Jump to content
Sign in to follow this  
Igorex

Po ile schodzą istniejące serwisy z ruchem?

Recommended Posts

Często są na forum ogłoszenia o kupnie serwisów z ruchem.

Swoich nie planuję sprzedać, ale jestem ciekawy jak takie strony są wyceniane.

Np strona tematyczne ze 100tys uu miesięcznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Głównym czynnikiem jaki bierze się pod uwagę są zarobki serwisu a później ruch, trend rosnący czy malejący. Ważne także są koszty utrzymania serwisu.

 

Wg mnie, miesięczne zarobki x 24 miesiące = cena za tematyczny, dobrze konwertujący serwis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z zarobkami to różnie bywa, bo nie każdy na swojej stronie potrafi zarobić i mimo wartościowego serwisu i dużego ruchu, kaska mała.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie, ktoś dobrze ogarnięty w danej tematyce będzie potrafił przewidzieć zarobki na podstawie swoich już istniejących powiązanych tematycznie serwisów. Raczej pisałem o wycenie dla lemingów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie, miesięczne zarobki x 24 miesiące = cena za tematyczny, dobrze konwertujący serwis.

 

Już widzę jak ktoś sprzedaje serwis ze 100k UU za takie śmieszne pieniądze ;) Taki przelicznik to sobie można zastosować przy jakiejś śmiesznej literówce pudelka, która ledwo zarobi na utrzymanie, a nie przy portalu, w który trzeba włożyć masę czasu, pracy, a często i pieniędzy.

 

Serwis ze 100k UU (zakładając, że nie są to śmieszne kotki, których ruch jest napompowany jednorazowo przez FB) ma moim zdaniem równowartość co najmniej małej kawalerki w średnim mieście.

 

Strony, które można kupić na różnych aukcjach są często sztucznie napompowane i mają wartość bliską 0, więc nie sugerowałbym się nimi. Od razu po zakupie spada często na nich ruch, spada pozycjonowanie itd. Jak ktoś ma sensowną stronę to raczej nie sprzedaje jej przez aukcje internetowe, a w zasadzie pewnie prawie w ogóle nie sprzedaje, bo po co ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serwis ze 100k UU

równowartość co najmniej małej kawalerki w średnim mieście.

Jasne, bardzo łatwo wydaje się nie swoje pieniądze. Chętnie sprzedam Ci taki serwis za równowartość kawalerki.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne, bardzo łatwo wydaje się nie swoje pieniądze. Chętnie sprzedam Ci taki serwis za równowartość kawalerki.

Zgodnie z tym co napisałeś wcześnie, to Ty to byś sprzedał nawet za cenę remontu tej kawalerki, więc mając tę wiedzę nie dałbym Ci już sześciocyfrowej kwoty ;)

 

Żeby nie licytować się z Tobą na "odczucia", to podam fakty. Niedawno taką sensowną stroną która poszła pod młotek było Telepolis (strona o telefonii). 500k UU poszło za 2,5mln złotych w gotówce + zatrudnienie na dobrych etatach właścicieli serwisu, tak aby tworzyli go nadal. Prosta proporcja wskazuje, że 100k UU było więc warte coś około 0,5mln złotych (a nie doliczam do tego dodatku w postaci zagwarantowania pracy, bo zakładam że mniejsze serwisy nie są tyle warte).

 

Tu oczywiście branża jest dość ciekawa (powiedziałbym że nawet z kategorii takiego premium), stąd i kwota spora. Jednak nadal jest spory zapas w mojej wycenie między ceną kawalerki w małym mieście, a kwotą 0,5mln ;)

 

Jeszcze raz dodam - mówię o sensownej stronie, nie żadnych kotkach i innych cudach, które są napompowane na czas trwania aukcji. Zdobycie 100k UU wcale nie jest takie łatwe jak się niektórym może wydawać i w życiu bym nie sprzedał takiej strony za równowartość jakiegoś remontu kawalerki lub używanego auta średniej klasy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Igorex pytał o serwis z ruchem 100tys UU/msc. Serwis a raczej portal o którym wspomniałeś to inna skala, inna bajka i inne możliwości a także inny obrót $

 

Idąc dalej, pomniejszając skalę aby sprawdzić ile będzie kosztował, powiedzmy serwis o ruchu 10 tys UU/msc mamy:

 

 

100k UU było więc warte coś około 0,5mln złotych

 

Skoro 100 tys UU/msc warte jest 500 tys zł to:

 

10 tys UU/msc warte będzie 50 tys zł.?

