Jump to content
keyword

Lista najstarszych .com

Recommended Posts

Mnie zawsze przy takich listach zastanawia, czy rzeczywiście nie ma ani jednej domeny zarejestrowanej przed 1990, która by wygasła zanim komuś przyszło do głowy zrobić taką listę. Czy *rzeczywiście* symbolics.com jest tą pierwszą, czy niekoniecznie.

 

Np. w rejestrze .pl najstarszą domeną jest rodan.waw.pl z 17.10.1994, mamy jeszcze computerland.pl z 14.12.1994, a cała reszta jest z 1995+ - a przecież wiadomo że to nieprawda, po prostu nask zresetował daty starszych domen i wszystkie prócz tych dwóch dostały datę rejestracji 1.01.1995. To zresztą nie jedyny reset dat, podobnie domeny funkcjonalne, jak com.pl, czy net.pl, dostały datę rejestracji 25.03.2003 przy resecie związanym z uruchomieniem programu partnerskiego. Realnie najstarszą domeną .pl była prawdopodobnie pwr.pl uruchomiona w 1990.

 

Wracając do rejestrów globalnych, najstarszą jest nordu.net z datą 1.01.1985 - czy rzeczywiście była utworzona akurat tego dnia, czy tu też w grę wchodzi "reset" związany z oficjalnym uruchomieniem systemu DNS? Co było przed nią, czy i jakich domen / nazw hostów używały instytucje przed 1985, a nawet w latach '70? I ponownie wracając - do .com - jestem skłonny uwierzyć, że .com są młodsze niż .net czy nawet .edu, bo firmom trochę czasu zajęło zwęszenie potencjału internetu, ale żeby symbolics.com faktycznie była pierwszą? W to jakiś trudno mi uwierzyć. Może kiedyś dowiemy się na pewno, a może okaże się, że pierwsza była jakaś test.com zarejestrowana na próbę 1 stycznia i niedługo potem skasowana?

Edited by pb
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×