Jump to content
jurkens

Rejestracja domeny .PL o nazwie identycznej jak .COM

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie do Was, a zwłaszcza tych bardziej doświadczonych.

Czy rejestracja przykładowo booking.pl gdzie już funkcjonuje domena booking.com będzie sprzeczne z prawem jeśli otworzę pod tą domeną podobny portal?

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak mi się zdawało że to śliski temat.

 

Pewnie takie firmy i ich prawnicy tylko na takie "biznesy" czekają.

 

Rozumiem, że odsprzedaż takiej domeny również będzie sprzeczna z prawem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

Często firmy wolą zapłacić te kilka tysięcy (o ile w ogóle się zgłoszą po taką domenę - może ich to po prostu nie interesować) niż załatwić sprawy sądowo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm czyli według Waszych wpisów na dwoje babka wróży...ogólnie jest to portal z filmami o pewnej tematyce (dosyć rozwojowy) i mają zasięg/odbiór światowy więc może mogą chcieć powalczyć z czasem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

Nic Ci więcej nie powiemy bo nie jesteśmy jasnowidzami. Nie wiemy o jakiej domenie, ani firmie mówisz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podany przez ciebie przykład booking.pl to domena generyczna, więc nie będzie to taka sama sytuacja jak np. youtube.pl (nawiązując do tematyki filmów).
Sam sprzedałem im bookings.pl gdy zgłosili się do mnie z konkretną ofertą kwotową, bez żadnych podchodów prawniczych, ale już np. z domeną (wtedy jeszcze mało) znanego serwisu muzycznego, którą sobie kupiłem z ciekawości na parking, było całkiem odwrotnie - zaczęło się od pisma żądającego oddania domeny, a dopiero po rozmowie skończyło się na sprzedaży za symboliczną kwotę.

Podsumowując, jeśli masz domenę typu films.pl czy movies.pl, czy nawet xxxmovies.pl, to "portalowi z filmami o pewnej tematyce" nic do tego co z nią zrobisz, ale jeśli myślisz o wykorzystaniu konkretnej nazwy takiego portalu, która nosi już znamiona oryginalności i indywidualności, to tego bym nie polecał.

 

Rozumiem, że odsprzedaż takiej domeny również będzie sprzeczna z prawem?


Nie wyobrażam sobie za bardzo sytuacji, w której sprzedaż domeny mogłaby być sprzeczna z prawem*, natomiast sama chęć sprzedaży, oferowanie sprzedaży, czy nawet rejestracja z myślą o sprzedaży może być już uznana za działanie w złej wierze i posłużyć jako argument do odebrania domeny przed sądem arbitrażowym.

 

(*) chociaż nie, w sumie to sobie wyobrażam: domena naruszająca znak towarowy (np. poprzez wcześniejsze jej wykorzystanie) posiada wadę prawną, więc sprzedając ją bez ujawnienia tego faktu możesz zostać oskarżony o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. możliwe też, że w przypadku gdy odmawiasz sprzedaży domeny posiadaczowi znaku towarowego, a sprzedajesz ją innej firmie za podobną kwotę, byłbyś oskarżony o czyn nieuczciwej konkurencji poprzez blokowanie dostępu do rynku; ale to tylko spekulacje w oderwaniu od konkretnych przykładów.

Edited by pb
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Podsumowując, jeśli masz domenę typu films.pl czy movies.pl, czy nawet xxxmovies.pl, to "portalowi z filmami o pewnej tematyce" nic do tego co z nią zrobisz, ale jeśli myślisz o wykorzystaniu konkretnej nazwy takiego portalu, która nosi już znamiona oryginalności i indywidualności, to tego bym nie polecał.

Dziękuję za szczegółowe i konkretne wyjaśnienie.

Tak jak na początku wspominałem myślałem o stworzeniu portalu na wzór

więc jednak nosiłby on "...znamiona oryginalności i indywidualności..." i tu już wszystko się wyjaśnia.

