Jump to content
necik

Samodzielna księgowość - czy warto?

Recommended Posts

Obecnie korzystam z usług biura rachunkowego, płacę mam mało faktur i płacę 100 zł netto. Jestem jednak średnio zadowolony z usług, często muszę dzwonić i dopytywać się czy jest jakiś podatek do zapłaty itp. (księgowa powinna sama wysłać mi takie informacje na maile). Dlatego pomyślałem o samodzielnym prowadzeniu księgowości. Czy jest to trudne dla ogarnięcia bez codziennego śledzenia zmian w przepisach itp?

 

Przykładowy program do prowadzenia księgowości - http://www.ifirma.pl/cennik , koszt 37,50 zł netto miesięcznie (czyli rocznie 750 zł zaoszczędzone). Może ktoś korzysta i mógłby podzielić się opinią? Czy tam wystarczy wpisać wszystkie koszty i przychody, a następnie program sam powie ile czego zapłacić, jakie i kiedy deklaracje wysłać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obecnie korzystam z usług biura rachunkowego, płacę mam mało faktur i płacę 100 zł netto. Jestem jednak średnio zadowolony z usług, często muszę dzwonić i dopytywać się czy jest jakiś podatek do zapłaty itp. (księgowa powinna sama wysłać mi takie informacje na maile). Dlatego pomyślałem o samodzielnym prowadzeniu księgowości. Czy jest to trudne dla ogarnięcia bez codziennego śledzenia zmian w przepisach itp?

 

Przykładowy program do prowadzenia księgowości - http://www.ifirma.pl/cennik , koszt 37,50 zł netto miesięcznie (czyli rocznie 750 zł zaoszczędzone). Może ktoś korzysta i mógłby podzielić się opinią? Czy tam wystarczy wpisać wszystkie koszty i przychody, a następnie program sam powie ile czego zapłacić, jakie i kiedy deklaracje wysłać?

Zdecydowanie polecam wfirmę(reflink jeżeli odpowiada Ci ich konto)

Pierwszy rok gratis, księgowe zawsze są na bieżąco i dobrze pomagają. Oraz otrzymujesz powiadomienia o terminach rozliczeń :)

miałem wcześniej ifirmę, ale wfirma według mnie jest dużo lepsza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli płacisz 100 zł to totalnie sobie odpuść robienie tego samodzielnie. Czasami jest tak, że grube godziny spędzisz nad rozwiązaniem problemu - uwierz mi, szkoda Twojego czasu. A to, że ma Ci wysyłać papiery to kwestia uzgodnienia szczegółów. Ewentualnie rozważ inne firmy. Tych od przedmówcy, także oni są znani - http://taxcare.pl/produkt/ksiegowosc/

Lepiej zajmuj się tym co potrafisz. Biuro rachunkowe poniesie odpowiedzialność za rozliczenia, a ty?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Często taka księgowa za 100 zł jest gorsza niż prowadzenie samodzielnie z pomocą programu księgowego (który zazwyczaj nie pozwoli zrobić oczywistych błędów). Przy takiej kwocie wątpię by było to robione porządnie. Ja na początku korzystałem z ifirma i byłem zadowolony (również z supportu, z którym można było skonsultować kwestie podatkowe), potem przeszedłem do biura księgowego, które obsługuje mnie do dziś.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasami jest tak, że grube godziny spędzisz nad rozwiązaniem problemu

Zdecydowanie nie potwierdzam. Wyliczanie podatku dochodowego i vat dwoma kliknięciami, rozliczenia dokumentów przez internet. Tak to wygląda w wfirma.pl.

Ustawiasz automatyczne przelewy do zusu z konta firmowego i niemalże masz autopilot.

Jedyne co musisz robić to wprowadzać fvat (co jest banalne) oraz pozostałe koszty. Wyliczenia są automatyczne.

Jeżeli masz necik mało Fvat to będziesz zadowolony z wfirmy. Ma intuicyjny panel, według mnie dużo lepszy niż ifirma z której zrezygnowałem na rzecz wfirmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustawiasz automatyczne przelewy do zusu z konta firmowego i niemalże masz autopilot.

 

Te automatyczne przelewu do zusu ustawiasz z poziomu wfirma.pl? W jaki sposób to działa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te automatyczne przelewu do zusu ustawiasz z poziomu wfirma.pl? W jaki sposób to działa?

Nie. Z konta firmowego w banku.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli na początku usiądziesz i poświęcisz chwilę na poukładanie wszystkiego to potem leci to niemal automatycznie.

Np. ustawiasz automatyczny przelew do ZUS każdego 5 dnia miesiąca, a potem tylko w panelu wfirmy dwoma kliknięciami księgujesz go.

wfirma ma 30 dniowy, darmowy okres testowy więc można sobie wszystko sprawdzić. Przy małej ilości faktur jest to opłacalny wybór.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deregulacja usług księgowych spowodowała znaczną obniżkę cen.
Jeszcze kilka lat temu za pełną księgowość płaciłem 1 tys. zł netto miesięcznie, z kilkoma pracownikami.

