Jump to content
SentalPL

Nietrafione wyceny

Recommended Posts

27 minut temu, Kangur napisał:

Nie napisałem, że większość, bo tego nie jestem pewien. Ale wcale by mnie to nie zdziwiło, bo nie sądzę aby dorabiali tam np. Theo, Kilofek czy Daniel, którzy akurat mogliby przedstawić zupełnie inne spojrzenia na wycenę domen, poparte swoim bogatym doświadczeniem.

 

Oczywiście- co człowiek to inna wycena. Możliwe, że w/w osoby wyceniłyby inaczej (drożej) domenę Twoich znajomych i skutkowałoby to zdecydowaniem się klienta na zakup. Można takie coś założyć. Można też założyć, że byłoby inaczej lub podobnie. To takie zastanawianie się nad systemem i skutkami nie znając ani domeny ani innych przykładów podobnych niż ten opisany na początku przez Ciebie.

Ja to jednak nazywam po imieniu: to takie trochę użalanie się nie wiadomo na co i po co. Trafiła domena do wyceny, wyceniło 15 osób. Co jeszcze można napisać? Twierdzenia typu "nie wiedzą, że większość nie ma doświadczenia biznesowego" osobiście do mnie nie przemawiają.

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minut temu, mwyczolkowski napisał:

 

A tego trochę chyba giełda nie przestrzega...

Wycena b.dobrej domeny i tacy aktywni jak poniżej ją wyceniają, trochę słabe to jest...

 

 

wycena.jpg

 

Wszystko zależy jak rozumiemy "aktywność" :D Jeden napisze, że aktywność na giełdzie zaczyna się podczas rejestracji a drugi, że gdy obroty zwiększają się o kilka % :P

Ale tak całkiem serio: tak, to słabe tam jest w AM -_-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie większość tych co zlecali wycenę bardziej wkurzają wyceny na 0 zł  domen na które co jakiś czas jest kupiec :-)

Może to były bardziej marzenia tych co chcieli kupić ;-)

 

Mnie osobiście wyceny na AM bardzo zraziły.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minut temu, vul napisał:

 

Wszystko zależy jak rozumiemy "aktywność" :D

 

Ale tak całkiem serio: tak, to słabe tam jest w AM -_-

Można by też napisać: wszystko zależy od tego jak poważnie traktujemy klientów?  Sugerując im, że są to osoby aktywne na giełdzie można domniemywać, że mają doświadczenie i można na nich polegać.  A jak widać praktyka nie zawsze to potwierdza. Swoją drogą na tym może też stracić AM, bo niższe transakcje lub odstąpienie od nich nich z powodu zbyt dużych rozbieżności pomiędzy ceną oferowaną przez sprzedawcę a wyceną, oznaczać może niższe prowizje dla giełdy.

Żeby nie było, że tylko Ciebie krytykuję, poprę Twoje ostatnie zdanie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Kangur napisał:

Można by też napisać: wszystko zależy od tego jak poważnie traktujemy klientów?  Sugerując im, że są to osoby aktywne na giełdzie można domniemywać, że mają doświadczenie i można na nich polegać.  A jak widać praktyka nie zawsze to potwierdza. 

 

Ja rozumiem Twój punkt widzenia. Natomiast chodziło mi o to, że to wspominane często "doświadczenie" jest niemożliwe do ocenienia i zapewnienia. Nie wiemy bowiem kto ocenia, pod jakim nick'iem, jaki ma bagaż doświadczeń i jaki potencjał widzi w tej czy innej domenie. To logiczne dla mnie. Zawsze można usiąść i powiedzieć: "o zobaczcie, ten to słabo wycenił, a tamten fajnie" ... tylko jak już nieraz było wspominane- wycena domen nie punktu, na którym można się wzorować. Każda jest inna, każdy klient widzi inaczej potencjał. Dlatego można negatywnie wypowiadać się o całej konstrukcji wyceny na giełdzie AM (tu zgoda). Natomiast wypowiadanie się negatywnie lub sugerując brak doświadczenia tego czy tamtego "bo inaczej ocenił niż powinien"?! Dla mnie kosmos.

Nie znam też nazwy domeny, której sprawa wałkowana przez nas dotyczy- może tutaj też jest jakby nieporozumienie na tym gruncie. Możliwe, że Ty doskonale wiesz i zdajesz sobie sprawę, że ta domena jest łatwiejsza do wyceny (nie wiem- generyk, możliwości branży itp) niż inne. Możliwe też, że po tych wycenach wiesz, że wiele osób złośliwie lub totalnie głupio/nie na temat argumentowało ją (wycenę). Ja tego nie wiem, nie widziałem. Nie zrozum więc mnie źle- nie mam do Ciebie żadnych pretensji. Chłodno staram się i starałem opisać moje odczucia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, vul napisał:

Natomiast wypowiadanie się negatywnie lub sugerując brak doświadczenia tego czy tamtego "bo inaczej ocenił niż powinien"?! Dla mnie kosmos.