Swoją drogą w niektórych krajach domena ta jest wystawiona na sprzedaż np. w Holandii ale ja odpuszczam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponieważ po ruszeniu tematu, otrzymuję zapytania w prywatnej wiadomości typu "co to za domena?",

postanowiłem zaspokoić częściowo ich (i być może innych) ciekawość odpowiadając pod wątkiem,

że domena dotyczy tematyki gejowskich filmów - tak więc podwójnie śliski temat ;-) hehe

 

Biznes jest biznes ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponieważ po ruszeniu tematu, otrzymuję zapytania w prywatnej wiadomości typu "co to za domena?",

postanowiłem zaspokoić częściowo ich (i być może innych) ciekawość odpowiadając pod wątkiem,

że domena dotyczy tematyki gejowskich filmów - tak więc podwójnie śliski temat ;-) hehe

 

Biznes jest biznes ;-)

 

Jak chcesz, to Ci sprzedam wazelina.pl i temat domeny będziesz miał z głowy. :-)

A tamtą "niepewną" sobie wrzucisz na przekierowanie. ;-)

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

możliwe też, że w przypadku gdy odmawiasz sprzedaży domeny posiadaczowi znaku towarowego, a sprzedajesz ją innej firmie za podobną kwotę, byłbyś oskarżony o czyn nieuczciwej konkurencji poprzez blokowanie dostępu do rynku; ale to tylko spekulacje w oderwaniu od konkretnych przykładów.

O czyn nieuczciwej konkurencji może zostać oskarżony jedynie inny przedsiębiorca. Jeśli @jurkens nie prowadzi działalności gospodarczej, to taka sytuacja nie występuje.

 

 

Tak mi się zdawało że to śliski temat.

 

Pewnie takie firmy i ich prawnicy tylko na takie "biznesy" czekają.

 

Rozumiem, że odsprzedaż takiej domeny również będzie sprzeczna z prawem?

 

Ogólnie to jest kilka sytuacji do rozpatrzenia gdy tylko wystawisz taką na sprzedaż:

- nikt się nie zainteresuje - spokój

- zainteresuje się osoba /podmiot trzeci - niezwiązany z twoim wymyślonym docelowym

- podmiot docelowy zapyta się o możliwość odkupienia domeny i dalsza strategia w zależności od twojej oferty,

- ppodmiot docelowy od razu kupi poprzez "kup teraz" za parę groszy nie trując dupy

- podmiot docelowy poprzez kancelarię prawną wysmaruje do ciebie ładne pisemko żądając przekazania domeny za free, a jak nie to sąd

- podmiot docelowy od razu wnosi sprawę np. do sądu polubownego, a ty dowiadujesz sie, że został dokonany zapis na sąd i możesz się zgodzić lub nie, a koszty tutaj będziesz miał (w razie przegranej) na kilka tys. zł.

 

This is your choice!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O czyn nieuczciwej konkurencji może zostać oskarżony jedynie inny przedsiębiorca. Jeśli @jurkens nie prowadzi działalności gospodarczej, to taka sytuacja nie występuje.

 

 

 

Ogólnie to jest kilka sytuacji do rozpatrzenia gdy tylko wystawisz taką na sprzedaż:

- nikt się nie zainteresuje - spokój

- zainteresuje się osoba /podmiot trzeci - niezwiązany z twoim wymyślonym docelowym

- podmiot docelowy zapyta się o możliwość odkupienia domeny i dalsza strategia w zależności od twojej oferty,

- ppodmiot docelowy od razu kupi poprzez "kup teraz" za parę groszy nie trując dupy

- podmiot docelowy poprzez kancelarię prawną wysmaruje do ciebie ładne pisemko żądając przekazania domeny za free, a jak nie to sąd

- podmiot docelowy od razu wnosi sprawę np. do sądu polubownego, a ty dowiadujesz sie, że został dokonany zapis na sąd i możesz się zgodzić lub nie, a koszty tutaj będziesz miał (w razie przegranej) na kilka tys. zł.

 

This is your choice!

 

Prowadzę działalność dlatego nie podejmuję tego ryzyka.

Swoją drogą za Kargula było lepiej - "Sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie." ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak chcesz, to Ci sprzedam wazelina.pl i temat domeny będziesz miał z głowy. :-)

A tamtą "niepewną" sobie wrzucisz na przekierowanie. ;-)

wazelina.pl ? heh wolę bez ;-)

Edited by jurkens

Share this post


Link to post
Share on other sites

wazelina.pl ? heh wolę bez ;-)

 

Zawsze możesz nabyć czyste i naturalne: seksanalny.pl i/lub seksoralny.pl ;-) albo trochę bardziej uniwersalną, ale za to dużo droższą homoseksualizm.pl. Albo jeszcze bardziej uniwersalne, ale mniej "generyczne": cyberseks.pl, e-seks.pl, seksonline.pl, swiatseksu.pl...

 

No chyba że ta tematyka wynika bardziej z oportunizmu niż faktycznych zainteresowań, w takim wypadku nie było tematu. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×