Jump to content
Pan_Robótka

Proszę o podpowiedź z wybraniem odpowiedniej nazwy domeny

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Jestem polskim przedsiębiorcom który chce spróbować swoich sił w e-handlu poza granicami naszego kraju.

Jako pierwszy kierunek wybrałem Szwecję. Chce stworzyć na ten rynek sklep internetowy z domeną .se

 

Dla przykładu niniejszego postu podam fikcyjną nazwę firmy natomiast całą reszta co będę pisał jest prawdą.

 

Nazwa mojej firmy. METALART

 

Niestety domena metalart.se jest zajęta a możliwość odkupienia jest praktycznie niemożliwa jak dla mnie (zainteresowany chce ponad 15.000 euro) Nie stać mnie ...

 

W związku z tym prosiłbym Was o podpowiedź która domena z wolnych (bo takie są) była by dla mnie najlepszym rozwiązaniem

 

1) metal-art.se

2) metalart24.se

3) metalartshop.se

3) emetalart.se

4) metalartpoland.se

5) metalart.info , metalart.org

6) .... chyba że macie inne propozycje ?

 

Reklama strony będzie głównie bazowała na wyszukiwarce google. Na początek na pewno reklama AdWords. Wiem, że dla AdWords nowa domena nie na znaczenia, ale też chciałbym wybrać nazwę której w przyszłości nie będę chciał zmieniać bo stwierdzę, że jest słaba do zapamiętania (a liczę też w przyszłości jak moja firma się rozreklamuje na pocztę pantoflową wśród Szwedów - więc domena musi też być łatwa do zapamiętania)

 

Z góry Wam dziękuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi.

 

Proszę się nie denerwować jeśli wątek jest dla Was "smieszny, banalny" Po prostu chcę poznać Wasza opinię :)

Edited by Pan_Robótka
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właście to nazwę już wybrałeś :) pytasz (w moim odczuciu) trochę bardziej o formę pisowni i rozszerzenie :)

 

Chyba, że chciałbyś przybliżyć trochę Twoją działalność i profil Twoich odbiorców to być może inne propozycje nazwy łatwej by się pojawiły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właście to nazwę już wybrałeś :) pytasz (w moim odczuciu) trochę bardziej o formę pisowni i rozszerzenie :)

 

Chyba, że chciałbyś przybliżyć trochę Twoją działalność i profil Twoich odbiorców to być może inne propozycje nazwy łatwej by się pojawiły.

 

Dobrze ujęte :) Chodzi mi o formę pisowni i rozszerzenie.

 

Ogólnie zajmuje się kowalstwem artystycznym. Małe i średnie projekty.

Wyrażenie "kowalstwo artystyczne" po szwedzku jest wolne w domenie .se , ale nie wiem czy użyć w domenie "wyrażenie" czy nazwę firmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasem przedsiębiorcy używają domen branżowych ("wyrażenie" jak określiłeś) gdyż odnosi się do profilu Ich działalności i pokrywa się z zapytaniami użytkowników w google. (dodatkowo chyba ciągle łatwiej ją wypozycjonować w serp-ach)

W ten sposób konkretnie informujesz, czym się zajmujesz i jeśli jest to zwięzły zwrot używany w potocznym języku to już całkiem fajnie gdyż jak wspomniałeś łatwiej będzie zapamiętać i skojarzyć.

Jednocześnie zagospodarowujesz ważną przestrzeń Twojej branży w internecie i kojarzony jesteś jako lider tej branży skoro Ty jesteś pod tą domeną a nie konkurencja.

 

Inni przedsiębiorcy korzystają docelowo z nazwy Ich firmy w domenie ale używają również nazwy generycznej, o której pisałem powyżej stosując z niej przekierowanie na adres domeny z nazwą Ich firmy.

 

Miałem to szczęście, że kupiłem kilka domen premium (branżowych) bardzo celnie wpisujących się w moje przedsięwzięcia i na nich bazuję. Używam Ich jako nazwy firmy i na ich przykładzie zleciłem zaprojektowanie znaków graficznych.

To kolejny rozwiązanie :)

 

Ty już nazwę firmy posiadasz ale możesz rozważyć wariant z przekierowaniem drugiej domeny skoro jest wolna.

Sprawdziłbym jeszcze tylko ilość zapytań w google pod tą frazą jak również ilość konkurencji w necie.

Miałbyś obraz czy będziesz chciał inwestować w drugą domenę :) (chociaż ja bym zainwestował).

Co do nazwy rozważyłbym nazwę bez myślników.

