Jump to content
MariuszPN

PKD - działalność gospodarcza

Recommended Posts

Pytanie kieruję do osób które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotu domenami.

Które spośród kategorii zestawionych w PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) najlepiej pasują do

a) sprzedaży domen,

b.) parkowania domen,

c) dzierżawy domen / ruchu na domenach

 

I drugie pytanie jak poprawnie wypisać fakturę (dla powyżej wskazanych operacji) - pb radził kiedyś, żeby wpisywać cesja usługi utrzymania domeny - rozumiem, że to się sprawdza i US nie ma co do tego zapisu wątpliwości. Acha i jak zaksięgować zysk z parkingu, przecież nie wystawię faktury ND za dzierżawę powierzchni reklamowej ;)

 

/edit - acha PKD mozna znaleźć choćby tutaj (punkt 5.) https://www.edgwww.um.warszawa.pl/dzialalnosc_zgloszenie.asp

czy to się nadaje: sekcja S - Pozostała Działalność Usługowa, dział 73 - REKLAMA, badanie rynku i opinii publicznej

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja się dołączę do pytania - jakie klasyfikacje działalności należy podać podczas rejestracji/rozszerzania zakresu działalności gospodarczej w wyżej wymienionym zakresie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytanie kieruję do osób które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotu domenami.

Które spośród kategorii zestawionych w PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) najlepiej pasują do

a) sprzedaży domen,

b.) parkowania domen,

c) dzierżawy domen / ruchu na domenach

 

I drugie pytanie jak poprawnie wypisać fakturę (dla powyżej wskazanych operacji) - pb radził kiedyś, żeby wpisywać cesja usługi utrzymania domeny - rozumiem, że to się sprawdza i US nie ma co do tego zapisu wątpliwości. Acha i jak zaksięgować zysk z parkingu, przecież nie wystawię faktury ND za dzierżawę powierzchni reklamowej ;)

 

/edit - acha PKD mozna znaleźć choćby tutaj (punkt 5.) https://www.edgwww.um.warszawa.pl/dzialalnosc_zgloszenie.asp

czy to się nadaje: sekcja S - Pozostała Działalność Usługowa, dział 73 - REKLAMA, badanie rynku i opinii publicznej

Było, sam się wypowiadałem. Na forum klasyfikacje są podane na dłoni. Użyj "szukaj"

Share this post


Link to post
Share on other sites

apze tydzień szukałem, :):D ale znalazłem ten post

Swoją drogą moją księgową (pani po '60-tce) zamurowało jak jej podrzuciłem temat. :) Jeśli ktoś ma namiar na biuro rachunkowe z doświadczeniem w branży domen to poproszę o info.

takie małe podsumowanie tego o czym pisaliście:

 

Parking: 72.40.Z

PKD: wynajem powierzchni reklamowych w serwisach i portalach internetowych

na fakturze: dzierżawa powierzchni reklamowej on-line

faktura jest fakturą okresową

 

Sprzedaż domen: 72.30.Z

PKD Przetwarzanie danych

na fakturze: cesja usługi utrzymania domeny

 

/edit/ pb chyba zniknął Twój post w tym temacie. Miałem wątpliwości czy wystawiać faktury na ND własnie z tego powodu, że są one w ND zbędne i nie zostaną tam zaksięgowane - łatwo zostać wówczas posądzonym o tzw. kreatywną księgowość, druga rzecz że pojecia nie mam jak rozliczać VAT, ale to już pytanie do księgowej, chyba że ktoś chce podzielić się wzorem faktury jaka wystawia dla sedo lub ND

Share this post


Link to post
Share on other sites
Parking: 72.40.Z

PKD: wynajem powierzchni reklamowych w serwisach i portalach internetowych

na fakturze: dzierżawa powierzchni reklamowej on-line

faktura jest fakturą okresową

 

Skąd wziąłeś takie PKD? W gusie takiego nie ma.

http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje/www/com.gus.Search/

 

Jest "Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)" 73.12.C

Podklasa ta nie obejmuje:

