Jump to content
visser

Pobrana opłata na poczet podatku dochodowego premium.pl

Recommended Posts

a jak z fakturami dla firm zarejestrowanych zagranicą ale w UE?

 

Firmy zagraniczne mogą sprzedawać na premium.pl z fakturowaniem (tj. kupujący otrzyma fakturę od premium.pl, a sprzedający wystawi fakturę/rachunek dla premium.pl), jeśli o to pytasz. Jeśli zaś pytasz od strony kupującego (lub klienta np. rejestrującego i utrzymującego domeny), to oczywiście każdy klient dostaje fakturę z odpowiednią stawką (w przypadku firm EU - ze stawką NP.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej możez w premium.pl sprzedawać domeny w "modelu allegro", nie musisz podawać danych podatkowych i wówczas rozliczenie pozostanie między Tobą a kupującym.

A czy można się spodziewać wprowadzenia możliwości dezaktywowania fakturowania, jeśli ktoś już je aktywował?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A weźmy np. taką sytuację...kupuję domenę na AM za 2 k, po jakimś czasie transferuje do Premium i sprzedaję na Waszej giełdzie za 2,5 k...Od jakiej kwoty pobieracie zaliczkę na podatek dochodowy, od 0,5k czy od pełnej kwoty sprzedaży ?

Tak z ciekawości pytam...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A weźmy np. taką sytuację...kupuję domenę na AM za 2 k, po jakimś czasie transferuje do Premium i sprzedaję na Waszej giełdzie za 2,5 k...Od jakiej kwoty pobieracie zaliczkę na podatek dochodowy, od 0,5k czy od pełnej kwoty sprzedaży ?

Tak z ciekawości pytam...

:)

 

Od kwoty netto sprzedaży. Załóżmy że sprzedałeś za 2500 + VAT, od 2500 odchodzi jeszcze 5% prowizji, więc podatek jest obliczany od 2375 zł. Jeśli masz jakieś koszty, które chcesz i możesz ująć w rozliczeniu rocznym, to robisz to w rozliczeniu rocznym. Nie są one częścią umowy sprzedaży domeny dla premium.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o kurde ale namieszali, a jak wyślę screen że kupiłem w dropped to da się odprowadzić podatek od zysku tylko? najpierw pisales ze sie nie znasz teraz wszystko opisujesz ale ile w tym prawdy? trzeba chyba nowy e-mail ustawic ksiegowa@premium.pl :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli Premium.pl nie ma nic przeciwko temu, to przekażę odpowiedź z supportu, którą mam nadzieję wkrótce otrzymać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o kurde ale namieszali, a jak wyślę screen że kupiłem w dropped to da się odprowadzić podatek od zysku tylko? najpierw pisales ze sie nie znasz teraz wszystko opisujesz ale ile w tym prawdy? trzeba chyba nowy e-mail ustawic ksiegowa@premium.pl :)

 

No bo nie jestem ani księgowym, ani doradcą podatkowym, a to są w większości tematy dla doradcy podatkowego i udzielając odpowiedzi mógłbym naruszyć prawo.

http://rachunkowosc.com.pl/informacje/informacje/Udzielanie_porad_podatkowych_nadal_zastrzezone_wylacznie_dla_doradcow_i_bieglych.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

No bo nie jestem ani księgowym, ani doradcą podatkowym, a to są w większości tematy dla doradcy podatkowego i udzielając odpowiedzi mógłbym naruszyć prawo.

http://rachunkowosc.com.pl/informacje/informacje/Udzielanie_porad_podatkowych_nadal_zastrzezone_wylacznie_dla_doradcow_i_bieglych.html

Nikt nie oczekuje od Ciebie abyś zawodowo udzielał innym porad prawnych, ale skoro spółka podejmuje istotne decyzje, powołując się na indywidualną interpretacją podatkową i decyzje te mają znaczący wpływ na Waszych Klientów, to mają oni prawo znać podstawy prawne tych decyzji. Może chociaż sygnaturę tej indywidualnej interpretacji zechcesz podać ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt nie oczekuje od Ciebie abyś zawodowo udzielał innym porad prawnych, ale skoro spółka podejmuje istotne decyzje, powołując się na indywidualną interpretacją podatkową i decyzje te mają znaczący wpływ na Waszych Klientów, to mają oni prawo znać podstawy prawne tych decyzji. Może chociaż sygnaturę tej indywidualnej interpretacji zechcesz podać ?

 

Te zmiany weszły w czerwcu 2013 i wszyscy klienci - osoby fizyczne - sprzedający domeny na giełdzie dostali stosowne zawiadomienia.

