Jump to content
necik

Odwieczny problem - która giełda domen lepsza?

Recommended Posts

Zapraszam do dyskusji na temat: która giełda domen lepsza i dlaczego?

 

Osobiście od około 2 lat korzystam z premium.pl, wcześniej byłem w aftermarket.pl. Do plusów premium.pl mogę zaliczyć niższą prowizję od sprzedaży (2% escrow i chyba 3% od kup teraz jeżeli spełni się dodatkowe warunki). Dla porównania w aftermarket.pl prowizja wynosi 5%. Natomiast jeżeli chodzi o minusy, to premium.pl ma według mnie trochę gorszy panel, ale to niewielka wada. Najbardziej znaczący dla mnie jest... spadek liczby zapytań o domenę. Nie wiem, może to ogólnie gorsza sytuacja na rynku, albo mam słabe domeny, ale wydaje mi się, że gdy byłem w aftermarket.pl, to ogólnie dostawałem więcej zapytań o domeny. Czy zauważyliście u siebie coś podobnego? Pytanie kieruję głównie do osób które podobnie jak ja zmieniły rejestratora z aftermarket.pl na premium.pl

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też wszystko przenoszę do premium a wcześniej utrzymywałem na AM. W premium jest dobre to, że klient może być z wyszukiwarki home.pl a dla mnie osobiście do duży plus. Do tego wg. mnie oferty sprzedaży wyglądają ładniej i estetyczniej. Dzisiaj zarówno na jednej i drugiej giełdzie można dodawać domeny zewnętrzne tak więc i tak opłaca się być i tu i tam ;)

 

edit: to o czym wspomniałeś robi jednak też największy plus a mianowicie, że premium jest tańsze. I nie chodzi tylko o prowizje a wystawianie aukcji np. w premium masz darmo a AM to jednak 1 zł. Do tego przechwycenia są tańsze ;) Mi się z premium pracuje b.dobrze.

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ciekawego co piszesz @necik, bo ja cały czas myślę, żeby przenieść wszystkie swoje mocne domeny do Premium, bo oni mają ten fajny proces zakupowy dla KK. Podejrzewałem, że on mocno podnosi konwersję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może to nie wina giełd, że masz mniej zapytań? Bierzesz pod uwagę taką możliwość?

Może to kwestia domen, które trzymasz? Może tracą one na wartości?

Oprócz tego liczba zapytań najczęściej nie jest związana z liczbą sprzedaży. Może być przecież tak, że wciąż będziesz codziennie pytany o domenę a nigdy jej nie sprzedasz :) Jak chcesz to mogę namówić znajomych żeby Ci codziennie wysyłali zapytanie o domenę, będziesz wtedy zadowolony? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też wszystko przenoszę do premium a wcześniej utrzymywałem na AM. W premium jest dobre to, że klient może być z wyszukiwarki home.pl a dla mnie osobiście do duży plus. Do tego wg. mnie oferty sprzedaży wyglądają ładniej i estetyczniej. Dzisiaj zarówno na jednej i drugiej giełdzie można dodawać domeny zewnętrzne tak więc i tak opłaca się być i tu i tam ;)

 

Tylko jedną domenę sprzedałem z wyszukiwarki home.pl. I raczej gdyby tej wyszukiwarki nie było, to klient i tak trafiłby do mnie po wpisaniu adres w przeglądarce. Więc dla mnie to jakiś plus, ale niewielki. Wystawienie domeny na dwóch giełdach raczej niewiele pomoże, bo do mnie klienci trafiają głównie po wpisaniu adresu w przeglądarce, a nie po odnalezieniu domeny na giełdzie domen.

 

Może to nie wina giełd, że masz mniej zapytań? Bierzesz pod uwagę taką możliwość?

Może to kwestia domen, które trzymasz? Może tracą one na wartości?

