Jump to content
MOSCHINO

Domeny z końcówką .xyz - warto szukać?

Recommended Posts

Od pewnego czasu tak sobie obserwuję te domeny. Są dość tanie i myślałem uderzyć w kilka adresów, chociażby ze względu na fakt, że naprawdę dobrze się sprzedają, a już trąbią w mediach, że przeskoczyła bizony w popularności :)

Co myślicie o tych domenach, a w zasadzie o końcówce? Nie mówię oczywiście o rynku polskim, ale o typowo angielskich nazwach? Macie jakieś doświadczenia z tymi końcówkami? Mieliście jakieś sprzedaże albo trzymacie jakieś zaparkowane inwestycje dla zagranicznego klienta?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzyliterówka z trzema niepożądanymi znakami, nie zarejestrowałbym.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko pytanie brzmi, czy patrzysz pod kątem rynku polskiego, czy zagranicznego. Ja osobiście polskiej nazwy bym nie zarejestrował, ale gdybym miał znaleźć dobry adres pod względem jego przydatności i potencjału dla rynku amerykańskiego bądź chińskiego, to kto wie :) chociaż nadal z palca można wyłuskać .com z sensownymi generykami...

Ogólnie jestem ciekawy co myślą inni eksperci z naszego forum. Czy ktoś zainteresował się tego typu domenami :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiście generyki śmiało można rejestrować bo rzeczywiście się sprzedają w przeciwieństwie do bizonów :) niestety z czasem przejdzie boom i jeśli nie sprzedasz w najbliższym czasie to pewnie już nigdy, powodzenia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

chociaż nadal z palca można wyłuskać .com z sensownymi generykami...

 

Jesteś na 100% pewien, że powyższe zdanie jest prawdziwe? :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteś na 100% pewien, że powyższe zdanie jest prawdziwe? :P

Tak, jestem pewien, chociaż to zależy o jakiej długości domeny chcielibyśmy pozyskać. Oczywiście nie jestem ekspertem, ale śledzę z wielkim zainteresowaniem rynek domen .com oraz .xyz i czasami kusi mnie coś zarejestrować, ale nie znam się jeszcze na tyle, żeby wiedzieć co będzie miało potencjał :)

 

P. S. To fakt, że obecnie sprzedają się .xyz z dobrymi frazami lub krótkie i numeryki, ale kto wie co będzie dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Tak, jestem pewien

mozesz podac przyklady ? moga byc te, ktore ostatnio zarejestrowales i/lub sprzedales

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zarejestrowałem, ani nie sprzedałem, ale jak tylko w jakieś zainwestuję, to dowiesz się jako pierwszy :)

co do nazw, to ktoś mi polecił nie wpisywać propozycji, ani zapisanych domen w notatniku wolnych do rejestracji, więc tego nie robię.

Wracając do tematu, ostatnio zauważyłem, że w domenie .xyz brakuje już naprawdę cztero i pięcioliterówek.
Swoją drogą zarejestrowałem z ciekawości foodcar.xyz. Zobaczymy czy coś z tego będzie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co jest takiego niepożądanego w znaku 'z' ?

 

Sam się zastanawiałem nad tą odpowiedzią, ale ze względu na fakt, że nie jestem jakimś ekspertem, to uznałem, że nasz kolega ma rację.

Przyznam, że to forum coraz gorzej wygląda, jeżeli chodzi o wypowiedzi. Ludzie odpowiadają dość zdawkowo, a niektóre działy świecą pustkami.

Tak właśnie zwykle wyglądają odpowiedzi na pytania: niepożądane i tyle.

 

Moim zdaniem niepożądane dla polskich inwestorów, bo wątpię żeby się domeny z końcówką .xyz przyjęły u nas. Ja sam nie wybrałbym jej dla swojego serwisu i wolałbym znaleźć coś kreatywnego z końcówką .pl :)

 

Ostatnio miałem klienta, który chciał koniecznie końcówkę .pl. Szukałem i szukałem, bo chodziło o stronę firmy sprzątającej. Klient chciał najlepiej firmasprzatajaca.pl, ale wiadomo, że tego typu domeny są już zajęte. Poza tym sprzataniepoznan.pl też były pozajmowane :) ostatecznie zaproponowałem kilka i wybrał domenę: posprzatamypoznan.pl :)

 

I dodam, że to nie jest odosobniony przypadek wśród moich klientów. Swoją drogą uważam, że z palca można znaleźć jeszcze fajne domeny, ale trzeba się naprawdę naszukać :D

 

J ja proszę o konkret, dlaczego .xyz jest taka niepożądana :) Jeżeli ktoś coś ocenia lub stawia jakąś tezę, to wypadałoby nie zabawiać się w przedszkole, tylko odpowiedzieć konkretnie co jak i gdzie :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

domena xyz do mnie nie przemawia.

