Jump to content
SentalPL

Nietrafione wyceny

Recommended Posts

Witam. 

Zapewne każdy z tu obecnych w swojej karierze minimum raz poddawał swoją domenę wycenie czy to na forum czy za pośrednictwem płatnej usługi Aftermarket.pl.  

Gdy nadszedł już wielki dzień tychże domen, jaka była ich cena finalna w stosunku do przewidywanej? Mam na myśli różnice większe niż kilkadziesiąt złotych. 

Prosiłbym o nazwę domeny, średnią ceny sugerowanej i faktyczny zysk ze sprzedaży. 

P.S.: Jak płatna wycena ima się do 'publicznej'? :)

Edited by SentalPL

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minut temu, Kangur napisał:

"Za pewne" nie każdy. Ale jeżeli chcesz ciekawy przykład, to zerknij na wycenę domeny blonnik.pl ( średnia wycena na poziomie 2 tys. zł ) i na cenę sprzedaży (30 750 zł ).

Ups, sorki :D Właśnie o takie przykłady mi chodzi, proszę o zwiększoną aktywność, myślę, że sporo takich przypadków dookoła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To będzie jakieś 95% wycen. W ogóle ten biznes jest oparty na nietrafionych wycenach - kupisz tanio domenę niedocenianą przez innych, a potem ją sprzedasz z kilkutysiącprocentową przebitką; innym razem sprzedasz drogo domenę gdy jest szał na dany temat, a kupujący zostanie z tym ziemniakiem. Oczywiście w drugą stronę też się zdarza. ;-)

 

 

Edited by pb
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minut temu, pb napisał:

To będzie jakieś 95% wycen. W ogóle ten biznes jest oparty na nietrafionych wycenach - kupisz tanio domenę niedocenianą przez innych, a potem ją sprzedasz z kilkutysiącprocentową przebitką; innym razem sprzedasz drogo domenę gdy jest szał na dany temat, a kupujący zostanie z tym ziemniakiem. Oczywiście w drugą stronę też się zdarza. ;-)

 

 

I to jest chyba cała kwintesencja tego rynku :) Ile napiszesz, tyle Ci dadzą. :) Siła sugestii. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, SentalPL napisał:

... czy to na forum czy za pośrednictwem płatnej usługi Aftermarket.pl.  

O ile na forum można dawać do wyceny tylko swoje domeny, o tyle na Aftermarket można dawać domeny innych. Wczoraj trafiłem na jedną, o której ludzie pojęcia nie mają i ciśnienie mi od razu skoczyło. Zwłaszcza, że pytający był nią poważnie zainteresowany, a wycena na AM prawdopodobnie zniechęciła go do zakupu. W moim odczuciu można by to zakwalifikować jako działanie na szkodę czyjejś firmy. Tym bardziej, że osoby wyceniające wykazały się beznadziejną amatorszczyzną i totalnym brakiem wiedzy o potencjale tej domeny. O prawie też, bo pojawił się komentarz z cyklu: nie znam się na prawie, to się wypowiem. Totalna porażka tej usługi i pseudo-ekspertów od wyceny.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Kangur napisał:

Totalna porażka tej usługi i pseudo-ekspertów od wyceny.

Cały urok domen, jeden wyceni na 1 zł a inny zapłaci i 10 K.

 

Ktoś dodał do wyceny Twoją domenę ? O jakim adresie mowa bo najwcześniejsze wyceny (publiczne) są z 20.02.2018r. a jak wycena jest prywatna to oceny może zobaczyć tylko dodający domenę.

Edited by cannot

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, cannot napisał:

Cały urok ....

 

Ktoś dodał do wyceny Twoją domenę ? ...

To nie urok, lecz sraczka...

 

Moją byłą domenę, która teraz należy do znajomych, a ja im doradzam w negocjacjach. Prośba o wycenę  na AM pojawiła się w dniu, w którym zainteresowany otrzymał ofertę i wahał się co do jej przyjęcia. Oczywiście oferta była znacznie wyższa od wycen, które później przeczytał. Zapewne te beznadziejne wyceny i jeszcze gorsze komentarze, przyczyniły się do do rezygnacji z zakupu. I co wtedy po tym, że następni tej wyceny (być może) nie zobaczą...? W ten sposób można nawet celowo zaniżać ceny domen uznawanych za konkurencyjne i podwyższać swoje.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Kangur napisał:

[...] otrzymał ofertę i wahał się co do jej przyjęcia. Oczywiście oferta była znacznie wyższa od wycen, które później przeczytał. Zapewne te beznadziejne wyceny i jeszcze gorsze komentarze, przyczyniły się do do rezygnacji z zakupu. I co wtedy po tym, że następni tej wyceny (być może) nie zobaczą...? 

