Jump to content
zaan

Jak stworzyć oryginalną nazwę

Recommended Posts

Wybaczcie za taką formę reklamy.

 

"Jak stworzyć oryginalną nazwę". Jeżeli nie wiesz :) lub masz z tym problem to zapraszam: http://dotlab.pl/2008/04/04/oryginalna-naz...zem-do-sukcesu/

 

Jak ważna jest nazwa domeny nie trzeba nikogo przekonywać. Decyduje o odbiorze, rozwoju oraz ograniczeniach Twojego projektu. Czy to rejestrując domenę typowo pod handel, czy też z zamiarem zrealizowania jakiegoś pomysłu zawsze powinieneś podejmować decyzje bazując na sprawdzonych przykładach (po co wyważać otwarte drzwi) oraz trzymając się zasad marketingu i zdrowego rozsądku :)

 

Pamiętaj, nazwa = produkt! Zawsze patrz na ciąg znaków, który to wymyśliłeś sam, czy też jest on wynikiem burzy mózgów, oczyma marketingowca. Odpowiedz sobie na pytania. Czy nazwa jest krótka, prosta w wymowie i piśmie, kojarzy się z profilem Twojej działalności (aczkolwiek niekoniecznie, patrz: allegro), nie wywołuje negatywnych lub śmiesznych skojarzeń, jest... ładna? Przede wszystkim, czy ma w sobie to coś, to co właśnie tak trudno uchwycić, nazwać, a co decyduje o jej potencjale, wyjątkowości.

 

Czyli jak widać, całkiem prosta i przyjemna sprawa :D Jednak omawiając klika przypadków (case studies) oraz zapoznaniu się z kilkoma prostymi, a jakże przydatnymi radami, cały proces stanie czystą przyjemnością, okraszony niebywałym ładunkiem pozytywnych emocji po udanym polowaniu - jak na łowcę nazw przystało. A więc do dzieła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W poradniku napisałeś aby unikać naśladowań a na samym końcu podałeś trzy przykłady własnych domen.

Jest tam między innymi zumo.pl która z pewności kojarzy się wielu osobom z serwisem zumi.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę, tylko nie zumo :) - zumu.pl. Akurat ta nazwa przeznaczona jest na inny profil działalności i być może się kojarzy z zumi (różnią się 1 literką) jednak szalenie mi się podoba i dlatego wrzuciłem ją jako przykład.

 

Przemawiały jeszcze za tym inne względy (ruch), ale nie ma co bajerować. Przyłapałeś mnie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może przypomnę wypowiedź Wojciecha Młynarskiego, który co prawda mówił o przebojach a nie o domenach ale sens jest podobny: Powinno się je tak tworzyć żeby były podobne do wszystkiego ale żeby nikt się nie mógł do nich przyczepić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet jeśli to wandal, to jednak były a nie obecny.

Wyraźnie jest przecież napisane Wandal Ex :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Krój pisma podobny do Pumy
Czcionka jest inna. Nawet nie zwróciłem na to uwagi.

 

Firma nazywa sie WANDALEX

Mocne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mi nazwa kojarzy sie negatywnie z wandalem ;)

 

no i chyba tak wlasnie jest, choc sam nie znam dokladnej etymologii nazwy firmy Wandalex (a na pewno nie jest to od Wanda + Lex), jednak logo naprowadza juz na pochodzenie nazwy. Logo przedstawia nakrycie glowy, helm, czy jak to nazwac, podobne do tych u Wikingow. Wandalowie to rowniez starozytne plemiona pochodzenia germanskiego o podobnych nakryciach glowy jak u Wikingow, stad skojarzenie jest oczywiste. Naturalnie, ze dzis WANDALE, WANDALOWIE ma wydzwiek negatywny kojarzony z wandalizmem i raczej powinno sie unikac brania takich lub im poodbnych slow, okreslen, zwrotow do nazw firm. Juz inaczej dla takiego holdingu brzmialaby nazwa np. van Dahlem i juz bylyby inne skojarzenia ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×