Oprócz tego liczba zapytań najczęściej nie jest związana z liczbą sprzedaży. Może być przecież tak, że wciąż będziesz codziennie pytany o domenę a nigdy jej nie sprzedasz

 

Biorę pod uwagę taką możliwość i nawet napisałem o tym w pierwszym poście. Odnoszę po prostu ogólne wrażenie, że w przypadku gdy domeny były utrzymywane i zaparkowane w aftermarket.pl, to miałem więcej wiadomości typu "kontakt w sprawie domeny...". I jestem ciekawy czy ktoś jeszcze odniósł podobne wrażenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnoszę po prostu ogólne wrażenie, że w przypadku gdy domeny były utrzymywane i zaparkowane w aftermarket.pl, to miałem więcej wiadomości typu "kontakt w sprawie domeny...". I jestem ciekawy czy ktoś jeszcze odniósł podobne wrażenie.

 

Też mi się wydaję, że jednak przez AM jest więcej ofert/zapytań niż premium.

Ale zgodzę się, że premium jest bardziej "przejrzyste" dla kk.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W moim przypadku jest tak, że wszystkie domeny mam zaparkowane i czasami klient wchodząc na stronę parkingową nie dojrzy napisu "domena na sprzedaż" lub po prostu ucieknie bo będzie myślał, że domena zagospodarowana. Natomiast home.pl się jak wiadomo dobrze reklamuje i wtedy klient jak wpisze domenę u nich to pojawi się, że jest na sprzedaż na premium. Chyba z kilkanaście domen tak sprzedałem już a nie siedzę jakieś długie lata na premium. Faktem fakt jest to, że zależy to od typu domen, które posiadamy i profilu domenowej działalności. Dlatego w moim przypadku taka współpraca z premium jest bardzo pomocna ponieważ nie posiadam tak mocnych domen, żeby KK wpisywali je bezpośrednio do przeglądarki. No może z wyjątkiem kilku :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy premium ma pp ?

Co do AM, utrzymując tam domeny można je jednocześnie wystawić w premium a tym samym w home.

Edited by cannot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście większość polskich domen trzymam w AM. Przez ostatni rok przetestowałem wszystkie znaczące platformy do sprzedaży domen.

 

Jeśli chodzi o ilość zapytań to najwięcej zapytań na pl dostawałem przez AM i undevelopment.com. Na com najwięcej undevelopment, dns i bodis.

 

Jednak nie byłem zadowolony do końca z oferowanych "sales pages" i dlatego zdecydowałem się na zrobienie własnej strony do prezentacji domen wraz z przekierowaniem dns dla każdej domeny. Po krótkim okresie mogę stanowczo stwierdzić, że było warto!

Edited by zibero

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brakuje jakiejś naprawdę kozackiej giełdy na krajowym podwórku.

 

Ogólnie w tych o których piszemy niczego do sprzedaży domen nie brakuje. Dobrze, że chociaż są dwie bo przynajmniej są czasami promocje dla klientów :P

 

Natomiast powstanie innej to już zupełnie inny temat. Giełda żeby przyciągnąć większość klientów musiałaby mieć coś takiego czego rynek domainerów w PL jeszcze nie widział. Jest takich kilka rozwiązań ale nie będę tutaj dawał na tacy, może z czasem samo się urodzi :D

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbardziej znaczący dla mnie jest... spadek liczby zapytań o domenę. Nie wiem, może to ogólnie gorsza sytuacja na rynku, albo mam słabe domeny, ale wydaje mi się, że gdy byłem w aftermarket.pl, to ogólnie dostawałem więcej zapytań o domeny. Czy zauważyliście u siebie coś podobnego?

 

Ja notuje ogólny spadek zainteresowania domenami przez KK od sierpnia, września 2015. Konkretnych zapytań jak na lekarstwo.

Miałem pisać o tym wątek czy też tak macie, ale mnie uprzedziłeś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brakuje jakiejś naprawdę kozackiej giełdy na krajowym podwórku.

