Skocz do zawartości

Daty opłacenia się nie zgadzają u rejestratora oraz NASK (whois)?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

Kiedyś opłacałem kilka domen na więcej lat i dopiero zauważyłem, że w niektórych mi się daty nie zgadzają o 1 rok.

Błąd rejestratora? Czy oni mają obowiązek bezzwłocznego opłacenia domen w NASK do terminu opłaconego przeze mnie, czy mogą wziąć ode mnie pieniądze a później w swoim czasie przedłużyć domenę w NASKu?

Ekspert

Ekspert
  • Advert

xpert17

xpert17

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów

Wszystkie "obowiązki" tej firmy reguluje umowa, którą z nimi zawarłeś. Przeczytaj ją, to będziesz wiedzieć, co mogą a czego nie mogą - i  za co im tak naprawdę zapłaciłeś.

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

Chodzi o co innego.

Przedłużyłem kiedyś domenę o maksymalny okres i okazało się, że jest to na dłużej niż teoretycznie można przedłużyć domenę w NASKu. Stąd w panelu u rejestratora widziała data ważności o rok dłuższa niż na oficjalnym whois na stronach NASKu.

Problem w tym, że to było już dobre kilka lat temu, a do dziś nie zostało to poprawione. A w razie transferu boję się, że mogę tego roku nie odzyskać...

xpert17

xpert17

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów

Chodzi dokładnie o to - zawierasz z firmą umowę i w tej umowie jest napisane ile płacisz i za co konkretnie.

Wiele firm robi tak, że na okres za który domena jest opłacona (np. 4 lata) po prostu kasuje dla niej parametr "ClientRenewProhibited". Wtedy domena się odnawia w NASKu "sama". Po co od razu wpłacać NASKowi za przedłużenie z góry?

Użytkownik xpert17 edytował ten post 18 November 2016 - 21:46

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

Wiele firm robi tak, że na okres za który domena jest opłacona (np. 4 lata) po prostu kasuje dla niej parametr "ClientRenewProhibited". Wtedy domena się odnawia w NASKu "sama". Po co od razu wpłacać NASKowi za przedłużenie z góry?

Które z głównych firm tak postępują? Nigdy wcześniej się z tym nie spotkałem.

Jeśli klient opłaca przedłużenie domeny na wiele lat to powinno to być dokonane a nie odwleczone na zasadzie, że rejestrator trzyma sobie Twoje pieniądze i dopiero w dalekiej przyszłości wykona usługę, za którą dzisiaj zapłaciłeś. Inaczej jak firma np. splajtuje to mogą być nici z tym przedłużeniem...

vul

vul

Nadworny Badacz

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1968 postów

Jeśli klient opłaca przedłużenie domeny na wiele lat to powinno to być dokonane a nie odwleczone na zasadzie, że rejestrator trzyma sobie Twoje pieniądze i dopiero w dalekiej przyszłości wykona usługę, za którą dzisiaj zapłaciłeś. Inaczej jak firma np. splajtuje to mogą być nici z tym przedłużeniem...

Dobrze napisane. Dodam też fakt, że odnowiona na wiele lat do przodu daje też pewne zamierzone przez nas myśli ewentualnemu zainteresowanemu.

xpert17

xpert17

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów

Jeśli klient opłaca przedłużenie domeny na wiele lat to powinno to być dokonane a nie odwleczone

"Powinno" to dobre określenie. Ale jak jest w rzeczywistości - reguluje umowa między klientem a rejestratorem. Należy je po prostu czytać.

xpert17

xpert17

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów

Nie wiem czy Dropped tak jeszcze robi. Kiedyś nawet zwykłe odnowienie odbywało się w ten sposób. Wpłacałeś np. 14 dni przed upływem terminu ważności domeny kasę za odnowienie, ale firma czekała z odnowieniem do ostatniej sekundy (tzn. nawet nie czekała, tylko tak jak napisałem - po prostu kasowała domenie flagę "ClientRenewProhibited").

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

Ciekawe, czyli trzymali pieniądze u siebie i dopiero na ostatnią chwilę (a nie w chwili wpłacenia przez klienta) kasa wędrowała do NASKu?

W moim przypadku chodzi o home.pl a sytuacja dotyczy przekroczenia maks. dopuszczalnego przedłużenia na 2 domenach, stąd dali o rok krócej... ale do dziś nie dodali tego ostatniego roku i cały czas widnieje tam 2019 zamiast 2020.

Napisałem do nich choć odpowiedź była w stylu dodadzą jak tylko będzie możliwe i abym był cierpliwy. Coś czuję, że sprawa nie poszła jednak do przodu i trzeba będzie dalej drążyć sprawę...

xpert17

xpert17

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów

Ciekawe, czyli trzymali pieniądze u siebie i dopiero na ostatnią chwilę (a nie w chwili wpłacenia przez klienta) kasa wędrowała do NASKu?

Oczywiście, dokładnie tak. To tak samo jak w sklepie, kupujesz mleko w Biedronce, płacisz od razu, ale Biedronka rozlicza się z mleczarnią np. za miesiąc.

