Jump to content
rtoiPiotr

Wyceny w dziale Wycena i Opinia

Recommended Posts

Zapewne każdy zna kawał o Polakach smażących się w piekle oraz o tym, że nikt nie musi ich pilnować ponieważ oni sami nie dopuszczą aby ktokolwiek stamtąd wyszedł.

Czytając niektóre odpowiedzi, na tym portalu, utwierdzam się w tym przekonaniu. Ktoś prosi o wycenę proponowanej domeny i otrzymuje odpowiedź, że 0 zł .

Ja uważam, że biorąc pod uwagę aspekt ogólnej dostępności do czytania FORUM, powinniśmy powstrzymać się od takich wycen.

1. Co sobie może pomyśleć potencjalny Klient z zewnątrz o "zdołowanej" domenie na tym FORUM ?

2. Przez takie "wyceny" Klienci mają argument do zbijania cen.

3. Odbiór z zewnątrz jest oczywisty : w tej grupie jest zawiść .

4. Powinniśmy się wspierać. Lojalność wobec grupy. Biznes TAK ale z klasą. Tak to widzę.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli co, lepiej aby ktoś trzymał te swoje beznadziejne domeny w nieskończoność i wyskakiwał z kasy co roku na przedłużanie ? To ja Ci dziękuję za takie "wsparcie i lojalność".

Edited by Maku Maku

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile prawdą jest, że niektóre prezentowane domeny nie są w ogóle warte rejestracji, to muszę się poniekąd zgodzić, że samo napisanie "0 zł" nie jest specjalnie pomocne, warto byłoby swoją ocenę/wycenę uzasadnić. Bo w obecnej formie rzeczywiście ma to znamiona "wyżywania się" na kimś kto dopiero stawia pierwsze kroki w tym biznesie.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Większość osób, będących dłużej dłużej na forum, przestaje dawać domeny do wyceny. Częściej pytają o możliwości zastosowania domeny.

A jeśli ktoś jest mocno przekonany do wartości swojej domeny, to argument, o którym napisałeś w p. 2, mogą sobie nabywcy próbować stosować do woli, tyle, że bezskutecznie.

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bywa tak, że prośba o pomoc w wycenie pojawia się gdy mamy potencjalnego kupca. Trzeba jasno określić, że pytający nie pyta "Ile byś dał za tą domenę" tylko pyta kolegów z branży "za ile byś ją próbował sprzedać mając taką domenę u siebie"

Edited by jazz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie o to chodzi.

To, że ja nie potrzebuję Boeinga 747 , to nie znaczy że wycenię go na 0 zł.

Elementem prawidłowej wyceny jest obiektywizm.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oraz doświadczenie.

Poza tym gdy dodajesz domenę do wyceny, możesz wybrać opcję "Zablokować dostęp wyszukiwarkom?" oraz ukryć nick.

Domeny warte 0 zł, muszą być wyceniane jako warte 0 zł, inaczej ta wycena byłaby bez sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poniekąd masz racje, w sumie to miałbyś gdyby tak rzeczywiście było. Promil potencjalnych klientów na domeny, które pół forum wycenia na 0zł można przyjąć jako margines błędu. I może lepiej faktycznie, żeby Klient wszedł, przeczytał sobie i kupił lepszą domenę :P

 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oraz doświadczenie.

Poza tym gdy dodajesz domenę do wyceny, możesz wybrać opcję "Zablokować dostęp wyszukiwarkom?" oraz ukryć nick.

Domeny warte 0 zł, muszą być wyceniane jako warte 0 zł, inaczej ta wycena byłaby bez sensu.

Tak, domena warta zero powinna być wyceniona na 0 zł. Jednak mam wrażenie, że czasem wycena 0 pojawia się zbyt pochopnie, lub na zasadzie "Ja bym jej nie kupił to dam ci 0 zł". Chodzi w tym wszystkim o to aby określić wartość domeny dla KK na nie D2D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to nam powinno zależeć na tym aby domeny zyskiwały na wartości ale nie ma się co oszukiwać, czasami do wyceny dawane są :ph34r: i to zazwyczaj przez początkujących ( każdy z nas kiedyś zaczynał- ja również ;) ). Z drugiej strony w dziale sprzedane pojawiały się domeny których część z nas nawet by nie zarejestrowała a znalazły one swoich nabywców za ładne sumki.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że forum jest ogólnie dostępne to może czasami lepiej przemilczeć sprawę niż wycenić domenę na 0zł ;)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://ddfund.eu/projekty/WycenyDomen-pl

O serwisie

WycenyDomen.pl to pierwszy w Polsce serwis oferujący rzetelną wycenę domen internetowych. Serwis rozpocznie swoją działalność od wyceny domen z rozszerzeniem .pl, .eu oraz .com.

Kiedy serwis będzie dostępny?

