Jump to content
Alexis

Eksperyment: Aukcja DZIERŻAWY topowej domeny BEZ CENY MINIMALNEJ np. Gotówka.pl/Dotacja.pl/Darmowo.pl/Działka.pl/...

Recommended Posts

A nie jest tak, że "machina dzierżawy" premium/AM działa tak, że jak dzierżawisz z prawem pierwokupu to gdy termin dzierżawy mija to kupujesz domenę i kuniec? Czyli, że nie masz możliwości nagłego wycofania się z umowy nawet jak byś miał klienta za 1 mln $

 

Mozesz tez wynajac na czas nieokreslony i tez nie masz mozliwosci sie z tego wycofac, nawet jak ktos ci daje $1mln pln

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozesz tez wynajac na czas nieokreslony i tez nie masz mozliwosci sie z tego wycofac.

 

A gdzie można tak? Na premium chyba widziałem max 24 miesiące. Poprawcie mnie jak się mylę. Jest możliwość ustawienia gdzieś "nieokreślonej" dzierżawy?! :blink: Jeżeli by była taka możliwość to rzuca to trochę inne światło na ofertę...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No cóż, Alexisa domeny i jego warunki. Rynek zweryfikuje, a w razie braku zainteresowania, może dopisać do tych warunków pierwokup. Ostatecznie można też rozwinąć projekt pod GieldaDomen.pl i potem zaproponować mu spółę.

 

Alexis pewnie by się nie obraził ;)

 

Pewnie bym sie nie obrazil ;) Z drugiej strony jak ktos tanio wylicytuje dzierzawe i dzieki temu bedzie sprzedawal wiecej swoich domen przez GieldaDomen.pl, to po co mu spolka ze mna skoro ma gwarancje dzierzawy? Jak prowadzisz kawiarnie to po kiego ci spolka z wlascicielem lokalu?

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie można tak? Na premium chyba widziałem max 24 miesiące. Poprawcie mnie jak się mylę. Jest możliwość ustawienia gdzieś "nieokreślonej" dzierżawy?! :blink: Jeżeli by była taka możliwość to rzuca to trochę inne światło na ofertę...

 

W AM tak mozna.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie można tak? Na premium chyba widziałem max 24 miesiące. Poprawcie mnie jak się mylę. Jest możliwość ustawienia gdzieś "nieokreślonej" dzierżawy?! :blink: Jeżeli by była taka możliwość to rzuca to trochę inne światło na ofertę...

 

W premium.pl jest max 36 miesięcy ale przed końcem można "jednym kliknięciem" przedłużyć na kolejny okres.

 

Żeby nie było off topic to mogę wziąć gieldadomen.pl na przekierowanie za 10 zł netto miesięcznie. :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie było off topic to mogę wziąć gieldadomen.pl na przekierowanie za 10 zł netto miesięcznie. :P

 

Bez gwarancji pierwokupu?!?!??!?!?!? No co ty!!!!!!!!!!! ;)

Chcesz zeby Cie DD przegryzl? No tak, domena przynajmniej nie ma niepozadanych znakow... ;)

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

W premium.pl jest max 36 miesięcy ale przed końcem można "jednym kliknięciem" przedłużyć na kolejny okres.

 

Ale to jedno kliknięcie wykonuje tylko wydzierżawiający, dzierżawca czy razem muszą na "trzy, czte, ry!" :P

 

W premium.pl jest max 36 miesięcy ale przed końcem można "jednym kliknięciem" przedłużyć na kolejny okres.

 

Żeby nie było off topic to mogę wziąć gieldadomen.pl na przekierowanie za 10 zł netto miesięcznie. :P

 

To ja przebijam do 20 zł netto :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez gwarancji pierwokupu?!?!??!?!?!? No co ty!!!!!!!!!!! ;)

Chcesz zeby Cie DD przegryzl? No tak, domena przynajmniej nie ma niepozadanych znakow... ;)

 

Bez gwarancji, możesz wystawiać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W AM mozna z gory okreslic dzierzawe na czas nieokreslony i dopoki domena jest oplacana, nie mozna tego przerwac.