 

działalności specjalistów stosunków międzyludzkich (public relations), sklasyfikowanej w 70.21.Z,

sprzedaży czasu lub miejsca na reklamę bezpośrednio przez właściciela tego czasu i miejsca (np. wydawcę), sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach\

 

 

Generalnie wydaję mi się, że 72.40.Z należy do starej klasyfikacji PKD 2004

 

72.40.Z Działalność związana z bazami danych

 

72.40.Z

Podklasa ta obejmuje:

 

- publikowanie (udostępnianie) baz danych w trybie Online,,

- publikowanie (udostępnianie) katalogów i list użytkowników w trybie Online,

- pozostałe publikacje w trybie Online,

- działalność portali internetowych (Web search portals).

Podklasa nie obejmuje:

- publikacji w internecie w powiązaniu z tradycyjnymi formami wydawniczymi, sklasyfikowanych w dziale 22,

- udostępniania baz danych sklasyfikowanych w 72.30.Z.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@scav: Wcześniejsze posty dotyczyły PKD 2004. Niedługo będzie trzeba robić aktualizację według PKD 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli ktoś ma namiar na biuro rachunkowe z doświadczeniem w branży domen to poproszę o info.

Odkopuję i zwracam się do Was z tą samą prośbą. (I najlepiej z Poznania)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odkopuję i zwracam się do Was z tą samą prośbą. (I najlepiej z Poznania)

 

Teraz ja odkopuje :). Czy mozecie polecic biuro rachunkowe najlepiej w W-wie z e-ksiegowoscia?

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Będę teraz dodawał kilka wpisów. Czy w temacie domen coś się zmieniło, jakieś inne PKD obowiązują?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to ja ponawiam, jak to wygląda obecnie dla:

 

Które spośród kategorii zestawionych w PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) najlepiej pasują do 
a) sprzedaży domen, 
b.) parkowania domen, 
c) dzierżawy domen / ruchu na domenach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podciągnę trochę temat

 

Orientuje się ktoś jaki kod PKD na tworzenie bazy adresowej firm na stronie internetowej.

 

czy to będzie:

58.12.Z Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)?

 

czy może mieści się to w

63.12.Z Działalność portali internetowych

73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podciągnę trochę temat

 

Orientuje się ktoś jaki kod PKD na tworzenie bazy adresowej firm na stronie internetowej.

 

czy to będzie:

58.12.Z Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)?

 

czy może mieści się to w

63.12.Z Działalność portali internetowych

73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)

 

Weź wszystkie zakresy, nie mogą tego odmówić. Późniejsza modyfikacja i każda drobna to 50 zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może jednak ktoś wie, jak to aktualnie wygląda?

Proponuję rejestrować tyle PKD ile jest możliwe żeby się takimi 'drobiazgami' nie przejmować

PKD 2007 wraz z wyjaśnieniami

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja wybrałem takie PKD na e-działalność

63.12 Z

63.11 Z

73.12 C

62.01 Z

73.11 Z

62.09 Z

64.99 Z

62.02 Z

58.29 Z

62.03 Z

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako ze wlasnie jestem na etapie wybieranie PKD i wydaje mi sie ze wybrałem wiekszosc - tak nadal nie wiem ktore z PKD 2007 odpowiadaja za sprzedaz domen...

 

Ma ktos jakis pomysl ?;-)

 

To moje aktualne:

 

46.51.Z

46.52.Z

47.41.Z

47.91.Z

59.12.Z

62.01 Z

62.02 Z

62.03 Z

62.09 Z

63.11 Z

63.12 Z

63.99.Z

70.22.Z

73.11 Z

73.12.A

73.12.B

73.12.C

73.12.D

77.22.Z

77.29.Z

77.33.Z

 

