmienionej, proponowanej przez Kangura ?

I byłaby jasna jasność...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież napisałem że prawdopodobnie złożymy w tym roku ponowny wniosek (rozmawiałem o tym z główną księgową i też jest zdania że warto próbować). Ale nie liczę specjalnie na żadne zmiany.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugeruję, że sugerujesz, że podaję nieprawdziwe informacje.

Zacytuj mi tą sugestię. Chyba Cię dzisiaj osa w palec ugryzła, bo nie wierze w to, co piszesz.

Napiszę więc jeszcze raz na podstawie jakich danych opieram swoją opinię. Cytuję fragment indywidualnej interpretacji przygotowanej dla Waszej spółki w 2012 roku.

Konkludując, według Wnioskodawcy, nie jest on płatnikiem podatku dochodowego z tytułu dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej ze zbycia praw do nazwy domeny nieposiadającej przymiotu utworu lub znaku towarowego, a co za tym idzie nie ma obowiązku potrącenia z wynagrodzenia zbywcy zaliczki na podatek dochodowy i uiszczenia go oraz doręczenia zbywcy PIT-11.

Ty mi piszesz, że jest jakaś inna interpretacja, ale nikt ( poza Wami ) jej nie widział, i ta nowa interpretacja powyższą zmieniła.

Nie oczekuj proszę, że będę domyślał się tego, co jest w niej napisane. Opieram się na danych, które widzę i nie sugeruję, że piszesz nieprawdę tylko próbuję dowiedzieć się jak powinno być faktycznie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ty mi piszesz, że jest jakaś inna interpretacja, ale nikt ( poza Wami ) jej nie widział, i ta nowa interpretacja powyższą zmieniła.

Nie oczekuj proszę, że będę domyślał się tego, co jest w niej napisane. Opieram się na danych, które widzę i nie sugeruję, że piszesz nieprawdę tylko próbuję dowiedzieć się jak powinno być faktycznie?

 

Podałem Ci sygnaturę pisma, którym MF zmienił interpretację. Nie mam wpływu na to, że MF nie opublikował tego pisma w swojej bazie. Być może możesz uzyskać dostęp do tej interpretacji w drodze dostępu do informacji publicznej. Ja niestety nie wiem czy mogę to pismo lub jego fragment opublikować - jak się dowiem to Ci powiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież napisałem że prawdopodobnie złożymy w tym roku ponowny wniosek (rozmawiałem o tym z główną księgową i też jest zdania że warto próbować). Ale nie liczę specjalnie na żadne zmiany.

Sorry...nie doczytałem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy w Polskich realiach możliwy jest do przyjęcia model Sedo, gdzie wystawienie dokumentu sprzedaży (nie koniecznie faktury) leży w gestii sprzedajacego, a sama giełda jest tylko pośrednikiem zapewniajacym bezpieczeństwo transakcji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy w Polskich realiach możliwy jest do przyjęcia model Sedo, gdzie wystawienie dokumentu sprzedaży (nie koniecznie faktury) leży w gestii sprzedajacego, a sama giełda jest tylko pośrednikiem zapewniajacym bezpieczeństwo transakcji?

 

Tak, taki model jest dostępny premium.pl od stycznia 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, taki model jest dostępny premium.pl od stycznia 2011.

 

To czy w takim razie wyłączenie fakturowania domen przez giełdę byłoby jakimś dużym problemem? Użytkownicy nadal otrzymywaliby faktury za pobrane prowizje, promocje, itp. natomiast dowód sprzedaży samej domeny leżałby w gestii sprzedającego i musiałby zostać wystawiony na żądanie kupującego.

 

Skoro prawo jest tak skomplikowane, to myślę że dążenie do uproszczenia zasad byłoby z korzyścią dla użytkowników giełdy. Zarówno Premium, jak i Aftermarket zmuszeni są wprowadzać kontrowersyjne zmiany, aby dopasować działalność do co chwilę zmieniających sie przpisów oraz interpretacji tych przepisów.

