Jump to content
Bazyli

Można odstąpić od umowy po licytacji na Allegro

Recommended Posts

http://finanse.wp.pl/kat,1037883,title,Mozesz-odstapic-od-umowy-po-licytacji-na-Allegro,wid,17160967,wiadomosc.html

 

Chętnie przeczytam jak widzą te nowości przedstawiciele "domenowych" platform aukcyjnych.

Bo jakby nie patrzeć, ich też to dotyczy...również sprzedających i kupujących poprzez w/w serwisy...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejny kretyński przepis, dzięki któremu niepoważni "kupujący" będą zwiększali firmom koszty operacyjne.

 

Na szczęście domen nigdy nie dotyczył i nadal nie dotyczy zapis o możliwości odstąpienia, ze względu na ich indywidualny charakter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pb ma rację. Z tego co kiedyś gdzieś wyczytałem ten przepis ma zastosowanie tylko do przedmiotów a nie usług. A "sprzedaż domeny" to usługa.

Edited by kolekcjoner

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totalna porażka. Nie wiem komu ma to i w czym pomóc. Już widzę aukcje, które na zakończenie są podbijane przez niemających co robić "zazdrosnych, że nie kupili taniej" do poziomu max i "legalne" odstąpienie od umowy. No bo nudziło się to trzeba było zrobić właścicielowi towaru trochę psikusa a temu co wygrywał na złość... I aukcja na nowo, i znów i znów...

 

Święta racja co napisał @pb (że nie dotyczy domen).

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

A wróble co to siedzą na dachu UOKiK-u ćwierkają iż zmiana ta ma dotyczyć licytacji bez względu na "przedmiot" sprzedaży (usługa, towar )...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A wróble co to siedzą na dachu UOKiK-u ćwierkają iż zmiana ta ma dotyczyć licytacji bez względu na "przedmiot" sprzedaży (usługa, towar )...

Temat już wałkowaliśmy, są wyłączenia ze względu na charakter usługi (w/w przepis dotyczy PRODUKTU a usługi nie da się zwrócić - można reklamować?), który nie nadaje się do zwrotu i domeny (usługa) do nich się zaliczają.

 

Po za tym sprzedaż domeny to cesja usługi a nie świadczenie.

 

Usługę utrzymania domeny świadczy operator.

 

Dziwne jest to, że cały czas próbujesz to forsować wpływając negatywnie nawet na swój własny biznes.

 

Wiem, że chciałbyś by tak to działało bo sam pewnie kupiłbyś nie raz domenę, którą po jakimś czasie chciałbyś zwrócić ale działałoby to i w drugą stronę.

 

Wg mnie to tylko jeden jedyny powód, dla którego tak interpretujesz ten przepis.

 

I tak czy inaczej przepis dotyczy transakcji FIRMA > OSOBA PRYWATNA a nie FIRMA > FIRMA oraz OSOBA PRYWATNA > OSOBA PRYWATNA.

 

Ciekawe jak rozwiążą licytacje komornicze ;)

 

Klient zwróci "produkt" komornikowi?

Edited by mdi
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem to dotyczy produktów, a nie usług, a tym jest utrzymywanie domen. No bo jak niby zwrócić usługę?

 

Gorzej, że przedsiębiorcy pewnie znów będą musieli wybulić za indywidualne interpretacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdi...Nie ja wymyślam przepisy. Nie spotkałem się nigdy z wirtualną licytacją komorniczą.

Fajnie by było gdybyś zrozumiał od jakiej to zwycięskiej licytacji będziesz miał prawo odstąpić.

Osoby fizyczne również dokonują zakupu domen, jakbyś nie zauważył.

Przedsiębiorca produkujący pralki, a dokonujący zakupu roweru staję się w stosunku do tego zakupu zwykłym konsumentem.

 

 

Usługi tak jak i zakup towarów możesz sobie podzielić na dwie grupy. Na takie które są realizowane od razu jak i te których realizacja uzależniona jest od np. zapłaty w określonym terminie.

