Jump to content
mmarco

Literówki

Recommended Posts

Czy opłaca się kupować takie domeny? Tzn. literówki od znanych haseł (mam na myśli raczej ogólne słowa a nie nazwy).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązanie, bo ze sprzedażą może być ciężko, o ile w ogóle ktoś się połasi na taką domenę. Chodzi mi o to, że na nazwę witryny takie literówki się nie nadają i nie znajdą nabywcy. Jeśli chodzi o literówki "nie-brandów", tylko słów czy fraz kluczowych, generalnie domen generycznych. Pod tym kątem to szanse małe, bo też wątpię, żeby z takiej literówki wyszła jakaś ciekawa nazwa, typu brand (luźne rozważania), a jeśli już, to sprzedaż tak jak z innymi domenami, których nazwy wymyśla się by sprzedać KK jako brand. Ciekawym przykładem jest tutaj słowo: "allegro":

 

Cytat z Wikipedia.pl

Allegro to pochodzące z języka włoskiego określenie szybkiego tempa w muzyce.

Allegro, w muzyce: wesoło, ruchliwie, prędko. Szybkie tempo, pomiędzy allegretto a presto. Także tytuł utworu muzycznego w tym tempie.

Popularne określenie allegro sonatowe dotyczy formy sonatowej, według zasad której jest zbudowana zwykle pierwsza część cyklu sonatowego.

 

Przykład ten jest o tyle ciekawy, że "allegro", to słowo występujące w słowniku, ale brzmiące na tyle ciekawie, że również nadaję się na brand. Zresztą nie tylko to jedno słowo, bo takich jest więcej. Fajne słowo + dołożona do tego filozofia może dać ciekawy brand. I tu pojawia się pytanie czy jeśli słowo "allegro" nie byłoby brandem serwisu aukcyjnego o ogólnopolskim zasięgu, to czy na literówki tego słowa byłyby jakieś zainteresowanie? Podejrzewam, że jakieś by mogły być, ale znikome, zatem na sprzedaż jako na nazwę firmy nie, z pewnymi wyjątkami.

 

Natomiast literówki generyków, fraz kluczowych o dużym ruchu mogą być dobre pod parking.

 

I tu liczyłby na ewentualną sprzedaż:

a) Domainer może kupić domenę pod parking, jeśli ta daje jakiś zarobek, a Ty będziesz chciał ja sprzedać;

B) klient może kupić taką literówkę, by ustawić ją jako przekierowanie na swoja witrynę, by nie tracić ruchu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie chodziło mi głównie o kupowanie pod parking. Ale nie mam pojęcia ile można na takim czymś zarobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężko powiedzieć, ile takie domeny mogłyby zarobić na parkingu. To zależy od liczby takich domen, ile ruchu zgarniają, z jakich są branży i z jakich krajów byłby ruch, bo stawki są różne w zależności od branży i inne dla ruchu np. z USA, Niemiec, a inne dla ruchu z Polski. No i oczywiście wisienka na torcie w postaci CTR. Jak widzisz zmiennych jest sporo.

 

Nie jestem w stanie ogólnie odpowiedzieć na to ile można zarobić i czy to się opłaca. Jednym będzie się opłacać, innym nie.

 

Poczekaj na kogoś, kto ma doświadczenie w tej materii, albo poszukaj na forum, da Ci to ogólne wyobrażenie.

 

Linki, które mogę zaproponować, trochę sędziwe już, zacznij od trzeciego, potem pierwszy, pod 4 jest artykuł na mambiznes.pl:

- link 1

- link 2

- link 3

- link 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×