Jump to content
Alexis

Eksperyment: Aukcja DZIERŻAWY topowej domeny BEZ CENY MINIMALNEJ np. Gotówka.pl/Dotacja.pl/Darmowo.pl/Działka.pl/...

Recommended Posts

To tylko kwestia techniczna i można ją rozwiązać w umowie chociażby w ten sposób, że w momencie podpisania umowy, wydzierżawiający zobowiązuje się opłacić przedłużenie domeny na cały okres dzierżawy.

To akurat najgorsze rozwiązanie, łatwa droga do wyprowadzenia domeny(celowy brak odnowienia ->opcja) i nawet wysoka umowna kara finansowa nie jest w stanie przed tym uchronić, po pierwsze podmiot, który wydzierżawił domenę nie musi podlegać polskiej jurysdykcji i procesowanie się z nim nie będzie miało większego sensu, ponadto wyprowadzenie takiej domeny może być znacznie bardziej opłacalne niż zapłata kary(pojawił się inny klient do zakupu). Poza tym strona która oddała w dzierżawę domenę może zwyczajnie nie dopełnić swoich obowiązków lub umrzeć.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jakie jest lepsze rozwiązanie Twoim zdaniem?
Przedłużać domenę co roku ?

A co jeśli wydzierżawiający umrze przed upływem 12 miesięcy i nie uda się jej przedłużyć już w pierwszym roku ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jakie jest lepsze rozwiązanie Twoim zdaniem?

Przedłużać domenę co roku ?

A co jeśli wydzierżawiający umrze przed upływem 12 miesięcy i nie uda się jej przedłużyć już w pierwszym roku ?

Napisałem w pierwszym poście, który zacytowałeś jakie rozwiązanie jest lepsze, ale chyba byłeś zbyt skupiony na dywagacjach nad znaczeniem słów wynajem i dzierżawa. :) Obie strony powinny mieć techniczną i prawną możliwość odnowienia domeny w okresie dzierżawy(przy czym tylko jedna strona będzie miała taki prawny obowiązek.)

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisałem w pierwszym poście, który zacytowałeś jakie rozwiązanie jest lepsze, ale chyba byłeś zbyt skupiony na dywagacjach nad znaczeniem słów wynajem i dzierżawa. :) Obie strony powinny mieć możliwość odnowienia domeny przez okres dzierżawy(przy czym tylko jedna strona będzie miała taki obowiązek.)

A w praktyce jak by to miało wyglądać ? Dane dostępowe do jednego konta, w którym domena jest utrzymywana, powinny być dostępne dla obu stron umowy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A w praktyce jak by to miało wyglądać ? Dane dostępowe do jednego konta, w którym domena jest utrzymywana, powinny być dostępne dla obu stron umowy ?

Jak w praktyce miałoby to wyglądać nie wiem, dlatego napisałem że jest to problem. Pewnie podmiot pośredniczący musiałby stworzyć taką funkcjonalność, ograniczonego dostępu do domeny polegającego jedynie na możliwości jej przedłużenia - dla wydzierżawiającego. Jeżeli ta kwestia nie byłaby rozwiązana to sama możliwość dzierżawy jest mało przewidywalna i niestabilna.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie podmiot pośredniczący musiałby stworzyć taką funkcjonalność, ograniczonego dostępu do domeny polegającego jedynie na możliwości jej przedłużenia - dla wydzierżawiającego.

Nie wiem, czy ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie? Tym bardziej, że wiązałyby się z tym także trudności regulaminowe, np. związane z ochroną danych osobowych, potwierdzenia przedłużenia domeny na podany adres mailowy, utrzymania w poufności swojego loginu i hasła i pewnie jeszcze kilku innych.

Tym bardziej, że skala takiej usługi i ew. korzyści wydają się być mocno niepewne.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie? Tym bardziej, że wiązałyby się z tym także trudności regulaminowe, np. związane z ochroną danych osobowych, potwierdzenia przedłużenia domeny na podany adres mailowy, utrzymania w poufności swojego loginu i hasła i pewnie jeszcze kilku innych.

Tym bardziej, że skala takiej usługi i ew. korzyści wydają się być mocno niepewne.

 

Również nie wiem, wyraziłem swoje zdanie. Może ktoś ma lepszy pomysł, a może tylko ja widzę w tym problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Również nie wiem, wyraziłem swoje zdanie. Może ktoś ma lepszy pomysł, a może tylko ja widzę w tym problem.

Napisałem we wcześniejszym poście inny pomysł, ale napisałeś, że to jest ponoć najgorsze rozwiązanie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem przekonany, że wynajmem domeny na czas nieokreślony byłby popularniejszy, gdyby towarzyszył mu brak obaw, a co za tym idzie brak możliwości rozwiązania umowy przez abonenta pod groźbą wysokiej kary.

 

 

Powiedzmy wynajmuję domenę wakacje.pl - stawiam tam portal, otwieram lokalne punkty sprzedaży, inwestuję w markę. Przez 5 lat inwestuję w biznes xx mln złotych. Po 5 latach abonent domeny przekierowuje domenę na inny serwer. Albo umiera i nikt jej nie przedłuża. Komuś się realizuje opcja. I co wtedy?

