Jump to content
uzytkownik

Zakup laptopa. Jaki wybrać?

Recommended Posts

Kolega planuje zakup laptopa i prosił mnie o polecenie czegoś. Jeśli to ja bym kupował pewnie wybrałbym jakiś model Lenovo lub Fujitsu. Poprzeglądaliśmy trochę ofert. Lenovo ma dużo modeli, ciężko coś wybrać, Fujitsu ma mało i tutaj wybór byłby prostszy. Ogólnie chciałbym poznać wasze opinie o tych dwóch markach i ewentualnie polecenie jakiegoś modelu do 3500 zł (może być nieco droższy). A może polecacie inna markę? Laptop nie ma służyć do grania a jedynie do oglądania filmów, gadania na skype itp. Dysk nie musi być duży i najlepiej żeby był to dysk SSD.

Edited by uzytkownik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio też pomagałem komuś szukać laptopa i tak jak nigdy nie miałem maca, tak macbook air wydaje się obecnie najsensowniejszy. Poprzedni model (macbook air 13) jest w sklepach po 3800, więc spełnia podane kryteria. Oczywiście jeśli ktoś zawsze używał windowsa, to będzie wymagało zmiany przyzwyczajeń, ale nie wiem czy jest to większy przeskok niż np. z win7 do win10 (nie wiem bo nie mam takich doświadczeń - nigdy nie używałem windowsa ani osx).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli tylko do internetu, filmów itp, to po co przepłacać?

Zobacz ten:

http://allegro.pl/laptop-lenovo-b71-80-intel-8gb-ssd-mat-dvd-150zl-i6166871589.html

Doradzili mi go na nhl.pl. Biorę go jutro.

 

Wiele aspektów mimo wszystko przemawia za macbookiem ale to już kwestia indywidualnych upodobań oraz potrzeb.Nie jestem żadnym fanboyem nie mniej za swoim pro 13 2015 chodziłem dobre 2 miesiące zanim się przekonałem że to będą właściwie wydane pieniądze.Dziś po prawie roku śmiało mogę powiedzieć że nie żałuje ;).Matryca retina bajka ,bateria 9-10h trzyma a system o niebo stabilniejszy od windowsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też rozglądałem się za laptopem ostatnio i obecnie najlepsza jakość do ceny wychodzi Lenovo y700-17.

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli do filmów, to pewnie ekran duży i nie musi być mobilny. Ja swój lenovo 13,3" kupowałem (w Kuzniewski.pl) do celów bardziej biznesowych, więc np. dla mnie ważne było też, aby matryca była matowa a nie LED. Myślę, że na to warto też zwrócić uwagę teraz (wiosną-latem-jesienią, gdy dużo światła jest przez większość dnia).


Skoro tylko do filmów, to po co przepłacać i kupować aż za 3500 zł? Na x-kom.pl mają bardzo korzystne ceny. Myślę, że zaproponpowany przez @Igorex wygląda OK jak na tzw. "stacjonarny laptop " :) (choć to nie moja bajka: 3 kilo wagi i 17,3").

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kilku lat pracuje ma makach i jeżeli ktoś ma taką możliwość i chęć pożegnania się z Windowsem to bardzo polecam.

 

Inna sprawa to laptop dla żony - kniecznie na windowsie!

Odradzam Lenovo Yoga (każdy model), kupiłem dwa i oba oddałem.

 

Pierwszy: Lenovo Yoga 3 - fajny, cichy, przyjemny ... przez pierwsze 20 min. Potem pojawił się problem "brzęczącego" wiatraczka, doładnie taki sam jak tu:

Po przeczytaniu całego internetu okazuje się, że to jest problem znany dla Lenovo i nie jest to uznawane jako usterka na gwarancji i nie można z tego powodu wymienić go na nowy model. Spakowałem i oddałem.

 

Drugi: Lenovo Yoga 3 Pro - no tym razem to będzie już dupę urywało ;) Przynisłem laptoppa do domu, rozpakowałem, odpalam ... a tu nic. Takie moje szczęście, laptop po prostu się nie odpalił. Spakowałem i oddałem.