 

Sam widzisz, że takie skalowanie w dół traci sens kolego @Marus.

 

W realu serwis z ruchem 10 tys UU/msc wart może być 1-2 tys zł.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telepolis to strona sprzedażowa,a takie są xx razy wartościowsze od informacyjnych.

Moje pytanie było nie sprecyzowane, więc teraz dodam, że chodziło mi o strony informacyjne.

Z artykułami, poradami itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@banialuka1 - Przecież powiedziałem wyraźnie, że oczywiście takie przeskalowanie nie jest idealne, dlatego nie upieram się, że taki serwis kosztuje 500k, a powiedzmy 150k... Dlaczego więc przyrównujesz to do 500k? Tylko po to, by pasowało do Twojej tezy?

 

Gdyby teraz przeskalować to do serwisu 10k, to według mojej wyceny byłoby to około 7-10k i to by się jak najbardziej zgadzało, bo często jest tam jakiś CMS, szablon, wkład pracy, teksty, zainwestowany czas i pieniądze.

 

Natomiast ciekawiej się robi jak przeskalujemy do serwisu 10k Twoją wycenę. Według Ciebie taki serwis kosztowałby ile - 1-2k?

 

@Igorex - Telepolis to strona sprzedażowa? Oni tam niczego nie sprzedają i nigdy nie sprzedawali. To jest dokładnie to o co pytasz - strona informacyjna z zakresu telekomunikacji...

 

Sprzedażowa to była WakacjePL, której 1,2mlnUU poszło za... 84 mln. Gdybym to do tego porównał, to mógłbyś zarzucić nieprawdę i wtedy miałbyś rację ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serwis to nie literówka. Na wycenę serwisu składa się wiele czynników. Np. tematyka, zapotrzebowanie, konkurencja, jakość treści, ruchu i domeny, przychody, dochody, ilość uu, ilość użytkowników zarejestrowanych lub aktywnych, etc. etc.
Dłuższe dyskusje na ten temat były już prowadzone tutaj, np. przy okazji zakupu Trader przez Wyborczą. Przypomnę jeden cytat z tej dyskusji - wypowiedź prezesa Agory :

"My płacimy sześciokrotnie więcej, niż wynoszą przychody przejmowanej spółki, więc nie odbiegamy od rynkowych wycen"


Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby teraz przeskalować to do serwisu 10k, to według mojej wyceny byłoby to około 7-10k i to by się jak najbardziej zgadzało,

Bez komentarza, warto czasem zejść na ziemię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Igorex - Telepolis to strona sprzedażowa? Oni tam niczego nie sprzedają i nigdy nie sprzedawali. To jest dokładnie to o co pytasz - strona informacyjna z zakresu telekomunikacji...

 

Sprzedażowa bo zachęcają do kupna i mają użytkowników zainteresowanych kupnem. Opis telefonu i linki partnerskie do sklepów. Zarabiają na prowizjach a nie jakichś reklamach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez komentarza, warto czasem zejść na ziemię.

Dobrze, zejdę na ziemię, ale zanim to zrobię to wskaż mi 2-3 branże, w których stopa zwrotu zainwestowanego kapitału jest równa średnio 50% rocznie (bo założyłeś dwuletni zwrot z inwestycji). Używam słowa średnio, żebyś mi nie wyskoczył ze sprzedażą zarejestrowanej domeny za 12zł za 100zł ;)

 

Przykładowo dla rynku nieruchomości mieszkalnych stopa zwrotu sięga bodajże ok. 7-8% (10-15 lat zwrotu).

Na polskiej giełdzie w ciągu ostatnich 20 lat stopa zwrotu wyniosła 8% (12 lat zwrotu).

Gdybyśmy wybrali nawet najlepszy fundusz giełdowy, to jego stopa zwrotu wyniosła 11,5% (9 lat zwrotu).

 

Dlaczego więc ktoś miałby Ci sprzedać duży serwis za 2 letni okres zwrotu, kiedy norma na rynku jest 4-6 razy większa?

Sprzedażowa bo zachęcają do kupna i mają użytkowników zainteresowanych kupnem. Opis telefonu i linki partnerskie do sklepów. Zarabiają na prowizjach a nie jakichś reklamach.

Bzdura :) Te linki partnerskie pojawiły się dopiero po sprzedaży, a nie przed... Przed sprzedażą to była normalna strona informacyjna z aktualnościami i recenzjami.

