Jump to content
pb

Co w przypadku braku zapisu na sąd polubowny?

Recommended Posts

Piszę z nadzieją, że ktoś z Was ma najświeższe informacje/doświadczenia w tym temacie. Znajomy dostał zapis na sąd polubowny, domena jest na firmę, w whois jest już zapis "Zgłoszono spór dotyczący nazwy domeny". W przypadku niepodpisania zapisu, domena - zgodnie z regulaminem - zostanie skasowana. To, czego nie jestem do końca pewien, to czy po skasowaniu wróci do puli wolnych, czy też trafi do powoda? Na 100% kiedyś trafiała do puli wolnych, ale czy tak jest nadal, czy może coś się zmieniło?

 

Aha, domena jest ważna do lutego, więc na pewno nie wygaśnie w "okresie przejściowym", tylko będzie musiała być skasowana przez nask.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej się spytać jakiegoś prawnika. Ten zapis w regulaminie jest klauzulą niedozwoloną i można pewnie wystąpić do sądu powszechnego o zabezpieczenie roszczenia czy jakoś tak.

Cytat z Konstytucji:

 

Art. 175.

Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.
Sąd wyjątkowy lub tryb doraźny może być ustanowiony tylko na czas wojny.

Art. 176.

Postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne.

Ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy.

Art. 177.

Sądy powszechne sprawują wymiar sprawiedliwości we wszystkich sprawach z wyjątkiem spraw ustawowo zastrzeżonych dla właściwości innych sądów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytam o jedną, konkretną rzecz, której nie wiem, i żaden prawnik na pewno też jej nie wie. Wszystkie pozostałe informacje już znajomemu przekazałem. To, że jest to klauzula abuzuwna, nie zmienia faktu, że zostanie przez nask zastosowana. Interesuje mnie, z jakim rzeczywistym efektem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, czego nie jestem do końca pewien, to czy po skasowaniu wróci do puli wolnych, czy też trafi do powoda? Na 100% kiedyś trafiała do puli wolnych, ale czy tak jest nadal, czy może coś się zmieniło?

Chyba jednak nie zawsze wracała do puli wolnych, przynajmniej w praktyce,bo NASK może ją przekazać na rzecz powoda.

http://di.pl/topic/49232-wyrok-w-sprawie-zaniechania-poslugiwania-sie-domena-tygodnikpowszechnypl/

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb

Trudno jednoznacznie stwierdzić - jeżeli nie masz kontaktów "u nich", to raczej nikt Ci tego nie powie.

Wg regulaminu umowa zostaje rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia, chyba że jest on krótszy od okresu ważności adresu, wynikającego z opłaty abonamentowej. NASK może sobie zrobić z tą domeną co mu się podoba i jej przyszły los zależy wyłącznie od decyzji, które mogą być warunkowane jakąś prywatą z powodem.

 

@Domenatorix

Działalność sądów polubownych, mających de facto charakter umowy cywilnej, warunkuje Kodeks postępowania cywilnego. Przytoczony zapis z Konstytucji dotyczy ordynacji sądów powszechnych.

Anyway, nigdzie nie jest napisane, że od decyzji sądu polubownego nie przysługuje odwołanie - wszystko zależy od treści ww. umowy i instancji może być nawet 30. Zgodnie z przepisami, w przypadku braku regulacji w tej kwestii, przyjmuje się jednoinstancyjność.

 

@apze

Nienawidzę Cię!

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulamin NASK nie określa co się dzieję ze skasowaną domeną z w/w powodu ale dotychczasowa praktyka owej instytucji wskazuję iż na wniosek powoda może mu zostać przekazana bez uwalniania jej...

 

Pytam o jedną, konkretną rzecz, której nie wiem, i żaden prawnik na pewno też jej nie wie. Wszystkie pozostałe informacje już znajomemu przekazałem. To, że jest to klauzula abuzuwna, nie zmienia faktu, że zostanie przez nask zastosowana. Interesuje mnie, z jakim rzeczywistym efektem.

 

PB...mylisz pojęcia...Klauzule abuzywne czyli niedozwolone zapisy umowne dotyczą osób fizycznych, nie firm. Gdyby domena była zarejestrowana na osobę fizyczną ( a ta osoba posiadała taką ilość domen która by nie wskazywała na handlowy charakter ich posiadania ) a nie firmę można by było olać zapis na Sąd Kapturowy bez skutków w postaci odebrania domeny.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponieważ w regulaminie NASK nie jest napisane, co dokładnie ma się stać z domeną, więc z praktyki wynika, że jak ktoś się przygotuje, tak będzie miał. Warto o tym pomyśleć zawczasu.

 

Inny ciekawy aspekt, jeszcze przed sądem polubownym, w trakcie np. kontaktów powoda ze stroną naruszającą: gdy abonent domeny postanowi skasować domenę nie informując o tym drugiej strony, 5 dni i bach, domeny nie ma. Oczywiście zanim na domenie pojawi się info o sporze, bo wtedy to chyba nie da się już nic zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×