Jump to content
englishman

Co psuje rynek domenowy - temat pod dyskusje

Recommended Posts

1. Sprzedaz zarezerwowanych domen

2.Cybersquatting

3.Obdzwanianie firm z ofertami ich domen

3.1+2+3 czyli rezerwacja domen przykladowo .pl i obdwanianie firm ktore maja .com.pl w celu odsprzedazy

4.Spamowanie firm z koncowkami .pl w celu wepchniecia innej koncowki - najczesciej .eu aby firma postawila na "przyszlosciowa koncowke"

5.Wystawianie domen wartych 0zl lub max XXX za XXXXX+

..... dopisujcie swoje przemyslenia.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje przemyślenie jest takie, że tematów podobnych na forum jest pełno i konsolidacja ich w kolejny jeden nie ma sensu.

 

1. Nie widzę w tym psucia rynku.

2. Również nie widzę.

3. Obdzwanianie firm z ofertami ich domen? :blink:

4. Nie widzę. Każdy ma prawo sprzedawać co chce i jak chce.

5. Nie widzę. Głupoty piszesz.

 

edit: screen

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co psuje rynek domen (z naciskiem na rynek wtórny) w Polsce:

1. wysokie ceny odnowień

2. pobieranie przez nask haraczu od przechwytywania

3. niewygodna cesja

4. usuwanie opcji w przypadku sporu przed sądem polubownym

5. niezapowiedziane wydłużanie terminu wygasania domen (do 30 dni, a nawet do 90 dni w przypadku domen utrzymywanych w nask)

6. funkcjonalność rezerwacji domen

 

to tak z pamięci na początek.

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie najbardziej szkodzi arogancja niektórych abonentów domen, którzy oczekują Bóg wie jakich pieniędzy, ale nie tłumaczą klientom, skąd taka a nie inna wycena.
W następstwie większość ludzi myśli o nas tak: "cwaniaki, zajmują domenę za złotówkę w home.pl, a później chcą sprzedać za 20 tysięcy".

Drugim ważnym szkodnikiem są firmy, które rzuciły brzydkie światło na rynek domen, oferując firmom zarezerwowane pozostałe końcówki z ich nazwą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi sie wydaje ze najbardziej rynek .pl psuje kiepska sytuacja gospodarcza naszego kraju okraszona wysokimi cenami odnowien w stosunku do zarobkow. kiepska sytuacja gospodarcza to mala ilosc nowych firm, a wiec i male zapotrzebowanie na domeny - gdyby konkurencyjnosc byla na wysokim poziomie to bito by sie o dobre domeny aby uzyskac przewage, a tak to tylko czasami taka sytuacja ma miejsce.

 

wysokie ceny odnowien powoduja, ze ci, ktorzy otra sie o rynek, nie wchodza w niego glebiej, tylko np. po roku rezygnuja z przedluzenia i rejestruja inna domene (bo taniej). w ten sposob ludzie podchodza do domen jak do czegos co jest tylko dodatkiem, bez czego mozna sie obejsc, a gdyby np. utrzymywali dana domene np. latami, to sami dochodziliby powoli do wniosku, ze domena ma okreslona wartosc jako cos niepowtarzalnego, ze moze byc marka (takze osobista) - byliby bardziej rozeznani i wyedukowani w tym zakresie (w sensie ze domena to np. "aktywo" osobiste/ firmowe, a nie "jakas tam domena, co w dodatku co roku az tyle kosztuje).

