Jump to content
yarko85

"Expires on" a "renewal date" - różnica w znaczeniu?

Recommended Posts

Pytanie wyda Wam się pewnie głupie, ale szukałem w Google i nie znalazłem odpowiedzi. Czy możecie mi powiedzieć jaka jest różnica pomiędzy "Expires on" a "renewal date"?

 

Sprawdzając domenę w serwisie Whois Domaintools na górze w sekcji DATES mam przykładowo informację:
Created on 2008-06-10 - Expires on 2016-19-04 - Updated on 2015-05-06

 

trochę niżej w "WHOIS RECORD ( last updated on 2016-03-31 )"

mam informację: renewal date: 2016.06.14 12:47:41

 

Która z tych dat to data końca ważności domeny? Kiedy faktycznie będzie można przejąć domenę? Czy dokładnie w jednej z tych dat, czy dopiero 30 dni od jednej z nich? Jeżeli tak to od której?

 

W internecie znalazłem informację, że "renewal date" oznacza datę, "kiedy domena powinna zostać odnowiona".

Share this post


Link to post
Share on other sites

No raczej nie masz nigdzie w whois "Expires on 2016-19-04", chyba że to jest amerykański zapis daty, a to oznacza że prezentowane dane są już przetworzone przez stronę, lepiej oglądać czysty zapis whois i nie mieć wątpliwości.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

No raczej nie masz nigdzie w whois "Expires on 2016-19-04", chyba że to jest amerykański zapis daty, a to oznacza że prezentowane dane są już przetworzone przez stronę, lepiej oglądać czysty zapis whois i nie mieć wątpliwości.

 

Podałem przykładowe daty wpisane z palca, faktyczna data w sekcji DATES ma normalny układ (rok, miesiąc, dzień). Chciałem się dowiedzieć tylko jaka jest różnica między "Expires on" i "renewal date"? Którą datą się sugerować?

 

Sprawdziłem DNS.pl i nie ma takiej pozycji jak "expires on". Tak czy inaczej od daty podanej w DNS jeszcze trzeba poczekać 30 dni to przejęcia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli wyssałeś z palca, to się nie dziw że nie wiadomo o co chodzi. Co innego gdybyś wyssał z whoisa. Jeśli chodzi o whois domeny .pl

"renewal date" to data wygaśnięcia domeny (po tej dacie wejdzie w okres wygasania) - jest podawana jeśli domena jest aktywna

"expiration date" to data spadnięcia domeny (domena zostanie całkowicie usunięta z rejestru) - jest podawana jeśli domena wygasa

Nie wiem co to jest "expires on" i z którego palca to wyssałeś, więc tu się nie wypowiem.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli wyssałeś z palca, to się nie dziw że nie wiadomo o co chodzi. Co innego gdybyś wyssał z whoisa. Jeśli chodzi o whois domeny .pl

"renewal date" to data wygaśnięcia domeny (po tej dacie wejdzie w okres wygasania) - jest podawana jeśli domena jest aktywna

"expiration date" to data spadnięcia domeny (domena zostanie całkowicie usunięta z rejestru) - jest podawana jeśli domena wygasa

Nie wiem co to jest "expires on" i z którego palca to wyssałeś, więc tu się nie wypowiem.

 

Zapytałem o znaczenie pojęć, więc daty nie miały chyba znaczenia jakie wpisałem. W każdym razie dzięki za wyjaśnienie w drugiej odpowiedzi. W załączeniu jeszcze screen z whois domaintools dla Onetu gdzie są te dwa terminy.

 

Przyjmuję w takim razie, że "expires on" = "experation date", a ten termin już wyjaśniłeś.

 

Gdybym był złośliwy to na pytanie "z którego palca to wyssałeś" odpowiedziałbym z ŚRODKOWEGO ┌П┐ :D ale nie jestem taki i po prostu dziękuję za wyjaśnienie.

post-20431-0-24297500-1459427313_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po screenie widać, że ta data faktycznie jest wyssana z palca, radziłbym dla domen .pl nie korzystać z jakichś egzotycznych narzędzi, tylko ze strony whois.pl lub bezpośrednio z whois.dns.pl:43.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×