 

Dodatkowo ostatnio jest wielki wysyp SPAMu z tych domen dlatego część mail adminów

dodaje całe TLD (*.xyz) do blacklisty.

 

Ja mam już domyślnie *.link, *.rocks i *.xyz w blackliście (+100 punktów spamu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie dlatego zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób myśli zagraniczny inwestor. My jesteśmy chyba bardzo zamknięci w swoim świecie najbardziej dostępnych domen czy jak kto woli, popularnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xyz trudno wymówić. Al jakbyś miał super topowy keyword to może.

Choć raczej szukałbym innej końcówki.

 

BTW właśnie *.top zbanowałem dołączyły do mega rozsiewaczy spamu.

Pewnie za miesiąc odbanuję (jak przestanie być gremialnie wykorzystywana przez spamerów).

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sam się zastanawiałem nad tą odpowiedzią, ale ze względu na fakt, że nie jestem jakimś ekspertem, to uznałem, że nasz kolega ma rację.

Przyznam, że to forum coraz gorzej wygląda, jeżeli chodzi o wypowiedzi. Ludzie odpowiadają dość zdawkowo, a niektóre działy świecą pustkami.

Tak właśnie zwykle wyglądają odpowiedzi na pytania: niepożądane i tyle.

 

Moim zdaniem niepożądane dla polskich inwestorów, bo wątpię żeby się domeny z końcówką .xyz przyjęły u nas. Ja sam nie wybrałbym jej dla swojego serwisu i wolałbym znaleźć coś kreatywnego z końcówką .pl :)

 

Ostatnio miałem klienta, który chciał koniecznie końcówkę .pl. Szukałem i szukałem, bo chodziło o stronę firmy sprzątającej. Klient chciał najlepiej firmasprzatajaca.pl, ale wiadomo, że tego typu domeny są już zajęte. Poza tym sprzataniepoznan.pl też były pozajmowane :) ostatecznie zaproponowałem kilka i wybrał domenę: posprzatamypoznan.pl :)

 

I dodam, że to nie jest odosobniony przypadek wśród moich klientów. Swoją drogą uważam, że z palca można znaleźć jeszcze fajne domeny, ale trzeba się naprawdę naszukać :D

 

J ja proszę o konkret, dlaczego .xyz jest taka niepożądana :) Jeżeli ktoś coś ocenia lub stawia jakąś tezę, to wypadałoby nie zabawiać się w przedszkole, tylko odpowiedzieć konkretnie co jak i gdzie :)

 

To nieźle wybrał, ani wpadające w ucho ani konkretni nic nie mówiące bo niby oferują sprzątanie poznania, co do pozycjonowania też nie ciekawa.

 

Osobiście wolałbym już konkretnie nawet w xyz. bo i tak ludzie szukając takiej firmy najprędzej wpisują sprzątanie i miasto, a z tym posprzątamy raczej nikt do nich nie trafi z wyszukiwarki no oczywiście zależy ile przeznaczą na znalezienie się w top 10 przynajmniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nieźle wybrał, ani wpadające w ucho ani konkretni nic nie mówiące bo niby oferują sprzątanie poznania, co do pozycjonowania też nie ciekawa.

 

Osobiście wolałbym już konkretnie nawet w xyz. bo i tak ludzie szukając takiej firmy najprędzej wpisują sprzątanie i miasto, a z tym posprzątamy raczej nikt do nich nie trafi z wyszukiwarki no oczywiście zależy ile przeznaczą na znalezienie się w top 10 przynajmniej.

 

Biorąc pod uwagę wyniki wpisywania w Google i pozycjonowanie, to na pewno nie jest to domena wybrana najlepiej. Niestety klient uparł się na domenę .pl, w której byłoby sprzątanie i poznań. Wpisując z palca naprawdę wiele kombinacji, ciężko było znaleźć coś ciekawego, a kupno domeny nie wchodziło w grę. Stąd wynik jest, jaki jest.

Proponowałem inne końcówki, bo do tej pory można z palca fajną nazwę wklepać, ale jak to mówią: "klient nasz Pan"...

 

 

Edited by MOSCHINO

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie dlatego zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób myśli zagraniczny inwestor. My jesteśmy chyba bardzo zamknięci w swoim świecie najbardziej dostępnych domen czy jak kto woli, popularnych.