 

Tu jest pierwsza interpretacja: http://www.podatki.biz/interpretacje/0212687.txt

Natomiast drugiej interpretacji nie widzę w sieci, przyszła jako pismo z MF o numerze DD9/033/54/MWD/2013/RWPD-7083

W zasadzie nie jest to interpretacja, tylko "zmiana interpretacji", nie wiem czy one są publikowane. Generalnie w tej zmianie MF uznał, że poprzednia interpretacja jest nieprawidłowa i pownniśmy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od umów sprzedaży (nabycia) domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu jest pierwsza interpretacja: http://www.podatki.biz/interpretacje/0212687.txt

Natomiast drugiej interpretacji nie widzę w sieci, przyszła jako pismo z MF o numerze DD9/033/54/MWD/2013/RWPD-7083

Tego drugiego numeru nie widzę. Numer tej pierwszej interpretacji zechciałbyś podać bez konieczności logowania się do podatki.biz ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Link do podatki.biz znalazłem w Google, nie logowałem się, bo nie mam konta. Teraz (z telefonu) mi nie działa, więc nie podam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Link do podatki.biz znalazłem w Google, nie logowałem się, bo nie mam konta. Teraz (z telefonu) mi nie działa, więc nie podam.

 

IPPB1/415-295/12-2/IF

Share this post


Link to post
Share on other sites

PPB1/415-295/12-2/IF

Może ja szukać nie umiem. Jeśli ktoś znajdzie link kierujący do treści tej interpretacji, to proszę go tu wrzucić

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za link. Nie kryję, że po pobieżnej analizie tej interpretacji, mam poważne wątpliwości co do tego czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który wydał tą interpretację ( odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy ) dobrze zrozumiał operacje, które mają miejsce na giełdzie domen?

Moje wątpliwości związane są przede wszystkim z użytym określeniem:

Z tytułu przeniesienia praw do nazwy domeny Wnioskodawca uiści Zbywcy (osobie fizycznej) umówione wynagrodzenie w postaci świadczenia pieniężnego.

Wynagrodzenie to zapłata za wykonaną pracę ( to by wyjaśniało PIT 11 ), ale tutaj - w mojej ocenie - trudno mówić o wynagrodzeniu.

Nie chcę tego przesądzać bo nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że wprowadziliście w błąd Dyrektora Izby Skarbowej ( być może prawnicy nie mieli pełnej wiedzy o tych transakcjach ), pisząc o wynagrodzeniu w postaci świadczenia pieniężnego a on sugerując się tą informacją, wydał interpretację, która nie powinna mieć zastosowania w przypadku sprzedaży domen na giełdzie. Przynajmniej nie w sytuacji gdy dana osoba sprzedaje domeny w swoim imieniu, na własny rachunek, nawet jeśli jest to osoba fizyczna nieprowadząca DG. Sugerowałbym jak najszybszą rozmowę z prawnikami aby to wyjaśnić bo odnoszę wrażenie, że nie powinno się stosować w tej sytuacji przyjętego przez Was rozwiązania.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kwoty netto sprzedaży. Załóżmy że sprzedałeś za 2500 + VAT, od 2500 odchodzi jeszcze 5% prowizji, więc podatek jest obliczany od 2375 zł. Jeśli masz jakieś koszty, które chcesz i możesz ująć w rozliczeniu rocznym, to robisz to w rozliczeniu rocznym. Nie są one częścią umowy sprzedaży domeny dla premium.pl.

 

Nie chce być złym prorokiem ale wydaję mi się że przekombinowaliście...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli masz jakieś koszty, które chcesz i możesz ująć w rozliczeniu rocznym, to robisz to w rozliczeniu rocznym. Nie są one częścią umowy sprzedaży domeny dla premium.pl.

Wiem, że to pytanie do księgowej ;), ale wydaje mi się, że mamy tutaj do czynienia z brakiem konsekwencji. We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej pisaliście o wynagrodzeniu a nie fakturach sprzedaży stosowanych przy DG.

O jakich kosztach do odliczenia w rocznym PIT można mówić? Jeżeli jest to PIT11 z tytułu wynagrodzenia (?), to możemy chyba tylko mówić o kosztach uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. Skoro ktoś dostaje PIT11, to przepisuje do pozycji koszty w rocznym rozliczeniu te kwoty, które są w tym PIT 11 podane. Polecam art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

69PIT_11.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i będzie dym!

 

Proponuję wysypać ziemniaki pod ministerstwem finansów. :P

 

Poprosiłem dział prawny i księgowość aby przyjrzały się dokładnie sprawie, jednak póki co musimy działać zgodnie z interpretacją MF. Tak jak już pisałem, wg wcześniejszej interpretacji *nie musieliśmy* pobierać zaliczki na podatek dochodowy i wg mnie to było ok (tak że Kangur wbrew temu co piszesz, myślę ze Dyrektor Izby Skarbowej wydał prawidłową decyzję). Natomiast po dwóch latach Minister Finansów (którego różnorakie pomysły chyba wszyscy znacie) zrobił nam psikus i zmienił interpretację, więc musieliśmy się do tego dostosować. Wcale mi to nie jest na rękę, więc nie bardzo rozumiem skąd hejt na premium.pl, że rozlicza sprzedaż tak, jak MF kazało. Alternatywą było wyłączenie fakturowania dla osób fizycznych. Być może dobrym pomysłem będzie ponowne złożenie wniosku, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję wysypać ziemniaki pod ministerstwem finansów. :P

My co najwyżej możemy wysypać tam trochę domen ;)

Poprosiłem dział prawny i księgowość aby przyjrzały się dokładnie sprawie,(...) wg mnie to było ok (tak że Kangur wbrew temu co piszesz, myślę ze Dyrektor Izby Skarbowej wydał prawidłową decyzję).