 

Finalnie skończyło się na hp spectre x360 - fajny, mały, cichy i działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Zakup Mackbooka raczej odpada, gdyż kolega nie jest biegły w komputerach i zapewne doświadczyłby sporo frustracji nim przestawiłby się na nowy system ;)

Poza tym cena ciut za duża. W ogóle to on chciał kupić 14 calowy sprzęt aby był łatwiejszy w transporcie, bo 15stka którą obecnie posiada sprawia mu problemy w transporcie (jeździ do pracy za granicę i go ze sobą zabiera). Ale mu to odradziłem. No i budżet miał zaplanowany na ok 1500 - 2000 ale też mu odradziłem. Inny kolega kupił laptop w tej cenie i strasznie żałował, bardzo powolnie wszystko działało, musiał przeinstalować system na starszą wersję. Poza tym te tanie laptopy mają plastikową obudowę, taką miękką i sprawiającą wrażenie tandety. Kiedyś były aluminiowe, chyba we wszystkich modelach. Teraz chyba tylko w tych droższych (?).

Laptop ma służyć 8-10 lat, więc wydaje mi się, że warto wydać więcej i mieć wydajną, solidną maszynę.

Ogólnie ma służyć do gadania na skype, przeglądania netu i do filmów.

 

Wstępnie wybraliśmy ten model

Fujitsu Lifebook A555 i5-5200U 8GB 256 GB SSD W7/W10 Pro

 

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/fujitsu-lifebook-a555-i5-5200u-8gb-256-gb-ssd-w7-w10-pro.bhtml

 

A ciekawa rzecz, że ten model poniżej ma gorsze wszystkie parametry a kosztuje więcej. Ktoś umie to wytłumaczyć?

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/fujitsu-lifebook-a555-i3-4100m-4gb-500gb-w7-w10-pro.bhtml

 

A co sądzicie o Dell?

 

 

 

Też rozglądałem się za laptopem ostatnio i obecnie najlepsza jakość do ceny wychodzi Lenovo y700-17.

Chyba trochę za drogi, ale pokażę mu.

 

 

... ważne było też, aby matryca była matowa a nie LED.

A czy to się wyklucza? nie wiedziałem.

 

 

Inna sprawa to laptop dla żony - kniecznie na windowsie!

Odradzam Lenovo Yoga (każdy model), kupiłem dwa i oba oddałem.

Dzięki, dobrze wiedzieć.

 

 

Jeśli tylko do internetu, filmów itp, to po co przepłacać?

Zobacz ten:

http://allegro.pl/laptop-lenovo-b71-80-intel-8gb-ssd-mat-dvd-150zl-i6166871589.html

Doradzili mi go na nhl.pl. Biorę go jutro.

Jeśli tak to koniecznie napisz jakie wrażenia. My planujemy zakup do końca tygodnia :).

Edited by uzytkownik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli tak to koniecznie napisz jakie wrażenia. My planujemy zakup do końca tygodnia.

Ok. W środę zainstaluję system i napiszę jak się laptop sprawdza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio zakupiłem Asusa Zenbooka UX305 - mega lekki sprzęt, do netu i "pisania" mega wydajny, bateria 10h. W gry nie gram (tylko starocie na konsoli czasem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu zdecydowałem na Asusa Zenbook ux303l bez dodatkowej karty graficznej bo wtedy dochodził 2 wiatrak, a zależało mi na cichym sprzęcie, sprzęt ok tylko matryca ogólnie słaba jak na takiego laptopa, jednak ja korzystam z zewnętrznego monitora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy fajne, nie używałem i nie miałem... ale podobają mi się te tzw. transformersy, że można odpiąć ekran i mamy tablet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ze swojej strony polecam della, mój pierwszy z serii latitude służył mi dzielnie dzień i noc przez 6 lat, nadal działa. Ostatnio zmieniłem go na vostro z dyskiem ssd, 8gb ramu i jestem bardzo zadowolony. Do tego 3 lata gwarancji NBD. Co do Fujitsu to nie wiem jakiej jakości teraz robią laptopy ale pamiętam że kiedyś na serwis prowadzony przez kolegę trafiało tego bardzo dużo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ze swojej strony polecam della, mój pierwszy z serii latitude służył mi dzielnie dzień i noc przez 6 lat, nadal działa. Ostatnio zmieniłem go na vostro z dyskiem ssd, 8gb ramu i jestem bardzo zadowolony. Do tego 3 lata gwarancji NBD. Co do Fujitsu to nie wiem jakiej jakości teraz robią laptopy ale pamiętam że kiedyś na serwis prowadzony przez kolegę trafiało tego bardzo dużo.