 

Sporo gdybania i wróżenia tutaj widzę. Bardzo trafnie opisał to @pb kilka metrów wyżej. 

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak można oczekiwać realnej wyceny wartości danej domeny skoro NIKT nie posiada jakiegokolwiek wzorca aby zrobić to w sposób rzetelny.

Po prostu się nie da. Stąd nasze wyceny są tylko i wyłącznie intuicyjne.

Dlatego w przeciwieństwie do Kangura nie bedę psioczył na wyceniających skoro brak profesjonalnych narzędzi i niemal 100% wycen opiera się na zasadzie...mi się podoba,  mi się nie podoba...

 

Myślę że problemem nie jest tutaj zaniżanie wartości co jej zawyżanie.

Sprzedawca wie ile chcę za swoja domenę i trzyma się swojej ceny. Gorzej gdy ta cena jest mało realna bo wzięta z kosmosu. 

Te przypadki najbardziej odstraszają kupujących od zakupów na rynku wtórnym...

 

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, vul napisał:

 Bardzo trafnie opisał to @pb kilka metrów wyżej. 

A teraz pomyśl przez chwilę i odpowiedz sobie na pytanie, czy potencjalny klient AM przeczyta powyższy post Przemka, czy będzie sugerował się opisem dostępnym na giełdzie domen?

 

Cytuj

Gdy zgłosisz domenę do wyceny, jest ona oceniana przez 15 aktywnych użytkowników naszej giełdy. Każdy z nich podaje swoją propozycję wyceny, z ewentualnym komentarzem. Za wycenę domeny przyjmujemy medianę ze wszystkich zgłoszonych ocen. Dzięki tej metodzie możesz szybko i niskim kosztem uzyskać obiektywne oszacowanie wartości domeny.

 

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur moim zdaniem podchodzisz do sprawy emocjonalnie z wiadomych przyczyn. To jest trochę takie obrażanie się  na tych co słabo wycenili domenę  i szukanie winnego (AM) za to, że umożliwia  takie wyceny.

Swojego czasu dodawałem na AM do wyceny domeny (moje) i rozbieżność była od 1 -10.000zł i czy urok to, czy sraczka chyba zależy od wysokości wycen. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Gdy zgłosisz domenę do wyceny, jest ona oceniana przez 15 aktywnych użytkowników naszej giełdy"

 

Przynajmniej napisali prawdę. Dobrze, że nie określili oceniających mianem ekspertów z dziedziny domen z wieloletnim stażem :D 

Tak długo jak jest opcja wycen na AM to będą zdarzały się sytuacje jak ta opisana przez Ciebie. Nie ma o co się opierać przy wycenach jak to napisał Bazylii wyżej. Taki rynek. Trzeba wziąć na klatę.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo trudno jest wyceniać domeny. Trzeba by zjeść wszystkie rozumy aby być w tym dobrym. Większość domen jakie sprzedaję to są niszowe lub mało znane dziedziny. Gdybym się opierał na wycenach kolegów którzy na temat danej branży nic kompletnie nie wiedzą, to nigdy bym nic nie zarobił. Wyceny to raczej taka zabawa a nie wiarygodne i miarodajne źródło informacji. 

 

Gdybym dał np. cleanroom.pl do wyceny to pewnie każdy by powiedział że ninja. W topiku sprzedane widać było, że nikt nie miał pojęcia czego dotyczy ta nazwa i każdy myślał, że chodzi o sprzątanie :P 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minut temu, przemowild napisał:

Większość domen jakie sprzedaję to są niszowe lub mało znane dziedziny. Gdybym się opierał na wycenach kolegów którzy na temat danej branży nic kompletnie nie wiedzą, to nigdy bym nic nie zarobił.

 

Coś w tym jest bo moje domeny znajomi wyceniają na okrągłe 0 zł a ja sprzedaję je ciut drożej :D 

Przykładami nie będę sypał bo jeszcze popsuję ten rynek :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, vul napisał:

"Gdy zgłosisz domenę do wyceny, jest ona oceniana przez 15 aktywnych użytkowników naszej giełdy"

Też tam wyceniasz domeny? 

2 godziny temu, przemowild napisał:

Bardzo trudno jest wyceniać domeny. Trzeba by zjeść wszystkie rozumy aby być w tym dobrym.

Czy ten Przemo, to jesteś Ty?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Kangur napisał:

Też tam wyceniasz domeny? 

 

Zdarza mi się.

