Jump to content
mrbino

Domena bardzo dużej firmy.

Recommended Posts

Cześć szukam kogoś ogarniętego w sprawach prawa i możliwościach wykorzystania domeny.

Przechwyciłem domenę naprawdę bardzo dużej firmy. Ogólnie znana na cały świat.

Domena posiada fajny Trust z linkami i w tej chwili mam zrobione 301 na inną domenę co skutkowało podbiciem zaufania tej domeny.

 

Nazwa w domenie jest zastrzeżona - jest to nazwa firmy.

 

Domena jest z końcówką com.pl , firma ta działa w Polsce na pl'ce ale kiedyś używała com.pl , po jakimś czasie miała 301 na pl'ke a później ją straciła. Było na niej jakieś zaplecze, a później nic aż w końcu ja ją przechwyciłem.

 

Zastanawiam się co mogę zrobić. Myślę że 301 w tej chwili nie łamie jakiś zasad, a może jednak ?

 

Pozdrawiam

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łamie, przekierowując traffic wykorzystujesz cudzy brand dla własnych korzyści. Jeśli firma zechce, może pociągnąć Cię do odpowiedzialności i bez znaczenia jest, że domena im spadła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co zrobić z taką domeną ? Skoro mówisz , że 301 łamie reguły to pewnie nawet żadnego zaplecza lub katalogu na tym adresie nie można postawić.

Po prostu pozbyć się jej ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie on to kto inny (DDFUND ;)) ja bym zostawił i jak będzie kontakt od tej firmy oddać za przysłowiową "usługę przechwycenia i zabezpieczenia domeny" ;) a jak będą straszyć to wtedy oddać za free ;)

Edited by cp24
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie on to kto inny (DDFUND ;)) ja bym zostawił i jak będzie kontakt od tej firmy oddać za przysłowiową "usługę przechwycenia i zabezpieczenia domeny" ;) a jak będą straszyć to wtedy oddać za free ;)

A jakie masz doświadczenie w "usługach przechwycenia i zabezpieczenia domeny"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ukrywam, że miałem kilka domen z nazwami firm, które to nigdy nie robiły problemu jak np apple ;) że od razu 300 stron pozwu, był spokojny kontakt, próba negocjacji i za rozsądną dla obu stron kwotę firma odkupowała domenę.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Częsty temat na forum i wiele opinii. Każdy trochę inaczej na to patrzy więc dorzucę swoje kilka groszy.

Na bazie swojego doświadczenia twierdzę, że posiadanie domeny "bardzo dużej firmy" czy jak to inaczej nazywacie niektórzy nie zawsze musi być owiane czymś takim jak "usuń jak najprędzej", "nie wypłacisz się jak jak Ci pozew zrobią" czy "zrobiłeś błąd rejestrując ją".

 

Osobiście miałem sytuację, że podmiot zainteresowany (nazwa zastrzeżona) proponował zakup i do takiej transakcji dochodziło. Czasami odbywało się to na zasadzie:

 

klient --> 500 zł

ja --> 2000 zł,

klient --> 500 zł + wiadomość "prosiłbym o zakup w tej cenie :)"

ja --> ok, zatwierdzam :P

 

Czasami również była informacja wysyłana do rejestratora a później przez rejestratora do mnie (np. Glazura Królewska S.A.) abym czym prędzej zaprzestał korzystania z danej domeny (w tamtym przypadku była to wersja .com.pl). Sprawę załatwiałem natychmiastowo - telefonicznie i rozmowa przebiegała bardzo spokojnie i normalnie.

 

Czasami dostawało się pismo od prawnika o chęci skierowania sprawy do sądu (np. z firmy BIC Graphic Norwood) i żądaniem natychmiastowego oddania domeny. Pismo mam do dzisiaj, rozmowa odbyła się również i w końcowym efekcie sprzedałem tę domenę za >1000 zł ;)

 

Przykładów mógłbym mnożyć bo ogólnie sprzedałem w swoim dotychczasowym (krótkim) życiu domenowym kilkanaście, może ciut więcej domen "zagrożonych". Trzeba wiedzieć jak to robić i nie popadać w panikę za każdym razem gdy zarejestruje się/przechwyci domenę zawierającą "ciało obce".

 

Jedno natomiast wiem i polecam - nie daje się takich domen do wyceny na ogólnodostępnym forum ;)

 

edit: jeszcze nawiążę do pytania autora tego wątku. Z całą pewnością nie przekierowywałbym tej domeny na inną stronę. Odradzam.

Edited by vul
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena "bardzo dużej firmy" - zrozumiałem, że tutaj chodzi o nazwę własną, najczęściej i w tym kontekście to pisałem. Jeśli zaś domena "bardzo dużej firmy" oznacza domenę bardziej generyczną, np podana wyżej wersja.com.pl to domena generyczna, to wtedy wszystko zależy od jej użycia. Jeśli jest możliwość dogadania się, szczególnie gdy firma przysyła maila, w którym zamiast paragrafów jest propozycja odkupienia, to jak najbardziej. miałem kiedyś domenę generyczną, która była nazwą pan-europejskiej fundacji, nazwa formalnie , ale generyczna, złożona z dwóch wyrazów ang.. Fundacja co prawda podała mi w mailu, że to ,ale ostatecznie odkupili za 300 EUR, bo taką sumę zaproponowali. W tym przypadku wolałem nie szarżować i nie żądać więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rejestrując ™ trzeba określić klasy w których dane logo, słowo, slogan, itp będzie chronione. Jeżeli domena miałaby być wykorzystywana w innej branży niż ta w której działa "bardzo duża firma" to czy obawy nadal są zasadne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rejestrując ™ trzeba określić klasy w których dane logo, słowo, slogan, itp będzie chronione. Jeżeli domena miałaby być wykorzystywana w innej branży niż ta w której działa "bardzo duża firma" to czy obawy nadal są zasadne?

Generalnie nie są.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×