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że wiele psuje brak wiedzy dotyczącej rynku domen, Przysłowiowy Kowalski otoczony setkami reklam rejestracji domen za 1 zł myśli, że każda domena tyle kosztuje. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że często domainer, czyli osoba posiadająca w sprzedaży domenę sama zapłaciła za nią od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nikt nie sprzeda za 10 zł domeny, za którą zapłacił 5.000 zł Przeciętny kupiec nie wie, że w Polsce zarejestrowanych jest blisko 2.000.000 domen z końcówką .pl Statystyki zobaczymy tutaj: http://www.dns.pl/zonestats.html Wynika z tego, że za 1 zł w promocji można zarejestrować wyłącznie te domeny, które są wolne. Łatwo sobie wyobrazić jakie nazwy pozostały dostępne do rejestracji za 1 zł w sytuacji gdy zajętych jest tak wiele domen. Mało tego, przeciętny Kowalski nie wie, że można rejestrować domeny z polskimi literami. Przeciętny Kowalski nie wie też, że domenę trzeba odnowić co roku. W innym wypadku dobra domena zostanie na 100% zarejestrowana przez inną osobę co prowadzi do niepotrzebnej frustracji. Zarejestrować można wyłącznie domenę, która jest zwolniona. Mam tylko nadzieję, że świadomość Klientów będzie się zwiększać.

Edited by jazz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiecie co mogłoby znacząco poprawić rynek? Wystarczyłoby dla domen przechodzących ze statusu "po zakończeniu okresu rozliczeniowego" do puli wolnych do rejestracji dodać np. 5 dniowy okres, kiedy to domeny nie można rezerwować, a jedynie rejestrować od ręki (identycznie jak po wygasającej rezerwacji), dopiero po tym okresie zasilałyby pulę domen wolnych do rejestracji. Podstawowa zaleta to ukrócenie praktyk automatycznego rezerwowania wygasających domen przez skrypty serwisów przechwytujących (wiem, wiem, aftermarket.pl, premium.pl byłyby na tym znacząco stratne) Co prawda domeny te mogłyby być od razu rejestrowane przez AM czy premium.pl, ale byłaby to już gra w ciemno (wydawanie kasy, kiedy klient jeszcze ostatecznie nic przechwytującym nie zapłacił)

 

Edit:

 

Jest jeszcze 2 opcja, by domeny wygasające po okresie rozliczeniowym były całkowicie wyłączone z możliwości rezerwacji.

Edited by blazej
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiecie co mogłoby znacząco poprawić rynek? Wystarczyłoby dla domen przechodzących ze statusu "po zakończeniu okresu rozliczeniowego" do puli wolnych do rejestracji dodać np. 5 dniowy okres, kiedy to domeny nie można rezerwować, a jedynie rejestrować od ręki (identycznie jak po wygasającej rezerwacji), dopiero po tym okresie zasilałyby pulę domen wolnych do rejestracji. Podstawowa zaleta to ukrócenie praktyk automatycznego rezerwowania wygasających domen przez skrypty serwisów przechwytujących (wiem, wiem, aftermarket.pl, premium.pl byłyby na tym znacząco stratne) Co prawda domeny te mogłyby być od razu rejestrowane przez AM czy premium.pl, ale byłaby to już gra w ciemno (wydawanie kasy, kiedy klient jeszcze ostatecznie nic przechwytującym nie zapłacił)

 

Tak jest w przypadku wszystkich innych domen oprócz .pl - tam nie ma rezerwacji. Ceny przechwytywania musiały by po prostu podskoczyć co spowodowałoby przy kolejnym wątku "co psuje rynek domenowy": "wysokie ceny przechwytywania domen".

Rynek nie jest popsuty tylko niektórzy widocznie mają problemy w adaptacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jest w przypadku wszystkich innych domen oprócz .pl - tam nie ma rezerwacji. Ceny przechwytywania musiały by po prostu podskoczyć co spowodowałoby przy kolejnym wątku "co psuje rynek domenowy": "wysokie ceny przechwytywania domen".

Rynek nie jest popsuty tylko niektórzy widocznie mają problemy w adaptacji.

 

Rezerwacja nie jest czymś złym, aczkolwiek fakt - 14 dni, to nieco za długo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezerwacja nie jest czymś złym, aczkolwiek fakt - 14 dni, to nieco za długo.

Rezerwacja uratowała mnie wiele razy przed rejestracją literówki. Więc mi osobiści odpowiada, że jest taka opcja dostępna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×