 

To ja przebijam do 20 zł netto :P

 

@vul:

Nie wolno Ci! Ty mozesz tylko z gwarancja pierwokupu ;)

 

Chlopaki! Nie tak szybko! Jeszcze domena nie wybrana, jeszcze aukcja sie nie zaczela. Innym moze spodobaja sie inne domeny. A moze DD was jeszcze przekona, ze "zadna z nich nie jest na tyle cenna, zeby interesowac sie wynajmem." ;)

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otrzymałem kiedyś zapytanie na jedną ze swoich domen od jednego z topowych supermarketów online w PL.

Zaproponowałem im dzierżawę co spotkało się z odpowiedzią:

 

"Nie opłaca nam się dzierżawa. Niech się Pan odezwie kiedy domena będzie na sprzedaż".

 

Ale wynająłem też inne domeny, z prawem pierwokupu.

Z tym, że te domeny nie są "górnych lotów".

Share this post


Link to post
Share on other sites

W AM mozna z gory okreslic dzierzawe na czas nieokreslony i dopoki domena jest oplacana, nie mozna tego przerwac.

 

A to nie chcę bo jak rozwinę biznes to zrobisz mi na złość i nie opłacisz domeny a wcześniej sobie załatwisz na nią opcję :P;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to nie chcę bo jak rozwinę biznes to zrobisz mi na złość i nie opłacisz domeny a wcześniej sobie załatwisz na nią opcję :P;)

 

AM sam oplaca wydzierzawione domeny. Taka sytuacja nie moze zajsc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat bardzo ciekawy i jak to przeczytałem, zastanawiam się dlaczego AM i Premium nie mają jeszcze aukcji dzierżawy. ;)

A demonizowanie pomysłu dzierżawy bez pierwokupu jest po prostu śmieszny. Cały świat dzierżawi i wynajmuje różne rzeczy i jakoś to hula.
Czym różni się dzierżawa domeny bez prawa wykupu od dzierżawy lokalu usługowego w prestiżowej lokalizacji? Tutaj i tutaj budujesz wartość, inwestujesz w rozpoznawalność itd. Jeśli zwiniesz biznes albo przeniesiesz w inne miejsce, konkurencja może się otworzyć w tym samym miejscu.

Pomysł wydaje się ciekawy i może to być rozwiązaniem na zagospodarowanie domen premium, na które ludzi nie stać.

Tylko że umowa musiałaby być skonstruowana w taki sposób, że jedynie klient może ją zerwać. Na pewno dawałoby to poczucie bezpieczeństwa. I najlepiej jakby wszystko było obsługiwane przez giełdę.


@pb móglibyście w Premium też sami opłacać przedłużenia domen w dzierżawie. ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomysł fajny, ale z ubolewaniem stwierdzam, że nie przejdzie. Takie moje zdanie.

Ratunkiem tego pomysłu jest konfrontacja aukcja dzierżawy vs. domena bardzo premium - wtedy się okaże jakie jest zainteresowanie i jakich widełek cenowych można się spodziewać. Z całym szacunkiem "Alexis" ale zaproponowane przez Ciebie domeny nie są atrakcyjne na taki eksperyment - po prostu będzie nikłe zainteresowanie.

 

Znacie kogoś kto dzierżawi domenę nawet za 50zł/msc ? Ja nie znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. W premium.pl brakuje wynajmu/dzierżawy bez limitu. Dlatego nikt nie korzysta z takich rozwiązań, gdzie umowa jest na 36 miesięcy i dalsze losy zależą od "kliknięcia", bo byłby delikatnie mówiąc "niemądry".

 

2. Przykład z kawiarnią jest idealny. Robisz miejsce, które jest znane i cieszy się popularnością, zaś jesteś uzależniony od dobrego serca właściciela. A to podniesie czynsz, a to szwagier przyjdzie z pomysłem na biznes. Szczerze - nie rozumiem osób, które ufają obcym do tego stopnia, remontując komuś lokal i "robiąc rynek". Jednak tak działa większość sklepów, ludzie sobie ufają. A może po prostu zmusza ich do tego brak środków na własny lokal?

