Jump to content
Sign in to follow this  
AndrzejWolak

Marketing w internecie dobrą domeną

Recommended Posts

Witam

Mam domenę typu "torebki.pl" (oczywiście to tylko przykład), z końcówką .pl , .com .eu itp. i firma produkuje np. torebki.

 

Jedna z nich będzie główna, oczywiście wybór jest między .pl a .com a rzeczownik jest polski i reszta domen będzie przekierowana na nią. Którą wybrać jako główną? Dodam, że jestem bliżej .com z racji tego, że rzeczownik jest podobny do anglojęzycznego odpowiednika w razie gdybym chcial zaistnieć poza granicami polski.

 

Druga sprawa to social media typu fb, twitter, snapchat, insta, allegro itp. miejsca gdzie trzeba być :)

Duzi gracze oczywiście maja w linkach swoje nazwy bez "niczego" typu /Allegro czy @Allegro.

Którą wersję wybrać aby utworzyć tam konta? Oczywiście "@torebki" czyli sam rzeczownik jest już zajety wszedzie i pozostaje mi postać adresu strony, co też zwiększy "reklamę" wskazując na stronę...

 

torebki_PL

torebkiPL

torebki.pl

torebkipl

torebki_pl

 

oczywiście to są wersje .pl i jesli na główną wybiorę .com to wszedzie będzie com zamiast pl

 

Wersje z przedrostkiem www raczej odpadają...zwłaszcza, że to i tak jest dalsza część jakiegoś adresu jak fb.com/...

wwwtorebkipl

www_torebki_pl

 

Które wersje są najlepsze Waszym zdaniem na fb/allegro/twitt/insta?

 

Dziękuję za wszelakie sugestie

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zaczynasz w Polsce to lepiej .pl.

Wersje .com zostawiłbym na dalszy rozwój, gdyby w Polsce biznes się udał.

 

Którą wersję wybrać aby utworzyć tam konta?

Najlepiej xxxx.pl

 

Ogólnie nie znając branży trudno o jednoznaczną opinię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zaczynasz w Polsce to lepiej .pl.

Wersje .com zostawiłbym na dalszy rozwój, gdyby w Polsce biznes się udał.

...tylko, że wtedy wszystko "zacznie" się od nowa reklamy itd. a jeśli zacznę od .com to nic nie będę musiał zmieniać/dorabiać itd. a .com w polsce często jest używany i czasami lepiej odbierane...bo jeśli ktoś ma .com to znaczy, że było go stać na .com, ogólnie bardziej prestiżowa końcówka dla firmy niż .pl , na zasadzie coś "zachodniego" zawsze lepszego.... niż w szarej biednej polsce .pl

 

Najlepiej xxxx.pl

 

Ogólnie nie znając branży trudno o jednoznaczną opinię.

nie wiem czy branża ma tu coś do rzeczy, bardziej rozbija się o to jak wizualnie odbieramy nazwę konta no i warto aby ktoś ją zapamiętał łatwo i/lub wszedł na stronę.

Edited by AndrzejWolak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łatwiej by było z ankietą ale chyba nie uda Ci się teraz dokonać edycji tematu (być może jeden z administratorów będzie tak uprzejmy).

 

Ciekawy wątek. Według mnie to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli masz plany dotyczące dalszego rozwoju poza granicami, nazwę są w stanie przeczytać i zapamiętać obcokrajowcy to myślę, że rodacy się nie obrażą, że użyłeś .com (vide koszulkowo) :)

Edited by Jarek17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy wątek. Według mnie to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli masz plany dotyczące dalszego rozwoju poza granicami, nazwę są w stanie przeczytać i zapamiętać obcokrajowcy to myślę, że rodacy się nie obrażą, że użyłeś .com (vide koszulkowo) :)

no nie tak do konca indywidualna, bo gdyby tak bylo to kazdy by reklamowal jak chcial ;) a jak wiemy w marketingu jest sporo "zasad" reguł itd które powodują, że coś lepiej zapamiętujemy, lubimy, klikamy itd... no ale trzeba wybrać największą grupę.

 

.com zwłaszcza, że nawet troche lepiej wymawia się z .com niż z .pl, (vide linked.in), dla przykładu linked.com wymawia się "przyjemniej" niż linked.pl , sam alias .com jest tak jednoznaczy, osłuchany itd w stosunku "ciężkiego" .pl, że nie ma o czym chyba mówić...

Edited by AndrzejWolak

Share this post


Link to post
Share on other sites

...tylko, że wtedy wszystko "zacznie" się od nowa reklamy itd. a jeśli zacznę od .com to nic nie będę musiał zmieniać/dorabiać itd. a .com w polsce często jest używany i czasami lepiej odbierane...bo jeśli ktoś ma .com to znaczy, że było go stać na .com, ogólnie bardziej prestiżowa końcówka dla firmy niż .pl , na zasadzie coś "zachodniego" zawsze lepszego.... niż w szarej biednej polsce .pl

 

nie wiem czy branża ma tu coś do rzeczy, bardziej rozbija się o to jak wizualnie odbieramy nazwę konta no i warto aby ktoś ją zapamiętał łatwo i/lub wszedł na stronę.

Po pierwsze, słowo "polsce" zaczyna się od dużego "P".

Po drugie, jak mieszkasz "w szarej biednej Polsce" to polecam się wyprowadzić, najlepiej do tej pięknej części: od Bugu do Odry.

Czasy zachodnie-dobre mijają bezpowrotnie. No chyba, że w niektórych głowach dalej trwa średniowiecze.

Warunki się zmieniają, umysły ludzi przeżywają renesans. Rodzi się pokolenie Y a kilka lat później mamy już Z. Możesz zdać sobie z tego sprawę, gdy zobaczysz dwuletnie dziecko biegle zmieniające aplikacje w najnowszym iphonie (zachodnim-dobrym, produkowanym na wschodzie)

 

bo jeśli ktoś ma .com to znaczy, że było go stać na .com

Bzdura, stereotyp, ciemnogród.

no ale trzeba wybrać największą grupę.

Totalna bzdura.

alias .com jest tak jednoznaczy, osłuchany itd w stosunku "ciężkiego" .pl, że nie ma o czym chyba mówić...

Po co ten temat, skoro nie ma o czym mówić, a wyboru dokonał Twój ehm... instinct?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna kwestia mnie naszla...na niektórych poratalach można założyć konto z kropką w loginie np. torebki.pl , i teraz pytanie, czy takie coś jest indeksowane przez google i w czymkolwiek pomoże dla wyszukiwanego hasła "torebki".... w odróżnieniu od torebki_pl ?

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma to najmniejszego wpływu na Google.

chodziło mi o to, że na jakimś forum przy każdej wiadomości jest nasz login czy nazwa użytkownika, i ona możne być np. czapki.pl , czy google rozróżnia w treści takiej strony co jest treścią wiadomości a nazwą użytkownika ?

Edited by AndrzejWolak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×