Pozdrawiam,

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam takie pytanie w tej materii: czy mozna dopisac (lub tez wpisac) do zakresu dzialalnosci dzialalnosc, ktorej wykonywanie jedynie sie planuje za jakis okres, ale obecnie nie ma sie mozliwosci lub uprawnien do wykonywania takowej? Przyklad: Noname wpisuje sobie we wniosku wszystkie wyzej wymienione, a oprocz nich dzialalnosc w zakresie gastronomii (np. restauracja, mala gastronomia - zakladam, ze nie ma lokalu w dniu zglaszania do ewidencji, a zamierza takowy wynajac za jakis czas + odbior lokalu przez sanepid potem itd.) oraz posrednictwo w obrocie nieruchomosciami (wymagana licencja ktorej - zalozmy - Noname nie ma)? Czy do obecnie prowadzonej dzialalnosci moze on za "jednym zamachem" dopisac te dwie dzialalnosci (oraz inne, ktore maja jakies tam wymagania ktorych on nie spelnia, ale pomysly juz kielkuja) albo wpisac - jak w jego przypadku - te dzialalnosci w wniosku o wpis do ewidencji, i zaczac zarabiac w tych kategoriach np. za 2 lata?

 

P.S. Sorry Noname, ze na Twoim przykladzie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja mam takie pytanie w tej materii: czy mozna dopisac (lub tez wpisac) do zakresu dzialalnosci dzialalnosc, ktorej wykonywanie jedynie sie planuje za jakis okres, ale obecnie nie ma sie mozliwosci lub uprawnien do wykonywania takowej?

Możesz dopisać również takie rodzaje działalności, których nie planujesz prowadzić w chwili obecnej a mogą pojawić się w przyszłości dzięki czemu nie będzie potrzeby dokonywania aktualizacji.

Występują jednak ograniczenia ustawowe względem tych działalności, które wymagają specjalnych zezwoleń, np. produkcja broni, górnictwo , produkcja energii ( zwłaszcza jądrowej ;) ) niektóre działalności finansowe i ubezpieczeniowe ( nie tylko działalność banku centralnego czy funduszy emerytalnych ).

Warto więc zachować rozsądek, ew. podpytać w GUS o szczegóły.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jak z tym moim postem wyzej ?;) Wie ktos ?;-)

Na stronie Rozpocznij.biz próbuję opisać moje doświadczenia przy zakładaniu firmy.

Poniżej link do opisu zgłaszenia działalności gospodarczej do Urzędu Miasta, a w podpunkcie 13 o wyborze PKD.

http://rozpocznij.biz/news/zgloszenie-dzia...i-gospodarczej/

Naprawdę szkoda Twojej energii i czasu na grzebanie się w chorych wymysłach urzędników. Ja wziąłem wszystko to co robię teraz i być może będę robił za 10 lat, a więc wszystko z wiązane z internetem, mediami, reklamą, ale również handlem, elektroniką, usługami. Dobrze by było jakbyś dał jako pierwsze te kody PKD, dla których obecnie działalność masz przeważającą - ta działalność będzie wpisana na papierach urzędowych - ładniej wygląda :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ja mam troszke juz tego - ale zadalem pytanie jakie PKD daliscie pod handel domenami ?;-)

Ja osobiście już nie pamiętam (a było to niedawno), które kody są od czego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się aby był jakiś specjalny numer PKD, który miałby obejmować "handel domenami".
Bo ten "handel" to nic innego jak zbycie praw majątkowych, które nie jest samo w sobie ujęte jako oddzielna działalność gospodarcza.

Co innego gdybyśmy mieli do czynienia z rejestracją domen i przetwarzaniem danych.
W takiej sytuacji należałoby mieć PKD 63 a najlepiej do kompletu także 58 i 62 ( przynajmniej niektóre podklasy )
Nie zaszkodzi wpisać także 64 ( zwłaszcza 64.9 ) oraz 66.1 , 82.9 , 47.( zwłaszcza 7 i 9 )
Prowadząc fundusz inwestycyjny należałoby zarejestrować 66.3. a stowarzyszenie 94.1

W linku poniżej jest wyszukiwarka, która ułatwi znalezienie szczegółów.
http://www.pkd-24.pl/

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×