 

Jestem przekonany, że wynajmem domeny na czas nieokreślony byłby popularniejszy, gdyby towarzyszył mu brak obaw, a co za tym idzie brak możliwości rozwiązania umowy przez abonenta pod groźbą wysokiej kary. Zaś kwestie nielegalnego wykorzystania domeny musiałby rozstrzygnąć ktoś trzeci. Wówczas jako przedsiębiorca podobnie jak do rachunku za prąd czy telefon podszedłbym do tematu domeny. Zamiast domeny z rynku pierwotnego poszukałbym najlepszej na rynku wtórnym zgodnie z budżetem.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Jeżeli chcecie być poważnie traktowani przez innych, to przestańcie wreszcie używać określenia najem, czy wynajem w odniesieniu do domen. Polecam gdzieś zapoznać się z różnicami występującymi pomiędzy tymi pojęciami, np. tutaj.

2. Po drugie proponuję przed rozpoczęciem takiej dyskusji zajrzeć do Kodeksu Cywilnego, Dział II Dzierżawa.
Jest tam napisane m.in.

Art. 705. Po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy.


Nawiązując więc do swojej wcześniejszej wypowiedzi podkreślę, że konieczne będzie w takim przypadku wcześniejsze przygotowanie umowy, bo bez niej pisanie o pierwokupie jest pozbawione podstaw prawnych.

Podstawowe wymagania dotyczące aukcji lub przetargu, również reguluje Kodeks cywilny:

Art. 701.§ 1. Umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu.

§ 2. W ogłoszeniu aukcji albo przetargu należy określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo przetargu albo wskazać sposób udostępnienia tych warunków.

Warunki aukcji lub przetargu muszą więc być udostępnione przed rozpoczęciem aukcji.

Osoba, która bierze udział w takiej aukcji, musi mieć jasno określone zasady, np. w formie regulaminu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur ale czy nie jest tak, że gdyby transakcja odbywała się przez np. premium gdzie mamy opcję "dzierżawa z prawem pierwokupu" to te wszystkie "prawne bla bla" załatwia/załatwiło premium? Na tym polega chyba sens tego, że taką dzierżawę można sfinalizować przez podmiot zewnętrzny (jakim jest pośrednik - giełda) gdy na tym sami się nie znamy. Więc w tym przypadku nie trzeba zwracać domeny w stanie nie pogorszonym bo występuje "odmienna umowa". Przynajmniej tak się domyślam bo nie zakładamy chyba opcji, że dzierżawa z gwarancją pierwokupu "robiona" przez premium.pl jest niezgodna z prawem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kangur:

Co do 1. swieta racja.

 

Co do 2.:

Nawiązując więc do swojej wcześniejszej wypowiedzi podkreślę, że konieczne będzie w takim przypadku wcześniejsze przygotowanie umowy, bo bez niej pisanie o pierwokupie jest pozbawione podstaw prawnych.


Podstawowe wymagania dotyczące aukcji lub przetargu, również reguluje Kodeks cywilny:

Warunki aukcji lub przetargu muszą więc być udostępnione przed rozpoczęciem aukcji.

Osoba, która bierze udział w takiej aukcji, musi mieć jasno określone zasady, np. w formie regulaminu.

 

To jest oczywiste. Tutaj wlasnie rozmawiamy jak taka umowa powinna wygladac, jakie powinna miec zapisy. Gielda Domen (np. AM, albo Premium) moze udostepniac standardowa umowe tak jak to wyglada w wypadku sprzedazy.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do 2.:

 

To jest oczywiste. Tutaj wlasnie rozmawiamy jak taka umowa powinna wygladac, jakie powinny miec zapisy. Gielda Domen moze udostepniac standardowa umowe tak jak to wyglada w wypadku sprzedazy.

Obawiam się, że nie dla każdego to było takie oczywiste. Lepiej więc wyłożyć kawę na ławę. Chociażby po to, aby uświadomić innym jakie mogą być skutki dzierżawy praw do domen, bez odpowiednich zapisów umownych.

 

Co zaś się tyczy samej zasadności dzierżawy, to uważam, że mogą pojawić się przesłanki skłaniające do podjęcia takiej decyzji, choć raczej będą to wyjątki niż zasada.