Jeżeli ktoś ma bardzo ograniczone doświadczenie, to wtedy śmiem sugerować, że tak jest. Ale może i któryś z nas jest trochę kosmitą ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Knagur się musiał nieźle zbulwersować skoro wali już post pod postem...

:)

 

Pierwszą "ofiarą" którą dotknął ten problem był zdaje się Lufthansa. Piotr kiedyś dostał ofertę na jedną ze swoich domen na podstawie wyceny w AM dokonanej przez potencjalnego klienta...

Z tego co pamiętam najbardziej wkur...iła go nie sama wycena a możliwość wyceniania nie swoich domen...

 

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Kangur napisał:

Jeżeli ktoś ma bardzo ograniczone doświadczenie, to wtedy śmiem sugerować, że tak jest. Ale może i któryś z nas jest trochę kosmitą ;)

 

 

Tak, jeżeli znasz tę osobę i jej dorobek w danej dziedzinie. Ale my trzymamy się cały czas "wyceniających nicków na giełdzie AM".

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Bazyli napisał:

Kangur się musiał nieźle zbulwersować skoro wali już post pod postem...

 

Z tego co pamiętam najbardziej wkur...iła go nie sama wycena a możliwość wyceniania nie swoich domen...

Faktycznie trochę mną szarpnęło, zarówno z powodu wyceniania czyjejś domeny jak i z powodu jej rzekomej wartości, która została przedstawiona w wycenie AM na ok. ... tysiąc razy mniej od oczekiwań obecnego abonenta. I nawet jeśli te oczekiwania ktoś uzna za wygórowane, to wiem jakie ma on względem niej poważne plany oraz ile i jakich osób było nią dotychczas zainteresowanych. A więc dysponuję wiedzą, która by tą wycenę zmiotła niczym piórko przez halny. I wiem za ile znalazłaby ta domena nabywcę od ręki, bez żadnych negocjacji. A to jest cena kilkaset razy wyższa od wyceny z AM. I jak tu ma człowiekowi nie skoczyć ciśnienie...?

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Kangur napisał:

[...] A więc dysponuję wiedzą, która by tą wycenę zmiotła niczym piórko przez halny. I wiem za ile znalazłaby ta domena nabywcę od ręki, bez żadnych negocjacji. A to jest cena kilkaset razy wyższa od wyceny z AM. I jak tu ma człowiekowi nie skoczyć ciśnienie...?

 

No i teraz jakby mamy lepszy obraz sytuacji i to właśnie chciałem zaznaczyć w powyższych postach. Rozumiem więc Twoje rozgoryczenie sytuacją. Pech widocznie chciał, że wycena trafiła do 15 osób nie będących w posiadaniu takiej wiedzy jaką dysponujesz ;)

Ot, taki urok własnie tych felernych wycen. Osobiście nie daję tam nigdy nic do wyceny (dałem 1 raz- na samym początku mojej przygody z domenami) bo zdaję sobie sprawę, że sensu w tym za bardzo nie ma z powodu szeroko rozumianej rozbieżności opinii w środowisku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do aktywnych użytkowników

Wycena domen to usługa polegająca na ocenie wartości domen przez aktywnych (rating kupującego lub rating sprzedającego równy co najmniej 5 punktom) użytkowników giełdy. Ocena składa się kwoty, na jaką dany użytkownik wycenia wartość domeny, oraz ewentualnego komentarza. Końcowa wartość wyceny równa się medianie z wycen wszystkich 15 użytkowników, którzy wypowiadali się na temat wartości danej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 26.02.2018 o 22:06, Kangur napisał:

"Za pewne" nie każdy. Ale jeżeli chcesz ciekawy przykład, to zerknij na wycenę domeny blonnik.pl ( średnia wycena na poziomie 2 tys. zł ) i na cenę sprzedaży (30 750 zł ).

 

 

Ooo fajny przykład. Nieskromnie chciałbym zauważyć, że moja wycena tam była jednym z powodów ze względu na które Thomaso nie oddał tej domeny za bezcen. P.S. wycena na samej górze - czyli i tak mniej niż faktyczna cena sprzedaży.

 

EDIT: Tak sobie myślę, że fajnie by było jakby chłopaki z AM dodały ograniczenie co do możliwości wyceny czyichś domen tylko dla kont założonych np 2 lata wcześniej. Zlikwidowało by to wyceny tylko dla nabicia paru złotych do salda konta. Ograniczenie związane z liczbą sprzedanych domen byłoby bez sensu gdyż w AM banalnie prosto jest sprzedać  domeny pomiędzy własnymi kontami.

 

Edited by Dick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×