 

Tak na marginesie. Rozumiem że nikt z Was wyżej piszących nie licytował domen na Allegro ?

A jeśli się mylę to oczywiście w Waszym przypadku wraz z chwilą wygrania aukcji zaczęła być świadczona usługa utrzymania domeny ?

( nie mówiąc już o całkowicie bzdurnym twierdzeniu niektórych z Was iż od umowy o świadczenie usług nie można odstąpić. Np. http://www.gofin.pl/17,2,145,102632,zwrot-pieniedzy-gdy-konsument-rezygnuje-z-uslugi.html )

:)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do interpretacji to właśnie o nią chodzi, że interpretujesz to wszystko wg własnego uznania i uważasz, że ta interpretacja jest najbardziej słuszna ( taką postawę często przedstawiają urzędnicy ;) ).

 

Od kiedy świadczenie usługi nie jest spełnione jeśli otrzymasz zapłatę i wydasz domenę kupującemu?

 

Jest spełnione w 100% i nie podlega zwrotowi, jakby klient zapłacił a sprzedawca nie wydał albo ociągał się z jej wydaniem można by zastosować ten przepis.

 

Ewentualnie jakby sprzedawca kupującego przed zakupem wprowadził w błąd, że opłata jest jednorazowa i domena jest na własność.

 

Osobiście za każdym razem informuję o tym kupującego (chyba że wie dokładnie na czym polega utrzymanie domeny), niektórzy nawet sami pytają.

 

Ustawy mają wiele warunków, które trzeba spełnić a cesja praktycznie nie podlega w/w warunkom, które są przedstawione pod linkiem, którym się posłużyłeś.

 

Kolejny raz grochem o ścianę.

 

Najlepiej przedstaw przykłady wg Twojej interpretacji kiedy to konsument miałby podstawę do zwrotu pieniędzy za domenę, bo bez podania przyczyny w tym przypadku kompletnie odpada.

 

To pokaże skalę tego czego oczekujesz od istnienia takiego prawa a wtedy było by łatwiej rozwiać Twoje wątpliwości.

 

Licytacje komornicze odbywają się w różnych miejscach np. w kancelarii, w nieruchomości itd. czyli poza lokalem sprzedającego (sprawa do zastanowienia).

 

Poruszę jeden temat związany z Allegro, który prawdopodobnie rozwieje kwestie licytacji.

 

Jeśli ktoś wygra aukcję a potem się wycofa zanim zapłaci to wtedy następuje odstąpienie od umowy ale zanim dojdzie do transakcji więc tylko taką sytuację uważam za zgodną z nowelizacją ustawy bo kiedy już dojdzie do transakcji (zapłata i wydanie) nie ma możliwości zwrotu (usługi cesji) i to jest też zgodne z prawem.

 

Proszę by nie przypisywać mojej wypowiedzi ogółem do dowolnych transakcji tylko piszę o sprzedaży abonamentu domeny (usługi cesji).

 

Transakcja świadczenia usługi utrzymania domeny tak na prawdę zawierana jest z operatorem (akceptacja regulaminów operatora) w momencie zakładania konta aby otrzymać domenę w postaci transferu do konta nabywcy.

Edited by mdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdi...rozróżniasz zakup na odległość od zakupu poza siedzibą firmy ( licytacje komornicze się kłaniają ). I w ogóle..o czym Ty chłopie piszesz. Bo ja o tym iż będąc konsumentem wygrywając licytacje np. na Premium mam ileś tam czasu do zapłacenia za nią. Idąc Twoim tokiem rozumowania od chwili wygrania aukcji następuję "wydanie" domeny...A moim tokiem rozumowania w tym czasie mam prawo odstąpić od zawarcia umowy...

 

Poszukaj jakie warunki licytacji muszą być spełnione abyś mógł odstąpić od kupna drogą licytacji. Twoje przykładowe licytacje komornicze i domów aukcyjnych nie spełniają tych warunków.