Tak jak napisałem już 2x, wszystko reguluje umowa (albo regulamin). Może z niej wynikać, że płacąc za "przedłużenie domeny", tak naprawdę płacisz za usługę przedłużenia, która dopiero zostanie wykonana w określonym terminie (np. 1 dzień przed datą wygasania).

home.pl

home.pl

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

W moim przypadku chodzi o home.pl a sytuacja dotyczy przekroczenia maks. dopuszczalnego przedłużenia na 2 domenach, stąd dali o rok krócej... ale do dziś nie dodali tego ostatniego roku i cały czas widnieje tam 2019 zamiast 2020.

Napisałem do nich choć odpowiedź była w stylu dodadzą jak tylko będzie możliwe i abym był cierpliwy. Coś czuję, że sprawa nie poszła jednak do przodu i trzeba będzie dalej drążyć sprawę...

Cześć, czy możesz w wiadomości prywatnej podać nazwę domeny lub numer zgłoszenia? Postaram się to wyjaśnić, aczkolwiek w większości takich przypadków chodzi raczej o techniczne możliwości odnowienia samego adresu, a nie opóźnienia wynikające z naszych działań :)

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisałem na priva ponad tydzień temu, ale nadal nic się nie zmieniło.

home.pl

home.pl

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Przepraszam za opóźnienie w realizacji. Temat jest już weryfikowany.

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

Proszę o sprawdzenie prywatnej wiadomości gdyż sprawa do dziś nie została rozwiązana pomyślnie.

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

No niestety kiedyś home.pl oznaczało wysoką jakość usług, dzisiaj zaś olewanie sprawy i nie wywiązanie się z dostarczenia opłaconej DUŻO wcześniej (lata temu!) usług.

Rozumiem, że nie zostawiacie mi innego wyjścia niż zwyczajne przeniesienie domeny do innego rejestratora i wystąpienie o ZWROT kosztów przedłużenia, które do dziś nie chcieliście z własnej woli przeprowadzić tylko trzymacie pieniądze i obiecujecie, że w przyszłości to wykonacie...

Sorry, ale home.pl to dziś żenada.

xpert17

xpert17

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów

Czyli co, home.pl też robi tak jak napisałem powyżej? Zostawiają domenę z wyłączonym ClientRenewProhibited, tak, żeby sama się przedłużyła w NASK jak przyjdzie na nią pora?

home.pl

home.pl

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

No niestety kiedyś home.pl oznaczało wysoką jakość usług, dzisiaj zaś olewanie sprawy i nie wywiązanie się z dostarczenia opłaconej DUŻO wcześniej (lata temu!) usług.

Rozumiem, że nie zostawiacie mi innego wyjścia niż zwyczajne przeniesienie domeny do innego rejestratora i wystąpienie o ZWROT kosztów przedłużenia, które do dziś nie chcieliście z własnej woli przeprowadzić tylko trzymacie pieniądze i obiecujecie, że w przyszłości to wykonacie...

Sorry, ale home.pl to dziś żenada.

Betman, zgodnie z wiadomością prywatną temat został przekazany do konsultacji. Jak tylko ustalę tę kwestię - skontaktuje się z Tobą.

empireus

empireus

Jaskiniowiec

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1843 postów

Wszystkie "obowiązki" tej firmy reguluje umowa, którą z nimi zawarłeś. Przeczytaj ją, to będziesz wiedzieć, co mogą a czego nie mogą - i  za co im tak naprawdę zapłaciłeś.

Rozumiem, że każdą umowę czytasz po kilka razy? Ew pamiętasz dokładnie po kilku latach, co takowa zawiera? Mi się trafiło (chyba dwukrotnie), że w pre....pl chciałem przedłużyć opcję. Zamiast przedłużenia, opcja została skasowana i założona na nowo. Nie byłoby dużego problemu, gdyby to było realizowana nawet dzień przed wygaśnięciem opcji, ale realizacja w momencie zlecenia jest zwykłym ...(ocenzurowano)... I po opisaniu tu na forum tej sytuacji, odesłano mnie właśnie do regulaminu.

Tak, w sumie racja, czytajmy regulaminy, a jeszcze lepiej zatrudnijmy prawnika na etacie. Prawnik od razu wyłapie takie niuanse że "odnowienie" to zupełnie co innego niż "przedłużenie" o czym akurat rejestrator milczy i dybie niczym żul na 5zł... 

Takie praktyki powinno się potępiać i ostrzegać innych przed nieuczciwymi rejestratorami, a nie pisać o czytaniu regulaminów...

Niektórych stać żeby zapłacić więcej, ale mieć faktycznie to za co płacą.

Nie przepłacaj za przechwytywanie!
Wystarczy jeden klik!

Betman

Betman

Praktyk

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów

:excl: Chciałbym przeprosić home.pl jeśli zwaliłem na nich winę za brak wykonania przedłużenia we wcześniejszym terminie.

Okazuje się, że u nas (Polska/NASK) obowiązują jakieś dziwne zasady przedłużania domen, w moim przypadku np. od 2010 do 2018 w ogóle nie mogę przedłużyć domeny nawet o rok mimo iż okres ważności ciągle się skraca z roku na rok. No nic, przepraszam że z góry zakładałem niewykonanie usługi przez operatora zamiast dopuścić myśl, że takie absurdy w zasadach rejestracyjnych mogą w ogóle istnieć na szczeblu centralnym jeśli chodzi o domeny .pl.

home.pl

home.pl

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Nic się nie stało, staraliśmy się wyjaśnić dokładny przebieg sprawy bo jest ona dość specyficzna. Pozdrawiamy! :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych