Jump to content
Kangur

Odwrócony VAT

Recommended Posts

Kolejne podmioty mają odwrócony VAT i nowy obowiązek sporządzania krajowych informacji podsumowujących, jedne odliczają pełną stawkę VAT na fakturze, inne niepełną; za różne produkty jest różna stawka i trzeba uczyć się takich pojęć jak prewspółczynnik odliczenia podatku naliczonego

 

Czy ktoś te nasze podatki wreszcie uprości albo zniesie ?

 

Przy okazji podaję link do ministerialnej wyszukiwarki gdyby ktoś chciał sprawdzić status podmiotu w VAT.

https://pfr.mf.gov.pl/_/#2

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standardowa nowelizacja, walcząca z nadużyciami poprzez dokładanie obciążeń podmiotom nadużyć nie popełniającym. Można się przyzwyczaić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może jestem jakiś inny, ale mnie się ten pomysł podoba - gdyby to wprowadzić we wszystkich transakcjach międzyfirmowych, to po prostu ja jako firma, kupując od innej firmy, płaciłbym zawsze cenę netto, a na koniec miesiąca odprowadzał vat od tych wszystkich zakupów do US. Inne firmy kupując ode mnie także płaciłyby mi tylko netto i na nich spoczywałby obowiązek rozliczenia vat (chyba że są akurat zwolnione - ale to i tak nie mój problem). W ten sposób każda firma odprowadzałaby vat od swoich zakupów plus ten, który zostawili na zakupach konsumenci. Dla mnie super i faktycznie zmniejszyłoby się pole do nadużyć. Chyba że coś źle zrozumiałem z opisów.

 

 

 

[edit] A w każdym razie jest lepszy niż zamiana 23% na 32%. :P

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

... gdyby to wprowadzić we wszystkich transakcjach ...

Myślisz zdroworozsądkowo. Problem w tym, że teraz stosuje się różne rozwiązania dla różnych grup produktów i dla różnych podatników. Ponadto zbyt często pojawiają się zmiany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, zgadzam się, wszystko jest zbyt skomplikowane, więc taka zmiana, nawet jeśli sama w sobie dobra (i nawet wierzę że poparta dobrymi intencjami ;-), wprowadza kolejne zamieszanie - a to już nie jest fajne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślisz zdroworozsądkowo. Problem w tym, że teraz stosuje się różne rozwiązania dla różnych grup produktów i dla różnych podatników. Ponadto zbyt często pojawiają się zmiany.

Tak to by było za proste. Policja podatkowa musi mieć co robić. Urzędnicy muszą mieć co robić. Sądy muszą mieć co robić. Kancelarie prawne muszą mieć co robić. Chciałbyś tak im zabrać po prostu pracę? Ty niedobry ty!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@umberto, myślę że w przypadku uproszczenia systemu podatkowego i zmniejszenia obciążeń, przedsiępiorcy chętnie wpłaciliby 20% zaoszczędzonych pieniędzy na specjalny fundusz pomostowy wspierający zwolnionych urzędników w czasie gdy próbują znaleźć uczciwą pracę.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×