 

NIE MOŻESZ ZREZYGNOWAĆ Z ZAKUPU JEŚLI WZIĄŁEŚ UDZIAŁ W AUKCJI PUBLICZNEJ I JĄ WYGRAŁEŚ !!!

 

Aukcje Allegro, Premium, AM, itp. aukcjami publicznymi nie są.

 

Tyle mojej podpowiedzi...

 

Jeśli będąc konsumentem wygrasz aukcje domeny na Allegro ( od przedsiębiorcy np. Domeniarstwo.pl ). będziesz mógł od tej umowy odstąpić.

Przeczytaj też regulamin Home.pl, w którymś tam punkcie również piszę kiedy możesz odstąpić od umowy.

Zatem nie pisz pierdół że od świadczenia usług odstąpić nie można bo to bzdura.

A to że tego typu przepisy Ci nie pasują ?

Nie jesteś w tym osamotniony...

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cały czas piszesz by tylko pisać.

 

Będąc nawet konsumentem nie możesz odstąpić od umowy usługi, która nie jest towarem a specyficzną usługą (to Ty rozróżniaj też rodzaj/charakter usługi) jaką jest cesja domeny.

 

To nie jest położenie kafelek w kiblu a już widzę odstąpienie od umowy, która została prawidłowo wykonana a nagle zleceniodawcy się nie spodobał kolor kafelek i chce odstąpić od umowy - to jest jeden z tysięcy przykładów, które kończą się w sądzie.

 

To tak interpretujesz te przepisy "znudziła mi się domena i ją np. po 10 dniach chcę zwrócić bo mi się nie podoba albo nie wiążę z nią planów".

 

W takim przypadku nie ma żadnego przepisu, który daje Ci prawo nawet jako konsument do zwrotu pieniędzy i "oddaniu" domeny domainerowi (on nie świadczy usługi utrzymania domeny) - ile razy mam to tłumaczyć.

 

Usługa utrzymania domeny jest usługą, od której można odstąpić (wypowiedzieć umowę NASK-owi np. poprzez partnera jakim jest np. HOME.pl dla domen .pl) ale nikt na tym forum nie świadczy tych usług "sprzedając" przejęcie abonamentu domeny, od których można odstąpić i zrozum to wreszcie.

 

To nie jest tak, że mi to nie pasuje tylko nie ma Twoja interpretacja kompletnie tutaj zastosowania - znowu grochem o ścianę.

 

Wczytaj się we wcześniejsze dyskusje sprzed kilkunastu miesięcy i tam są linki do ustaw - przeczytaj o wyjątkach gdzie charakter usługi musi zezwalać na zastosowanie odstąpienia od umowy.

 

Po prostu nie zgadzam się ze zmuszaniem (uporczywym namawianiem) kogokolwiek do tego by stosował się do przepisów, do których nie musi się stosować.

 

Jeśli ja pośredniczę w utrzymaniu domeny mojemu klientowi to on może odstąpić od umowy i tyle.

 

Ta nowość dotycząca aukcji tego nie zmienia, mówi tylko o towarze, którego wcześniej kupionego poprzez licytację nie można było zwrócić a teraz tak.

 

Nie ma kompletnie zastosowania do handlu domenami (cesją) na rynku wtórnym.

Edited by mdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajna wymiana argumentów. To co, teraz czekamy na opinię prawnika? A może ktoś "dryndnie" do UOKiK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajna wymiana argumentów. To co, teraz czekamy na opinię prawnika? A może ktoś "dryndnie" do UOKiK?

;)

 

Ważne by osoba zasięgająca opinię najpierw wyjaśniła czym jest domena, jaką jest usługą, czym jest cesja, czym świadczenie usługi utrzymania domeny i kto ją faktycznie świadczy a nie palnie, że to towar bo wtedy odpowiedź będzie oczywista i niezgodna z prawdą ;)

Edited by mdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cały czas piszesz by tylko pisać...

 

 

Ja jak ja ale Ty...

:)

To co ? nagle przestałeś bronić aukcji komorniczych ? I nagle okazuje się że usługę można wypowiedzieć ?