Edited by Marus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bzdura

 

Tak mi wyjaśniły programy pp typu zanox. Strona sprzedażowa to taka która ma użytkowników zainteresowanych kupnem i umożliwia im ten zakup przez linki afiliacyjne czy porównywarki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dobie Googlowych algorytmów i updatetów żaden serwis nie jest bezpieczny, z dnia na dzień możesz dostać filtr który obetnie 90% ruchu na Twojej stronie i tyle. Nieruchomościom to raczej nie grozi prawda? Musisz pamiętać, że najbezpieczniejsze formy inwestowania mają najmniejszą stopę zwrotu... serwisy internetowe z pewnością do nich nie należą.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bzdura

 

Tak mi wyjaśniły programy pp typu zanox. Strona sprzedażowa to taka która ma użytkowników zainteresowanych kupnem i umożliwia im ten zakup przez linki afiliacyjne czy porównywarki.

W takim razie di.pl to też jest forum sprzedażowe, bo ma linki afiliacyjne do AM?

Onet jest także stroną sprzedażową, bo ma linki partnerskie do całej masy różnych rzeczy, gier, a nawet portali?

Blog kulinarny Pani Krysi, która daje w stopce link do Ceneo też jest blogiem sprzedażowym?

 

Strona sprzedażowa to dla mnie wakacjePL, gdzie zysk opiera się na tym, że ktoś sprzedaje usługi (albo towary). Jak strona ma reklamę z linkiem afiliacyjnym to nie czyni to z niej strony sprzedażowej, no bez przesady ;)

 

W dobie Googlowych algorytmów i updatetów żaden serwis nie jest bezpieczny, z dnia na dzień możesz dostać filtr który obetnie 90% ruchu na Twojej stronie i tyle. Nieruchomościom to raczej nie grozi prawda? Musisz pamiętać, że najbezpieczniejsze formy inwestowania mają najmniejszą stopę zwrotu... serwisy internetowe z pewnością do nich nie należą.

No a inwestycje na giełdzie są bezpieczne? Giełda jest chyba jeszcze bardziej niebezpieczna od prowadzenia strony, a mimo tego średnia stopa zwrotu jest na giełdzie 6x niższa od tej którą Ty proponujesz za stronę...

 

Zresztą trochę ten temat przypomina wojnę "fakty vs słowo". Ja podałem przykład takiej sprzedaży, Kangur podał informację o 6-krotności rocznych przychodów, potem podałem Ci przykłady innych rynków i ich stopy zwrotu, a jako kontrargumenty nie widzę niczego z Twojej strony, co ma jakieś umocowanie w faktach/liczbach/danych. Podaj liczby, podaj jakieś dane, podaj przykłady rynków ze stopą zwrotu 50%, oprzyj się na czymś do czego będę się mógł odnieść...

 

Panowie, naprawdę nie jest łatwo stworzyć fajną stronę ze 100k UU. Takich stron w Polsce jest raptem około 5000, z czego lwia część to są strony gigantycznych koncernów, które wydały gigantyczne pieniądze na marketing. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek mający taką stronę sprzedał ją za równowartość kilkunastoletniego Passata... No po prostu nie :)

Edited by Marus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będę się spierał.

 

Skoro stronę z ruchem 100tys uu miesięcznie ( 3300 dziennie) wyceniasz tak wysoko, to jak myślisz ile takie strony np informacyjne zarabiają?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będę się spierał.

 

Skoro stronę z ruchem 100tys uu miesięcznie ( 3300 dziennie) wyceniasz tak wysoko, to jak myślisz ile takie strony np informacyjne zarabiają?

Praktyka pokazuje, że przy takich zakupach nie chodzi tylko i wyłącznie o bezpośrednie przełożenie wydatków względem zysków. To znaczy to też jest ważne, ale nie jest to jedyny czynnik determinujący zakup. Agora kupowała strony, których koszt zwróciłyby się po 20 latach. Po co to robiła? W sumie powodów jest wiele - dzięki temu budowała markę, stawała się globalnie coraz większa, co suma summarum także wpływało na jej wielkość.

 

Wracając do sprawy - jeżeli strona ma 100k UU i ma jakąś sensowną tematykę, to może na reklamach zarabiać prawie tyle co nic, a firma powiązana z tą tematyką bez problemu wyłoży kasę i to znacznie większą niż zakup kawalerki. Dlaczego? Prosta sprawa:

A. sami zyskają przestrzeń reklamową, więc nie będą musieli wydawać pieniędzy gdzieś indziej

B. może mają pomysł na monetyzację, której nie umie/nie może wdrożyć obecny właściciel (w sumie to tak jak Telepolis)

C. może strona mieć jakieś koszty, z których kupujący zejdzie bez problemu i uczyni biznes mocno rentownym

D. wiedzą, że jak zakupią sami, to nie zakupi tego już konkurencja, która może samodzielnie zrobić kroki A. i B. - wbrew pozorom to ważny argument

 

Dlatego też przełożenie względem zarobków na stronie jest moim zdaniem kompletnie ślepym strzałem. Strony mające kilkaset UU, które mogłyby być sprzedane, to są na polskim rynku perełki, a nie coś co jest warte kilkunastoletniego Passata.

