Jump to content
Betman

Czy istnieją ograniczenia w przedłużeniu domeny?

Recommended Posts

... oprócz maksymalnego okresu ważności 10 lat dla domeny?

 

Proszę o pomoc jeśli chodzi o zasady przedłużania domen krajowych .pl gdyż nie wiem czy to wszystko dobrze pojmuję.

 

Dla przykładu taki scenariusz 3 kolejnych przedłużeń domeny:

 

1-sze: dnia 2008.06.20, przedłużenie o 9 lat powodujące zmianę ważności domeny od 2009.02.22 do 2018.02.22 WYKONANE

2-gie: dnia 2009.09.28, przedłużenie o 1 rok powodujące zmianę ważności domeny od 2018.02.22 do 2019.02.22 WYKONANE
3-cie: dnia 2010.09.29, przedłużenie o 1 rok powodujące zmianę ważności domeny od 2019.02.22 do 2020.02.22 NIEWYKONANE
Proszę o pomoc gdyż nie rozumiem czemu 2-gie przedłużenie było możliwe lecz 3-cie już niemożliwe do wykonania?!? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w danym okresie rozliczeniowym".

Pierwszy okres rozliczeniowy zaczynał się zapewne 2007.09.22 a kończył się 2008.09.22 - w tym okresie nastąpiło 1 odnowienie (2008.06.20).

Drugi okres rozliczeniowy zaczynał się 2008.02.22 a kończył się 2018.02.22 - w tym okresie nastąpiło 1 odnowienie (2009.09.28).
Kolejne odnowienie (na okres od 1 do 10 lat) będzie mogło więc dopiero nastąpić po 2018.02.22.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli przedłużasz o całkowitą liczbę lat (najczęściej 1 rok) to wszystko jest jasne. Natomiast jeśli przedłużasz do określonej daty, to:

- data musi być późniejsza o minimum 30 dni od obecnej daty wygaśnięcia domeny,

- taką operację można wykonać max. 1 raz w danym okresie rozliczeniowym,

- nie można wykonać operacji dla domeny, która jest w stanie wygasania.

 

 

Czytając Twój post w innym temacie odniosłem wrażenie, że tego typu ograniczenie obowiązuje tylko w przypadku przedłużenia do określonej daty, a nie o całkowitą liczbę lat.
Czy NASK rzeczywiście nie pozwala na przedłużenie domeny w dowolnej chwili (o ole ktoś nie bawi się w zmianę daty ważności czyli przedłużenie o X dni)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Czy NASK rzeczywiście nie pozwala na przedłużenie domeny w dowolnej chwili (o ole ktoś nie bawi się w zmianę daty ważności czyli przedłużenie o X dni)?

 

W dokumentacji jest napisane po prostu:

 

<domain:renew>

Wynikiem pomyślnego wykonania komendy jest odnowienie (inaczej: przedłużenie okresu utrzymywania) domeny o nazwie <domain:name> o okres podany w elemencie <domain:period> lub do daty podanej w elemencie <extdom:renewToDate>. Zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w danym okresie rozliczeniowym.

 

Zdanie o "polityce systemu" jest tak sformułowane, że dotyczy chyba po prostu jakiegokolwiek odnowienia, tzn. wykonania komendy <domain:renew>, niezależnie od tego czy z parametrem <domain:period>, czy <extdom:renewToDate>.

 

Aczkolwiek jak pisałem w wątku, do którego dotarłeś:

 

(...) to zdanie "zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w danym okresie rozliczeniowym" jest tylko w części opisowej dokumentacji dla komendy <domain:renew>, tam gdzie szczegółowo jest wymieniane co jest sprawdzane przed wykonaniem komendy, nie ma wspomnianej żadnej procedury sprawdzania czy w danym okresie rozliczeniowym przesunięcia już dokonano czy nie.

Istnieje natomiast w dokumentacji błąd nr 9020 opisany jako "Kolejne odnowienie domeny w tym samym okresie".

Edited by xpert17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info. Czy u każego rejestratora zatem nie można przedłużać domeny w dowolnym momencie, nie wychodząc oczywiście poza 10-okres ważności?

 

Poza tym skąd interpretacja by okresem rozliczeniowym nie był 1 rok tylko wielokrotność opłacenia stawki? Jak w kablówce opłacę rachunek za 10 mies. z góry to nie zmienia to faktu, że okres rozliczeniowy jest i tak liczony jako miesiąc a nie raptem 10 miesięcy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info. Czy u każego rejestratora zatem nie można przedłużać domeny w dowolnym momencie, nie wychodząc oczywiście poza 10-okres ważności?

 

Poza tym skąd interpretacja by okresem rozliczeniowym nie był 1 rok tylko wielokrotność opłacenia stawki? Jak w kablówce opłacę rachunek za 10 mies. z góry to nie zmienia to faktu, że okres rozliczeniowy jest i tak liczony jako miesiąc a nie raptem 10 miesięcy.

 

1. Żaden rejestrator nie zrobi czegoś, na co nie pozwoli system NASK. Ale oczywiście wciąż otwarta jest kwestia, czy dobrze interpretujemy to zdanie "Zgodnie z polityką systemu możliwe jest tylko jedno odnowienie w danym okresie rozliczeniowym". Jak masz potrzebę zrobienia eksperymentu to za 100 zł mogę Ci zarejestrować jakąś domenę, potem ją przedłużyć o rok a potem spróbować przedłużyć o kolejny rok i w tej cenie dam Ci fragment logu gdzie będzie dokładnie widać jaki błąd zwrócił serwer NASK (stawiam na błąd nr 9020).