2012 rok

2012 czy 2015 tu jest błąd? jak myślicie czy DD wyceni domeny profesjonalnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W domenach trudno o twardą wycenę, bo jest element losowy, nie wiesz kiedy się pojawi klient za określoną z góry cenę.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale trzeba tu pamiętać o fakcie, że wycena, szczególnie w przypadku domen, jest bardziej opinią konkretnej osoby, niż stricte wyceną. to, że ktoś z forum wycenił domenę na 0 zł (nie uzasadniając tego), nie znaczy, że domena jest tyle warta (a więc to żaden argument, że ktoś powie, że na forum wyceniono ją tak czy tak, ważne jest jeszcze KTO ją wycenił, i czy to uzasadnił). dodatkowo warto pamiętać o tym, że zawyżając na forum wartość kiepskich domen/ opiniując złe jako dobre, narażamy się na śmieszność, szczególnie wśród osób które potrafią, choćby w oparciu o kryteria zdrowego rozsądku (czy można tu przyłożyć inne?) ocenić choćby przedział cenowy w jakim umieścić można daną domenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że my wiemy, że większość wycen jest wzięta z koziego tyłka, nie zmienia faktu, że mogą zaszkodzić w sprzedaży, czy to zniechęcając potencjalnego kupca, jeśli na nie trafi, czy to podkopując wiarę właściciela w domenę, przez co przystanie na słabą ofertę lub wystawi ją za niewielkie pieniądze. To nawet nie musi dotyczyć dokładnie tej samej domeny, wiele razy słyszałem narzekanie na oczekiwane przeze mnie ceny za domeny trzyliterowe, typu "czytałem forum domenowe, więc wiem że takie domeny są warte 200 zł". Warto pamiętać, że wszytko co napiszemy w Internecie, zostaje tu już na zawsze i może do nas wiele razy wrócić rykoszetem.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

no ale tu podałeś szczególny przypadek, kategorię domen trzyliterowych, a nie konkretną, daną do wyceny nazwę.

 

na konkretny argument zawsze można odpowidzieć konkretnym argumentem, gorzej jeśli stworzy się sztuczny wizerunek całej branzy, że oferuje same rarytasy, a w rzeczywistości tak nie jest. wtedy paru może się i natnie, ale skutki dla całej branży mogą być opłakane.

 

jesli coś jest kiepskie, to trzeba napisac że jest kiepskie i już. jeśli wycena podkopie wiare w domene - to tez chba dobrze, jesli domena jest kiepska? jesli nie jest kiepska, to chyba nikt nie napisze, ze taka jest? chodzi mi w tym wszystkim o bardziej dalekosiezne spojrzenie, a nie o "sprzedalem, i w nogi!".

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

no ale tu podałeś szczególny przypadek, kategorię domen trzyliterowych, a nie konkretną, daną do wyceny nazwę.

 

na konkretny argument zawsze można odpowidzieć konkretnym argumentem, gorzej jeśli stworzy się sztuczny wizerunek całej branzy, że oferuje same rarytasy, a w rzeczywistości tak nie jest. wtedy paru może się i natnie, ale skutki dla całej branży mogą być opłakane.

 

jesli coś jest kiepskie, to trzeba napisac że jest kiepskie i już. jeśli wycena podkopie wiare w domene - to tez chba dobrze, jesli domena jest kiepska? jesli nie jest kiepska, to chyba nikt nie napisze, ze taka jest? chodzi mi w tym wszystkim o bardziej dalekosiezne spojrzenie, a nie o "sprzedalem, i w nogi!".

 

Nie zgadzam się z niczym z tego, co napisałeś. Domena może być dobra, a i tak wiele osób napisze że jest "reg fee". Podobnie domena może być średnia, a zyskać wysokie wyceny. Kiedyś dawałem coś czasem do wyceny, więc mam porównanie. Domenę wycenioną na 100 zł wystawiłem na giełdę za 15k i po jakimś czasie została kupiona bez negocjacji. Inną domenę, wycenianą na kilka tysięcy, po paru latach puściłem i dziś jest wolna do rejestracji (nie, nie była to domena "sezonowa", wciąż jest aktualna).

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inną domenę, wycenianą na kilka tysięcy, po paru latach puściłem i dziś jest wolna do rejestracji (nie, nie była to domena "sezonowa", wciąż jest aktualna).

 

Jest 21 domen wolnych do rejestracji, które dawałeś na tym forum do wyceny :P

 

17 domen .pl

1 .com

1. eu

1 .net.pl

1 .biz.pl

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest 21 domen wolnych do rejestracji, które dawałeś na tym forum do wyceny :P

 

17 domen .pl

1 .com

1. eu

1 .net.pl

1 .biz.pl

 

Bierz w ciemno, jedna z nich jest warta kilka tysięcy. :P

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na marginesie: można by też próbować "ugrać" coś z klientem na zasadzie: dostajemy ofertę w miarę zadowalającą, wystawiamy domenę do wyceny na di, piszemy prv do znajomych aby wycenili duzo wyżej, podsyłamy klientowi link, negocjujemy nową cenę :) myślę, że często by zadziałało...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na marginesie: można by też próbować "ugrać" coś z klientem na zasadzie: dostajemy ofertę w miarę zadowalającą, wystawiamy domenę do wyceny na di, piszemy prv do znajomych aby wycenili duzo wyżej, podsyłamy klientowi link, negocjujemy nową cenę :) myślę, że często by zadziałało...

 

Kaktus mi urośnie na czole prędzej a niżeli by to zadziałało. Jeden z głupszych pomysłów jakie przeczytałem na di.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co zauważyłem, Ty miałeś ciekawsze "testy" ;) A klient jeśli ma słabe rozeznanie w cenach domen to myślę, że byłaby duża szansa, że wycena kolegów "z branży" by go przekonała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na marginesie: można by też próbować "ugrać" coś z klientem na zasadzie: dostajemy ofertę w miarę zadowalającą, wystawiamy domenę do wyceny na di, piszemy prv do znajomych aby wycenili duzo wyżej, podsyłamy klientowi link, negocjujemy nową cenę :) myślę, że często by zadziałało...

 

 

Piszmy dalej takie głupoty, to to forum całkiem straci na wiarygodności w oczach ludzi z zewnątrz.

 

Edited by szmiko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×