 

edit: zwłaszcza gdy brakuje mi 1 zł do zarejestrowania domeny bo nie można tak małej kwoty uzupełnić przez szybkie płatności :D

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, vul napisał:

 

Zdarza mi się.

 

edit: zwłaszcza gdy brakuje mi 1 zł do zarejestrowania domeny bo nie można tak małej kwoty uzupełnić przez szybkie płatności :D

Czuję, że wcale nie musiałeś napisać tego dla żartu. Aktywny jesteś - nie wątpię. Zwłaszcza, że kiedyś pisałeś o sporej sprzedaży domeny first minute. A możesz nam podpowiedzieć w jakich granicach sprzedałeś swoją najdroższą domenę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie napisałem tego dla żartu. Po prostu napisałem prawdę. Wyczuwam w Twojej wypowiedzi natomiast małą złośliwostkę ;)

Nie wiem o jakiej sprzedaży first minute piszesz- musiałbyś poszukać bo już kilka lat nie sprzedałem domeny w tej formie.

Co do Twojego pytania: nie wiem jaki to ma związek ze sprawą. Ja nie mam na swoim koncie spektakularnych sprzedaży.

 

Dlaczego Cię to teraz zainteresowało?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, przemowild napisał:

 

Nie, to nie ja. Moje profile użytkownika na AM to DomainMaster.pl i Czarna Mamba :P

To mi trochę ulżyło, bo wycena tego użytkownika była naj... znamienitsza ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, vul napisał:

Nie napisałem tego dla żartu. Po prostu napisałem prawdę. 
Ja nie mam na swoim koncie spektakularnych sprzedaży.

 

Dlaczego Cię to teraz zainteresowało?

Właśnie dlatego, co sam napisałeś. Bo ludzie wierzą w magię "aktywnoścI użytkowników" przy wycenie na giełdzie, a nie mają świadomości tego, że często są to osoby, które nie mają biznesowego doświadczenia, bo domeny są dla nich raczej zabawą w piaskownicy niż biznesem. I jak na podstawie wycen i opinii takich ludzi mają później podejmować rzeczowe decyzje dotyczące zakupów rzędu xx xxx - xxx xxx zł ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Kangur napisał:

[...] Bo ludzie wierzą w magię "aktywnoścI użytkowników" przy wycenie na giełdzie, a nie mają świadomości tego, że często są to osoby, które nie mają doświadczenia, bo domeny są dla nich raczej zabawą w piaskownicy niż biznesem.

 

Coś się doczepił do tych aktywnych użytkowników? Taki jest system wyceny na AM, tak to opisali (zresztą zgodnie z prawdą) i już.

Z góry określasz, że większość aktywnych użytkowników giełdy (tej czy innej- mało ważne) nie ma pojęcia o domenach i bawi się niczym

w piaskownicy? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Na podstawie, że ktoś wycenił inaczej domenę Twoich znajomych niż by oni tego oczekiwali? Czy może "zabawa w piaskownicy" była bardziej pod moim adresem próbą pokazania mi, że nie mam kompletnie wiedzy w temacie domen? Pytam z czystej ciekawości.

 

Jeżeli zadałeś mi pytanie odnośnie największej sprzedaży tylko dlatego aby podkreślić swoją tezę, że aby mieć doświadczenie w temacie sprzedaży domen trzeba samemu sprzedawać drogo domeny to gratuluję pomysłu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, vul napisał:

Z góry określasz, że większość aktywnych użytkowników giełdy (tej czy innej- mało ważne) nie ma pojęcia o domenach i bawi się niczym w piaskownicy?

 

Jeżeli zadałeś mi pytanie odnośnie największej sprzedaży tylko dlatego aby podkreślić swoją tezę, że aby mieć doświadczenie w temacie sprzedaży domen trzeba samemu sprzedawać drogo domeny to gratuluję pomysłu.

Nie napisałem, że większość, bo tego nie jestem pewien. Ale wcale by mnie to nie zdziwiło, bo nie sądzę aby dorabiali tam np. Theo, Kilofek czy Daniel, którzy akurat mogliby przedstawić zupełnie inne spojrzenia na wycenę domen, poparte swoim bogatym doświadczeniem.

 

Ostatniego Twojego zdania, które cytuję już nie chce mi się komentować ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, vul napisał:

"Gdy zgłosisz domenę do wyceny, jest ona oceniana przez 15 aktywnych użytkowników naszej giełdy"

 

 

A tego trochę chyba giełda nie przestrzega...

Wycena b.dobrej domeny i tacy aktywni jak poniżej ją wyceniają, trochę słabe to jest...

 

 

wycena.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×