 

 

To tylko kwestia techniczna i można ją rozwiązać w umowie chociażby w ten sposób, że w momencie podpisania umowy, wydzierżawiający zobowiązuje się opłacić przedłużenie domeny na cały okres dzierżawy.

 

Wystarczy, by giełda pośredniczyła w płatnościach oraz sama automatycznie odnawiała domeny. Zwyczajnie przed wypłatą środków abonentowi, potrącałaby część środków potrzebną na przedłużenie.

 

Nie trzeba wtedy kombinować z żadnymi karami umownymi, zastanawiać się nad uczciwością abonenta czy nad tym, czy ktoś nie zapomni odnowić.

Edited by damien
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy, by giełda pośredniczyła w płatnościach oraz sama automatycznie odnawiała domeny. Zwyczajnie przed wypłatą środków abonentowi, potrącałaby część środków potrzebną na przedłużenie.

 

Nie trzeba wtedy kombinować z żadnymi karami umownymi, zastanawiać się nad uczciwością abonenta czy nad tym, czy ktoś nie zapomni odnowić.

To jest zdecydowanie dobre rozwiązanie, wzięcie w zastaw kwoty potrzebnej na odnowienie domeny i automatyczne przedłużenie przez giełdę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy, by giełda pośredniczyła w płatnościach oraz sama automatycznie odnawiała domeny. Zwyczajnie przed wypłatą środków abonentowi, potrącałaby część środków potrzebną na przedłużenie.

 

Nie trzeba wtedy kombinować z żadnymi karami umownymi, zastanawiać się nad uczciwością abonenta czy nad tym, czy ktoś nie zapomni odnowić.

 

AM juz dawno rozwiazal te kwestie, moim zdaniem bardzo elegancko. Wystarczy spojrzec jak to jest zaimplementowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM juz dawno rozwiazal te kwestie, moim zdaniem bardzo elegancko. Wystarczy spojrzec jak to jest zaimplementowane.

Wydaje mi się, że najbezpieczniejszą opcją byłaby gwarancja jakiejś giełdy.

Np. Dochodzi do transakcji dzierżawy domeny i poprzez giełdę ustala się warunki. Po akceptacji obu stron, giełda przejmuje na siebie domenę i pobiera opłatę od kk i przekazuje do domainera potrącając niewielki procent za obsługę. KK byłby zabezpieczony przed utratą zainwestowanych środków w promocję. A w wypadku śmierci domena przeszłaby do kk.

Gdyby kk nie opłacał domeny, to wtedy giełda zwraca adres właścicielowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy dzierżawie domen, trzeba brać też pod uwagę ew. spór sądowy. Trafiłem na taką opinię dot. dzierżawy domen:

Pytanie abonenta domeny: Zarejestrowałem adres internetowy, z którego obecnie nie korzystam. Pewna firma chciałaby go ode mnie dzierżawić za comiesięczną opłatą. (...) Czy na ewentualne przyszłe roszczenia do praw do domeny może mieć wpływ fakt, że przez kilku lat pod tym adresem firma prowadzić będzie duży serwis internetowy cieszący się renomą? Nie chciałbym, żeby kiedykolwiek została mi odebrana ta domena.
...
Odpowiedź prawnika: Okoliczność, że firma będzie przez kilka lat korzystać z Pańskiej domeny i prowadzić duży serwis internetowy cieszący się renomą niestety może mieć znaczenie (...) Fakt, iż Pan wydzierżawi, bądź nie, domenę, nie ma znaczenia dla wskazanych roszczeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy dzierżawie domen, trzeba brać też pod uwagę ew. spór sądowy. Trafiłem na taką opinię dot. dzierżawy domen:

 

To rowniez mozna uregulowac umowa dzierzawy dostarczana przez gielde/posrednika. Tzn dzierzawca oswiadcza prawo wydzierzawiajacego do domeny, i ze nie bedzie mial roszczen z tego i tego tytulu.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

To rowniez mozna uregulowac umowa dzierzawy dostarczana przez gielde/posrednika. Tzn dzierzawca oswiadcza prawo wydzierzawiajacego do domeny, i ze nie bedzie mial roszczen z tego i tego tytulu.

Prawdopodobnie tak, ale zwracam tylko uwagę na konieczność zabezpieczenia takich zapisów, ponieważ dyskusja do tej pory zupełnie pomijała ta kwestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulamin na 5 stron w tym 10 gwiazdek i każdy kto się zagłębi oleje sprawę dzierżawy bo nie będzie miał pewności czy wszystko jest zabezpieczone :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie tak, ale zwracam tylko uwagę na konieczność zabezpieczenia takich zapisów, ponieważ dyskusja do tej pory zupełnie pomijała ta kwestie.

 

Dobrze, ze to robisz, bo trzeba nie tylko zapewnic wykonalnosc, ale takze zabezpieczyc to prawnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulamin na 5 stron w tym 10 gwiazdek i każdy kto się zagłębi oleje sprawę dzierżawy bo nie będzie miał pewności czy wszystko jest zabezpieczone :)

 

Jakos nie przeszkadza to ludziom podpisywac cyrografow komorkowych...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×