Nawet związaną z domenami ?

Owszem, są odstępstwa. Nie można wypowiedzieć ZREALIZOWANEJ USŁUGI...ale taką która zrealizowana nie została lub jej realizacja się jeszcze nie zaczęła, jak najbardziej.

I dla takich możliwości podałem Ci przykłady jeśli chodzi o domeny.

 

;)

 

Ważne by osoba zasięgająca opinię najpierw wyjaśniła czym jest domena, jaką jest usługą, czym jest cesja, czym świadczenie usługi utrzymania domeny i kto ją faktycznie świadczy a nie palnie, że to towar bo wtedy odpowiedź będzie oczywista i niezgodna z prawdą ;)

 

Wbrew temu co myślisz, wiedzą czym jest domena...podszkolili się po skargach na telefonicznych "rejestratorów" wolnych domen...

 

To tyle ode mnie w tym temacie...

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jak ja ale Ty...

:)

To co ? nagle przestałeś bronić aukcji komorniczych ? I nagle okazuje się że usługę można wypowiedzieć ?

Nawet związaną z domenami ?

Owszem, są odstępstwa. Nie można wypowiedzieć ZREALIZOWANEJ USŁUGI...ale taką która zrealizowana nie została lub jej realizacja się jeszcze nie zaczęła, jak najbardziej.

I dla takich możliwości podałem Ci przykłady jeśli chodzi o domeny.

Co nawet związane z domenami?

 

Uczepiłeś się tych aukcji komorniczych i się ich trzymasz a już miałem wcześniej o tym wspomnieć - ten temat już zakończyłem wcześniej i nie dotyczył w ogóle domen.

 

Podałem tylko analogię dotyczącą sprzedaży tam czegokolwiek a odstąpienie od umowy wg nowego przepisu - jeszcze raz podkreślę to nie miało nic wspólnego z DOMENAMI!

Wbrew temu co myślisz, wiedzą czym jest domena...podszkolili się po skargach na telefonicznych "rejestratorów" wolnych domen...

 

To tyle ode mnie w tym temacie...

Fatalne porównanie, tamte sprawy dotyczą wprowadzania w błąd i naciągania i taki telefoniczny "rejestrator" nie sprzedawał domen na rynku wtórnym (nie przeprowadzali cesji) tylko występowali jako partner w rejestracji domeny i od takiej umowy można odstąpić (przykład podałem - HOME.pl, który jest partnerem i z nim można odstąpić od umowy).

 

Jest też temat kiedy to wielu z nas się oburzało, że artykuł nas wrzuca w jeden worek z telefonicznymi "rejestatorami" a to zupełnie dwie różne kwestie.

Edited by mdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fatalne porównanie...

 

Czy ja coś porównywałem ? Bo wydawało mi się iż napisałem że po skargach na owe "firmy" w UOKiK - u już wiedzą co to domena. Wyrobili się...

Tak czytasz i rozumiesz moje słowa...

 

Zatem napiszę po raz ostatni może dotrze do Ciebie...

Jeśli konsument na aukcji Allegro kupi od Domeniarstwo.pl domenę, będzie miał prawo odstąpić od tej umowy ( zawartej w drodze niepublicznej licytacji ) do chwili jej zrealizowania.

Jeśli konsument na aukcji ( niepublicznej ) Premium kupi od któregokolwiek przedsiębiorcy ( Premium, i inni ) do chwili realizacji będzie miał prawo odstąpienia...

Jeśli tego również nie zrozumiałeś tak jak mej wypowiedzi dotyczącej wiedzy UOKiK - u na temat domen, to ja widocznie nie potrafię Tobie już jaśniej tego wytłumaczyć...

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli konsument na aukcji ( niepublicznej ) Premium kupi od któregokolwiek przedsiębiorcy ( Premium, i inni ) do chwili realizacji będzie miał prawo odstąpienia...

