Jump to content
trzyliterowe

Banknoty i monety kolekcjonerskie

Recommended Posts

Witam,

 

Ponieważ zajmuje sie numizmatyka i wiem ze są użytkownicy zainteresowani tym tematem będę umieszczał tu o ciekawych emisjach przez nasz Narodowy Bank Polski.

 

Jutro 16 kwiecień:

„Polskie banknoty obiegowe z lat 1975-1996”

Album NBP z okazji 20. rocznicy denominacji

 

Więcej info:

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2015/20150414_album.html

I tu;

http://kolekcjoner.nbp.pl/aktualnosci/index/view/id/21/

 

Zestaw do nabycia tu:

http://kolekcjoner.nbp.pl/kategorie/zestawy.html

 

Koszt zestawu 190zl, adres prowadzi do sklepu NBP nie domzadnej prywatnej osoby.

 

Jest to najciekawsza pozycja w tym roku moim zdaniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zestaw tych banknotów poniżej 350 zł nie do kupienia w internecie.

 

Za miesiąc emisja monety okolicznościowej o nominale 5zł w nakładzie do 1200000 sztuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z ciekawosci czy te banknoty to jest jakas reprodukcja/ponowny druk - czy sa to oryginalne banknoty, ktore pozostaly z emisji sprzed kilkudziesieciu lat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś zbiera GN-y to pozostało mi parę menniczych sztuk :

 

dolnośląskie – 7szt
kuj – pom – 6 szt.
piotr michałowski – 1 szt
foka szara – 1 szt.
świstak – 1 szt.
puchacz – 1 szt.
morświn – 1 szt.
żółw - 1 szt
15-lecie senatu – 1 szt.
maczek 1 szt.
anders 2 szt.
Zainteresowanych zapraszam na PW...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam stare banknoty 100 złotowe, 50 sztuk, kolejno wg numerów i bez żadnych zagięć. Warte to cos?

Jeśli mnie pamięć nie myli, mam jeszcze o innych nominałach, też wg numerów i bez zagięć, ale w mniejszych ilościach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam stare banknoty 100 złotowe, 50 sztuk, kolejno wg numerów i bez żadnych zagięć. Warte to cos?

Jeśli mnie pamięć nie myli, mam jeszcze o innych nominałach, też wg numerów i bez zagięć, ale w mniejszych ilościach.

 

Trzymaj...za 1000 lat nabiorą wartości...

:)

 

Zależy od serii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakieś roczniki?
Sam mam pokaźną ilość rubli radzieckich, niektóre w stanie "jak prosto z fabryki", ale nie jestem przekonany co do ich wartości :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam całe mnóstwo banknotów z czasu PRLu ale nie wiem czy to w ogóle coś warte jest. Monety jakieś również. W tamtym roku w lecie jadąc rowerem w górach zatrzymałem się nad Wisłą w której na odsłoniętym dnie pomiędzy kamieniami znalazłem 1 zł z 1976 roku. No to przygarnąłem. Dzisiaj patrzę a to 10 zeta warte jest :) Na kanapkę w Mac'u w sam raz ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dniu jutrzejszym 5 zł z serii Odkryj Polskę – Kanał Bydgoski

 

Więcej info pod strona NBP:

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2015.html#m05

 

Album w tej chwili w okolicy 450zł.

 

Swoim skromnym okiem bede oceniał w skali 1 do 5 czy inwestycja jest warta zachodu w skali roku.

 

Jutrzejsza 5 oceniam na 1 jako inwestycja, jako kolekcja i wizerunek na 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem szczery jezeli chodzi o monety i nie namawiam na zakupy, pisze to co uważam zasłuszne.

 

1 znaczy ze nie warto moim zdaniem, jezeli chodzi o inwestycje na przestrzeni roku.

 

1,2 mln to duzo ale emisji jest tylko dwie w skali roku i porównujac sumę monet okolicznościowych z roku 2013 to bardzo mało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/2014_legiony_20zl.html

 

Nakład 50 tys. egz, pierwszy polski banknot polimerowy

 

Banknot w kilka dni po informacji (18-05-2015) o zdobyciu I miejsca w Vancouver w kategorii "najlepszy banknot kolekcjonerski świata" zniknął ze sklepu NBP. To już druga nagroda dla tego banknotu - w marcu został nagrodzony w Budapeszcie za grafikę i poziom zabezpieczeń.

 

Dzisiaj dzwoniłem do oddz. okręgowego NBP we Wrocławiu ale u nich nakład też już wyczerpany. Jest jeszcze dostępny w cenie ~ 100zł u kilku dystrybutorów NBP z tej listy.

 

2014_legiony_20zl_A_big.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A w NBP byl w cenie nominalu 20 zl (tak jak wydaje sie ze NBP powinien sprzedawac - nie ma tam kruszczu srebro/zloto) czy z narzutem (w jakiej cenie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A w NBP byl w cenie nominalu 20 zl (tak jak wydaje sie ze NBP powinien sprzedawac - nie ma tam kruszczu srebro/zloto) czy z narzutem (w jakiej cenie)?

 

Z tego co widziałem kiedyś w granicach 40-60 zł a więc oczywiście z narzutem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy papierowe dolary mają jakiś termin "zepsucia"? Jakość b.dobra (praktycznie nie widać śladów obiegu), trzymane w suchym, ciemnym miejscu. Czy można trzymać ile się chce? Proszę o info od tych co się znają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mojej głowie dziwne rzeczy siedzą, wierzę w niesamowite rzeczy i w wiele nie wierzę...

Nie wierzę kompletnie w pieniądze jako waluty, fundusze emerytalne, zera na koncie, obligacje.

Wierzę w wojny, rozpad unii, że to wszystko zrobi wielkie pierdut, zera znikną z kont, a banknoty w najlepszym wypadku będą się nadawały do podtarcia 4 liter.

Wierzę w złoto ! Złoto jako prosty złom, oraz jako monety, ale nie gówno typu skarbiec mennica, ale prawdziwe monety, najlepiej zsrr i usd, najlepiej małe i jak najmniej kolekcjonerskie, tak aby płacić za kruszec, a nie kolekcjonerskość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak pierdykniemcos z tego co napisałeś to i Twojemzloto możesz sobie wsadzić w dupę. Takie to moje zdanie. Każdy ma swoją pasje jeden z niej robi pieniądze drugi inwestuje a trzeci sie tym fascynuje. Świat jest taki obecnie i trzeba sie do niego dostosować albo można sie tez do lasu wyprowadzić i chrupać szyszki. Inwestycje to ryzyko tak jak wszytko.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×