Jump to content
damien

Dział "Kupię"

Recommended Posts

Mam spostrzeżenie odnośnie do tematów w dziale kupię. Otóż gdy ktoś pyta o jakąś domenę o konkretnym zastosowaniu, jak np. w ostatnim temacie o domenę brandable pod wyszukiwarkę, po chwili zaczyna się wysyp domen w ogóle nie związanych z tematem, typu zakroniec.pl.

Czy nie byłoby dobrym pomysłem, żeby wprowadzić opłatę za możliwość zaproponowania domeny?
Jakąś niewielką, symboliczną. Ograniczyłoby to sytuację, kiedy niektórzy wpisują domeny od czapy, z myślą "a nuż się sprzeda, napisać nie zaszkodzi".

Zdaję sobie sprawę, że podpięcie szybkich płatności pod silnik forum mogłoby nie być najłatwiejsze, ale dorobić funkcjonalność kodów jednorazowych już chyba łatwiej.
Na innej stronie prosty skrypt płatności + wydawanie kodów za symboliczną opłatą, powiedzmy kilkadziesiąt groszy za domenę.

Co Wy na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektórzy wrzucają całe portfolio do ogłoszenia więc w tym przypadku takie rozwiązanie nieco by pomogło trzymać porządek w temacie.

Edited by banialuka1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaczną się setki wątków z wszystkich dziedzin, bo jak w grę wchodzi hajs to dlaczego Własciciele forum nie mieli by puszczać dowolnych wątków, niech wpisują i kasa leci, a nikt nie gwarantuje że trzeba kupić cokolwiek :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że tradycyjne forumowe bany, przynajmniej na dział Kupię w zupełności załatwiłyby sprawę. :D

A wątek "kupię domenę pod wyszukiwarkę" to odrębny temat - w dziale kupię powinny być ściśle określone warunki do spełnienia: zastosowanie/tematyka, pożądane rozszerzenie, budżet. Bez tego także odpoczynek od pisania na forum na parę dni i wszyscy się nauczą. :D

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

To o czym pisze damien to jeden problem, drugi to jakosc i wycena domen.

 

Jezeli ktos ma budzet xx xxx na brandable to natychmiast pojawiaja sie domeny typu super-druper-brandupel.pl - cena 9k pln - oferta ograniczona czasowo - serio? Bez komentarza.

 

Nastepny problem to sami kupujacy - oferty typu, kupie domene, tematyka <tu dowolnie wybrana branza> - ruch min <10 000> miesiecznie i (UWAGA!) budzet xxx. - Po czym okazuje sie, ze budzet to zawrotne 100 zl BRUTTO! - rece i pala opadaja!

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy dodać przycisk - "nie lubie tego" ... 5 x nie lubiany i na zieloną trawkę na miesiąc albo dwa i po kłopocie :-P

W zasadzie to nie jestem za wprowadzaniem jakichkolwiek opłat i blokad na pisanie.

Od off topu są moderatorzy.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Płacenie za temat wydaje mi się dziwnym pomysłem ale wprowadzenie dokładnej instrukcji w dziale "kupię" byłoby jak najbardziej wskazane. Wszystkie najważniejsze parametry i oferenci powinni się dostosowywać a nie sypać całymi portfolio. Zarówno nad jednymi i drugimi czuwa moderator/admin więc bany również jak najbardziej wskazane. Wydaje się, że to załatwiłoby problem i uporządkowało dział.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dziale jest mały ruch i nie ma sensu go w żaden sposób ograniczać (zawsze też moderacja może usuwać nieadekwatne domeny, jeżeli zależy jej na tym). Poza tym, oferty można wysyłać również za pomocą PW, więc wiadomo w jakim kierunku wszystko by się potoczyło.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem to kwestia gustu - jednemu się dana domena podoba, a innemu mniej lub wcale. Podobnie bywa z dopasowaniem (lub nie) danej domeny do tematu. Nie widzę potrzeby wprowadzania ograniczeń, a pomysł z opłatami jest moim zdaniem przesadą.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaczną się setki wątków z wszystkich dziedzin, bo jak w grę wchodzi hajs to dlaczego Własciciele forum nie mieli by puszczać dowolnych wątków, niech wpisują i kasa leci, a nikt nie gwarantuje że trzeba kupić cokolwiek :)

 

Nie wydaje mi się, żeby właścicielom forum chciało się tak cudować.

 

 

Moim zdaniem to kwestia gustu - jednemu się dana domena podoba, a innemu mniej lub wcale. Podobnie bywa z dopasowaniem (lub nie) danej domeny do tematu. Nie widzę potrzeby wprowadzania ograniczeń, a pomysł z opłatami jest moim zdaniem przesadą.

 

Zgadzam się.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przycisk "nie lubię" byłby ciekawym rozwiązaniem. Wysyp domen niezwiązanych z tematem jest faktycznie plagą.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dziale jest mały ruch i nie ma sensu go w żaden sposób ograniczać (zawsze też moderacja może usuwać nieadekwatne domeny, jeżeli zależy jej na tym). Poza tym, oferty można wysyłać również za pomocą PW, więc wiadomo w jakim kierunku wszystko by się potoczyło.

 

Tego nie wziąłem pod uwagę, a masz rację.

 

Moim zdaniem to kwestia gustu - jednemu się dana domena podoba, a innemu mniej lub wcale. Podobnie bywa z dopasowaniem (lub nie) danej domeny do tematu. Nie widzę potrzeby wprowadzania ograniczeń, a pomysł z opłatami jest moim zdaniem przesadą.