 

Nie jest to prawda i mógłbyś już skończyć z tym samobieżnym prawnikowaniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, słowo "porównanie" nie do końca odegrało rolę ale chodziło mi o to, że jeśli ich wiedza opiera się na przykładzie telefonicznych "rejestratorów" to nie rozwiązuje problemu pełnej wiedzy na temat handlu domenami na rynku wtórnym.

 

Chyba, że zasięgnęli pełnej wiedzy na temat domen wykraczając ponad powyższy przypadek.

 

Więc wcześniej pisałem o tym byś wymienił to co miałeś na myśli i dopiero teraz to zrobiłeś i można się do tego odnieść.

 

Ale aby być konsekwentnym to nie czytałeś tego co pisałem wcześniej a mianowicie że zanim zostanie zrealizowana usługa to można od niej odstąpić a nie po zrealizowaniu - przeczytaj dokładnie i powoli moje wcześniejsze wypowiedzi w tym temacie.

 

W aukcjach właśnie chodziło o zupełnie coś innego, a mianowicie, że jeśli ktoś kupił towar poprzez KUP TERAZ miał prawo do ZWROTU tego towaru a po licytacji NIE a nowy przepis pozwala na zwrot towaru nawet w przypadku kupienia go na licytacji.

 

Odstąpić od umowy zanim była zrealizowana można było i do tej pory zanim wprowadzono zmiany w przepisach.

 

Zmiana dotyczyła możliwości ZWROTU zakupionego towaru.

 

Odstąpienie od umowy cały czas dotyczyło ZWROTU a nie rezygnacji z zakupu bo cały czas tak można było robić - po wygraniu licytacji po prostu towar/usługa nie zostaje opłacona i koniec (pomijając już inne konsekwencje jak opłaty karne AM, Premium czy negatywne komentarze na Allegro).

 

Także nie musisz mnie obrażać tylko jak zaczynasz pisać z sensem to można się do tego odpowiednio odnosić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, słowo "porównanie" nie do końca odegrało rolę ale chodziło mi o to, że jeśli ich wiedza opiera się na przykładzie telefonicznych "rejestratorów" to nie rozwiązuje problemu pełnej wiedzy na temat handlu domenami na rynku wtórnym.

 

Chyba, że zasięgnęli pełnej wiedzy na temat domen wykraczając ponad powyższy przypadek.

 

Więc wcześniej pisałem o tym byś wymienił to co miałeś na myśli i dopiero teraz to zrobiłeś i można się do tego odnieść.

 

Ale aby być konsekwentnym to nie czytałeś tego co pisałem wcześniej a mianowicie że zanim zostanie zrealizowana usługa to można od niej odstąpić a nie po zrealizowaniu - przeczytaj dokładnie i powoli moje wcześniejsze wypowiedzi w tym temacie.

 

W aukcjach właśnie chodziło o zupełnie coś innego, a mianowicie, że jeśli ktoś kupił towar poprzez KUP TERAZ miał prawo do ZWROTU tego towaru a po licytacji NIE a nowy przepis pozwala na zwrot towaru nawet w przypadku kupienia go na licytacji.

 

Odstąpić od umowy zanim była zrealizowana można było i do tej pory zanim wprowadzono zmiany w przepisach.

 

Zmiana dotyczyła możliwości ZWROTU zakupionego towaru.

 

Odstąpienie od umowy cały czas dotyczyło ZWROTU a nie rezygnacji z zakupu bo cały czas tak można było robić - po wygraniu licytacji po prostu towar/usługa nie zostaje opłacona i koniec (pomijając już inne konsekwencje jak opłaty karne AM, Premium czy negatywne komentarze na Allegro).

 

Także nie musisz mnie obrażać tylko jak zaczynasz pisać z sensem to można się do tego odpowiednio odnosić.

 

Przepraszam jeśli poczułeś się w jakikolwiek sposób urażony...nie to było moim zamiarem.

 

Mówiło się o towarze bo ten był głównie w "obrocie" na Allegro. Ale sprzedawane były również usługi...

 

 

PB...proponuje konsultacje z UOKiK...mi się chciało to Tobie tym bardziej powinno...

:)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×