Jump to content
diaskoman

Sprzedaż domeny a podatki VAT

Recommended Posts

Witam,
Posiadam działalność gospodarczą w Polsce wraz z VAT-UE. Mam klienta z chorwacji który chce kupić domenę, chciałbym docelowo skorzystać z oferty premium.pl

Jak wyglądają kwestie podatkowe a konkretnie VAT-owe? Ja firma z UE sprzedaję osobie prywatnej z UE - od zeszłego roku coś czytałem że się pozmieniało i musiałbym odprowazić vat w chorwacji - jak to ugryźć? czy po prostu wystawiam fakturę do premium i Wy to dalej rozliczacie w UE?
Dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak masz działalność z VAT-EU to korzystając z premium.pl wystawiasz normalną fakturę VAT giełdzie premium.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, vul napisał:

Jak masz działalność z VAT-EU to korzystając z premium.pl wystawiasz normalną fakturę VAT giełdzie premium.pl

 

Nawet nie trzeba w tym przypadku mieć VAT-EU, przecież sprzedaż jest między polskimi firmami. :-) Rozliczenie z kupującym jest już w gestii premium.pl i na pewno sobie poradzimy. ;-)

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, pb napisał:

 

Nawet nie trzeba w tym przypadku mieć VAT-EU, przecież sprzedaż jest między polskimi firmami. :-)

 

Tak, zgadza się. Opisałem to dokładnie używając "VAT-EU" bo kolega wyżej pytał jakby dokładnie o tę kwestię to chciałem odpowiedzieć pełnym zdaniem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brzmi fair... co natomiast jakby to była firma z UE ? ja wystawiam fakturę 23% natomiast w tym wypadku vat powinien wynieść 0% - jest szansa go odzyskać? bo ja nie wiem czy to kupi firma czy osoba prywatna, podejrzewam, że za tą osobą prywatną stoi firma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minut temu, diaskoman napisał:

[...] ja wystawiam fakturę 23% natomiast w tym wypadku vat powinien wynieść 0% - jest szansa go odzyskać? bo ja nie wiem czy to kupi firma czy osoba prywatna [...]

 

Sprzedajesz domenę giełdzie premium.pl i dlatego wystawiasz fakturę 23%. To co później zrobi premium.pl z własną domeną to już jakby tylko i wyłącznie ich sprawa ;)

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma dla Ciebie znaczenia, zawsze dostaniesz kwotę z vat, nawet jak ją kupi szejk z Abu Zabi. ;-)

 

 

 

 

 

 

 

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK a co z cyprem (konkurencja)? czy ich escrow to zawsze 0% w takim razie? moja firma sprzedaje domene firmie z cypru = zwolnienie z vatu. Czyli nawet sprzedajac domene domainerowi z polski nie place vatu? to byloby zbyt piekne. W takim razie kazdy wybieralby ich - czysta kalulacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, prowizja za escrow w AM to 5%, a w premium.pl 2% - jak to ująłeś, "czysta kalkukacja". ;-)

 

Po drugie, z tym vatem nie bardzo wiem o co Ci chodzi - "sprzedajac domene domainerowi z polski nie place vatu" - przecież sprzedający nigdy nie płaci vat. ;-)

Może chodzi Ci o to, że nie dostajesz vat, to wtedy tak - jak sprzedajesz przez cypryjski AM za 1000 zł, to dostajesz 950 zł i nic ponad to. Jak sprzedajesz przez escrow premium.pl za 1000 zł, to dostajesz 980 zł + VAT. W obu przypadkach nie ma znaczenia kto jest kupującym i ile płaci. Przy czym os.fiz. zawsze zapłaci netto+vat, niezależnie czy w AM czy premium.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×