Jump to content
marismo

Premium.pl - sprzedaż jako osoba prywatna

Recommended Posts

Jeśli jestem osobą fizyczną i sprzedam na premium.pl domenę - jak wygląda kwestia rozliczenia?

Załóżmy domena za 1000 zł netto.

Premium bierze 50 zł prowizji.

Czy to oznacza, że kupujący płaci 1000+VAT a ja dostaję przelew na kwotę 950 zł?

Rozumiem, że premium zawiera ze mną umowę o dzieło na te 950 zł?

Czy od tej kwoty ponoszę jeszcze jakieś dalsze wydatki czy te 950 to cały mój zysk?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupujący płaci 1000 + VAT.

Ty dostajesz 950 zł pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy (18%), którą musimy odprowadzić do US.

Przy aktywacji sprzedaży akceptujesz umowę ramową (gdzie jest wszystko dokładnie opisane), zaś przy sprzedaży system już sam generuje rachunek na podstawie dostarczonych danych. Po zakończeniu roku dostajesz PIT-11, który załączasz do rocznego zeznania.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za bardzo szybką odpowiedź. A ten rachunek to za jakie "usługi" określono jeśli z ciekawości można wiedzieć (pytam z ciekawości)? Te 18% dochodowego zapomniałem, fatalne to państwo aż zniechęca do tego typu transakcji:/ Nie dość że kupujący (firma) dopłaca VAT to jeszcze ode mnie państwo zdziera. Przy nieco wyższej transakcji są to skandalicznie wysokie koszty fiskalne.

 

Ktoś się orientuje w jakich warunkach te 18% można z US dostać jako zwrot?

Edited by marismo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze pamiętam, wzór rachunku jest dołączony do umowy ramowej. Dokładnie nazywa się "Rachunek do umowy zbycia nazwy domeny", no bo za to w końcu jest wystawiany. Nie jest to umowa-zlecenie ani umowa o dzieło, tylko umowa zbycia nazwy domeny.

 

Co do podatków - trzeba pamiętać że płaci je każdy. Przedsiębiorca nadwyżkę pobranego VAT-u również musi odprowadzić do US, podobnie jak musi zapłacić pit 18% od dochodu. Wprawdzie przedsiębiorca ma łatwiej z wrzucaniem w koszty zakupu i utrzymania domen (co nie znaczy że os.fiz. nie może tego zrobić - ale to już nie mój temat, więc dokładnie nie wiem jak to się odbywa), no ale ma też inne przyjemności, jak np. zus. ;-) Wiadomo że byłoby fajnie mieć VAT 10% i dochodowy 0%, albo przynajmniej 10x wyższą kwotę wolną od podatku, ale żyjemy w Polsce i tych realiach fiskalnych musimy działać. :-/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×