Teraz gdy da się ogłoszenie np. na Oferii, to można znaleźć pełną księgowość, (z max. 1 pracownikiem i 20 fakturami) solidnych biur w cenie ok. 100 zł netto. Najniższa spotkana dotąd przeze mnie oferta prowadzenia ksiąg handlowych, to 50 zł miesięcznie ( bez pracowników, max 10 faktur m-c, tylko nowe spółki, bez przeszłości ).
Dla pewności napiszę, że pomiędzy prowadzeniem ksiąg handlowych a podatkową księgi przychodów i rozchodów, jest spora różnica.

Obecne oprogramowanie skutkuje tym, że program sam przeprowadza większość operacji i przygotowuje deklaracje, a zadaniem księgowych, jest przede wszystkim poprawne wprowadzenie danych do systemu i dopilnowanie rozliczeń.

Pełnej księgowości na pewno nie polecam prowadzić samodzielnie, uproszczoną można, ale po co, skoro w podobnej cenie ma się księgową?
Warto jeszcze pamiętać o odpowiedzialności, czyli o art. 77 Ustawy o księgowości

Tu nie chodzi tylko o to, aby wprowadzić dane do systemu, ale żeby mieć przynajmniej podstawową wiedzę.
Niestabilność systemu podatkowego w Polsce, ciągłe zmiany przepisów podatkowych powodują, że należy liczyć się z poświęceniem dodatkowego czasu na pozyskanie wiedzy.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś może polecić biuro rachunkowe, które darmowo wystawia faktury wewnętrzne? Niestety w ifirma są miesiące, że przez to płacę po 300-400 zł brutto za jednoosobową działalność gospodarczą. Interesuje mnie taka sama automatyka jak w ifirma. Nie robię nic nadzwyczajnego dlatego pewnie minimalna wiedza księgowa wystarczy. W wfirma cennik wygląda tak, że nic tam nie umiem wyczytać, a na pytanie ile kosztuje wystawienie takiej faktury od nich otrzymałem odpowiedź:

"

wfirma.pl to serwis do prowadzenia samodzielnej księgowości internetowej. Inaczej mówiąc narzędzie, z którego można korzystać w celu prowadzenia swojej księgowości.

"

To wchodzę na jakieś biuro które obsługuje przez wfirmę i też nie widzę takiej pozycji w cenniku. Czyżby tylko ifirma za to liczyła?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś może polecić biuro rachunkowe, które darmowo wystawia faktury wewnętrzne? Niestety w ifirma są miesiące, że przez to płacę po 300-400 zł brutto za jednoosobową działalność gospodarczą. Interesuje mnie taka sama automatyka jak w ifirma. Nie robię nic nadzwyczajnego dlatego pewnie minimalna wiedza księgowa wystarczy. W wfirma cennik wygląda tak, że nic tam nie umiem wyczytać, a na pytanie ile kosztuje wystawienie takiej faktury od nich otrzymałem odpowiedź:

"

wfirma.pl to serwis do prowadzenia samodzielnej księgowości internetowej. Inaczej mówiąc narzędzie, z którego można korzystać w celu prowadzenia swojej księgowości.

"

To wchodzę na jakieś biuro które obsługuje przez wfirmę i też nie widzę takiej pozycji w cenniku. Czyżby tylko ifirma za to liczyła?

 

Z tego co mi wiadomo nie ma obowiązku od 2014 roku wystawiania faktur wewnętrznych. Może to byłoby rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info. Coś sobie doczytam/dopytam. Widać pb ma sporo racji, że taka księgowość nie jest wiele warta skoro ciągle klepią mi te faktury niepotrzebnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

od 7 lat jestem zarejestrowany w i firma , w przypadku kilkunastu , kilkudziesięciu faktur na miesiąc ma to sens( samemu wprowadza się dokumenty według przypisanego klucza) , maja też dyżurującą infolinie gdy ma się wątpliwości co do prawidłowości księgowania. Dla prostej księgowości może być

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Pełnej księgowości na pewno nie polecam prowadzić samodzielnie, uproszczoną można, ale po co, skoro w podobnej cenie ma się księgową?

Warto jeszcze pamiętać o odpowiedzialności, czyli o art. 77 Ustawy o księgowości

Dokładnie, to przykładowe 100 zł / m-c należy potraktować jako coś w rodzaju ubezpieczenia, że wszystko jest OK (oczywiście jesli się sprawy ogarnia, bo księgową też trzeba pewnie co jakiś czas skontrolować). Po drugie trzeba sobie odpowiedzieć, czy jednak nawet ta godzina, czy ile tam czasu potrzeba do wprowadzenia danych, jest naprawdę warta,żeby samemu to robić, czy lepiej outsorcować i mieć z dyńki,a samemu poświęcic czas na robienie tego, na czym się zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×