 

Jasne, że kwestia gustu, ale niektórzy podają takie domeny, które nie mają nic wspólnego z tematem, a kiedy musieliby zapłacić za tę propozycję chociaż kilkadziesiąt groszy, 2x by się zastanowili czy jest chociaż najmniejsza szansa na sprzedaż poszukującemu i nie zaśmiecali tym samym wątku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Piszesz jako osoba szukająca domen, czy je sprzedająca? Bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Nie popieram spamu, ale zdecydowanie przeciwny jestem wprowadzaniu barier w pisaniu. Myślę, że o ewentualne ograniczenia należałoby w pierwszej kolejności przepytać tych, którzy domen tutaj szukali. Nie tych, którzy wypisują propozycje.

Edited by kreatiff
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natomiast mam wrażenie, że w tym dziale panuje zasada - na głupie zapytania padają głupie odpowiedzi... ale jednak na mądre zapytania padają mądre propozycje... Nie widziałem, aby konkretna oferta, dobrze opisana z wieloma warunkami była zasypywana totalnymi badziewiami... (no może widziałem, ale w dużo mniejszej skali :)

Edited by Maku Maku
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że tradycyjne forumowe bany, przynajmniej na dział Kupię w zupełności załatwiłyby sprawę. :D

A wątek "kupię domenę pod wyszukiwarkę" to odrębny temat - w dziale kupię powinny być ściśle określone warunki do spełnienia: zastosowanie/tematyka, pożądane rozszerzenie, budżet. Bez tego także odpoczynek od pisania na forum na parę dni i wszyscy się nauczą. :D

Zgadzam się z Tobi, najlepszy byłby czasowy ban.

A od korygowania zapytania powinien być moderator, np. doba na poprawienie, a jak nie to zamknięcie tematu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem przeciw dopłatom, ale dobrze by było aby wprowadzić szablon parametrów poszukiwanej domeny np:

 

- budżet (X/XX/XXX/XXXX/XXXXX/XXXXXX)

- rozszerzenie (tylko .pl/.com /dowolne)

- język (dowolny/polski)

- zastosowanie (opis 2 zdania itp)

- max ilość znaków (do 8/ dowolne)

- słowo czy fraza (1 słowo/ fraza (kilka wyrazów) / bradable/ dowolne)

- litery w nazwie (bez - qxyv/ + qxyv/ tylko litery/ bez cyfr/ bez myślnika/ dowolne)

- ruch (od/dowolny)

 

Jeśli domena będzie odbiegać od poszukiwanej osoba ogłaszająca zgłasza ostrzeżenia, admin daje upomnienia jak w powyższych postach, po kilku ban czasowy

Edited by jazz
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jazz ma rację, często na forach w dziale giełda widzę schemat jak umieszczać ogłoszenie. Jeżeli formularz jest przejrzysty to nie odstrasza.

Nie okłamujmy się, problem często dotyczy "świeżaków", gdzie często za regfree jak za zboże :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie okłamujmy się, problem często dotyczy "świeżaków",

Jak widzę jak wielu doświadczonych domainerów z wieloletnim stażem dodaje domeny totalnie niezwiązane z tematem w dziale "Kupię", to nie dziwie się, że "świeżacy" biorą od nich przykład.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem przeciw dopłatom, ale dobrze by było aby wprowadzić szablon parametrów poszukiwanej domeny np:

 

- budżet (X/XX/XXX/XXXX/XXXXX/XXXXXX)

- rozszerzenie (tylko .pl/.com /dowolne)

- język (dowolny/polski)

- zastosowanie (opis 2 zdania itp)

- max ilość znaków (do 8/ dowolne)

- słowo czy fraza (1 słowo/ fraza (kilka wyrazów) / bradable/ dowolne)

- litery w nazwie (bez - qxyv/ + qxyv/ tylko litery/ bez cyfr/ bez myślnika/ dowolne)

- ruch (od/dowolny)

 

Jeśli domena będzie odbiegać od poszukiwanej osoba ogłaszająca zgłasza ostrzeżenia, admin daje upomnienia jak w powyższych postach, po kilku ban czasowy

 

Parametr "zastosowanie" z pewnością odpada ponieważ to czy domenę można zastosować do danego projektu jest odczuciem subiektywnym. I ten właśnie subiektywizm jest dużym problemem.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parametr "zastosowanie" z pewnością odpada ponieważ to czy domenę można zastosować do danego projektu jest odczuciem subiektywnym. I ten właśnie subiektywizm jest dużym problemem.

 

Jak sobie wyobrażasz ogłoszenie w dziale "kupię" bez określenia zastosowania domeny? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam wiem swoje. Chęć reklamy bywa tak silna, że jakie by nie zakładał ograniczenia i tak się będzie przebijać przez nie. Czasami bywa smaczniejsza, a czasami mniej gustowna lub wręcz chamska, ale podobno złej reklamy nie ma - liczy się rozgłos...

Wracając do meritum, a w zasadzie do propozycji z tematu, bo sedno już zawarłem powyżej - ograniczanie umieszczania ofert domen (jak i innych reklam) nie ma sensu i pachnie reżimem (o ile nie naruszają czyichś uczuć/wyznania itp.). Przycisk "nie lubię" może by stał się pomocnym straszakiem, ale jego wprowadzenie mogłoby przynieść więcej zamętu niż ładu. Chęć zemsty może górować nad zdrowym rozsądkiem. Ziarno i plewy były i będą, jak już nie raz pisałem na tym forum. Nie można zabraniać komuś prób sprzedaży plew, w końcu może ktoś ich właśnie szuka...

 

Ewentualnie wszystkie oferty na PW i zamknięty temat reklam. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×