Jump to content
nowyyy31

aftermarket - płacę 2 razy VAT.

Recommended Posts

Po zmianach które nastąpiły po nowym roku nie jestem wstanie ustalić jaką opcję wybrać gdy prowadzę działalność gospodarczą zwolnioną z podatku VAT, i mam NIP EU.

Miałem zaznaczony status podatnika iż "jestem osobą fizyczną lub innym podmiotem niezarejestrowanym jako płatnik VAT." Pani z obsługi powiedziała mi że to dobre ustawienie, po czym okazało się że na FAKTURACH jest doliczany podatek VAT. Od czego ja muszę zapłacić jeszcze jeden podatek od importu usług do urzędu skarbowego. Ogólnie jestem w plecy ponad 1 tyś zł.

Czy ktoś wie jak odzyskać jeden z VATów?


Share this post


Link to post
Share on other sites

Korzystając z tematu: nie jest tak, że w przypadku sprzedaży usług dla firm w UE Vat się nie nalicza?

 

 

Sprzedaż dla firm

Zasadniczo nie pobierasz VAT-u od swoich klientów. Twoi klienci zapłacą VAT od zakupionych usług wg stawki obowiązującej w swoim kraju (za pomocą mechanizmu odwrotnego obciążenia).

 

http://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/cross-border/index_pl.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korzystając z tematu: nie jest tak, że w przypadku sprzedaży usług dla firm w UE Vat się nie nalicza?

Moja nowa księgowa, po konsultacji z Krajową Informacją Podatkową, prosiła bym nie doliczał VATu, zaznaczał w systemie pozycję "nie podlega UE" i dopisywał: VAT rozlicza nabywca ( odwrotne obciążenie ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja nowa księgowa, po konsultacji z Krajową Informacją Podatkową, prosiła bym nie doliczał VATu, zaznaczał w systemie pozycję "nie podlega UE" i dopisywał: VAT rozlicza nabywca ( odwrotne obciążenie ).

Nie wiem co się zaznacza obecnie w AM ponieważ konto mam stare i VATu nie dolicza, ale też polecono mi dopisek z odwrotnym obciążeniem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja nowa księgowa, po konsultacji z Krajową Informacją Podatkową, prosiła bym nie doliczał VATu, zaznaczał w systemie pozycję "nie podlega UE" i dopisywał: VAT rozlicza nabywca ( odwrotne obciążenie ).

 

Ja robię dokładnie tak samo po konsultacji z KIP i doradcą podatkowym dlatego pytam skąd taki model rozliczania aby firmom doliczać VAT w UE w transakcjach międzynarodowych.

 

 

Nie wiem co się zaznacza obecnie w AM ponieważ konto mam stare i VATu nie dolicza, ale też polecono mi dopisek z odwrotnym obciążeniem

Masz pewnie VAT EU i dlatego nie dolicza. Tutaj chodzi o przedsiębiorców którzy są zwolnieni z VAT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem co się zaznacza obecnie w AM ...

Miałem wcześniej na myśli zaznaczanie w systemie do wystawiania faktur spośród dostępnych tam opcji, a nie w panelu AM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi, odzyskałem VAT od AM i teraz tylko wystarczy odprowadzić do urzędu skarbowego. W AM zaznaczyłem teraz opcje(3) i mam nadzieje że będzie wszystko w następnym miesiącu ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×