Jump to content
pshemec

Jaki polecacie e-czytnik ?

Recommended Posts

Mam zamiar kupić e-czytnik ( niestety dłuższe czytanie na tablecie bardzo męczy mi wzrok ).

Oglądałem parę egzemplarzy w saturnie ( aż 2 sztuki łącznie ) i euro ale wyboru za dużego tam nie było, zresztą sprzedawcy wiedzy w tym temacie nie mieli.

 

Przedział cenowy 200 - 400 PLN

 

Trochę poszukałem w necie , mam swoje typy ( poniżej ), jednakże zapewne wielu z Was takowy sprzęt użytkuje i tutaj proszę o opisanie wrażeń i doświadczeń.

 

Co jest dla mnie najważniejsze

- przyzwoity czas na bateriach ( nie musi być liczony w tygodniach bo nie jeżdżę do dżungli )

- łatwy w obsłudze ekran

- WIFI ( chyba w każdym jest obecnie w standardzie )

- obsługa .pdf ( cała moja biblioteka jest w tym formacie, przede wszystkim beletrystyka )

- brak reklam

- ewentualnie dostępność dodatkowych bibliotek

 

Kindle Touch 7

Cybook Odyssey Frontlight

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam zamiar kupić e-czytnik ( niestety dłuższe czytanie na tablecie bardzo męczy mi wzrok ).

Oglądałem parę egzemplarzy w saturnie ( aż 2 sztuki łącznie ) i euro ale wyboru za dużego tam nie było, zresztą sprzedawcy wiedzy w tym temacie nie mieli.

 

Przedział cenowy 200 - 400 PLN

 

Trochę poszukałem w necie , mam swoje typy ( poniżej ), jednakże zapewne wielu z Was takowy sprzęt użytkuje i tutaj proszę o opisanie wrażeń i doświadczeń.

 

Co jest dla mnie najważniejsze

- przyzwoity czas na bateriach ( nie musi być liczony w tygodniach bo nie jeżdżę do dżungli )

- łatwy w obsłudze ekran

- WIFI ( chyba w każdym jest obecnie w standardzie )

- obsługa .pdf ( cała moja biblioteka jest w tym formacie, przede wszystkim beletrystyka )

- brak reklam

- ewentualnie dostępność dodatkowych bibliotek

 

Kindle Touch 7

Cybook Odyssey Frontlight

 

Jeśli myślisz o czytaniu pdf-ów, w których będą obrazki, tabele, ryciny, wykresy np. techniczne, to zapomnij o czytniku 6-7 calowym za 400 zł. Byc może chodzi tobie o czytanie jedynie litego tekstu w pdf-ie, wtedy być może takie małe e-czytniki będą OK. Obstawiam jednak, z tego co widziałem w necie na filmikach na youtube, że z pdf-ami problem może miec wszystko co nosi nazwę Kindle, ponieważ w Kindle chyba nadal nie ma płynnego przesuwania tekstu na ekranie (reflow), tzn chodzi mi o to, że jesli pdf nie uda się dopasowac do ekranu, czyli jest duży na tyle, że można czytać, ale nie widać całej strony, to renderowanie tekstu jest tragiczne. Zresztą zobacz sam:

Tu akurat jest Kindle Paperwhite. Więc trzeba uważać. Kindle ma również badziewną konwersję on-the-fly do swojego formatu, więc nadaje się tylko do czytania epub i mobi.

 

Ja np. mam w pdf-ach dużo raportów i artykułów naukowych pełnych wykresów, tabelek itd. i na ostatnich targach książki tetsowałem czytniki głównie własnie pod kątem pdf-ów i wyszło mi na to, że jedynie 10-calowy e-czytnik wchodzi w grę. Kiedyś chciałem kupić fajny niemiecki Pocket Book Pro 912 (

) ale obecnie chyba już zostały wycofane, tzn. producent nie produkuje nowych egzemplarzy. miały wejść 10-calowe kolorowe, ale pocketBook chyba kolorowe tylko 7-calowe rzucił na rynek, a to dla czytania pdf-ów jest badziew. Innym czytnikiem, który ostatnio rozważałem był Ectaco jetBook Color. Trzeba również zobaczyć, jakie są ograniczenia względem wielkości zewnętrznej karty SD.

 

Jesli natomiast chcesz czytać głównie teksty epub i mobi to no problem, kazdy e-czytnik, począwszy od 6-calowych będzie OK. Jednak cena 10-calowych to raczej od 1000 zł w górę. Myslę, że musisz dobrze zdefiniować swoje potrzeby, głównie pod kątem tych pdf-ów. Czy tylko lity tekst, czy też obrazki, wykresy, tabele itp.

 

update: http://www.spidersweb.pl/2014/05/pocketbook-aqua-ultra-inkpad-opinie.html

 

http://czytio.pl/category/72/czytniki.html

Edited by umberto
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki umberto , będę czytał tylko książki ( bez obrazków czy wykresów i tabel ) - generalnie sam tekst.

Z tego co się orientowałem 6 - 7 cali w zupełności wystarczy , nie musi też być kolorowy ( obrazków na pewno nie chcę na nim oglądać )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×