 

Jeśli dobrze rozumiem, to w przypadku zaliczki na podatek dochodowy, zostanie pobrana kwota od całej wartości sprzedaży (pomniejszonej o prowizję giełdy). Nie ma tu mowy o kosztach poniesionych przez sprzedającego (zakup i utrzymanie domeny). Potem otrzywiście można to sobie odjąć w zeznaniu rocznym, tylko że do tego czasu pieniążkami obraca US.

 

A tak na marginesie, czy ktoś otrzymał PIT-11 z komisu za sprzedaż samochodu?

Edited by Kokoro

Share this post


Link to post
Share on other sites

To czy w takim razie wyłączenie fakturowania domen przez giełdę byłoby jakimś dużym problemem? Użytkownicy nadal otrzymywaliby faktury za pobrane prowizje, promocje, itp. natomiast dowód sprzedaży samej domeny leżałby w gestii sprzedającego i musiałby zostać wystawiony na żądanie kupującego.

 

Nie wiem czy czytałeś ten wątek, ale już pisałem, że NIE MA OBOWIĄZKU dla osób fizycznych aktywacji fakturowania, każdy kto chce, może sprzedawać na giełdzie i rozliczać (lub nie rozliczać, jak to jeden z kolegów zasugerował) sprzedaże samodzielnie. Po prostu ABY premium.pl wystawiło kupującemu fakturę, MUSI legalnie kupić domenę od sprzedającego, stąd potrzebna umowa, a od niej - zgodnie z obowiązującą spółkę interpretacją - musimy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Nikt nikogo nie zmusza ani nawet nie namawia aby aktywował fakturowanie, a już na pewno mnie na tym nie zależy - ta funkcja istnieje *wyłącznie* dla wygody sprzedających (os.fiz.) i kupujących (którzy chcą fakturę), premium.pl takie transakcje kosztują DUŻO DROŻEJ, bo prócz rozliczenia pitów (do czego trzeba było zakupić osobny program księgowy i wygospodarować czas osoby z kadr) musimy dodatkowo odprowadzać PCC od każdej transakcji - a prowizję pobieramy taką samą jak od każdej transakcji.

 

Podsumowując, jeśli ktoś nie chce sprzedawać domen z fakturowaniem i zawierać umowy z premium.pl, nie musi tego robić - nie musi podawać danych do rozliczeń i może sprzedawać domeny dokładnie tak jak np. na allegro - po sprzedaży dostanie pieniądze minus prowizję, a z kupującym i US rozliczy się samodzielnie. Nawet jeśli ktoś w przeszłości aktywował fakturowanie, wystarczy że napisze do supportu i możemy mu to wyłączyć, nie ma problemu. Natomiast zupełnie nie rozumiem dlaczego komuś miałaby przeszkadzać taka *opcja* i to, czy inni ją aktywują czy nie...

 

 

"A tak na marginesie, czy ktoś otrzymał PIT-11 z komisu za sprzedaż samochodu?"

 

To jest zupełnie inna sytuacja i wierz mi, że byłbym w siódmym niebie (i pewnie pozostałe strony transakcji też) gdybym mógł za sprzedaż domen osób fizycznych wystawiać fakturę vat marża, niestety domena nie jest towarem używanym...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może nie wyraziłem się jasno, ale nie chodziło mi o fakturowanie per se, tylko o pobieranie zaliczek na podatek dochodowy, będące niejako skutkiem fakturowania sprzedaży przez Premium.

 

Skoro pobieranie zaliczek na podatek dochodowy (zgodnie z nową interpretacją) jest problemem dla niektórych użytkowników (może nie doczytali z czym to sie wiąże), to przeniesienie ciężaru wystawienia dowodu sprzedaży na sprzedawcę ten problem rozwiązuje. Mam tu na myśli całkowitą likwidację opcji wyboru fakturowania sprzedaży przez giełdę (przynajnniej do czasu ukazania się kolejnej interpretacji, ha!) dla osób fizycznych i przejście wyłącznie na rozwiązanie znane z Sedo.

Edited by Kokoro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×