Rozszerzenie?

Jeśli tylko Szwecja to Szwedzkie jeśli planujesz rozwój na inne kraje to może raczej globalną (chociaż krajowe również warto posiadać - doświadczenie z własnego "podwórka").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście pozostawiłbym stronę przedsiębiorstwa jako równoległy dodatek, na drugiej domenie, Najlepiej na .com., ew. .eu, zwłaszcza jeśli chcesz docelowo trafić też do odbiorców z innych krajów lub z innych branż. Nie znam w ogóle rynku szwedzkiego i tamtejszych nawyków konsumenckich, ale stronę produktową postawiłbym raczej na frazie opisowej, coś w rodzaju: metallart.se metallkonst.se

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście pozostawiłbym stronę przedsiębiorstwa jako równoległy dodatek, na drugiej domenie, Najlepiej na .com., ew. .eu, zwłaszcza jeśli chcesz docelowo trafić też do odbiorców z innych krajów lub z innych branż. Nie znam w ogóle rynku szwedzkiego i tamtejszych nawyków konsumenckich, ale stronę produktową postawiłbym raczej na frazie opisowej, coś w rodzaju: metallart.se metallkonst.se

Dokładnie. Strona wizytówka na globalnej, a blog, strona z oferą cennikami i zakresem usług postawiłbym na "kowalstwo artystyczne".se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich ponownie,

 

Chciałbym również do tematu gdyż jeszcze nie dokonałem ostatecznego wyboru (a stronę mam już praktycznie gotową)

Mam mętlik w głowie ponieważ chcę to zrobić raz a porządnie żeby później nie żałować.

 

Jak już wspomniałem nazwa mojej firmy to METALART i zajmuję się kowalstwem. W poprzednich naszych rozmowach stwierdziliście abym skorzystał z wyboru nazwy domeny jako "słowo kluczowe" Jednak przemyślałem sprawę i chciałbym być jednak kojarzony jako nazwa firmy - chciałbym w domenie nazwę mojej firmy (a pozycjonowaniem na dane słowo kluczowe zamie się pozycjoner)

 

I teraz pytanie do Was jako doświadczonych. Skoro domena z nazwą mojej firmy jest zajęta (jak wspomniałem na początku) to jaka druga opcja jest najodpowiedniejsza ?

 

1) metal-art.se
2) metalart24.se
3) metalartshop.se
3) emetalart.se
4) metalartpoland.se
5) metalartkowalstwo.se (oczywiście kowalstwo przetłumaczone na j. szwedzki)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy są w Szwecji firmy działające w podobnej branży, z podobną nazwą?
Jeżeli są, to warto zwrócić uwagę na to, aby nie upodobniać się do nich, zarówno pod kątem wyglądu strony, logotypu jak i nazwy domeny. Bo to może grozić pozwem jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Jeżeli żadna z tych kwestii nie ma tutaj miejsca, to możesz próbować skorzystać z tej pierwszej, z myślnikiem lub poszukać czegoś innego, co mogłoby się dobrze kojarzyć na tamtejszym rynku. Ale raczej bez e- lub -24.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szmiko: dziękuję za odpowiedź.

 

Kangur: W żadnym wypadku nie upodabniam się do konkurencji. Mam swoją wizję, ją realizuję i wdrażam. Z moich obserwacji wynika, że firmy posiadają domeny typu "wymyślona jakaś dziwna nazwa - która nic nie znaczy" lub nazwafirmy_kowalstwo (kowalstwo jedni mają po szwedzku a drudzy po angielsku) - niby dobry kierunek ale znów nazwa długa.

 

Skoro uważacie że forma metal-art (spośród wszystkich moich propozycji) będzie najlepsza zamiast niedostępnej metalart to dzięki za podpowiedź.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja osobiście nie bawiłbym się w domeny lokalne tylko użył domeny .com i regionalizacji strony np. metalart.com/se

 

Rozumiem, ze metalart.com może być niedostępna więc znalazłbym podobny adres i nawet dokonał modyfikacji nazwy firmy aby stworzyć spójny brand.

 

Przy systemie rozważanym przez ciebie, jeśli kiedyś zdecydujesz się na nowy rynek to może się okazać że na każdy rynek potrzebujesz innej domeny. Domena .com pozwoli ci działać globalnie i dokonać szybkich zmian w polityce rynkowej. Możesz np. zauważyć wzmożony popyt na twoje usługi na innych rynkach i wtedy szybko będziesz w stanie zareagować.

Edited by przemowild
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×