Jump to content
CzarnyElo

Czy można sprzedać domenę na którą zgłoszono spór

Recommended Posts

Szybkie pytanie jak w temacie...

 

Czy można sprzedać domenę na którą zgłoszono spór, która w bazie whois posiada notkę "Zgłoszono spór dotyczący nazwy domeny"?

Czy NASK automatycznie blokuje zmianę abonenta i już po uruchomieniu procedury nie ma możliwości dogadania się z powodem w postaci sprzedaży domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szybkie pytanie jak w temacie...

 

Czy można sprzedać domenę na którą zgłoszono spór, która w bazie whois posiada notkę "Zgłoszono spór dotyczący nazwy domeny"?

Czy NASK automatycznie blokuje zmianę abonenta i już po uruchomieniu procedury nie ma możliwości dogadania się z powodem w postaci sprzedaży domeny?

NIe wiem jak to wygląda od strony technicznej po stronie NASK, ale od strony prawnej będzie to na pewno świadoma sprzedaż obarczona wadą prawną, co może narażać cię na odpowiedzialność sądową w razie zgłoszenia roszczenia przez stronę poszkodowaną, Więc tutaj też radzę się zastanowić, bez względu na to, czy nabywca zrobi due dilligence domeny czy nie przed zakupem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIe wiem jak to wygląda od strony technicznej po stronie NASK, ale od strony prawnej będzie to na pewno świadoma sprzedaż obarczona wadą prawną, co może narażać cię na odpowiedzialność sądową w razie zgłoszenia roszczenia przez stronę poszkodowaną, Więc tutaj też radzę się zastanowić, bez względu na to, czy nabywca zrobi due dilligence domeny czy nie przed zakupem.

Sugerujesz umberto, że nabywca może nie być świadomy sporu o domenę, który sam rozpoczął? O ile dobrze zrozumiałem, to CzarnemuElo chodzi o możliwość sprzedania domeny zgłaszającemu spór po rozpoczęciu sporu.

Czy NASK automatycznie blokuje zmianę abonenta i już po uruchomieniu procedury nie ma możliwości dogadania się z powodem w postaci sprzedaży domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie, domenę chcę sprzedać powodowi i dogadać się, żeby nie doszło do sporu przed sądem polubownym. Pytanie czy NASK zabezpiecza w jakiś sposób domeny będące w sporze i przykładowo blokuje zmianę abonenta domeny do czasu zakończenia sporu. Jeżeli tak to nie ma technicznej możliwości dogadania się poprzez sprzedaż domeny powodowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIe wiem jak to wygląda od strony technicznej po stronie NASK, ale od strony prawnej będzie to na pewno świadoma sprzedaż obarczona wadą prawną, co może narażać cię na odpowiedzialność sądową w razie zgłoszenia roszczenia przez stronę poszkodowaną, Więc tutaj też radzę się zastanowić, bez względu na to, czy nabywca zrobi due dilligence domeny czy nie przed zakupem.

 

Sprzedałem trzy takie domeny...jedną swoją i dwie kolegów z tego forum...

Jeśli to kupujący zgłosił spór to on powiadamia NASK o zmianie decyzji. Wtedy NASK zdejmuje "blokadę" domeny umożliwiając jej przeniesienie na kupującego. Wcześniej strony zawierają umowę sprzedaży praw do domeny zaznaczając iż przeniesienie tych praw nastąpi po odblokowaniu domeny przez NASK.

W sytuacji kiedy to jednak nie kupujący zgłosił spór sprawa jest mniej prosta. Sprzedać i owszem można tylko ewentualne przeniesienie "praw" do domeny nastąpić może po pozytywnym dla sprzedającego rozpatrzeniu sporu. Oczywiście jeśli po drodze któraś z instytucji nie dojdzie do wniosku że owa czynność była pozorna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

podaj nazwę domeny to zobaczymy ;) jak gówniana firemka to na pewno walczyłbym o swoje... jak apple to szykował grube XXXXXX na odszkodowanie :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugerujesz umberto, że nabywca może nie być świadomy sporu o domenę, który sam rozpoczął? O ile dobrze zrozumiałem, to CzarnemuElo chodzi o możliwość sprzedania domeny zgłaszającemu spór po rozpoczęciu sporu.

Miałem na myśli sytuację, gdy domenę chce kupić podmiot trzeci, niezaangażowany w spór i nie wie o istnieniu sporu. Jednak ciężko sobie wyobrazić sytuację, aby taki ktoś nie zrobił due dilligence. Jednak gdy jest to Pan Jasio z Jasiex and Kasiex sp. z o.o. to istnieje wieksze prawdopodobieństwo nabycia babola niż gdyby to była kancelaria obsługująca dużą korporację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedałem trzy takie domeny...jedną swoją i dwie kolegów z tego forum...

Jak je sprzedałeś? W porozumieniu z ówczesnymi abonentami tych domen, czy przechwyciłeś je po wygaśnięciu i dopiero wtedy sprzedałeś?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak je sprzedałeś? W porozumieniu z ówczesnymi abonentami tych domen, czy przechwyciłeś je po wygaśnięciu i dopiero wtedy sprzedałeś?

 

W w/w opisanych przypadkach kupujący byli stronami w sporze. W przypadku owych dwóch "obcych" sprzedaży byłem reprezentantem strony sprzedającej. Dla stron wnoszących spór korzystniej było kupić domeny niż czekać latami na rozstrzygnięcie sporów.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×