Jump to content
Kangur

Walka z fake newsami

Recommended Posts

11 godzin temu, Kangur napisał:

Jak Wam się podoba projekt ustawy, która ma pozwalać zwalczać tzw. fake newsy?

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis-fake-newsy-media-wydawcy,237,0,2357741.html

 

 

Na wielki plus :

...Nowelizacja sprawi między innymi, że każdy kto świadczy usługi przez internet, będzie podlegał polskiemu prawu. Nie będzie miało znaczenia to, w jakim kraju ma siedzibę....

 

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Bazyli napisał:

 

Na wielki plus :

...Nowelizacja sprawi między innymi, że każdy kto świadczy usługi przez internet, będzie podlegał polskiemu prawu. Nie będzie miało znaczenia to, w jakim kraju ma siedzibę....

 

 

Mnie to raczej przeraża. Jak Ziobro uzna że dana strona łamie ziobrowskie prawo, to kto wie czy nie każe zablokować do niej dostępu tak jak to się robi z zagranicznymi stronami hazardowymi. Poza tym, kto pamięta wybory i stada wynajętych trolli obrzucających fekaliami kandydatów strony przeciwnej? Jeśli wydawcy stracą prawo usuwania postów to będzie masakra.

 

Cały ten projekt to jakaś porażka. 

 

Nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek rząd rozwiązał ten problem, tym raczej powinna się zająć społeczność internetowa i największe korporacje. Każda strona powinna mieć twój ranking wiarygodności oparty na algorytmach. Strony z niskim rankingiem powinny wypaść z wyników szukania i być blokowane przez przeglądarki. Jednym z głównych powodów dlaczego fake news istnienieją to fakt, że generują dużo ruchu i wydawcy na nich zarabiają. Jeśli spadek w rankingu oznaczał będzie zniknięcie z internetu, to fake newsy przestaną być opłacalne.  

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, przemowild napisał:

...

Cały ten projekt to jakaś porażka. 

...

 

Zacytowałem fragment który w tym całym pomyślę uważam za pozytyw. Nie mogę zatem napisać że wszystko jest bleee. Z resztą zgadzam się z Tobą w 100%...

Pozytyw widzę w tym że już żaden serwis czy portal który działa w Polsce a siedzibę ma na Seszelach czy też Cyprze nie będzie się zasłaniał prawem miejscowym.

Co prawda była już ta kwestia rozstrzygana w Trybunale Sprawiedliwości EU i zgodnie z nim to już powinno działać ale...nie zawsze tak jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przerażające może być nie tylko to, że może to być woda na młyn hejtu, ale martwić może potencjalne obciążenie sądów w sprawach związanych z komentarzami. Z jednej strony na wokandę będzie mogła trafić spora ilość spraw związanych z ew. blokadą komentarzy, a z drugiej z naruszeniem dobrego imienia i podobnymi, potencjalnymi oskarżeniami. Sądy już nie wyrabiają się z ilością spraw, a czuję, że może pojawić się ich znacznie więcej.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mało sprytny zabieg, który oznacza iluzoryczne oddanie więcej swobód obywatelom, a tak naprawdę to jest jej ograniczanie. Dla mnie to jest obecnie badanie opinii społecznych. Warto wziąć pod uwagę, że jest to na razie dokument roboczy, który podlega dyskusji, a nie projekt ustawy. Dla mnie pomysł jest po prostu oderwany od rzeczywistości i wątpię, aby to weszło.

 

1. Wiadomo kto będzie ustalał i weryfikował czy informacja w komentarzu jest prawdziwa. Wszystkie dane komentującego dodatkowo będą przekazane następnemu podmiotowi.

2. Kto ma odpowiadać za koszta implementacji dodatkowych rozwiązań? Skala przecież serwisów opiniotwórczych jest ogromna, nie wiem w jaki sposób planują to nadzorować.