 

2. "Interpretacja" pochodzi po prostu z dokumentacji NASK, a konkretnie ze "słowniczka" w punkcie 1.2 opisu technicznego protokołu NASK EPP:

 

Moment wygaśnięcia domeny – moment czasu, w którym, według danych systemu Registry, kończy się okres rozliczeniowy domeny w systemie Registry.

Odnowienie domeny – przesunięcie w kierunku przyszłości momentu wygaśnięcia domeny; przedłużenie okresu utrzymywania domeny.

Okres utrzymywania domeny – przedział czasu, którego początkiem jest moment zarejestrowania domeny a końcem moment wygaśnięcia domeny.

 

Dla mnie to wszystko jest dość czytelne, dokładnie tak jak napisałem na początku:

 

Pierwszy okres rozliczeniowy zaczynał się zapewne 2007.09.22 a kończył się 2008.09.22 - w tym okresie nastąpiło 1 odnowienie (2008.06.20).

Drugi okres rozliczeniowy zaczynał się 2008.02.22 a kończył się 2018.02.22 - w tym okresie nastąpiło 1 odnowienie (2009.09.28).

Kolejne odnowienie (na okres od 1 do 10 lat) będzie mogło więc dopiero nastąpić po 2018.02.22.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nie da się przedłużyć ważności domeny o więcej niż 10 lat to jak wyjaśnić zatem taki przypadek domena .pl :

created: 2005.01.05 08:22:25
last modified: 2016.04.10 22:26:29
renewal date: 2031.01.05 08:22:25

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domenę można odnowić:

- maksymalnie na 10 lat jednorazowo

- maksymalnie raz w danym okresie rozliczeniowym

 

Okres rozliczeniowy to jest okres, na jaki domena została opłacona jednorazowo (1-10 lat).

 

Z tego wynika, że domena może być odnowiona maksymalnie na 20 lat, ale także to, że domena odnowiona na 10 lat, a następnie na 1 rok, nie może już być ponownie odnowiona przez kolejne 9 lat. Dla ilustracji przytoczę przykład "z życia" oraz drugi nawiązujący do pytania z pierwszego posta.

 

1. Domena premium.pl była ważna do 29.06.2013. PRZED jej wygaśnięciem, tj. przed 29.06.2013 odnowiłem domenę na 10 lat, a więc do 29.06.2023 - tym samym wykorzystałem możliwość odnowienia domeny w okresie rozliczeniowym trwającym od 29.06.2012 do 29.06.2013. Następnie PO 29.06.2013 ponownie odnowiłem domenę na 10 lat, tym razem do 29.06.2033 - tym samym wykorzystując możliwość odnowienia domeny w okresie rozliczeniowym trwającym od 29.06.2013 do 29.06.2023 - kolejne odnowienie możliwe będzie dopiero po 29.06.2023, niezależnie jak bym się starał. Obecnie próba odnowienia kończy się komunikatem epp: 9020 Another domain renew in the same period

 

2. Hipotetyczna domena ważna do 22.02.2009 - odnowiona na 9 lat 20.06.2008 - tym samym została wykorzystana możliwość odnowienia w okresie rozliczeniowym 22.02.2008-22.02.2009, następne odnowienie było możliwe po 22.02.2009. Następnie odnowiona na 1 rok 28.09.2009 - tym samym wykorzystano możliwość odnowienia w okresie rozliczeniowym 22.02.2009-22.02.2018, przedłużając ważność do 22.02.2019. Następne odnowienie tej domeny będzie możliwe dopiero po 22.02.2018. Tym samym trzecie zlecenie, o którym mowa w poście, nie mogło być wykonane po stronie nask. Mogło być opłacone, mogło być zlecone - to tak - ale nie mogło być wykonane i to niezależnie przez którego rejestratora, po prostu nask nie dopuszcza takiej możliwości.

 

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem zasady działania odnowień .pl. ;-)

Edited by pb
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Domenę można odnowić:

 

- maksymalnie raz w danym okresie rozliczeniowym

Pisalem juz o tym w innym temacie - mam na oku domene, ktora od kilkunastu miesiecy jest odnawiana co miesiac na kolejny miesiac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisalem juz o tym w innym temacie - mam na oku domene, ktora od kilkunastu miesiecy jest odnawiana co miesiac na kolejny miesiac.

 

Prócz okresów rocznych, domenę można odnowić na dowolny okres od 30 do, jeśli dobrze liczę, 4015 dni - tak więc można odnowić domenę "co miesiąc na miesiąc" i w takim przypadku okres rozliczeniowy będzie wynosił, no cóż, miesiąc. Takie odnowienie jest jednak dużo droższe od standardowego, więc nie jest zbyt często wykorzystywane - widocznie abonent "Twojej" domeny ma taką fantazję. ;-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego wynika, że domena może być odnowiona maksymalnie na 20 lat, ale także to, że domena odnowiona na 10 lat, a następnie na 1 rok, nie może już być ponownie odnowiona przez kolejne 9 lat.

 

Czyli dokładnie tak jak napisałem:

 

Pierwszy okres rozliczeniowy zaczynał się zapewne 2007.09.22 a kończył się 2008.09.22 - w tym okresie nastąpiło 1 odnowienie (2008.06.20). [na 10 lat]

Drugi okres rozliczeniowy zaczynał się 2008.02.22 a kończył się 2018.02.22 - w tym okresie nastąpiło 1 odnowienie (2009.09.28). [na 1 rok]

Kolejne odnowienie (na okres od 1 do 10 lat) będzie mogło więc dopiero nastąpić po 2018.02.22.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×