Jump to content
opel

Czy domeny w promocji za 0 zł trzeba księgować ?

Recommended Posts

Witam 

Czy rejestrujac domene za 0 zl na firme trzeba ją ksiegowac abh sprzedać ? No bo jak pozniej wytlumaczyc urzedowi skarbowemu skad sie ma domene ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak. 

Powinieneś zapytać w US czy czasami różnica pomiędzy "wartością" domeny a 0 zł nie jest przypadkiem Twoim przychodem który trzeba wykazać, podobnie jak np. korzyści wynikające z użyczenia.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak jest u innych ale w Home.pl rejestrując w promocji za 0 zł nie można jej sprzedać bez przez przedłużenia jej o kolejny okres rozliczeniowy.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, opel said:

Witam 

Czy rejestrujac domene za 0 zl na firme trzeba ją ksiegowac abh sprzedać ? No bo jak pozniej wytlumaczyc urzedowi skarbowemu skad sie ma domene ?

Co znaczy "skąd się ma"? Nikt nie "ma" domeny, można być jedynie abonentem, to nie ma nic wspólnego z posiadaniem. 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

Jak zauważył już Tobi, sprzedaż domeny to nie sprzedaż towaru, a sprzedaż usługi polegającej na cesji praw do domeny. Nie musisz posiadać faktury zakupu na domenę którą sprzedajesz jako firma. Mało tego, nie musisz nawet księgować zakupu domen za 10, 100 czy 1000 złotych i możesz ją potem sprzedać wystawiając normalnie fakturę.

 

 

Edited by Lateralus

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Lateralus napisał:

Jak zauważył już Tobi, sprzedaż domeny to nie sprzedaż towaru, a sprzedaż usługi polegającej na cesji praw do domeny. Nie musisz posiadać faktury zakupu na domenę którą sprzedajesz jako firma. Mało tego, nie musisz nawet księgować zakupu domen za 10, 100 czy 1000 złotych i możesz ją potem sprzedać wystawiając normalnie fakturę.

 

 

Czy dobrze rozumiem powyższą wypowiedź?

 

Jeśli nie muszę posiadać faktury zakupu na usługę (domenę) to sprzedaż jej nie jest w żaden sposób uwarunkowana jej zakupem? 

 

Przykłady i pytania:

 

1) Kupiłem usługę (domenę) za 100 zł - nie księguję tego zakupu - czy w związku z tym mogę ją sprzedać za 10 zl (wystawiając fakturę na taką kwotę)? 

 

Z punktu widzenia handlu towarem taka sytuacja jest co najmniej podejrzana z tego co napisał Lateralus w przypadku domen nie byłoby to problemem z punktu widzenia podatkowego.

 

2) Kupiłem usługę (domenę) za 100 zł - i ją zaksięgowałem zgodnie z fakturą  - czy w związku z tym sprzedaż jej musi już nawiązywać kwotowo do zakupu? czyli jeśli domena y.pl została zakupiona za 100 zł to sprzedaż powinna być za ponad 100 zł?

 

3) Nie wiem czy to ma przełożenie na domeny ale...

 

Tani hydraulik

Drogi hydraulik

 

Obaj wykonują przetykanie rur.

 

Tani hydraulik wykonuje swoją usługę za 50 zł za godzinę

Drogi hydraulik bierze 100 zł za godzinę

 

Tani hydraulik zleca usługę przetkania rur u siebie w domu Drogiemu hydraulikowi, płaci 100 zł i taką otrzymuję fakturę.

Tani hydraulik wykonuje tą samą usługę u klienta za 50 zl i wystawia fakturę na taką kwotę.

 

Moim zdaniem z punktu widzenia podatkowego wszystko jest w porządku.

 

Czy takie samo podejście można stosować w przypadku domen?, które także są usługą?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedno pytanie.

 

Jeśli kupiłem od kogoś jakąś usługę i potem wykonuję taką samą usługę, na rzecz innej osoby, pobieram wynagrodzenie. To w jakiś sposób te dwie usługi da się porównać pod względem podatkowym? 

 

W przypadku pośrednictwa usług taka zależność już jest zlecam usługę hydraulikowi i fliziarzowi a kasuję klienta za aranżację łazienki. 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Option napisał:

I jeszcze jedno pytanie.

 

Jeśli kupiłem od kogoś jakąś usługę i potem wykonuję taką samą usługę, na rzecz innej osoby, pobieram wynagrodzenie. To w jakiś sposób te dwie usługi da się porównać pod względem podatkowym? 

 

W przypadku pośrednictwa usług taka zależność już jest zlecam usługę hydraulikowi i fliziarzowi a kasuję klienta za aranżację łazienki. 

 

 

 

 

 

Proponuję ci zajrzeć w dwa miejsca.

Pierwsze to regulamin tego forum, bo jak widzę nawet wyrazu z niego nie przeczytałeś.

Drugie miejsce to:

http://sklodowscy.pl/

 

Bo najwyraźniej ci się fora pomyliły.