3. Zakaz blokowania lub usuwania komentarzy pod materiałami będzie prowadzić do wielkiej fali "marketingu szeptanego" oraz możliwości masowego "spamowania" komentarzami z jedynie słusznym przekazem, a wydawca nic nie będzie mógł zrobić.

 

 

 

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 26.08.2017 o 13:38, szogun napisał:

...

3. Zakaz blokowania lub usuwania komentarzy pod materiałami będzie prowadzić do wielkiej fali "marketingu szeptanego" oraz możliwości masowego "spamowania" komentarzami z jedynie słusznym przekazem, a wydawca nic nie będzie mógł zrobić.

Tutaj faktycznie jest spore pole do nadużyć. Ale zastanawiam się przy tej okazji, czy umożliwi się chociaż blokowanie komentarzy dodawanych przez spamboty? Jeśli nie, to dopiero byłaby "rzeź".

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile to ma jakiś sens w odniesieniu do portali typu Onet, WP, PB itp a , to nijak to się ma do całej reszty :) Ot, kolejny gniot, gdzie pokazowo złapie się kilku pechowców, pokaże się ich w Wiadomościach, żeby nastraszyć trochę społeczeństwo. 

 

Ci, którzy zarabiają na hejtach, zarabiać będą wówczas jeszcze więcej. Chyba że władza odetnie nas od reszty Świata, zrobi w PL jeden wielki NAT z totalną blokadą wszelakich tuneli których nie da się zdeszyfrować (technicznie do wykonania) i jak wyżej - nakaże serwisom dopuszczanie do komentowania tylko tym z DO. 

 

Skończy się jak zwykle - na bublu prawnym, który będzie takim batem wytrychem na opozycję.

 

Ciekawe. jak chcą zabronić hejtu na fb albo tt? ;) Ech...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli mogę się wypowiedzieć w tym temacie, to ja nie wyobrażam sobie, aby serwis internetowy nie miał prawa moderować komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Przede wszystkim dlatego, że jako społeczeństwo do tego nie dorośliśmy i chyba nigdy nie dorośniemy – nie trzeba daleko szukać, aby zobaczyć miejsca zaspamowane reklamami o Viagrze itp. Nie mówię już o zwykłych wulgaryzmach, wycieczkach osobistych, spamie... takie zaspamowane komentarze same w sobie staną się jedną wielką dezinformacją. Śmietnikiem.

 

Jako właściciel serwisu internetowego wolałbym nawet przy nowych zasadach dla spokoju możliwość komentowania artykułów całkowicie wyłączyć. Niestety pozostaje jeszcze aspekt marketingowy... dzisiaj komentarze na popularnych serwisach są elementem przyciągającym odwiedzającego. Komentarze nabijają po prostu klikalność i wyświetlenia strony. Możliwe, że nowe zasady skłonią właścicieli serwisów do wyłączenia komentarzy, a to przekładając się w oczywisty sposób na wyświetlenia ich stron uderzy we wpływy z reklam – może o to chodzi?

 

Z serwisami internetowymi jest trochę tak – "Nie podoba Ci się co piszą, nie czytaj... nie podoba Ci się, że usuwają Twoje komentarze, to ich nie pisz..." to jednak własność prywatna i jak się nam nie podoba, to są inne portale. Sam mam swoje ulubione i takie, na które nie zaglądam, bo coś się mi w nich nie podoba. Każdy z nas ma prawo wyboru.

 

