Jump to content
grześko

Przesunięcie końca okresu rozliczeniowego .pl

Recommended Posts

Jest domena .pl , którą się interesują i ją monitoruję.

Dostałem info z AM o zmianie WHOIS polegającej na zmianie końca okresu rozliczeniowego - o 1 miesiąc później.

(przykładowo: miała koniec na 25 czerwca 2016 - teraz ma na 28 lipca 2016)

 

Mam przebłyski pamięci, że kiedyś jakiś rejestrator (rejestratorzy?) pozwalał na opłacenie takiego przedłużenia bieżącego okresu abonamentowego.

 

Czy ktoś mógłby mi przypomnieć o co chodziło?

Albo - kto i w jakiej sytuacji teraz na to pozwala?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W NASKu domeny można przedłużać albo o całkowitą liczbę lat (w zakresie {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}), albo do określonej daty. Jeśli przedłużasz o całkowitą liczbę lat (najczęściej 1 rok) to wszystko jest jasne. Natomiast jeśli przedłużasz do określonej daty, to:

- data musi być późniejsza o minimum 30 dni od obecnej daty wygaśnięcia domeny,

- taką operację można wykonać max. 1 raz w danym okresie rozliczeniowym,

- nie można wykonać operacji dla domeny, która jest w stanie wygasania.

 

Opłata rejestratora dla NASKu za takie przedłużania wynosi ok. 1,9 raza więcej niż za przedłużanie o całkowitą liczbę lat (czyli odnowienie o 1 dzień to 0,525% ceny odnowienia za 1 rok), ile rejestrator weźmie za tę usługę od klientów to już jego sprawa.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Tez mam taka domene na oku, ale zostala ona w ten sposob przedluzona dwa razy z rzedu, w jednym okresie rozliczeniowym

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

- taką operację można wykonać max. 1 raz w danym okresie rozliczeniowym,

wlasnie domena, ktora monitoruje, zostala przedluzona w ten sposob trzeci raz w jednym okresie rozliczeniowym, wiec chyba powyzsza informacja jest nieaktualna

Share this post


Link to post
Share on other sites

wlasnie domena, ktora monitoruje, zostala przedluzona w ten sposob trzeci raz w jednym okresie rozliczeniowym, wiec chyba powyzsza informacja jest nieaktualna

 

informacja pochodzi prosto z aktualnej dokumentacji technicznej NASK (NASK_EPP_pl.pdf):

 

Wynikiem pomyślnego wykonania komendy jest odnowienie (inaczej: przedłużenie okresu utrzymywania)
domeny o nazwie <domain:name> o okres podany w elemencie <domain:period> lub do daty podanej w
elemencie <extdom:renewToDate>. Zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w
danym okresie rozliczeniowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

 

informacja pochodzi prosto z aktualnej dokumentacji technicznej NASK (NASK_EPP_pl.pdf):

 

Wynikiem pomyślnego wykonania komendy jest odnowienie (inaczej: przedłużenie okresu utrzymywania)
domeny o nazwie <domain:name> o okres podany w elemencie <domain:period> lub do daty podanej w
elemencie <extdom:renewToDate>. Zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w
danym okresie rozliczeniowym.

Rozumiem. Wychodzi na to, ze dokumentacja jest nieaktualna, albo istnieje jakas luka, ktora pomimo zapisow dokumentacji pozwala na wielokrotne dokonywanie takiej operacji w jednym okresie rozliczeniowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Wychodzi na to, ze dokumentacja jest nieaktualna, albo istnieje jakas luka, ktora pomimo zapisow dokumentacji pozwala na wielokrotne dokonywanie takiej operacji w jednym okresie rozliczeniowym.

 

Dokumentacja jest stale aktualizowana, natomiast faktycznie, to zdanie "zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w danym okresie rozliczeniowym" jest tylko w części opisowej dokumentacji dla komendy <domain:renew>, tam gdzie szczegółowo jest wymieniane co jest sprawdzane przed wykonaniem komendy, nie ma wspomnianej żadnej procedury sprawdzania czy w danym okresie rozliczeniowym przesunięcia już dokonano czy nie.

Istnieje natomiast w dokumentacji błąd nr 9020 opisany jako "Kolejne odnowienie domeny w tym samym okresie".

 

Ciekawa sprawa, ale chyba nie chce mi się jakoś specjalnie tego testować ze względu na faktyczną niszowość tej usługi. Ja jej czasem używam, żeby wyrównać okres ważności kilku domen, które stanowią rodzaj "pakietu". Ale nie jest to specjalnie opłacalne, minimalnie trzeba przedłużyć o 30 dni, zakładając że mam np. 3 domeny "rozstrzelone" co 3 tygodnie, to muszę jedną przedłużyć o 30 dni, drugą o 51 dni, trzecią o 73 dni, razem koszt tego to już prawie 40 złotych, a korzyść żadna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×