Czekamy niecierpliwie na informacje.

Żeby nie było wątpliwości, przeczytaj proszę jeszcze raz to, co wcześniej napisałem. W mojej opinii, Dyrektor Izby Skarbowej wydał prawidłową decyzję tyle tylko, że informacje, które mu dostarczyliście i na których tą decyzję opierał, mogły go wprowadzić w błąd co do istoty zdarzeń gospodarczych, opisanych przez Was we wniosku. Transakcja sprzedaży domeny na giełdzie, nawet przez osobę nieprowadzącą DG, jest zupełnie inną czynnością niż świadczenie przez kogoś pracy, skutkujące wypłatą wynagrodzenia. Tak więc decyzja ta mogła de facto dotyczyć czegoś zupełnie innego niż sprzedaż domen na Waszej giełdzie.

Edited by Kangur
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kangur, dzięki za odkopanie tematu, pozwolę sobie ponownie napisać że się mylisz i podeprzeć się informacjami od księgowej.

 

Słowo "wynagrodzenie" nie jest tylko i wyłącznie związane z pojęciem "praca". Wynagrodzenie to ogólnie kwota należna za coś. Np. za udzielenie pożyczki, za dostawę towaru, za przekazanie prawa lub dysponowania prawem. Wynagrodzenie może należeć się także za powstrzymanie się od wykonywania jakiś czynności. W sieci nietrudno znaleźć przykłady takiego użycia słowa "wynagrodzenie", także przez prawników czy urzędników, np.

https://www.google.pl/#q=wynagrodzenie+za+umow%C4%99+po%C5%BCyczki

https://www.google.pl/#q=wynagrodzenie+za+dostaw%C4%99+towaru

czy to, co nas pewnie najbardziej interesuje:

https://www.google.pl/#q=wynagrodzenie+za+zbycie+domeny

 

Mamy więc za sobą zawiłości języka polskiego, wróćmy więc do kwestii podatkowych. Interpretacja udzielona (zmieniona) przez MF w zakresie sposobu rozliczenia zapłaty za domenę nie jest odosobniona, tu jest wspomniana podobna inerpretacja IS w Poznaniu: http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/czy-spolka-ktora-kupuje-domene-od-osoby-fizycznej-nieprowadzacej-dzialalnosci-gospodarczej-zobowiazana-jest-do-wystawienia-deklaracji-pit

W tym artykule przy okazji znajduje się potwierdzenie tego, co pisałem w odpowiedzi na post Bazylego: "Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że powyższe nie wyłącza ani w żaden sposób nie ogranicza możliwości uwzględnienia przez osobę fizyczną, która sprzedała domenę, kosztu zakupu domeny (i innych kosztów, które można uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z jej sprzedaży) do kosztów uzyskania tego przychodu (w zeznaniu rocznym, w którym wykaże przychód ze sprzedaży domeny). W szczególności okoliczności takiej nie stanowi fakt, że koszty te nie zostaną przez spółkę uwzględnione na otrzymanej przez tę osobę informacji PIT-11."

 

Niezależnie od wszelkich spekulacji i przepychanek "kto wie lepiej", spółka premium.pl jest zobowiązana do stosowania procedury wynikającej z indywidualnej interpreatacji, zaś sprzedający tak czy inaczej musi zapłacić podatek, bez znaczenia czy w formie pit-11 czy samodzielnie.

 

Na zakończenie krótki artykuł na temat podatku od sprzedaży domeny: http://prawo.rp.pl/artykul/805546.html

wymownie zakończony akapitem: "otrzymane świadczenie pieniężne nie jest ceną zbycia rzeczy czy prawa majątkowego, a jedynie wynagrodzeniem wynikającym z porozumienia (odrębnej umowy) zawartego pomiędzy dotychczasowym i przyszłym abonentem domeny."

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

generalnie o to chodzi ze kazdy placi podatki jesli chce, jesli chce ryzykowac i nie ujawniac dochodu to nie placi a tu na sile ludzi uszczesliwiacie... dropped tak nie robi

Share this post


Link to post
Share on other sites

generalnie o to chodzi ze kazdy placi podatki jesli chce, jesli chce ryzykowac i nie ujawniac dochodu to nie placi a tu na sile ludzi uszczesliwiacie... dropped tak nie robi

 

Na siłę? Przecież aby aktywować fakturowanie musisz samodzielnie wypełnić dane do rozliczenia, jeśli tego nie zrobisz, możesz normalnie sprzedawać domeny na giełdzie i samodzielnie rozliczać się z kupującym oraz z urzędem skarbowym.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×