Jump to content
veq

Domeny jako kapitał Sp. z o. o.

Recommended Posts

Witam,

 

Ciekaw jestem, czy na tym forum jest ktoś, kto 'wkładał' kapitał aportem do sp. z o. o. w postaci domen (wiem, że można). Z chęcią uzyskałbym więcej informacji na ten temat od kogoś, kto miał z taką czynnością do czynienia.

 

Pozdrawiam.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robisz wycenę aportu, określasz w umowie spółki kto, w jaki sposób i w jakiej wartości wnosi aport.

Tryb s24 w tym przypadku jest niedostępny, pozostaje tylko umowa społki podpisana u notariusza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tradycyjnie problem pojawi się z wyceną domen wnoszonych aportem. Nawet jeśli wycena będzie nieco odbiegała od czyjejś rzeczywistości, to nie powinno być z tym większego kłopotu. Przynajmniej do czasu pojawiania się ew. problemów z upadłością i próbą zbycia majątku przez syndyka. Z kredytem pod zastaw majątku spółki na podstawie własnej wyceny domen, też bym nie liczył.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robisz wycenę aportu, określasz w umowie spółki kto, w jaki sposób i w jakiej wartości wnosi aport.

Tryb s24 w tym przypadku jest niedostępny, pozostaje tylko umowa społki podpisana u notariusza.

 

To akurat wiem i jest to jasne dość (przynajmniej dla mnie).

 

 

Tradycyjnie problem pojawi się z wyceną domen wnoszonych aportem. Nawet jeśli wycena będzie nieco odbiegała od czyjejś rzeczywistości, to nie powinno być z tym większego kłopotu. Przynajmniej do czasu pojawiania się ew. problemów z upadłością i próbą zbycia majątku przez syndyka. Z kredytem pod zastaw majątku spółki na podstawie własnej wyceny domen, też bym nie liczył.

 

Wiadomo. Chodzi mi o przykład nieprzewidujący upadłości oraz braku chęci brania jakichkolwiek kredytów.

 

 

Dzięki za podpowiedzi. Ktoś jeszcze się wypowie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Dzięki za podpowiedzi. Ktoś jeszcze się wypowie?

 

Czego Ci jeszcze brakuje? W 2 poprzednich postach masz wszystko na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli masz faktury za zakup domen, to na pewno będą przydatne w wycenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czego Ci jeszcze brakuje? W 2 poprzednich postach masz wszystko na ten temat.

 

Nie wszystko, ale sporo. Być może wypowiedzieć będzie się chciał ktoś jeszcze, kto np. robił coś takiego.

 

Jeśli masz faktury za zakup domen, to na pewno będą przydatne w wycenie.

 

Jeśli takich faktur nie ma, to czy może to być wycena na podstawie opinii, z porównaniem sprzedaży innych, podobnych domen - Twoim zdaniem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o przykład nieprzewidujący upadłości oraz braku chęci brania jakichkolwiek kredytów.

Przy tworzeniu spółki, zawsze warto brać pod uwagę upadłość lub inną formę zakończenia współpracy bądź wyjścia z inwestycji. Często pod tym kątem właśnie przygotowuje się umowy, także rozdzielności majątkowej z małżonkiem. Precyzyjne zapisy i ustalenia najbardziej przydają się w trudnych momentach. Dlatego koniecznie zastanów się nad taką ewentualnością.

 

Jeśli takich faktur nie ma, to czy może to być wycena na podstawie opinii, z porównaniem sprzedaży innych, podobnych domen - Twoim zdaniem?

 

Faktura bywa pomocna, ale nie jest obligatoryjna. I nawet nie są niezbędne żadne dowody innych sprzedaży. W spółkach z o.o. wyceny wnoszonych wkładów dokonują wspólnicy, ale wycena ta powinna być rzetelna w stosunku do wartości rynkowej wnoszonego wkładu. Za zawyżenie wartości wkładu odpowiadają solidarnie: wspólnik wnoszący wkład oraz członkowie zarządu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym przypadku, w jaki sposób (i w jakich przypadkach) mogliby mi zarzucić zawyżenie wkładu oraz jakie są tego konsekwencje? Oczywiście bez abstrakcji, że wniosę domenę najtanszy-sklep-spozywczy.net.pl, z wartością XX.XXX PLN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×