Jump to content
necik

Zakup nieruchomości - prywatnie czy na firmę?

Recommended Posts

Załóżmy, że jest działka o powierzchni 2,5 ha. Cena za całość 150 000 zł + 23% VAT.

 

Działkę chcę kupić, pociąć na 10 mniejszych i sprzedać z zyskiem. Liczę na to, że każdą działkę o powierzchni 25 ar sprzedam za kilka lat za 75 000 zł, czyli łączny przychód wyniesie 750 000 zł. Zatem lepiej zrobić to prywatnie, czy na firmę?

 

Jeżeli zrobiłbym to na firmę, to po zakupie odzyskałbym 34 500 zł VAT. Ale z kolei przy sprzedaży wszystkich małych działek musiałbym zapłacić VAT w kwocie 140 000 zł. 

 

Z kolei kupując prywatnie teraz nie odzyskam VAT-u, ale po 5 latach nie zapłacę podatku dochodowego od sprzedaży.

 

PS. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w omawianym przypadku, ale za wrzesień 2017 zapłaciłem duży podatek dochodowy z działalności gospodarczej. Czy jak we wrześniu miałem duży dochód, a w listopadzie duży koszt (zakup działki), to się jakoś wyrówna i otrzymam zwrot zapłaconego podatku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet jak będziesz to robił jako osoba prywatna to i tak zostanie to potraktowane podatkowo jako działalność gospodarczą.

Kiedyś o tym czytałem artykuł. Jak znajdę do dodam.

Edit:

W art było wykazane stanowisko organów skarbowych dotyczące działania które planujesz.

"Ciekawostką" było to że nawet podstawowe działania mające na celu zbycie, czyli np danie ogłoszenia w portalach było traktowane jako działanie  świadczące o tym że ogłoszenie jest dane po to aby sprzedać i osiągnąć zysk. A to dla US było już jak działanie gospodarcze. To samo było z interpretacją dotyczącą dzielenie, zbrojenia, grodzenia.

Dochodziła jeszcze kwestia działania ciągłego (jak przy działalności - no bo jak sprzedajesz kilka działek to działanie ciągłe czyli jak gospodarcze.

 

Prostymi słowami to napisałem, ale włos się jeżył na głowie.

Generalnie - prawnik podatkowy potrzebny.

Edited by lufthansa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli chyba wychodzi na to, że najlepiej kupić prywatnie i przez 5 lat nic nie robić. A później sprzedać całość jakiejś firmie (np. nowo założonej sp. z o.o.) za 750 000 zł i niech ta firma tnie i sprzedaje działki zarabiając przy tym przysłowiową "złotówkę"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×