Jump to content
Kubek

Poprawne rozliczenie sprzedaży domen w Aftermarket

Recommended Posts

Witam wszystkich! Jest to mój pierwszy post, dlatego proszę o wyrozumiałość.

 

Od niedawna zacząłem sprzedawać domeny na Aftermarket i nie do końca jestem pewien, czy mam poprawnie ustawiony status podatnika VAT, w sytuacji, kiedy prowadzę DG i posiadam NIP-EU to powinnem mieć ustawioną opcję:

„Jestem płatnikiem VAT i chcę otrzymać fakturę od polskiej firmy”

czy lepszą opcją będzie:

„Jestem płatnikiem VAT i posiadam numer NIP-UE, chcę otrzymać fakturę bez naliczonego podatku VAT”

 

Obecnie mam ustawioną pierwszą opcję i nie jestem pewien czy prawidłowo, bo po sprzedaży domeny serwis wygenerował mi fakturę, ale ze sprzedaży otrzymałem kwotę netto. Jak rozliczyć taką fakturę prawidłowo w systemie ifirma, w przypadku, gdy podatek VAT odprowadza AM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też używam ifirma, zgodnie ze stanem faktycznym zaznaczam w AM opcję "Jestem płatnikiem VAT i posiadam numer NIP-UE".

Fakturę rozliczam jako import usług z zaznaczoną opcją: Faktura wystawiona w trybie art.28.b. ustawy o VAT

 

Więcej na temat: https://www.ifirma.pl/aktualnosci/wiadomosci-ksiegowe/swiadczenie-uslug-dla-podatnikow-vat-ue-w-trybie-art-28b.html

Edited by Tobi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kubek, najlepiej, jakbys mial druga opcje wlaczona, tak jak tobi - czyli ze jestes vatowcem i masz nip-eu -> wtedy z aftermarketem rozliczasz sie ze sprzedazy w kwocie netto.

 

@tobi - czemu rozliczasz _import_ uslug (zaznaczam, ze nie wiem jak dziala ifirma)? kubek mowil o _sprzedazy_ (a wiec po twojej stronie 'eksport' uslug). jesli dobrze pamietam, to jesli jestes vatowcem czynnym i masz nip-ue to po sprzedazy wystawiasz aftermarket fakture ze stawka np, w kwocie netto (faktura musi zawierac dopisek 'odwrotne obciazenie/ reverse charge').

Share this post


Link to post
Share on other sites

(faktura musi zawierac dopisek 'odwrotne obciazenie/ reverse charge').

 

Oficjalnie nie musi, ustawa nie przewiduje takiego obowiązku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja się dopytam, bo też zamierzam się wziąć za aftermarket.

 

Mam pytanie, jak to jest w praktyce, gdy mam zaznaczone "Jestem podatnikiem VAT i chcę otrzymać fakturę od polskiej firmy".

Np. sprzedaję domenę za cenę 1000 zł. AM pobiera 5% prowizji, więc wychodzi 950 zł. I teraz czy w tej opcji dostanę od AM przelew na 950zł czy też przelew na 1168,5 zł (950 zł + VAT)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

piotrsz,

 

musi zawierac:

 

Art. 106e. 1. Faktura powinna zawierać:

 

18) w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie";

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×