Jump to content
Sign in to follow this  
yarowa

polskie skrótowce [akronimy] warto/nie warto rejejestrować?

Recommended Posts

... a przecież czasem, często może nam sie wydawać, że dane wyrażenie jest skrótowcem,

a naprawdę wcale nim nie jest ...

Czy warto zajmować się akronimami polskimi?

 

Niniejszy temat, nie dotyczy 3 literówek, bo tu raczej sprawa wydaje się oczywista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze troche rozwiniesz swoja mysl, podasz przyklady, gdyz po przeczytaniu Twojego postu nie rozumiem o co ci chodzi ( a nie pilem dzisiaj ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów.

CBOS – Centrum Badania Opinii Społeczne

SGPiS – Szkoła Główna Planowania i Statystyki

Polmos – Polski Monopol Spirytusowy

 

NATO – North Atlantic Treaty Organisation

HTML – HyperText Markup Language

Share this post


Link to post
Share on other sites
moze troche rozwiniesz swoja mysl, podasz przyklady, gdyz po przeczytaniu Twojego postu nie rozumiem o co ci chodzi ( a nie pilem dzisiaj ;) )

 

 

Fakt, nieskładną myślą rzuciłem ;), noc to noc, umysł zwalnia ;) ..,

rozwinął te myśl bardzo dobrze toomek,

aby jednak doprecyzować, dodam, że niekiedy słowo utworzone poprzez skrócenie wyrażenia,

składającego się z jednego tylko ... słowa, bywa często, i niezgodnie z definicją akronimu, uznawane jako tenże ...

Czasami, te "skrótowce" mogą bardzo ładnie wyglądać, np choćby [stworzę na potrzeby dyskusji :lol:, skoro poprosiłeś o podanie przykładu] "dokt". Kojarzy się z doktorem, wiadomo jednak, że skrótem od terminu "doktor" jest "dr" ...

"Ekwp", to może być skrót, od ekwipunek ;);) . Niekiedy nawet, wielu ludziom wydaje się, że na pewno dany "skrót" pochodzi od konkretnego terminu, niektórzy przysięgaliby, że tak jest, w rzeczywistości jednak jest inaczej ...

Ci, którzy "przysięgaliby", byliby i pewnie skłonni taką domenę zakupić ;). Istnieją specyficzne skrótowce środowiskowe, na pograniczu slangu ...

"Wyprz" nie ma nic wspólnego z językiem polskim, a już na długo będzie kojarzyć się z "wyprzedażą". Zgoda, bardzo to brzydki "skrótowiec" ...

 

Akronim BTW podany przez SELESa, jest bardzo ładny:P, poza tym trzyliterowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektóre bywają bardzo ładne i kojarzą się z daną branżą tyle, że dla wyszukiwarek są raczej mniej przyjazne.

Często są stosowane do tworzenia nazwy przedsiębiorstwa a to z kolei niesie za sobą ryzyko zastrzeżenia go w uprp.

 

 

Mi spodobało się połączenie wellness i spa więc przygarnęłem: wellspa.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

Mi spodobało się połączenie wellness i spa...

Mi tez. ;)

*WelnessSpa.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×