 

Jeżeli ktoś miałby ochotę wystawić swoje domeny na dominios.pl to zapraszam ;) Nie wystawiam wszystkich domen "jak leci". Przeprowadzam selekcję, wystawiam tylko takie, które moim zdaniem mają potencjał sprzedażowy. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt.

 

Top domeny wyróżnię na stronie głównej.

Edited by zibero

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapraszam do dyskusji na temat: która giełda domen lepsza i dlaczego?

 

Osobiście od około 2 lat korzystam z premium.pl, wcześniej byłem w aftermarket.pl. Do plusów premium.pl mogę zaliczyć niższą prowizję od sprzedaży (2% escrow i chyba 3% od kup teraz jeżeli spełni się dodatkowe warunki). Dla porównania w aftermarket.pl prowizja wynosi 5%. Natomiast jeżeli chodzi o minusy, to premium.pl ma według mnie trochę gorszy panel, ale to niewielka wada. Najbardziej znaczący dla mnie jest... spadek liczby zapytań o domenę. Nie wiem, może to ogólnie gorsza sytuacja na rynku, albo mam słabe domeny, ale wydaje mi się, że gdy byłem w aftermarket.pl, to ogólnie dostawałem więcej zapytań o domeny. Czy zauważyliście u siebie coś podobnego? Pytanie kieruję głównie do osób które podobnie jak ja zmieniły rejestratora z aftermarket.pl na premium.pl

Odpowiedzią jest też sam dział "Sprzedane", gdzie Aftermarket ma 226 stron a Premium 5. Nie wygląda to dobrze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak nie byłem zadowolony do końca z oferowanych "sales pages" i dlatego zdecydowałem się na zrobienie własnej strony do prezentacji domen wraz z przekierowaniem dns dla każdej domeny. Po krótkim okresie mogę stanowczo stwierdzić, że było warto!

 

Muszę przyznać, że ładnie to wygląda ale postaraj się zrobić coś z tym mechanizmem "reCAPTCHA".

 

Trochę to bez sensu gdy po zmianie języka strony na angielski i próbie kontaktu przez formularz - skrypt weryfikacyjny pyta po polsku "na których obrazkach są naleśniki" :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiedzią jest też sam dział "Sprzedane", gdzie Aftermarket ma 226 stron a Premium 5. Nie wygląda to dobrze ;)

Możesz podać linki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też postawiłem na swoje rozwiązanie i na każdej domenie wyświetlam prosty formularz kontaktowy.

Przykład: oprawamuzyczna.pl lub bronkolekcjonerska.pl - zmienia się tylko nazwa domeny.

 

Mam wrażenie, że obecnie dostaję więcej zapytań o domeny.

Wcześniej były na AM i domenosie.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też postawiłem na swoje rozwiązanie i na każdej domenie wyświetlam prosty formularz kontaktowy.

Przykład: oprawamuzyczna.pl lub bronkolekcjonerska.pl - zmienia się tylko nazwa domeny.

 

Mam wrażenie, że obecnie dostaję więcej zapytań o domeny.

Wcześniej były na AM i domenosie.

 

No i też masz bardziej dokładne statystyki :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja preferuję sprzedaż bezpośrednią: negocjacje -> wpłata pieniędzy -> przekazanie domeny -> faktura. Ale czasami klient się boi i chce dokonać transakcji przez pośrednika. Niektórzy chcą allegro, niektórzy zgadzają się na giełdę domen. I tutaj powiem, że większość zna aftermarket, natomiast mało kto zna premium. Obecnie ze względu na VAT nie zgadzam się na sprzedaż poprzez aftermarket. Ja jestem nievatowcem, więc vatem po kieszeni dostaje kupiec nievatowiec. Dlatego wybieram premium i opcję "faktura od sprzedawcy".