Edited by Marus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale ja wyraźnie zaznaczyłem, że śmieszne kotki nie klasyfikują się pod moją wycenę :) Takie strony nie mają rzeczywiście takiej wartości, o której mówię. I co więcej - wartość akurat tego typu stron będzie na pewno wyjątkowo spadać (a nie wzrastać jak większości innych), chociażby dlatego że sieci społecznościowe z których żyje ten serwis co chwilę tną zasięgi.

 

Dla równowagi (albo może przeciwwagi, bo to też skrajne przypadki) tu masz za to kwotę dotacji UE na jakieś śmieszne stronki ;)

http://m.innpoland.pl/e9986c5b8addf43363eda2223e1245d9,641,0,0,0.jpg

 

Tak na marginesie, to jest to dość dziwne, że niektórzy z Was chcą wyceniać działające sprawnie od kilku lat strony na tak niskim poziomie. Firmy tworzące aplikacje na smartfony biorą za dobrą aplikację tyle, na ile niektórzy wyceniają sprawnie działający serwis internetowy ;) Naprawdę postawilibyście znak równości między raczkującą aplikacją (kompletnie bez treści, która za chwile zostanie rzucona na głęboką wodę) i sprawnie działającą stroną internetową, która ma już wyrobioną markę i swoje grono odbiorców?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podaj liczby, podaj jakieś dane, podaj przykłady rynków ze stopą zwrotu 50%, oprzyj się na czymś do czego będę się mógł odnieść...

Absolutnie nie interesują mnie inne rynki z jakąkolwiek stopą zwrotu... jakie to ma znaczenie? szkoda czasu na filozofowanie...

 

Dla mnie dyskusja na fakty skończyła się kiedy oznajmiłeś, że serwisy z ruchem 10k UU/msc chodzą po 7-10 tys zł.

 

Gdyby teraz przeskalować to do serwisu 10k, to według mojej wyceny byłoby to około 7-10k i to by się jak najbardziej zgadzało

 

Takie serwisy chodzą po 1-2 tys zł. Tyle ode mnie.

 

3b43b2b0015c.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli dalej nie mogę liczyć od Ciebie na jakiekolwiek fakty, dane i liczby, a w zamian mamy tylko enigmatyczne stwierdzenie, że "nie interesują Cię inne rynki" i jeszcze wmawiasz mi, że to ja filozofuję? :)

 

Literówka od kwejka 2,7k UU poszła kilka dni temu za 700zł. Łatwo więc wyliczyć, że to jest jakieś 2,5k złotych za sam goły i pusty ruch 10k UU (z czego część to boty), a Ty chcesz wmówić że strona 10k UU z zapleczem, tekstami, bazą, historią, skryptami itd. jest warta 1000 złotych?

Edited by Marus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Literówka od kwejka 2,7k UU poszła kilka dni temu za 700zł. Łatwo więc wyliczyć, że to jest jakieś 2,5k złotych za sam goły i pusty ruch 10k UU (z czego część to boty), a Ty chcesz wmówić że strona 10k UU z zapleczem, tekstami, bazą, historią, skryptami itd. jest warta 1000 złotych?

 

1-2 k zł.

 

Nie każ mi powtarzać tego po raz 4 (czwarty)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od serwisu. Bez poznania adresu nie da się jednoznacznie stwierdzić wartości serwisu. Na wycenę składa się wiele czynników. UU w dzisiejszych czasach jest czynnikiem drugorzędnym, tym bardziej, jeżeli nie ma on przełożenia na rentowność serwisu. Dużo serwisów sprzedawanych na Allegro ma chociażby sztucznie napędzany ruch na potrzeby aukcji. Natomiast jeżeli serwis ma dużo UU, a nie zarabia to znaczy, że coś z nim jest nie tak (lub jest to też mega okazja - co raczej rzadko się zdarza). Mam kilka serwisów co mają mało UU, a zarabiają o wiele więcej od tych, które mają ich o wiele więcej. Dużo zależy od charakteru serwisu (informacyjny, skupiający społeczność, aplikacja webowa etc.)

Edited by szogun
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×