Problem niestety jest bardziej skomplikowany. Co do dezinformacji samej w sobie, to już dawno większość dziennikarstwa odeszła od źródeł. Większość wywiadów jest dziś np. nieautoryzowana... notorycznie przekręca się wypowiedzi, manipuluje się tytułami, nagłówkami. Zestawia się wiadomości i fakty nie mające ze sobą nic wspólnego, ale razem tworzące sensację. Wręcz niekiedy razem z informacją podaje się odbiorcy od razu jej interpretację. Tak było i będzie. Bierze się to przede wszystkim z walki o odbiorcę i klikalność – im bardziej atrakcyjny news, tym więcej dany portal na tym zarobi. A, że przeciętny odbiorca informacji staje się coraz mniej wybredny na jej jakość, i tabloidyzacja mediów jest mu na rękę – to dodatkowa przyczyna, ale i zupełnie inna bajka. Wszystko to jest swego rodzaju gruntem na którym tzw. dezinformacja może z powodzeniem kwitnąć. I tego problemu niestety nowa ustawa zdaje się w ogóle nie rozwiązywać... o ile w ogóle jakiekolwiek działanie ze strony państwa mogłoby tutaj pomóc.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 25/08/2017 o 10:39, przemowild napisał:

... tym raczej powinna się zająć społeczność internetowa i największe korporacje. Każda strona powinna mieć twój ranking wiarygodności oparty na algorytmach. Strony z niskim rankingiem powinny wypaść z wyników szukania i być blokowane przez przeglądarki. Jednym z głównych powodów dlaczego fake news istnienieją to fakt, że generują dużo ruchu i wydawcy na nich zarabiają. Jeśli spadek w rankingu oznaczał będzie zniknięcie z internetu, to fake newsy przestaną być opłacalne.  

 

Społeczność internetowa zaczyna brać sprawy w swoje ręce: 

Facebook będzie blokował reklamy wydawców umieszczających na swoich stronach fake newsy

https://www.recode.net/platform/amp/2017/8/28/16215622/facebook-block-publishers-advertising-ads-fake-news-zuckerberg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zwykle bubel wypuszczony w sieć, żeby gawiedź sobie podyskutowała.

 

Jasienią temat zostanie zdjęty, a tymczasem na stół trafi projekt PiS-u nacjonalizacji mediów.

 

Polecam się przyjrzeć, jakie reklamy Sakiewicz & Co. (Niezależna,...) oraz Karnowscy (Sieci (nie)Prawdy) zamieszczają i po co? Oraz jak powiązana jest ta sieć, która chce przejąć media. Do końca tego roku trzeba zajumać media regionalne, bo ponad 90% znajduje się ich w rękach niemieckich (Grupa Polskapresse ergo Verlagsgruppe Passau). A w przyszłym roku są....bingo...wybory samorządowe.

 

No i schemat jest prosty: Sakiewicz i tego typu pomioty pompowani są kasą z reklam, które zamieszczają spółki skarbu panstwa (zleciało się tego do tej  szamty jak do miodu ). Po co komu w mało poczytnej Gazecie Polskiej Codziennie o nakładzie poniżej 30 tys. reklama helikopterów bojowych, korwet czy innych rakiet? Czy przeciętny czytelnik GPC, emeryt nie-esbek, kupi sobie system patriot? NIe. A tymczasem setki tysięcy, w efekcie miliony idą na reklamy. No i na jesieni wywali się projekt ustawy, oczywiście po cichu, gdy tymczasem Sturmstaffeln gestapowca Kamińskiego wymyślą jakąś operację "zasłonę dymną", żeby skarmić media. A tam będzie jak byk, ze media regionalne mogą mieć jedynie x-procent kapitału niepolskiego. No i kto będzie gotowy zbawić Verlagsgruppe Passau i odkupić media? No, sami już wiecie i również skąd będzie pochodzić forsa.

 

Dobranoc. dyskutujcie sobie nadal nad jakimiś komentarzami na portalach informacyjnych.

 

BTW  Może i w propozycji jest, aby nikt nie mógł usuwać komentarzy, ale nikt też nie mówi, że aby móc komentować, nie wolno być abonentem danego medium. Np Gazeta Wyborcza już wprowadziła system, że komentować mogą jedynie osoby, które zakupiły abonament GW.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Walka z fake newsami... jest bezowocna, tylko cywilne procesy osób których one dotyczą nauczą odpowiedzialności, ale kto by tam marnował czas na procesowanie się z jakimś plotkarskim piśmidłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×