Edited by Bazyli
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Bazyli napisał:

 

Proponuję ci zajrzeć w dwa miejsca.

Pierwsze to regulamin tego forum, bo jak widzę nawet wyrazu z niego nie przeczytałeś.

Drugie miejsce to:

http://sklodowscy.pl/

 

Bo najwyraźniej ci się fora pomyliły.

Nic mi się nie pomyliło, pytania dotyczą domen w kwestii, o której napisał Lateralus.

 

Chciałem zapytać czy w związku z tym, że domena jest usługą to tak samo jak w przypadku przykładu z hydraulikiem (zamawianie i świadczenie tej samej usługi) można przełożyć w temacie domen.

 

Czy zakup usługi (domeny) i sprzedaż usługi (domeny) jest ze sobą powiązana czy możemy to traktować jako dwie nie związane ze sobą usługi. Patrząc na nie przez pryzmat podatkowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każdy przedsiębiorca sam decyduje, jakie wydatki chce zaliczyć sobie do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli ma taki kaprys, może nie księgować żadnych kosztów, jego sprawa, będzie płacił wyższe podatki.
Domeny nie są środkami trwałymi, nie prowadzi się dla nich gospodarki magazynowej, ba, w ogóle ich nie "kupujesz" ani nie "sprzedajesz" (co wyjaśniono dokładnie powyżej), więc nikogo nie obchodzi, że zarejestrowałeś sobie na siebie 10 domen, a wystawiłeś klientowi fakturę za rejestrację 30 domen. Jeśli tylko uczciwie płacisz podatki od tych faktur, które wystawiasz. I jeśli usługa rzeczywiście miała miejsce.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co z kosztem "zakupu" domeny w sensie cesji umowy najmu? w jaki sposob to rozliczyc...w koncu zaplacilismy xxxxx zl za domene...ale w sumie za co...? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
Dnia 20.04.2018 o 09:27, Option napisał:

1) Kupiłem usługę (domenę) za 100 zł - nie księguję tego zakupu - czy w związku z tym mogę ją sprzedać za 10 zl (wystawiając fakturę na taką kwotę)? 

 

Z punktu widzenia handlu towarem taka sytuacja jest co najmniej podejrzana z tego co napisał Lateralus w przypadku domen nie byłoby to problemem z punktu widzenia podatkowego.

 

2) Kupiłem usługę (domenę) za 100 zł - i ją zaksięgowałem zgodnie z fakturą  - czy w związku z tym sprzedaż jej musi już nawiązywać kwotowo do zakupu? czyli jeśli domena y.pl została zakupiona za 100 zł to sprzedaż powinna być za ponad 100 zł?

 

3) Nie wiem czy to ma przełożenie na domeny ale...

 

Tani hydraulik

Drogi hydraulik

 

Obaj wykonują przetykanie rur.

 

Tani hydraulik wykonuje swoją usługę za 50 zł za godzinę

Drogi hydraulik bierze 100 zł za godzinę

 

Tani hydraulik zleca usługę przetkania rur u siebie w domu Drogiemu hydraulikowi, płaci 100 zł i taką otrzymuję fakturę.

Tani hydraulik wykonuje tą samą usługę u klienta za 50 zl i wystawia fakturę na taką kwotę.

 

Moim zdaniem z punktu widzenia podatkowego wszystko jest w porządku.

 

Czy takie samo podejście można stosować w przypadku domen?, które także są usługą?

 

I jeszcze jedno pytanie.

 

4) Jeśli kupiłem od kogoś jakąś usługę i potem wykonuję taką samą usługę, na rzecz innej osoby, pobieram wynagrodzenie. To w jakiś sposób te dwie usługi da się porównać pod względem podatkowym? 

 

W przypadku pośrednictwa usług taka zależność już jest zlecam usługę hydraulikowi i fliziarzowi a kasuję klienta za aranżację łazienki. 

 

 

1) Tak. Z punktu widzenia handlu towarem taka sytuacja jest podejrzana ale domeny to nie towary, a usługi.

2) Nie. Domenę możesz kupić za 10 PLN i sprzedać nawet za milion. Jeśli zapłaciłeś podatek to nikomu nic do tego.

3) Możesz i brać nawet po 5000 złotych za godzinę naprawiania kranów. Kwestia tylko tego czy znajdziesz klienta na taką kwotę i zapłacisz od takiej kwoty podatek.

4) Nie bardzo rozumiem o co Ci tutaj chodzi. To za ile wykonujesz jakąkolwiek usługę w ramach swojej działalności to jest tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Płacisz podatki i nikogo nie interesuje czy bierzesz 5000 czy 50 za godzinę naprawiania kranów.

 

 

Dnia 20.04.2018 o 20:18, PM napisał:

a co z kosztem "zakupu" domeny w sensie cesji umowy najmu? w jaki sposob to rozliczyc...w koncu zaplacilismy xxxxx zl za domene...ale w sumie za co...? 

 

Za cesję praw do domeny.

Edited by Lateralus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×