Przykładem może być zamiar przeprowadzenia krótkotrwałej akcji promocyjnej lub wypromowania jednorazowego wydarzenia pod wybranym adresem, na którym reklamodawca nie ma zamiaru budować trwałej marki, np. na domenach euro2012.pl, wroclaw2016.pl , wybory2020.pl , pastadokielcow.pl lub niewchodzdupeczkadowyreczka.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że się wątek rozkręcił ;) Dawno Alexis nie było Cię na forum :)

 

Krótkie wyjaśnienie do mojego wpisu. Zaznaczyłem, że moim zdaniem wynajem konkretnie w przypadku przedstawionych domen nie ma większego sensu, bo nie ma na tej liście na tyle wartościowych nazw, żeby "bawić się" w procedurę wynajmu.

 

Dla domen typu kredyty.pl czy wakacje.pl można byłoby się o to pokusić, ale wciąż ciężko byłoby to tak zorganizować, żeby miało sens. Musiałoby to być obwarowane takimi zapisami i karami, że przygotowanie umowy przez prawników i zabezpieczenia kosztowałoby krocie. Nie wiem też jakie zabezpieczenie musiałby przedstawić właściciel takiej domeny. Powiedzmy wynajmuję domenę wakacje.pl - stawiam tam portal, otwieram lokalne punkty sprzedaży, inwestuję w markę. Przez 5 lat inwestuję w biznes xx mln złotych. Po 5 latach abonent domeny przekierowuje domenę na inny serwer. Albo umiera i nikt jej nie przedłuża. Komuś się realizuje opcja. I co wtedy? Oczywiście teoretycznie to wszystko da się prawnie rozwiązać (np. poprzez escrow). Ale i tak taka dzierżawa domeny będzie nastręczała problemów więcej niż korzyści.

 

Dlaczego dla domen .com nie słyszałem o takich transakcjach? Może Twój pomysł Alexis jest tak innowacyjny, że nikt na to jeszcze nie wpadł. A może po prostu pomysł jest słaby. A może rynek jeszcze do niego nie dojrzał. Każdy z powodów możliwy.

 

Dlatego moim zdaniem dzierżawa + opcja pierwokupu (nawet po x latach) lub ewentualnie płatność ratalna to są obecnie alternatywy do tradycyjnej sprzedaży. Choć też bardzo rzadko klienci z niej korzystają. Raczej cieszyłbym się, żeby właśnie te formy finansowania zyskiwały na popularności.

 

PS @PB znalazł ciekawe zastosowanie dla dzierżawy i chyba jedyne sensowne obecnie - przekierowanie ruchu. Tylko takie przekierowanie to po prostu zakup ruchu po określonej cenie. Jakby się okazało, że korzyści z przekierowania < opłat, to taką umowę się rozwiązuje.

 

PS2 Tak czy inaczej nikt Ci nie broni przeprowadzić eksperymentu czy zająć się komercyjnie w obsłudze takich dzierżaw. Śmiało - kto nic nie robi nie popełnia błędów. Ja tylko wyraziłem swoje zdanie. Masz pełne prawo, żeby się z nim nie zgodzić i robić swoje :) Każda taka inicjatywa jest dobra dla rynku wtórnego domen, więc jest też dobra dla mnie :)

 

DD

Edited by DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

... żeby "bawić się" w procedurę wynajmu.

Sorry, że w wątku, ale Ciebie szczególnie proszę o nie używanie określenia wynajem w odniesieniu do domen.

Ekspert reprezentujący branżę w mediach...ktoś z milionami czekającymi do zainwestowania, może się troszkę zrazić ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, że w wątku, ale Ciebie szczególnie proszę o nie używanie określenia wynajem w odniesieniu do domen.

Ekspert reprezentujący branżę w mediach...ktoś z milionami czekającymi do zainwestowania, może się troszkę zrazić ;)

 

Trzymam się terminologii Autora wpisu i myślę, że nie jest to meritum tych rozważań.

 

PS Czepiasz się :P

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemem jest zapewnienia ciągłości przedłużania domeny, chyba jedynym rozwiązaniem jest aby obie strony miały techniczna i prawną możliwość odnowienia domeny.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemem jest zapewnienia ciągłości przedłużania domeny, chyba jedynym rozwiązaniem jest aby obie strony miały techniczna i prawną możliwość odnowienia domeny.

To tylko kwestia techniczna i można ją rozwiązać w umowie chociażby w ten sposób, że w momencie podpisania umowy, wydzierżawiający zobowiązuje się opłacić przedłużenie domeny na cały okres dzierżawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×