Dzięki.

 

Wygląd przeciętny, brak wejścia RJ45.

Dzięki. Czasem połączenie kablem może być niezbędne. Ja na przykład nie korzystam z wifi ale ty chyba masz? ;)

 

 

Dziękuję za wszystkim opinie i informacje. Dobrze jest popytać ludzi nim się coś kupi, bo wybór jest ogromny i samemu ciężko to wszystko ogarnąć. W serwisie komputerowym doradzili koledze aby kupił Dell i tak też chyba zrobi... albo już zrobił, nie wiem bo nie mam na razie z nim kontaktu. Poinformuję was jak to się skończyło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wifi mam, ale kupiłem laptop bez systemu, miałem przygotowaną instalkę linuksa w wersji netinstall i lipa, nie ma jak podłączyć sieci, musiałem kupić przejściówkę RJ45-USB.

 

Z zakupu jestem mega zadowolony, laptop jest bardzo szybki.

Jedynie wygląd uważam za jego słabą stronę. Brzydki nie jest, ale do biura, gdzie często przychodzą klienci bym go odradzał.

Do domu jak najbardziej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 2008 r. kupiłem Acera 5820TG Timeline X coś za około 3500zł. Zakup pod kątem studiów, z naciskiem na dobrą baterię i nieduży pobór prądu. Laptop miał świetne recenzje, choć sama firma nie ma za dobrej renomy. Z pewnością mogę stwierdzić, że był to dobry zakup. Używam go do dzisiaj, codziennie po kilkanaście godzin na dzień. W tamtym miesiącu miałem pierwszy problem kończący się formatem.

Ojciec za to kupił MSI GT683 za większą kasę i po 2 latach był po trzech wizytach gwarancyjnych (problem z kartą graficzną). Po 4 latach serwis okazał się bezsilny...

 

Ja zawsze czytam dużo testów i tak dokonuje wyboru.

Edited by szmiko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak coś to polecam jednak poleasingowe. Sam kupiłem ThinkPada T430 z i5, 4 GB RAM, SSD 128 GB, matrycą HD+, gwarancją serwisową i Windowsem za ~1300 PLN brutto na FVAT 23%. Komputer nie ma żadnych śladów eksploatacji, nawet ma jakieś tam fabryczne/marketowe (?) nalepki na klapie. Do zaakceptowania pozostaje kwestia naklejek na klawiaturze (bo ta oryginalnie ma układ norweski, czy tam szwedzki), no ale klawiaturę zawsze można wymienić na zwykłą US za ~100 PLN.

 

Generalnie nie widzę sensu w wydawaniu kilku tysięcy złotych na komputer, bo to maszyna, którą wymienia się co 2-3 lata, a znaczną część swojej wartości traci w przeciągu pierwszego roku użytkowania. Taki poleasingowy sprzęt często można wyrwać w stanie bliskim ideałowi, te kilka lat też posłuży, a procentowo straci mniej na wartości od "mediamarktowego" czegoś. Są to też sprzęty z segmentu półprofesjonalnego i profesjonalnego (Elitebook, Probook, Latitude, Precision, itp.), które charakteryzują się większą chodliwością na rynku wtórnym od komputerów typowo konsumenckich (Inspiron, Pavilion, itp.).

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×