 

 

 

Niestety muszę zgodzić się z tą opinią , od dawna sam kupowałem tylko domeny .pl . Od momentu inwestycji w nowe GTLD miedzy innymi w .xyz póki co wychodzę na bardzo duży plus. Ostatnio wysoka sprzedaż domeny xxxxxx.men

Ale niestety skanując setki tysięcy nowych domen , coraz mniej jest ciekawych do rejestracji z palca , a wiele jest w wysokich cenach premium.

Wszystkie LLLL.xyz i krótkie numeryczne są zajęte , słownikowe generyki również. 3 literowe osiągają wysokie ceny , ostatnio vip.xyz 50 000 $ .

 

Statystyki rejestracji nowych domen , ponad 15,5 mln rejestracji https://namestat.org

Myślę że opieranie się na tym czy mi się podoba dana końcówka czy nie ma małe znaczenie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

W końcu jakaś konkretna wypowiedź. Moim zdaniem warto przyjrzeć się temu, co oferuje rynek i jakie są aktualne trendy na świecie. Prawdą jest, że gdybyśmy myśleli bardziej globalnie, to z pewnością nie byłoby rozmów i rejestracji wyłącznie domen .pl. Prawda jest taka, jak już wspomniał kolega w jednym poście, aby zrozumieć rynek zagraniczny i jego zasady oraz ciągotki, trzeba zrozumieć czym kierują się np. Chińczycy i Amerykanie, którzy kupują dane końcówki.

Chcemy tego czy nie, jak już wcześniej zauważył krzysiekmat, nowa końcówka daje nieograniczone możliwości generykow, gdzie .comy o chodliwych nazwach są zajęte i osiągają ceny rzędu setki tysięcy dolarów, jak nie miliona.

Moim zdaniem warto przyjrzeć się i wejść na rynek zagraniczny z prostych przyczyn:

- jest globalny
- nie jest hermetycznie zamknięty, jak polski
- daje więcej możliwości
- ceny domen są wyższe
- kupują je Chińczycy
- budżety firm są nieporównywalnie większe
- jedna dobra sprzedaż pokrywa wydatki niejednego portfolio i groszowe sprzedaże domen polskich

Pewnie znalazłbym jeszcze kilka, ale po co? :D

W każdym razie spam swoją drogą, a tworzenie inwestycji drugą :)
Osobiście będę uderzał tylko w zagraniczny rynek, bo polski jest biedny, hermetyczny i marny.Ci co się już dawno dohapali, to mają i trzymają dobre domeny na wysokie XXXX i XXXXX, a reszta stara się coś jeszcze ugrać z ochłapów, które zostały, żeby się cieszyć, że się sprzedała domena za 300, 400, 500 zł, czy nawet 1000. Domena, którą trzymał dwa albo 3 lata i co roku płacił 60-70 zł za przedłużenie.

Za oceanem przychodzi ziomek, który rejestruje domenę .xyz za 10 dolców, a po 5 miesiącach odsprzedaje ją za 75k dolców. Taka jest różnica :)
Wiadomo, że trzeba mieć szczęście, ale kto tak naprawdę interesuje się polskimi domenami oprócz Polaków?
Ok, firmy które wchodzą do Polski z produktem, ewentualnie ktoś skupi naprawdę dobrą domenę, bo akurat pasuje mu pod biznes, ale ile jest takich przypadków i sprzedaży powyżej 10k dolarów? dla polskich domen chociażby w tym roku? :)

Edited by MOSCHINO

Share this post


Link to post
Share on other sites

pamietaj ze gro transakcji w pl nie jest publikowana, nie ma tak rozbudowanego 'przemyslu' domenowego w polsce, a wiec i o informacje trudniej. w pl jest tez inna kultura biznesu, wiec o duzych transakcjach nie jest glosno. zgadzam sie, ze rynek domen globalnych to inna bajka, ale i konkurencja o niebo wieksza, wiec czy jest latwiej? duza role odgrywa szczescie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

konkurencja może i jest większa, ale popatrz za jakie kwoty chodzą domeny :) i nie mówię tutaj o jakichś wybitnych generykach, ale dość słabe domeny sprzedają się po 1000 - 5000 USD, nie mówiąc o krótszych, które potrafią osiągać kwoty rzędu 100 - 150k USD. Wystarczy spojrzeć na tą listę chociażby:

 

TOP DOMAINS SALES

 

lub tą

TOP 250 DOMAIN SALES

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×