Za premium przemawia "profesjonalne" podejście do "moich" pieniędzy: po sprzedaży domeny zlecam przelew środków i pieniądze mam bez problemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam czekam na walentynki za miesiąc i jak Premium wystartuje z kolejną promocją transferową to wtedy zdecyduję się przenieść w całości do nich i jeszcze raz przetestować panel z grubsza ;)

 

Osobiście ja również zauważyłem, że Aftermarket jest bardziej rozpoznawalne wśród KK i będąc w Premium odnosiłem wrażenie mniejszej ilości ofert, czy choćby samych zapytań. Uważam, że jest to oczywiste ze względu na to, że są króćej na rynku i to, że Aftermarket było pionierem. Ogólnie jestem przyzwyczajony do panelu klienta Aftermarket i łatwo zarządza mi się tam większą ilością domen. W Premium pamiętam coś mi przeszkadzało, najbardziej chyba ogólne zamulenie serwisu. Nieraz jak rozpoczynałem jakąś operację to trwało to tak długo, że przechodziłem do innej zakładki i zapominałem o sprawie... Chyba nic się nie zmieniło w tej kwestii, bo jak obecnie tylko dodaję domeny do przechwycenia to czekam i czekam, aż się przemieli, a w Aftermarket praktycznie dzieje się to od strzała... Dla Premium optymalizacja serwisu powinna być priorytetowa.

 

Czy jesteście pewni, że domeny zewnętrzne w Premium wyświetlają się również w Home? Czy ktoś mógłby mi na PW poradzić jak najprościej i najszybciej umieścić większą ilość domen z Aftermarket, jako zewnętrzne w Premium?

 

Plusem Premium jest rzeczywiście znacznie niższa prowizja od sprzedaży, tańsze przechwytywanie lite z którego i tak korzystam oraz ważne aukcje domen przechwyconych, jako prywatne do których nie można dołączać. Poza tym Premium chyba nie ukrywa adresu e-mail oferenta, a to jest ogromny plus w procesie negocjacji. Jeżeli Aftermarket przywróciłoby widoczność adresu e-mail oferenta, wyłączyło możliwość dołączania do aukcji domen przechwyconych to przeżyłbym tą wyższą prowizję i nawet nie myślał o przeprowadzce gdziekolwiek, nawet na swoje! A tak zastanawiam się nad przejściem do Premium, ale bardziej stawiam na swoje wzorem zibero. Nie ukrywam jednak, że promocja na transfery w Premium znacznie zweryfikowałaby moje plany, tym bardziej, że istotnie zwiększyła się skuteczność przechwytywania Premium po zamknięciu Domenosa...

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza tym Premium chyba nie ukrywa adresu e-mail oferenta, [...]

 

W premium też nie widać e-mail'a od oferenta. Jest tylko nick giełdowy. Co innego jak ktoś wyślę z formularza lub kliknie "skontaktuj się z właścicielem" ale to w AM też wszystkie dane widać. Dla mnie jedynym minusem premium to jest faktycznie jak napisałeś prędkość wczytywania poszczególnych okienek i operacji wykonywanych na giełdzie. Już się przyzwyczaiłem ale jednak mogłoby to działać szybciej ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiedzią jest też sam dział "Sprzedane", gdzie Aftermarket ma 226 stron a Premium 5. Nie wygląda to dobrze ;)

 

Gwoli ścisłości, ogromną większość tego wątku stanowią domeny sprzedane na aukcjach przechwyconych, gdzie:

1. jest ich dużo więcej choćby dlatego, że AM wiele domen przechwytuje przez opcje,

2. są jawne, więc użytkownicy podają kwoty końcowe na forum,

3. w wielu przypadkach są kupione lub podbite przez kk, który ma możliwość dołączenia do aukcji.

 

Po odfiltrowaniu przechwyconych z pewnością wciąż wątek AM będzie dłuższy, z powodu inherentnej cechy aukcji, mianowicie siłą rzeczy aukcja kończy się tam, gdzie się zaczyna, a więcej osób wystawia aukcje na AM niż na premium.pl. ;-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×